• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: kalač drva

Od kipe nevalja za cjepač jer cilindar(tako zvana sviječa) radi samo u jednom smjeru
 
T

Toyo

Guest
Re: kalač drva

stavr je ovak. ja samo taj kalač delao po naročilo za nekve prijatelje od seke. nije to isti koji je na sliki ali izvedba je ista. tako vse skupa šta je kupio je koštalo 520eura(cilindar, ventile, pumpu). onda još cjevi moraš nabavit i manometer. vse skupa ga je koštalo 900eura (odšjet 150eura je za moj rad)....tako da 750eura je samo da skupio djelove. ako uzmeš pumpu uzmi novo(obavezno) cjena ti je oko 125eura. i ako ima 55l/min to ti je oko 15 tona pritisaka. to ti je komot zadosta. ventil uzmi za dvosmerni cilindar, to je moguče od bilo koga. cilindar(kojeg sam ja imao) ima fi batnice je 55, hoda ima 1m(da se može kalat i kratki), rezervar je od centralnog grijana raztezna posuda. ili si napraviš ili nešto slično, neznam ima puno varianta. ako te zanima ti stavim gore načrt i onda češ bolje videt. moguče budem i ja još jednog napravio za sebe. ako budem imao vreme onda ga napravim. ako te što zanima pitaj slobodno.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalač drva

Litraža pumpe ima veze s brzinom izvalčenje i uvlačenja (naravno ovisi i o klipu), a pritisak o površini klipa na koju ulje djeluje i pritisku koji pumpa može nabit.
 
T

Toyo

Guest
Re: kalač drva

ima veze sa brzinom zato se dodaje regulacijski ventil z kojim možeš regulitar hitrost. ili to je odvisno od potrebe, ja sam ga motirao na izvlačenje, to ti može pomoči da nije neki ruker, može da ide polako. puno kalača toga nema, neki imaju...
 
R

ratar355

Guest
Re: kalač drva

Toyo Hvala ti puno na opširnim informacijama i ako nije problem da mi pošalješ nacrt na horvatvel@gmail.com ili na forum.Ovaj vodoravni mi se najbolje svidja i izgleda najpraktičnije za rad.Pozdrav
 
V

VTZ

Guest
Re: kalač drva

Jedan rabljeni od 20 T prodaje se za 800 USD (4.000 kn) u SAD. Zanimljivost je u tome da ga pogoni benz. motor snage 5 KS. Sličnih ima dosta u ponudi u USA, naravno i onih pogonjenih na struju.

http://www.youtube.com/watch?v=jnPqFFTw4xg

Postoji puno web stranica s tematikom - kako napraviti cjepač drva (log splitter)

http://images.google.hr/images?hl=hr&so ... a=N&tab=wi

Evo još malo vodoravnih cjepača

http://www.tractorbynet.com/forums/atta ... g_0020.jpg

Log-Splitter-LH-side.jpg


log%20splitter%20proto1%20016.jpg


log500g.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalač drva

Toyo kaže:
ako uzmeš pumpu uzmi novo(obavezno) cjena ti je oko 125eura. i ako ima 55l/min to ti je oko 15 tona pritisaka. to ti je komot zadosta. ventil uzmi za dvosmerni cilindar, to je moguče od bilo koga. cilindar(kojeg sam ja imao) ima fi batnice je 55, hoda ima 1m
ajd mi samo ovo objasni majstore

zapremina iliti litraza pumpe nema neposredne veze sa silom , poprecni presjek unutrasnje strane cijevi i pritisak imaju veze litraza NE
15 tona moze da se dobije i sa pumpom koja ima protok 1 litar i sa onom koja ima 100 litara u minuti
zasto bi se stavljala pumpa veca nego sto treba pa posle nje stavljat prigusivac , nema logike samo se ulje moze grijati

ako je u pitanju neki manji pogonski motor nesto u stilu ovih americkih onda je moguce staviti dvije pumpe koje rade na razlicitim pritiscima , tada se dobije velika brzina a u momentu opterecenja brzina se smanji ali zato imas pritisak ;) tj snagu
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: kalač drva

zašto nitko ne okrene vodoravni kalač tako da njega spušta na drvo a ne da drvo diže gore?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalač drva

snupy kaže:
zašto nitko ne okrene vodoravni kalač tako da njega spušta na drvo a ne da drvo diže gore?
Kaj je kalač lakši od drva?
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: kalač drva

pa kad je več na traktoru digneš ga hidraulikom drvo gurneš pod njega i spustiš
 
T

Toyo

Guest
Re: kalač drva

puknuti kaže:
Toyo kaže:
vse skupa ga je koštalo 900eura
Tojo ti si iz slo , molim te nađi 5 minuta vremena i potroši 3 centa i provjeri koliko dođe ovaj cepalnik ?
Kaldim se da ne puno više 900eura ... a sve fino ,novo s garancijom
http://www.uniforest.si/mx_110.php

ova kalač za mene nije vredan ništa....probao sam radit sa tim i nekako se mi čini za metre preslabo.
kalači v slo z 15-25ton moči imaju cjenu od 1500-3000 eura.





ajd mi samo ovo objasni majstore

zapremina iliti litraza pumpe nema neposredne veze sa silom , poprecni presjek unutrasnje strane cijevi i pritisak imaju veze litraza NE
15 tona moze da se dobije i sa pumpom koja ima protok 1 litar i sa onom koja ima 100 litara u minuti
zasto bi se stavljala pumpa veca nego sto treba pa posle nje stavljat prigusivac , nema logike samo se ulje moze grijati

ako je u pitanju neki manji pogonski motor nesto u stilu ovih americkih onda je moguce staviti dvije pumpe koje rade na razlicitim pritiscima , tada se dobije velika brzina a u momentu opterecenja brzina se smanji ali zato imas pritisak ;) tj snagu[/quote]

ja sam napisao kako je to kod mene radilo. i koje stavri sam stavio gore....ja sam samo napisao smoje izkušnje, šta sam vidio i probao.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalač drva

puknuti kaže:
ti si sigurno ovo izmislio :brzo , precizno i štedljivo
vidi ovog frajera sa snimka :lol: pa taj dok iscijepa 20met. drva ima i rupu do Kine sa iskopa :lol:
prvo ovakvu masinu muciti sa ovakvim bezveznim prikljuckom ... ma daaaaaaaaaaaaaj

i vidi na kakvim drvima demonstrira , pa u mene se djeca s'takvim drvima igraju jebote

o boze boze , baci 100tinjak pegli ne moras biti precizan :roll:
 
T

Toyo

Guest
Re: kalač drva

i još nešto da se razmimo!
to nije moj izum, ja sam dobio jedno skicu kako bi to moglo izgledat i djelove(cilindar, pumpu, ventil). železo sam kupio i trabalo je složiti. mislim da je to bilo jedna diplomska naloga od nekvih študenata je iste kalače sam vidio že pri drugim ljudima. konstrukcija je odvisna od ljudi jedni imajo "špico" na cilindru a uporo fiksno ili kontra, sam vidi i da je kalač na zemlji i da ima noge da se radi u višini oko 80cm. a sad zašto takva pumpa zašto takav cilinder i vse to me ne zanima. ja samo želim pomoči z tim kake djelove sam dobi i za te stvari znam kako to dela. meni je imt u ler gasu tera pumpu i radilo jako jako dobro.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

zanima me ovo
da li bi ja mogo cjepac prikljuciti na hidrauliku mog traktora,dakle rezervoar je 8l.podizna sila iznosi 29430n(3000kp) ap ritisak u razvodu je 11772kpa(128kp/cm kvadratnom)
da li bi ova hidraulika mogla pokretati neki cjepac
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

ali od kolko tona klip,ne bi sigurno mogo od 20 tona a mozda od 8 moze ......
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
ali od kolko tona klip,ne bi sigurno mogo od 20 tona a mozda od 8 moze ......
može i od 100 ako treba..ne da mi se objašnjavat osnove hidraulike ..ima negdje na forumu bezimenom sam objašnjavao
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
podizna sila iznosi 29430n(3000kp) a pritisak u razvodu je 11772kpa(128kp/cm kvadratnom)
da li bi ova hidraulika mogla pokretati neki cjepac

Ako si napisao točne podatke, taj pritisak bi na klip promjera 10 cm proizveo silu od cca. 10 tona. Znači, unutarnji promjer cilindra bi trebao biti 10 cm. Ako uzmeš cilindar manjeg promjera, i sila će biti manja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh