• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Našao sam ovakav cjepač drva na netu, ali mi princip rada nije baš jasan.. :scratch :roll:

Obrisan neispravan link.

Kako to radi, pomoću kardana koji tjera špicu u drvo? Gdje se fiksira oblica koja se kala? Ima li netko iskustva s takvim načinom, koliko je to učinkovito za kalanje drva? Što je s debljim komadima?
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

A jako tvrde vrste drva, ili zasukane i skrižane oblice, dali se takve uopće isplati započeti kalati s time, ili ih je bolje prvo pilom narezati na kratko?
 
Z

zoki

Guest
Re: kalači drva

Na kalacu spica treba biti cijela i on raskoli svaku vrstu drveta .
Ne kala se samo oblica uzmes kopletan komad odrezan na metar i kalas na pola pa dalje na dimenziju koja ti odgovara 8)
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Ja sam to vidio jedino ovdje na slici, neke stvari mi nisu jasne, samo mi se nemojte smijati... :oops: :shock:

Špica izlazi kako se vrti kardan. Kad se drvo raskoli, kako se špica vraća u početno stanje? Uhvati se s rukavicama da se ne vrti, ili... :scratch

Pod oblicom sam i mislio na metarnu neraskoljenu kladu, vjerojatno sam se krivo izrazio.
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Na poslu mi web sense filter blokira slike s neta, pa tek sad vidim ove koje je stavio ZJ. Način djelovanja sad mi je jasniji, špica ustvari nabija drvo na sebe, po principu svrdla ili vijka?
 
L

lican

Guest
Re: kalači drva

Pa sta kad stisnes drvo u spicu sta te ne odnese? Ustvari to treba dobro stisnut,jel tako?!
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Ako se špica zaglavi ili klada zarotira skupa sa špicom, postoji ona poluga ili graničnik sa strane, tak da se nemože dalje okretati. To je valjda ono kaj piše ZJ, u tom trenutku ugasne mašina na traktoru (ili se prije toga nešto slomi).. :roll:

Jedino da netko sjedi na traktoru s nogom na kuplungu kardana, i da ima jako brze reflekse..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Re: kalači drva

VTZ kaže:
Ako se špica zaglavi ili klada zarotira skupa sa špicom, postoji ona poluga ili graničnik sa strane, tak da se nemože dalje okretati. To je valjda ono kaj piše ZJ, u tom trenutku ugasne mašina na traktoru (ili se prije toga nešto slomi).. :roll:

Jedino da netko sjedi na traktoru s nogom na kuplungu kardana, i da ima jako brze reflekse..

Nemre stići!

Mi nemamo neke šume, a to na slici su drva iz šumarije ( i kalač je susjedov). Vrtili smo ga na 1000rpm kardana, a motor na oko 1400rpm (dakle, kalač se vrtil oko 600 rpm). Samo kalanje traje 10-20 sek.
Inače, motor ga nije niti čul.
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

ZJ, što bi mi ti onda mogao preporučiti, isplati li se za takavu novu alatku dati 2.700 - 3.000 kn?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,065
Re: kalači drva

kod nas se takvi cjepaci krecu od 200 do 250 evrica

ja imam u planu da pravim cjepac hidraulicni nabavio sam klip ima hod oko 70 cm sto je sasvim dovoljno za mene veoma je jak klipnjaca je debela oko 60mm neznam tacno
nemam ideju kako da rijesim kretanje noza recimo od 2 opcije kretanje po nekoj travezni ili uvlacenjem cijevi u cijev

ako ima neko iskustva sa ovim cudom pomoglo bi mi


a ovaj cjepac sto vi koristite grije li se posto ja mislim da je tu ogromno trenje i jestel pokusali mozda stavljati kardan sa lamelom,zbog sigurnosti
 
Z

zoki

Guest
Re: kalači drva

savoris kaže:
kod nas se takvi cjepaci krecu od 200 do 250 evrica

ja imam u planu da pravim cjepac hidraulicni nabavio sam klip ima hod oko 70 cm sto je sasvim dovoljno za mene veoma je jak klipnjaca je debela oko 60mm neznam tacno
nemam ideju kako da rijesim kretanje noza recimo od 2 opcije kretanje po nekoj travezni ili uvlacenjem cijevi u cijev

ako ima neko iskustva sa ovim cudom pomoglo bi mi


a ovaj cjepac sto vi koristite grije li se posto ja mislim da je tu ogromno trenje i jestel pokusali mozda stavljati kardan sa lamelom,zbog sigurnosti
Pogledaj prvu sliku 8)
Kardan sa lamelom ne korist prebrzo proklizi :blackeye
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Re: kalači drva

savoris kaže:
kod nas se takvi cjepaci krecu od 200 do 250 evrica

ja imam u planu da pravim cjepac hidraulicni nabavio sam klip ima hod oko 70 cm sto je sasvim dovoljno za mene veoma je jak klipnjaca je debela oko 60mm neznam tacno
nemam ideju kako da rijesim kretanje noza recimo od 2 opcije kretanje po nekoj travezni ili uvlacenjem cijevi u cijev

ako ima neko iskustva sa ovim cudom pomoglo bi mi


a ovaj cjepac sto vi koristite grije li se posto ja mislim da je tu ogromno trenje i jestel pokusali mozda stavljati kardan sa lamelom,zbog sigurnosti

Nema smisla frikcioni kuplung, jer ovdje preopterećenje nije prolaznog karaktera. Bolje je onda kuplung sa šerbolcnom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,065
Re: kalači drva

nije bitno sta je samo ja bi da se to malo osigura nemora biti lamela
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
Re: kalači drva

Ja sam imao kalač na princip svrdla, ra di na princip da traktor radi min sa pola gasa prislonis drvo na špicu i ona ga povuce na konus svrdla, kad su drva glatka i bez kvrga to je lijepo, ali kod kvrgavijeg drva ili potkorena nastaju komplikacije ugasi traktor za cvika na srdlu pa nece ni dole pa ga rezes pilom, dogodi se da puca kardan , vrakilo kardona a bilo je slucejeva da su im pukle radilice pa su drva jako skupa, ja sam ga prodao za 1000kn i nabavim sam si cilindar i krecem u izgradnji hidraulicnog. ;)
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Baš me zanima, isplati li se uopće kupiti taj kalač na principu svrdla?

U šumi kod mene pretežno rastu tvrde sorte drva, hrast, bukva, grab i t.d., same metrice najčešće jesu glatke, ali može se dogoditi i da ima kvrgavog ili skrižanog drva. Nisam dovoljno pametan, dali da nabavim taj kalač?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kalači drva

Kod nas u podravini svi samo koriste takav kalač drva!
 

sused joža

Član
Tu od
11 Kol 2008
Poruka
36
Re: kalači drva

Koliko mora traktor minimalno biti jak da tjera taj kalač?To Šanana:Kak ljudi rade s tim,jel bilo trganja kardana i sl.?
 

Najnoviji postovi

Na vrh