• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kalači drva

savoris kaže:
i kako ti se ponasa u radu jel ti dovoljna brzina kretanja gore dole
kada ga maksimalno opteretis kako se ponasa "I" profil giba li se ?

brzina je čist solidna na tih 1000 okr. motora, a ako očeš brže daš gas
što se tiče "I" profila baš zbog toga je i pojačan mada i sad kod nekih kvrga se napinje
 
A

ajeto

Guest
Re: kalači drva

Prvo pozdrav forumašima!
Drugo,fakat sam se namučio dok sam se registrirao. Mislio sam da to bude nekako lakše ali onaj aktivacijski mail nikako da stigne.
Dalje, i ja krećem u izdradu kalača. Trenutno se dvoumim između stojećeg i ležećeg pa ako je netko radio na jednom i drugom molio bih za usporedbu. Vidio sam da se postavlja pitanje kako treba izgledati sjekira, pa ako nekomu treba poslat ću mu nacrt sjekire koja se inače nalazi na jednom pro kalaču iz Kanade. Inače imam gotov nacrt za ležećeg i on mi je prvi na umu. Dakle ako ima nekog voljnog pomoći molio bih da se javi. :D
Unaprijed zahvaljujem!
 

nenad393

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
83
Re: kalači drva

ja glasam za stojeći puno je lakše raditi s njim,radio sam i s jednim i drugim,sa stojećim možeš cijepati i kratka drva
javi šta odlučiš
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

i ja dajem glas za stojeci iako nisam nikada radio sa lezecim
a iako imas nekih velikih klada nemoras ih rucno podizati u stojeci polozaj , komad lanca i jedna dodatna poluga rijese stvar i radis k'o gospodin
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

e imam i ja jedno pitanje
da li bi moglo za cjepac hidraulicni cilindar od kamionskog stabilizatora na zadnjem kraju kamiona
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
e imam i ja jedno pitanje
da li bi moglo za cjepac hidraulicni cilindar od kamionskog stabilizatora na zadnjem kraju kamiona
Ti cilindr su izmišljeni za kalače , sebi uzmi od desne strane meni otusti ljevog ..tada ču ti objasniti zašto
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

znaci moze,kod mene ovde na odpadu u gradu ima neki fap sa dizalicom i stabilizatorima sa strane,samo je fap skroz propo pa je zato i na odpadu :mrgreen: ,e sad je to kod njih povoljno jer to sve ide na reciklazu pa dodjes skines sam to jer oni nece sigurno i odneses im na vagu,i kolko je tesko puta 1 km i otkupio si to,ali ali ko zna koliko je tezak taj stabilzator,mozda je i 100 ili 200kg.pa to dodje 100 ili 200 km :( ,
puknutiu
prepostavljam i zasto bas oces lijevog
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: kalači drva

Pozdrav forumašima!
Pa da i ja moje ideje pridodam.
U planu je izgradnja ležečeg kalača u obliku 1-osovinske prikolice i da ima svoj pogon,neki motorček da ne mora bit prikopčan na traktor.Negdje sam čital da bi trebal cilindar fi klipa min.70mm (oko 1000mm hoda) za metrice.Pa pumpa
koja daje 50l/min na preporučenim okretajima. ,i pritisak oko 200-250bara.To bi bilo za nekih 15 tona!A da i ide dosta brzo.Sistem bi bil da cilindar gura kladu u sjekiru,koja bi bila fixna.


http://www.youtube.com/watch?v=cHrBBnA8 ... real_rn-HM

Tak nekak to bude ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Aha ..ljevi je bio uz sredinu ceste pa nije gledao komade sastrane pa još uvjek dobro stoji .

Ti cilndri su dobri jer imaju jako veliku razliku površine klipa i razliku površine klipa i klipnjace ..jednostavnije imaju debelu klipnjacu pa jako brzo idu natrag tj. uvlacenje .
 
A

ajeto

Guest
Re: kalači drva

Pa mislim da ste mi uvelike pomogli. Ipak bude stojeći. Sad sam radio sa stojećim, a ja sam bio sjedeći :D .
Moram priznati da mi se dopalo :)
 
A

ajeto

Guest
Re: kalači drva

puki22 kaže:
...izgradnja ležečeg kalača u obliku 1-osovinske prikolice i da ima svoj pogon,neki motorček da ne mora bit prikopčan na traktor.Negdje sam čital da bi trebal cilindar fi klipa min.70mm (oko 1000mm hoda) za metrice.Pa pumpa
koja daje 50l/min na preporučenim okretajima. ,i pritisak oko 200-250bara.To bi bilo za nekih 15 tona!A da i ide dosta brzo.Sistem bi bil da cilindar gura kladu u sjekiru,koja bi bila fixna.

Evo da malo prokomentiram. Kao što možeš pročitati u prethodnom postu ja sam se odlučio za stoječeg. Naveo sam i razlog. :D
Takav sličan plan sam i ja imao ali sam se razuvjerio.Ja mu nisam mislio stavljat kotače nego da ga nosi traktor. Ako dižeš na kotače podižeš ga i posstaje ti visog,osim ako ne napravis onu polugu sa kojom ćeš podizati drvo gore.
Taj motorček koji misliš staviti koliko ima kW? Moglo bi ti ispasti da di bude preslab. Mislim da ti je potrebno oko 4 kW. Cjevnica ti bi trebala biti fi 90mm(unutarnji promjer) da bi stavio takovu klipnjaču. Ako češ kupovati novi cilindar onda je bolje da ti jhod oko 1100mm. Pumpa bi ti trebala osigurati 80l/min(bilo sama ili preko multiplikatora,ako je preko multiplikatora (1:3)onda stavi pumpu koja ima barem 25-30 kubika da izbjegneš zagrijavanje ulja. Svaka pumpa ti bude dala taj pritisak samo je pitanje koliko će joj za to trebati. Ima samo jedna stavka koja je itekako bitna-razvodnik. Kaj imaš s njim u planu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

250bar :shock: pumpa zupcasta ili klipna ?????
sumnjivo mi to malo

koliki ti je onaj ''I'' profil koje su mu dimenzije ?
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: kalači drva

Razvodink sam mislil čak i možda kupit novi.Ima ih več po 100€ mislim da su 50l a 70l je malo skupliji.
Motorček misli da bi možda bil i preslab 5kw za toliku pumpu i tu brzinu.Imam na lageru VW 1,6D mogel bi mu čak
malo smanjit gorivo da ne cica previše.
I ona poluga "platformica" za dizanje klada bi bila neophodna za veče klade.
Al ako bi se upuštal u takvu izgradnju onda praf!
Ina negdjeslika na netu kak je neki švabo napravil samo on je del elektro motor.
Meni bi bilo zanimljivo da bude "samostalan" da mogu uzet vitlo i kalač,i deri 8)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

ovako nesto :scratch
[youtube:gku2ezqo]InAslSkQDa8[/youtube:gku2ezqo]
[youtube:gku2ezqo]QPnr5NzoSjg&feature=related[/youtube:gku2ezqo]
pazi ovdje kako je velika pumpa a slab motor umalo da se ugasi
[youtube:gku2ezqo]KiYWAr5iq1U&feature=related[/youtube:gku2ezqo]
 
Z

zetor4718

Guest
Re: kalači drva

Oprosti razvodnik je 250 bara a pumpa je klipna kojoj je promjenjiv smijer teranja ulja a naziv je VOLVO F1-60 i košta cca 8000kn.Ovi ležeči cjepači mi se čine glomazni i nepraktični i dosta sporo se radi s tim strojevima a onom prvom videu ona mala sprava mi se sviđa i budem imao u planu i to napravit.A što se tiče cjepanja cjepanica najbolje mi je svrdlo jer se brzo radi s njim ali ne može cjepati što ovaj hidraulični može.Inače kombiniram svrdlo i hidraulični.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: kalači drva

Ovaj Bindenberger je više kao neki mercedes među kalačima!

Evo malo kaj sem videl po forumima!

DSC01022.jpg

DSC01024.jpg

DSC01024.jpg

IMG017.jpg

IMG298.jpg

IMG299.jpg

IMG312.jpg
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

a sta mislite koliko su jacine ovi stabilizatori o kojim sam gore prico,mislim od kolko tona su
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
a sta mislite koliko su jacine ovi stabilizatori o kojim sam gore prico,mislim od kolko tona su
sila cilindra ovisi o površini klipa x pritisak
Da bi dobio 10 tona koliko je stvarno preko glave osim ako nemaš extra kvrgava drva itd.
A 10 tona dobiješ ako uzmeš cilindra koji ima promjer cijevi iznutra fi 80 mm i goniš ga na 200 bara .
E sad da bi cilindar bio iznutra fi 80 mm mora biti izvana min. fi 100 mm .
Uobicajno je da su stjenke cijevi cca 10 mm ali mogu biti deblje i tanje ..nije nikakvo pravilo .
Ali ako je izvana fi 100 mm i ima stijenku 15 mm još uvjek je fi 70 mm iznutra .
A cilindar fi 70 mm iznutra na 200 bara daje 7,6 tona .
Ako uzmeš neku zubcastu pumpu ona može bez problema na 260 bara ..neke cek i 300 bara , ovisno o konstrukciji .
Potrebna sila da bi cijepao drva ovisi i o kutu klina kajle tako da i tu imaš rezerve .
Ako te tješi ja imam cilindar fi 70 mm , agregat koji zbog ogranicenja snage motora može napucati samo 150 bara i nikad nije stalo ,istina ne cijepam drva deblja od 30 cm , jednostavno ih nemam :oops:
 
A

ajeto

Guest
Re: kalači drva

Pitanje za "zetor4718".
Da li uvijek kalaš trupce od metra ili imaš i nešto kraće? ako imaš da li podlažeš ispod komada kojeg cjepaš ili razvučeš cilindar do kraja?
Da li ti se napinje klipnjača ako ga izvučeš do kraja pa cjepaš?
 

Najnoviji postovi

Na vrh