• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Re: kalači drva

puknuti kaže:
A jesi gledao u onoj trgovini opremom za šumare na Ćernomercu , na ulazu u ciglanu
Sigurno misliš na INTERFORST
 
B

ban001

Guest
Re: kalači drva

Hvala help desku, stvar riješena :D
Našao tokara koji i inače izrađuje takve kalače napravit će novi špic
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

sta sve ljudi nece da isprobaju
evo na sta sam naletio na vasaru u Rumi kada sam bio
:scratch :scratch :scratch samo neznam jel ovo napravljeno da cijepa drva ili da drvo pocijepa ovo :mrgreen:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: kalači drva

To je preslaba konstrukcija...i izgleda ko da je od komadića starih cijevi...loše...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva


na sta vas ovo podsjeca :roll:
ove cijevi su od slepera , to je ona nogara na koje se oslanja poluprikolica kada je otkacena
ulazi cijev u cijev bez problema , prilicno je masivna , vanjska cijev je 110X110mm , stijenke su po 4 ili 5mm , hod klipa je prilicno mali ali ja mislim da ce da posluzi 22cm, posto je tanka klipnjaca radit ce na principu uvlacenja tj. kada se klip uvlaci tada ce da cijepa , racunam da cu morati napravit nekakvu potporu koja ce da se postavi ispod metarice ako mali hod klipa ne dozvoljava da se dovoljno rascijepi
na vrh ove tanje cijevi ce da se montira sjekira

znam da moze bolje od ovoga ali ovo je eksperimentalni uzorak i zasnovan je na onome sto mi se naslo pri ruci
za bolji cjepac pripremam materijal vec sam nabavio cijevi i nekoliko klipova koji su u opticaju :blackeye taj ce da bude neka kopija od nekoga PRO cjepaca
za sada nesto na brzinu cisto da se upoznam sa time koje sile su potrebne za cijepanje odredjene velicine drva , posto ni ovaj stroj nisam nigdje vidio svojim ocima ;)
mislim u radu , vidio sam ih dosta po kojekakvim sajmovima i manifestacijama al ne ***** ja to dok ja ne vidim kako ON radi , svi kazu "tehnicke karakterestike , savremeni dizajn , farba ovakva onakva , moze da radi maltene bez potrosnje energije "
ma sit sam "ovakvih" preporuka mene interesuje kako cijepa drva a boli mene kakav mu je dizajn , farba ili sta vec
 
V

Vujo

Guest
Re: kalači drva

samo napred majstore znamo mi da ti to možeš samo potkrijepi slikama !!!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

kako znas :mrgreen: :lol:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: kalači drva

Pozdrav svima!
savoris kaže:
sta sve ljudi nece da isprobaju
evo na sta sam naletio na vasaru u Rumi kada sam bio
:scratch :scratch :scratch samo neznam jel ovo napravljeno da cijepa drva ili da drvo pocijepa ovo :mrgreen:
Ovo opšte nije slabo namešteno...nema tu naslanjanja, podupiranja, sile...jednostavno bitno je da se svrdlo okreće, i ona sama navlači drvo na sebe, i cepa!

[youtube:2lh1ktco]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Jh4Xag0Q13s&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Jh4Xag0Q13s&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube:2lh1ktco]

Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

jao joekiki ti kao da nisi odavde :mrgreen:
pa vidis kako je to jadno uradjeno , cijevi nastavljane , stavljena neka redukcija koja nema blage veze sa vezom
ni na sta ne lici , ja sam to slikao i okacio kao primjera kako NE treba da se radi
a jos samo da si bio samnom da cujes kako to lik nahvali ko' da sam ja neki papak a on direktno dosao iz svemira i SVE zna
naravno cijena toga je bila preko 250 evra ne sjecam se tacno , znam da sam erkao kolegi koji je bio samnom "za ovo oce 500 marki" :x :evil:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: kalači drva

Pozdrav svima!
savoris kaže:
jao joekiki ti kao da nisi odavde :mrgreen:
pa vidis kako je to jadno uradjeno , cijevi nastavljane , stavljena neka redukcija koja nema blage veze sa vezom
ni na sta ne lici , ja sam to slikao i okacio kao primjera kako NE treba da se radi
a jos samo da si bio samnom da cujes kako to lik nahvali ko' da sam ja neki papak a on direktno dosao iz svemira i SVE zna
naravno cijena toga je bila preko 250 evra ne sjecam se tacno , znam da sam erkao kolegi koji je bio samnom "za ovo oce 500 marki" :x :evil:
Pa kad bolje razmislim... :scratch vrlo jadno izgleda cela skalamerija! Al čovek nije imao kinte za materijal...moraš ga razumeti... :lol: :lol: :lol:
Nego ja sam mislio na samo svrdlo - koje mi se čini sasvim OK! I ako se okreće, cepaće drvo...mislim ako se okreće ;)
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalači drva

Ova redukcija je loše izvedena, bolje da je bez nje i direkt na kardan. Pa osobno sam vidio kad je čovjek cijepao s takvim i pričao mi kako je to ok stroj da se lako cijepa kad par trebutaka poslje skoro mu ugasi Rakovicu 65. Znači otpora nekada zna biti i previše. I otac je radio te vijke, obično imaju špic par cm, koji je od malo žešćeg materijala, i može se mjenjat, dok ovaj iz jednog komada...

E sad, može par komentara na ovo (osim što nije zaštitio motor), motor je 2.2kw, 950okr. Mi necijepamo metricu pa.. I ako je teško za tovarit onda to utovaramo traktorom. Poluga ide od mjesta gde se kvači toplink poluga, i poduprta je polugama hidraulika tako da može dići cca 2m od zemlje.
[youtube:18molczc]CTy6xowqMxA[/youtube:18molczc]

Kad bih tako pravio, imam motor od 2.2kw 2250okr, napavio bih stol, motor ispod, prijnos preko 2 remenice, usporen na cca 800okr. E sad, koliko bi trebao biti prijenos točno? Koliki korak stavit na vijak kad se uzme u obzir snaga motora i brzina, jel ima kakva formula. Jel itko zna..

Dok je ovaj savršenstvo, imam i za njega sve osim dvoradne hidraulične komande, a pumpom traktora (533) bih tjerao ulje. Pumpu bih mogao nabavit (ima neki tip pun k. pumpi i daje ih za 100-150kn ovisi kako koja) i stavit sve preko el.motora, jer otac nevoli te ''pogone'' preko traktora i sve što se da napravit preko el.motora ide preko njih, (kaže to potroši goriva, potrebno kvačenje, paljenje traktora, buka, što baš i nevoli).
[youtube:18molczc]rSCBPj3jTMA[/youtube:18molczc]

Pa što kažete? Godišnje se troši oko 40m drva i mislim da bi se investicija brzo isplatila, možda i nešto uslužno, jer kod nas nije još prošao plin pa... Drva nikad nestignemo iscijepat prije zime, pa onda kad se nema puno posla (kad pada snjeg, pod šupom kombinacija baja-sjekira-antifriz (rakija ;) ))


edit...
Evo jedan iznimno brz cjepač, opasan nije ni malo :blackeye
[youtube:18molczc]2bVAAx3mMKY&feature=related[/youtube:18molczc]
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

u jebo te vrag , opasan ovaj prvi dobro rjesenje, na prvi pogled mi je djelovao preopasno
al malo bolje kad razmislim i nije tako los :scratch
a sto bi mu ista redukovao , samo cimni motor od 1400rpm i rijeseno
najbolji proracun ti ej experiment :mrgreen: lisno iskustvo mi tako kaze ;)

ni ovaj drugi mi ne djeluje lose , nekako mi je previse "gospodski"

nisu za poredjenje al bi ipak napravio onaj prvi ako je za svoje potrebe


a ovaj treci necu ni da komentarisem
samo cu da ispravim naslov koji bi trebao biti "GILJOTINA" 21. vijeka :mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Ovaj s navojem meni djeluje jako opasan , nigdje kvacila..kad to primi odjecu/rukavicu ode glava ili ruka ...Nisam nikad ćuo da je netko nastradao ali sigurno gadno izgleda.
Eto videa s prijenoson ,ćak i ova kajla ispod navojne sjekire djeluje zanimljivo
http://www.youtube.com/watch?v=2362slATu1k&feature=related
I slušaj mudrog oca ..ako je dostupna struja koristi je .
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalači drva

Da, kajla je tu s razlogom, da ti slučajno neokrene drvo. Ovaj s vijkom i el.motorom je puno jednostavniji, i kao što savoris kaže mislim da nije toliko opasno. Mislim da jednostavnije nepostoji, motor već imam pa izgleda da će to doći poslje prikolice i još jednog mlina čekićara.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

psmrt , tek sad vidim da na motoru prvo ima reduktor a poslje sve to ubrzava :scratch .
U svakom slucaju motor od 950 okretaja ima veći moment od 1400 o/min , racunaj s tim
Snaga = okretni moment x kutna brzina
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalači drva

puknuti kaže:
psmrt , tek sad vidim da na motoru prvo ima reduktor a poslje sve to ubrzava :scratch .
U svakom slucaju motor od 950 okretaja ima veći moment od 1400 o/min , racunaj s tim
Snaga = okretni moment x kutna brzina
Tako je, ali kad već imam motor, a remenice mi nije problem odlit ;) kao i sve ostalo.

Kad motor od 2.2kw 2250okr spustim prijenosom na 800tinjak okr. dobijem nešto sitno veći moment kao i na motoru od 2.2kw 950okr direkt na vijak, jel. Tako da... A i ovaj od 2.2kw, ići će i na runjaču za kukuruz, u biti je za to i namjenjen jer baš takav ide, samo staviš remenje.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: kalači drva

ima li tko skicu sa mjerama ovog navojnog špica ? :scratch
 
P

pozna

Guest
Re: kalači drva

uh,od kada je Joekiki stavio one snimke sa You tubea,razmisljam o varijanti sa elektromotorom i vijak na stolu,kao ova prva sto je Petar stavio,jedino bi stavio zastitnu plocu iza vijka a ispred motora. cijeli sistem nije velik a stol bi bio na rasklapanje jer imam problem sa prostorom. ali prvo bih trebao napraviti jedan za mog starog,drva su jeftinija od plina a starog napale godine pa i nije vise za razmahivanje sjekirom. mislio sam sklopku pali-gasi prepraviti da bude nagazna pedala i da stoji ispred spica,za nedaj boze,kad se vec nemoze ugraditi rucna kocnica ???mislim da nije losa ideja.e sad,od kojeg materijaja je spic ? jel to netko tokari tj. prodaje ,i posto prodaje ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

a sto se tice spica mozda bi bilo dobro napraviti ga od mangana posto je on otporan na trenje :scratch

a sto se tice opasnosti ovaj prvi video sto je postavio petar ne cini mi se uopste opasnim , razdaljina izmedju spica i patosa ne dozvoljava da se drvo "zaleti" u kruzno kretanje , onaj sa kajlom mi djeluje opasnije jer do kdrvo dodje do kajle moze ga vec okrenuti
STOP taster ispod noge odlicna ideja obavezno uraditi :!:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalači drva

savoris kaže:
a sto se tice spica mozda bi bilo dobro napraviti ga od mangana posto je on otporan na trenje :scratch
E a kako ga onda obraditi? Otac je nabavio manganske pločice za čekiće (noževe) na mlinu čekicaru pa ih nemožemo probušit. Sad ću morat nosit kolegi da to napravi laserom ili plazmom.

edit..
Evo jedan primjer kad zaglavi...
[youtube:14jf94y4]94DSDk-a23c&feature[/youtube:14jf94y4]
 

Najnoviji postovi

Na vrh