• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Ja stvarno nemam više volje da objašnjavam ikome išta dok ne shvati osnovne pojmove tipa sile i snage. To je se radilo negdje u petom-šestom razredu osnovne škole. I ne osjećam se kao glavi baja nego kao neko ko je krvavo sticao znanje i iskustvo.

@powershift . Znam da je ovaj klip prilično tanak za neka ozbiljnija cijepanja ali jedini taj sam imao pa me nije koštao ništa.
A neznam jesi li upratio da će ovo biti dupli cjepač . Znači sa druge strane stuba dolazi još jedan klip i sjekira , e taj klip je u planu da se stavi veći.
Znači ovdje će biti dva nezavisna cjepača na istom stubu.

Pumpa/motor takođe se slažem da su nesrazmjerni ali i to sam imao i izbjegao kupovinu. A takođe još imam i prioritetnih ventila a i ostalih komponenti da se protok ove pumpe razdvoji na dva dijela i napravi hi-lo sistem.
Ali to mi zavisi od još mnogo faktora tako da tu još nije ništa fiksno određeno dok se eksperimentom neke stvari ne definišu.

Nije mi se svidio dvobrzinski razvodnik pa iz tog razloga pokušavam uraditi nešto drugačije. A za autospeed se nema pa ću ga pokušati simulirati.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Ma i nije tako skup auto speed, ustedis na crijevima, jer on se spaja sa 4 tlacna crijeva i povrat, a sve neke druge kombinacije usloznjavaju. Dobra ideja ovo za dva cjepaca. kako misls podjeliti protok uja na dvije strane, i da pumpa nahrani i veliki i mali cilindar, hoces li imati optimalnu brzinu
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Napisao sam da zelim da smanjm broj okretaja pumpe na nominalne, sto znaci da u deklaraciji koja je dosla uz pumpu stoji da pri n1500 o/min, p 150 bara, i protok 30 l, dalij je bilo koji paramatar pogresno napisan to me uopste, nezanima. Ako je dekleracijom naznacen 1500, ja sam pri montazi dobio vise od1750 mozda i 1900,, a povecanim brojem obrtaja, automatski rase i protok i pritisak, sto nezelim da postoji u sistemu, jer se smatra nepozeljnim viskom koji pravi stetu. Niodkoga nisam trazio nistaa da racuna sta dobijam po njinovom, vec samo da rezim rada pumpe vratim u nominalu. Nigdje nisam napisao sta gubim niti sam sta spomanuo o sili u cilindru. Odmah sam bio poklopit kako sam pobrkao silu, snagu, pritisak itd. Napisao sam da dovodenjem pumpe u nominalu rada izbjegavam kovitacije koje dovode do dodatnog grijanja fluida. Savo mi je sugerisao da prestelam sigurnosni ventil, sto smatram pogresnim, fabricki je postelan i kao takav naka ostaje.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
ma sve se to jednostavno izracuna, ali meni jos nije jasno koju velicinu pume ti imas, napiisao si " motor 5,5 kw, 2900 o/min, pumpa 30 l/min, obrtaji pumpe 1750 o/min," ovaj podatak 30l/miin na koji obratjima imas taj protok
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Stooji na deklaraciji. n 1500, p 150, protok 30l,

Kad sve bude gotovo, izvrsim test i bice postavljno da se vidi sta je dobiveno
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
onda je ta pumpa idealna za motor snage 5,5 kw na 1400 okr/mn. samo bili dobro da tlak moze ici na min 200bar da iskoristis max od motora i da imas silu cjepanja od 10t,
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
tvoj je cilindar hajmo reci minimalnog promjera za cjepanje nasih drva, zato sa tlakom od 150 bar ces imati silu od 7,5 t, a sa 200 ces imati 10t. Pitanje je smije li tvoja pumpa ici na 200bara, jer 7,5 t mi se cini premalo
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Nisam racunao koja sila u cilindru, cijev f 80.nezelim preko ,150 bara pritisak.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
a trebao si, ja do tih stvari krecem i dalje podesavam koje obrtaje koji motor i ostalo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Pumpe na kalačima, nazivnog tlaka od 200 bara tvornice naviju na 250 vršno.
To ide bez brige, jer su takva (pre)opterećenja kratka i nmea ih puno u životnom vijeku pumpe, tak da slobodno svoju naviješ na 200 bara.
Istina, ono kaj ne raskoliš sa 7,5t nebuš ni s 10t.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Ma i nije tako skup auto speed, ustedis na crijevima, jer on se spaja sa 4 tlacna crijeva i povrat, a sve neke druge kombinacije usloznjavaju. Dobra ideja ovo za dva cjepaca. kako misls podjeliti protok uja na dvije strane, i da pumpa nahrani i veliki i mali cilindar, hoces li imati optimalnu brzinu
U prvi mah ne vidjeh sva pitanja pa ti ostadoh dužan odgovor.
Crijeva i taj sav fiting većinom imam tako da eksperimentisanje me ne košta skoro ništa.
Dva cjepača su isključivo za uslužno cijepanje da se može veća količina odraditi brzo.
Ovaj trenutni klip može odraditi većinu normalnih drva , za sve što ovaj nemože trebao bi moći onaj drugi koji će se dograditi vremenom.

Napajanje oba klipa teško da se može odraditi sa samo jednim agregatom.
Odmah se pojavljuje problem napajanja ako bi stavili dva velika motora koji bi teglili dosta struje za obično kućno domaćinstvo.
Zbog toga bi vjerovatno uz ovaj agregat trebao još jedan manji .

Ovaj trenutni agregat ima 5,5kw i pumpu od 32ccm što je nerealna kombinacija ali ako mu podijelimo protok na dva onda bi vod A bio za visoki pritisak ovog trenutnog klipa , a vod B (koji bi bio manjeg pritiska) bi služio samo za ubrzavanje hoda pri praznim hodovima ako bi bilo potrebe ovom klipu ili bi svoj višak davao za ubrzavanjem drugom klipu.
A drugi klip bi imao svoj poseban manji agregat za visoki pritisak.

Opet ponavljam ovo je prototip i dosta doga će se znati tek nakon nekoliko eksperimenata i mjerenja ali to trenutno nemožem jer čekam da mi se opjeskari rezervoar za ulje pa tek onda mogu dalje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Savo, kak si ti pravi SSM, to se lako rješava jednim razvodnikom s dvije ručice. Dok radi prvi, drugi ne može.

Ja bi probal napraviti tak da ugradim pomoćnu veću pumpu i par ventila koji bi služili za povrat tak da manja pumpa može služiti za radni ciklus. A onda se dvojica dijele na način da dok jedan kala, da drugi uvlači cilindar.

Edit:
ili s jednom pumpom pa mehanički povezal ručice tak da dok jedan kala da drugi može uključiti samo povrat sjekire
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Za početak je glavni cilj da oba rade nezavisno jedan od drugog . Ako to ne uspije onda mozda uzmem u razmatranje i opciju C/O da jedan pomogne drugom.
Ili nešto od prijedloga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh