• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Što kažete na ovakvo šta za iskalat 20 kubika drva godišnje,poslje garancije prebacit na traktor i ubacit (ako se može)malo jaču pumpu.?
cijepač
Ako prebacuješ na traktor treba ti pumpa i multiplikator . A ako mnogo povećaš protok onda vjerovatno i razvodnik.
Dovodi se u pitanje isplativost.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
Ma da mi digne pritisam za 2-5 tona to je vec dobro ako moze ako ne onda cjepanicu po pola i udri to nije za drva za prodaju zato pitam.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Savo mislim da nisi razumeo sta sa u predhodnom napisao, koji su razlozi smanjenja i cega. Imam viska sile u u hidraulicnom sitistemu , na 2000 okretaj nova pumpa dize i do 200 bara, trebam je smanjit trebai na pumpi normalan parametar oko 150 bar cak i manj pritisak.Da bi motor redio be gusenja zelim da ga rasteretim ii smanjenje broja obrtaja reemenice povacanjm precnika remenica na pumpi dobijam da pumpi tera motor jaci za razliku odnosa precnika remenica, u ovom slucaju kao motor od 11 kw. Takode navodim da u sadasnjoj brzini imam viska sile i brzine rada cilindra. A takode mi je potrbno da izbjgnem bespotrbna grijanja ulja u sistemu. Ako neko misli da ja grijesim naka uredu nek bude tako.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ti kompenzuješ brzinu (protok) za silu (pritisak) i to je ok.
A snaga motora , odnosno snaga pogona pumpe je ista.
Nemože motor od 5,5kw isporučiti 8 ili 11 kw . To je nemoguće .
Ali je moguće da sa tim redukovanjem (smanjenjem protoka) rasteretiš motor ili povećaš silu (tonažu,pritisak) ali u svakom slučaju SNAGA tvog sistema ostaje 5,5kw.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Savo sve sam lijpo opisao sta zelim prepravkom. Uopste nebrcem snagu i silu kako ti mislis. Neznam koji je razlog da ono sto sam napisao djlomicno izvrces. Ja nisam na forumu da pisem desetine hiljda komentara, vec da stavim nesto konstruktivno zanimjivo mozda je nekom intetesantno. A da dodam ono sto ja pravim je vrhunski kvalitet. Ternuto u mojoj garazi su dva izradena cjepaca koji ce radit profesionalno svakodnevo cijepanje tako su i poruceni
 

Prilozi

  • IMG_20210116_192340.jpg
    IMG_20210116_192340.jpg
    29.8 KB · Pregleda: 33
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,625
Dečki, obojica ste manje-više u pravu.
@savoris , zato što fiziku nije moguće prevariti (nemreš povećati snagu) promjenom omjera remenica. Tak se povećava moment, odnosno sila cijepanja, ali se smanjuje brzina hoda sjekire.

@smilan , zato kaj je ovakav "punokrvni" 5,5kW motor moguće kratkotrajno teretiti s 10kW, ako to mreža trpi.
Ako ga se optereti do 11kW, pumpa ga zaustavi.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Redukcija kaze 2 puta smanje broja obrtaja, istovremeno 2 puta povecavas snagu, jel tako ili ne
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,625
Ne, povećavaš moment.
Snaga su kW (ks), a moment su Nm ili kpm ;)
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Kako nepovecavs momenat ako je na motoru remenica 10,cm a na drugoj osovini dvadeset cm remenica, jel povacan momenat, napravita redukcija i povecana snaga
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,625
Govorimo snazi motora, a ne "snagi" (tj. sili) kalača.

Kad reduciraš brzinu da povećaš moment kojim može motor okretati pumpu te možeš postići veći tlak (koliko pumpa dopušta), i time dobiti veću silu, odnosno "snagu" kalača.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
. Neznam koji je razlog da ono sto sam napisao djlomicno izvrces. Ja nisam na forumu da pisem desetine hiljda komentara, vec da stavim nesto konstruktivno zanimjivo mozda je nekom intetesantno.
Nadam se da ne izvrćem nego ti pokušavam objasniti detalj u kojem očegledno griješiš.
Pokušavam ti uporediti stvari čisto da bi se obojica uvjerili da pričamo o istim parametrima (snaga,sila,protok,brzina...) jer postoji mogućnost da obojica iste stvari nazivamo drugačije.

Hah , forum i jeste da bi iznijeli i podijelili svoje radove i mišljenja :ppozdrav: a uvijek i da naučimo nešto.

Kako reče ZJ fiziku nemožeš prevariti.
Ti sa ovim sistemom dvopolnog motora koji se usporava remenicama po mom mišljenju jedinu prednost koju imaš je to što se rotor i ove remenice ponašaju kao zamajac pa sitem puno lakše podnosi kratkotrajna opterećenja . Mada i o tome bi se dalo diskutovati zbog gubitka na remenju.

Govorimo snazi motora, a ne "snagi" (tj. sili) kalača.

Kad reduciraš brzinu da povećaš moment kojim može motor okretati pumpu te možeš postići veći tlak (koliko pumpa dopušta), i time dobiti veću silu, odnosno "snagu" kalača.
I kada umanjiš za protok opet snaga P ostaje ista.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
ajde idemo ovako jel redukcijom sa motora sa 2900 na drugu osovinu nayva'u je X na 1450 okretaja , na motoru je 10 cm remenica a na osovini X 20 cm remenica, dobijamo na osovini x dva puta manji broj okretaja , dva puta na remenici veci momenat sile i time na osovini X dva puta ve'u snagu u odnosu na motor . somo ovo odgovori je ovako ili ne yaboravite cjepa; i pumpu.,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,625
NE.
ajde idemo ovako jel redukcijom sa motora sa 2900 na drugu osovinu nayva'u je X na 1450 okretaja , na motoru je 10 cm remenica a na osovini X 20 cm remenica, dobijamo na osovini x dva puta manji broj okretaja , dva puta na remenici veci momenat sile i time na osovini X dva puta ve'u snagu u odnosu na motor . somo ovo odgovori je ovako ili ne yaboravite cjepa; i pumpu.,
Nije dvaput veća snaga, nego dvaput veći moment. Nemoj brkati "jači na izlaznoj osovini" sa snagom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
ajde idemo ovako jel redukcijom sa motora sa 2900 na drugu osovinu nayva'u je X na 1450 okretaja , na motoru je 10 cm remenica a na osovini X 20 cm remenica, dobijamo na osovini x dva puta manji broj okretaja , dva puta na remenici veci momenat sile i time na osovini X dva puta ve'u snagu u odnosu na motor . somo ovo odgovori je ovako ili ne yaboravite cjepa; i pumpu.,
Ne dobijaš snagu.
Dobijaš dva puta veću silu. Iliti moment.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,625
@Kupljenec , takvi se prodaju i pod imenom Uniforest. Robust je generičko ime proizvođača.
Nije to nikaj posebno kaj već nije viđeno.
A da imaju zanimljivih tehničkih rješenja, imaju.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Ajd sad vas dvojica svojim matematićkim formulama pretvorite snagu motora 5,5 kw , na silu obrtnog momenta na remenice od 10 cm koja je na motoru. i šta ta remenica isporučuje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Isporučuje 5,5kw jer smo usporavanjem uvećali silu (momenat) za dva puta a umanjili protok (brzinu) za dva puta pa je računica snage opet ista.
 

Najnoviji postovi

Na vrh