• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Re: kalači drva

Trebas malo racunati .

Pitanje malo zbunjuje, jel sila moze biti od 0,78 kg za promjer 1 cm do preko tisucu tona za jedan metar :D

Ono sto trebas znati je nesto drugo .


Prvo odluci kakva ti je ciljana sila u tonama i kakav hod oces. Iz sile i pritiska ulja izracunaj površinu klipa, pa pomocu površine i hoda volumen .

Kad znas volumen vidjeces jel dovoljno ulja u rezervoaru pumpe, i s obzirom na kapacitet pumpe kakva bude brzina hoda .


Recimo cilindar promjera 10cm sa tim pritiskom ulja ima silu od 5*5*3.114*128= 10 048kg .

Ako ima metar hoda sam cilindar potrosi 5*5*3.14*100= 7850cm3 dakle gotovo osam litara ulja.Nesto ide i u cijevi i razvodnik .

Mozes povecati rezervar, skratiti hod ili površinu(ovo zadnje smanjuje i silu )
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Evo za sve ljencine kojima je teško otvoriti kalkulator i ..jel..kalkulirati .
Jedna šablona iz koje uz pomoč ravnala , lista papira, olovke , kutije od cigareta, papirnate novcanice ,komada kutnog željeza, konca, špage, rafije, flaksa , otkinute žice od gitare, tamburice pa cak i bajsa možete izracunati silu na cilindru iz promjera cijevi iz tlaka .Bitno je da je ravno
Klasicna jednađba jedne nepoznanice ..aj da ne kompliciram .
Korisi se ovako ..
Uzmete to nešto gore sa popisa i naslonite na ekran , može se i printati pa staviti na stol ;)
Spojite (uzmimo za primjer ravnalo ) ravnalom npr. 100 mm (na skroz ljevoj uspravnoj skali) to je promjer klipa (unutarnja strana cijevi ) u milimetrima
Sječemo srednju skalu na mjestu gdje piše broj odnosno tlak u barima tj maximalni pritisak koji nam daje pogonski agregat .
I očitamo na trečoj skali (skroz desno) silu u tonama
Za primjer sam ja potegnuo pravac , na sklai sile pravac sijece malo manje od 8 tona
29qazo8.gif
..eto tak .

http://i46.tinypic.com/2epsmjk.jpg
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

VTZ kaže:
Ako si napisao točne podatke, taj pritisak bi na klip promjera 10 cm proizveo silu od cca. 10 tona
podatci moraju biti tacni jer tako pise u knjizici za odrzavanje traktora,
10 tona!!!!!!!!! pa to je i vise nego dovoljno
htio sam praviti cjepac pa gledajuci po netu vidim da su svi koristili pogon pumpe na kardan a nisam ni znao da hidraulika na mom tv 420 moze dat 10 tona,
to mi sad uveliko povecava sanse za pravljenje cjepaca,jer pumpa,razvodnici,sve to dodje vrlo skupo ovako bi mi doslo dosta jeftinije samo mi treba cilindar malo materijala i etoga cjepac,a povecavanje rezervora nije problem,pumpa je na remen, da li bi to predstavljalo neki problem........
e sad jedno pitanje,u mog traktora nema dvoradni izlaz,odnosno ima samo jedan izlaz,e kako sad da to napravim i da li je uopste moguce uraditi tako nesto,a kolko sam skonto svaki cilindar za cjepac treba bit dvosmjerni,a moze nesto sa oprugama da opruge uvalce cilindar,ali to mi se ne svidja.........
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

pritisak je 120 bara sto znaci da dodje tacno osam tona sto je odlicno
hval ti puknuti za ovu kalkulaciju
puknuti kaže:
Evo za sve ljencine kojima je teško otvoriti kalkulator i ..jel..kalkulirati .
Jedna šablona iz koje uz pomoč ravnala , lista papira, olovke , kutije od cigareta, papirnate novcanice ,komada kutnog željeza, konca, špage, rafije, flaksa , otkinute žice od gitare, tamburice pa cak i bajsa možete izracunati silu na cilindru iz promjera cijevi iz tlaka .Bitno je da je ravno
Klasicna jednađba jedne nepoznanice ..aj da ne kompliciram .
Korisi se ovako ..
Uzmete to nešto gore sa popisa i naslonite na ekran , može se i printati pa staviti na stol ;)
Spojite (uzmimo za primjer ravnalo ) ravnalom npr. 100 mm (na skroz ljevoj uspravnoj skali) to je promjer klipa (unutarnja strana cijevi ) u milimetrima
Sječemo srednju skalu na mjestu gdje piše broj odnosno tlak u barima tj maximalni pritisak koji nam daje pogonski agregat .
I očitamo na trečoj skali (skroz desno) silu u tonama
Za primjer sam ja potegnuo pravac , na sklai sile pravac sijece malo manje od 8 tona
29qazo8.gif
..eto tak .

http://i46.tinypic.com/2epsmjk.jpg
pritisak je 120 bara sto znaci da dodje tacno osam tona sto je odlicno
hval ti puknuti za ovu kalkulaciju
a da ll bi se povecala snaga u cilindru od 10 cm kad bi povecao rezervor
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
a da ll bi se povecala snaga u cilindru od 10 cm kad bi povecao rezervor
ne mogu više ,odustajem ..kolega po forumu VTZ sigurno ima odgovor na to pitanje i sigurno ce ti strucno objasniti
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
a da ll bi se povecala snaga u cilindru od 10 cm kad bi povecao rezervor

Ne bi se povećala sila, jer ona je proporcionalna umnošku površine klipa i pritiska ulja. Za veću silu trebaš deblji cilindar, ili bolju pumpu (veći tlak, veći protok). Količina ulja bitna je samo za to, da ti sve ulje ne ode u cilindar, a pumpa da ne ostane bez ulja.

ALI:

1) Ti si napisao tvornički podatak o pritisku, kad je sve novo i ispravno, a on s vremenom sve više pada. Pumpa se polako troši, a ulje se tokom rada zagrijava, i pada mu viskozitet. Zbog toga i pritisak pada sve više

2) Za tako veliki cilindar je bitno da je dvoradni, kako bi se klip brzo mogao vratiti u početni položaj, i da se ulje vraća u svoj spremnik. Teoretski, ti bi mogao sa raznim troputnim ventilima (ili sa razvodnikom) taj cilindar spojiti na TV, ali to je improvizacija - loše rješenje. Radije nabavi poštenu pumpu (pogonjenu na kardan), razvodnik i cilindar, pa ćeš s istim cilindrom dobiti i dosta veću silu, i brži rad cijelog sklopa.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Re: kalači drva

Snaga ovisi o:

Pritisku ulja - to je zadano , imas 128 kp/cm2 ili cak manje i nema rasprave.

Povrsini na koju pritisak djeluje - e tu si na redu ti .Povrsina je ovisna o promjeru cilindra.

Vecu silu mozes dobiti u tvojem slucaju samo i jedino povecavanjem povrsine na koju ulje djeluje, znaci vecim promjerom cilindra .
Gdje je tu rezervoar ?

Cilindar treba imati nekakv hod,ovisno o tome sto ces kalati.Hod cilindra pomnozen sa povrsinom, daje volumen .

To predstavlja kolicinu ulja koju cilindar povuce iz rezervoara .
Ako ti cilindar ima preveliki hod, ili preveliku povrsinu,potrosice previse ulja i pumpa ostaje na suhom .

To ces rijesiti tako da :

A . ili da izaberes cilindar sa kracim hodom, istog presjeka, pa ce sila ostati ista, ali kala krace komade.
B . izaberes cilindar manjeg presjeka, sto ce zadrzati duzinu kalanja, ali ce smanjiti silu .

C. Kombinacija A i B - smanjis jedno i drugo koliko je moguce da zadrzis dovoljnu duzinu, uz jos dovoljan pritisak .

D Povecas rezervoar za ulje , pa ima dovoljno ulja da napuni cilindar .

Postoji jos jedan podatak, koji nisi dao .

Kapacitet pumpe .

O kapacitetu pumpe i volumenu cilindra ovisi maximalna brzina radnog hoda .Dakle, koliko brzo je u stanju puniti cilindar odredjenog volumena.
Dvoradni cilindar ima vecu brzinu uvlacenja zbog samog klipa koji uzima dobar dio volumena .
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalači drva

VTZ kaže:
Ne bi se povećala sila, jer ona je proporcionalna umnošku površine klipa i pritiska ulja. Za veću silu trebaš deblji cilindar, ili bolju pumpu (veći tlak, veći protok). Količina ulja bitna je samo za to, da ti sve ulje ne ode u cilindar, a pumpa da ne ostane bez ulja.
S dužnim poštovanjem ali ovo nije točno, veći tlak neznači i veći protok, u biti tlak može biti i 300bar s pumpom od 3l/min, o protoku ti ovisi opterećenje pogonskog(motora) i nemožeš na el.motor od 2kw trpat pumpu da daje 100l i 200bar, jer hidraulika ti neradi ništa različito od mehaničkog prijenosa, obični reduktori.

Primjer: imaš dvije pumpe s istim nazivnim tlakom opterećene istim cilindrom s istom silom, ali različitim protokom a prva ima 50l, a druga 10l. Pitanje je koja više opterećuje pogonski agregat?

Naravno ova od 50l.
Formule što znači RAD, SNAGA, vrijeme, farad, henri, njutn, pascal, bernuli, tesla, jaje, miš, mačka zna google.

Uvaženi član rudamaca je to fino pojasnio, i mislim da je to sad riješeno..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

VTZ kaže:
Ne bi se povećala sila, jer ona je proporcionalna umnošku površine klipa i pritiska ulja. Za veću silu trebaš deblji cilindar, ili bolju pumpu (veći tlak, veći protok). Količina ulja bitna je samo za to, da ti sve ulje ne ode u cilindar, a pumpa da ne ostane bez ulja.

ALI:

1) Ti si napisao tvornički podatak o pritisku, kad je sve novo i ispravno, a on s vremenom sve više pada. Pumpa se polako troši, a ulje se tokom rada zagrijava, i pada mu viskozitet. Zbog toga i pritisak pada sve više

2) Za tako veliki cilindar je bitno da je dvoradni, kako bi se klip brzo mogao vratiti u početni položaj, i da se ulje vraća u svoj spremnik. Teoretski, ti bi mogao sa raznim troputnim ventilima (ili sa razvodnikom) taj cilindar spojiti na TV, ali to je improvizacija - loše rješenje. Radije nabavi poštenu pumpu (pogonjenu na kardan), razvodnik i cilindar, pa ćeš s istim cilindrom dobiti i dosta veću silu, i brži rad cijelog sklopa.
Uz dužno poštovanje (moš misliti) ni ovo nije točno
2mqj1hc.gif
, iako sam te preporučio da objsniš čovjeku kao jel...stručnjak ,ništa od toga ..
max. pritisak je podešen na ventilu i kao takav ne smije padati radi zagrijavanja , pada viskoziteta ili ne dao Bog zamora tokom eksplatacije .
Pad tlaka se ocekuje samo kad pumpa ide OFF kao i ja sad .
dc3jf5.gif
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

kolki je protok pumpe to neznam jer ne pise,
stavicu sirinu 10cm il 11 ili 12 a hod ce biti kraci jer namjeravam kalati kratice ili panjeve....
hidrauliak digne poluge dosta brzo.......
koliko bi kosto taj razvodnik........

dakle moja pumpa na ocvm traktoru od 20 konja moze proizvesti silu od 8 tona na cilindru od 10 cm,brzina je sigurno bitna ali kad nema uslova moze i ono polako ici ali samo da cjepa,
ex da ja imam uslova i novca napravio bi ja posten cjepac,ali ali ali ali ali ali
 
A

ajeto

Guest
Re: kalači drva

Pitanje za one koji imaju kalač. Da li ste stavljali kakove klizače između sjekire i profila ili ste ostavili da ide željezo po željezu?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalači drva

Onda napravi ležeći, ako staviš jači cilindar napravi da odma cijepa na 4 dijela i tim si odma kompenziro brzinu, pod uvjetom da imaš dosta sile za cijepanje na 4 dijela..

Budem pravio takav možda ove zime ak nešt neusere kao i sa vitlom (beta verzija prošla testiranje al jači traktor pokido reduktor, pa godinu dana stojalo pod šupom jer nije bilo ni vremena ni volje, al ipak doživilo redizajn ;) ), cilindar nabavio, metrice ne kanim cijepat (nemam tako dug cilindar, a stabilizator s utovarivača mi se neskida), razvodnik s dvije komande obećo rođo, a za početak će traktor glumit elektro motor i pumpu da vidimo kao će sve šljakat, a poslje poznavajući oca doće el.motor i pumpa.
Još trebam jedan cilindrić za dizat i spuštat nož, a ako nenađem bude to na guzni pogon.

Na ovako nešto sam mislio, ali s stolom poslje noža i nekim promjenama..
[youtube:3rxxy4h1]Va7XK30rpcw[/youtube:3rxxy4h1]
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
kolki je protok pumpe to neznam jer ne pise,

matrix123456 pozdrav!

Ovako što se tiče pumpe na TV sljedećih je karakteristika:

normalna radni tlak 200 bara
maksimalan radni tlak 250 bara

tlak koji je podešen na sigurnosnom ventilu cijelog hidrauličnog sistema
(koji je ugrađen u razvodnik hidraulike je 120 bara
kapacitet pumpe je 4,2 ccm/ po jednom okretaju pumpe,
tko ne zna pumpa je zupčaste konstrukcije za vanjskim ozubljenjem.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

hvala zbalija
dakle ja bi da bi imo taj max pritisak od 250 bara moro staviti razvodnik prije fabrickog razvodnika koji je podesen na 120 bara..........
sve vis i vise mi se svidja ova tv-eova hidraulika
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
hvala zbalija
dakle ja bi da bi imo taj max pritisak od 250 bara moro staviti razvodnik prije fabrickog razvodnika koji je podesen na 120 bara..........
sve vis i vise mi se svidja ova tv-eova hidraulika

Nemaš na čemu zahvaljivati!

Ne znam što će biti ako staviš razvodnik ispred tvorničkog razvodnika,
jer mislim da kad će se ovaj sigurnosni otvoriti kim poraste tla u cjelom sistemu,
te će tlak u jelom sistemu pasti na 120 bara.
Mislim da bi trebalo staviti ventil na tlačni vod malo prije ulaska ulja u tvornički razvodnik,
tako da kada ne koristiš ovaj tvornički razvodnik da zatvoriš ventilom ulaz ulja u njega
i da sigurnosni ventil ne djeluje na cjeli kompletan sistem hidraulike.
Ali mislim da ti nije pametno da opteretiš pumpu preko 200 bara pošto će dugo raditi pogotovo kad ćeš koristiti kalač.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

pa negdje oko 180 bara kad bi moglo bilo bi dobro,e dali ima neki sigurnosni ventil koji bi to reguliso :scratch
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalač drva

Pozdrav, imam firewood procesor, automat koji podiže trupac na stroj, sijece na podešenu duljinu, i cijepa na 4,6 ili 8 dijelova ovisno koji se nož postavi.Potom se iscijepana drva transportuju trakom na prikolcu, Sila cijepanja je 15 tona. Stroj je na prodaju. Tajfun RCA 380.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
pa negdje oko 180 bara kad bi moglo bilo bi dobro,e dali ima neki sigurnosni ventil koji bi to reguliso :scratch
to se lako rjesava tako sto ces naci jedan razvodnik koji ima jednu rucku sa dvosmijernim izlazom i sigurnosnim ventilom , taj dodatni razvodnik ces staviti izmedju pumpe i sadasnjeg razvodnika tako sto ces izlaz iz pumpe spojiti na ulaz dodatnog rasvodnika a izlaz iz dodatnog razvodnika spojiti na ulaz sadasnjeg razvodnika
jednom rijecju stavljas dodatni razvodnik u seriju sadasnjeg sistema
na ovo mislim
page4_3.jpg


kvaka je u tome da dodatni razvodnik nemoze biti podesen na manji pritisak od pritiska sadasnjeg razvodnika , znaci moze biti samo vise sto je u ovome slucaju tebi i potrebno
ako je podesen na manje onaj drugi nikada nemoze dobiti veci pritisak zbog toga sto ce prvi sigurnosni da prupusti , tacno i to ulje koje prodje kroz prvi sigurnosni ide dalje u drugi razvodnik ali vec ce da se stvori veliko opterecenje

moj savjet ako ti je sada 120bar nemoj pretjerivati , ja ne bih isao vise od 130-140bar , jer imaces problema od remena koji nemoze izdrzati pa do pitaj boga cega
ovaj sistem primjenjuje SKIP koji ima 3 razvodnika a samo jednu pumpu ;)
znaci neogranicen broj razvodnika mozes staviti u seriju samo

prvo na osnovu podataka koje imas proracunaj malo i silu i brzinu da nebi radio promasaje kao ja vise puta
jedina prednost izrade cjepaca ti je u tome sto mozes posle staviti odgovarajuci elektro-hidraulicni agregat kakav ti volja
ako vec stavljas klip koji nece raditi metrice a kako neko rece sto je i u pravu da i zapremina klipnjace igra veliku ulogu u potrebi ulja misilm da ce ti rezervoar biti dovoljan , ipak 8 litara nije malo
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

petar kaže:
S dužnim poštovanjem ali ovo nije točno, veći tlak neznači i veći protok

Pa naravno da veći tlak ne mora nužno značiti i veći protok, niti sam ja to igdje tako tvrdio.. Ne znam s kime se ti pokušavaš boriti, ja sam samo čovjeku savjetovao da nabavi pumpu, koja će mu osiguravati dovoljno visoki tlak i dovoljan protok ulja, tako da mu cilindar može brže raditi. Ne znam podatke o pumpi TV-a, ali čisto sumnjam da je njegova pumpa dovoljnog kapaciteta za rad s metarnim cilindrom promjera 100 mm. Radit će, ali presporo..
 

Najnoviji postovi

Na vrh