• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: kalači drva

matrix123456 kaže:
sto znaci da ce brzina biti odlicna



Mislim da ne :( !,
mislim da je pumpa za pokretanje tako velikog cilindra malo premalenog
kapaciteta, mada može poslužiti samo što će ti to potrajati godinama :roll: .
Samo si izračunaj kolika ti je potrebna količina ulja u većoj komori u cilindru,
pa po prilici pokušaj izračunati koliko bi ti trebalo vremena da napuniš tu komoru uz količinu ulja
koju ti može isporučiti pumpa (za izračun koristi 1500 rpm motora).
Što ti iznos negdje malo više od 6L/min, a
sad vid koliko ti je potrebno za cilindar i sve će ti biti jasno. :mrgreen:

A jesam ovo namljeo Bože pomozi :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

zbalija kaže:
a pumpa za modele sa hidrauličnim upravljačima je pumpa kapaciteta 6,18 cm3 i na 3000 o-min iznosi
18,54 L ( na modelima sa dvocilindričnim motorima pumpa se stavlja direktno na pogonu u razvod motora preko zupčanima)
i iznosi prijenosni omjer 1:1.
ne mislis valjda cijepati drva na 3000 Rpm :lol:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Re: kalači drva

savoris kaže:
ne mislis valjda cijepati drva na 3000 Rpm :lol:

:roll: Toga se ja bojim da on tako planira.... :lol:
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Ima jedna web stranica na kojoj se prodaju dijelovi za izradu hidrauličnih cjepača. Ta stranica je dobar izvor informacija, da bi se dobila slika kakve su komponente potrebne, kapaciteti i dimenzije.

Pumpe za cjepače - najmanja ima kapacitet ulja 7 GPM (galona na minutu) - 7x3,78=26,5 l/min

http://stores.daltonhydraulic.com/-strs ... gories.bok

Cilindri - za silu od "20 tona" cilindar ima promjer klipa od 4 cola i hod dužine 24 cola (10,16x610 mm)

http://stores.daltonhydraulic.com/-strs ... Detail.bok

Ali za 20 tona pritisak ulja morao bi biti podešen na 247 bara, a taj cilindar predviđen je za 3000 PSI, dakle svega 200 bara. On može povremeno raditi i sa većim tlakovima, ali to nije preporučljivo za dugotrajni rad.

Sa tlakom u sustavu podešenim na 180 bara, taj cilindar stvarao bi silu cca 14,6 tona.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: kalači drva

odusto sam da to probam na traktorsku instalaciju,mada brzina nije ni tolko bitna jer sve je bolje nego rucno makar bilo i sporije.......
bacam se u potragu za pumpu(da ti savoris nemas mozda koju da mi prodas)ima da obidjem sve otpade dok ne naletim na nesto upotrebljivo za cjepac,ja milim da neka pumpa od kamiona ne bi bila prevelika za motor od 20ks,a mogla bi posluziti za izradu dizalice(rovokopaca nazad)al ije to jos u planovima...........
 
A

ajeto

Guest
Re: kalači drva

Mislim da bi ti kamionska pumpa bila prevelika za tako slabi motor. Ne znam doduše o kojoj se pumpi radi ali zanam da pumpa od nekih 75-80 l nejde na tako slabu snagu motora.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

1. gdje če naći ovakvu pumpu na otpadu
2. to su pumpe 2 stage - dvostrujnog protoka
3.Piše ovako
Performance:
28 GPM Low Pressure
6.5 GPM Hi-Pressure
16HP Gas Engine Recommended (15HP Electric)
dakle u visokom radnom tlaku vrlo mali protok, veliko je pitanje da li uopce može ona na 200 i kusur bara na Low presure režimu rada :oops:
4. Karakteristika protoka se oznacava u zapremini po okretu ..dolje se spominje max 3800 rpm ..i ovi galoni su ekvivalentno ovim okretajima
Ako uvrstimo naših 540 pa cak i 100 okretaja kardana opet smo vkuruzi :mrgreen:
čista propagandna navlakuša :oops:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

VTZ kaže:
ajeto kaže:
Pumpa koja daje 28 galona na minutu, ili cca. 106 litara - za nju se preporuča snaga motora od 16 KS.
:lol: :lol: :lol: ovo ti je odvala da nemoze biti veca 106 litara na 16 konja :lol: :lol: :lol: NA KOME PRITISKU??????????

inace ovo ti je orginal pumpa koja ide za cjepace
to su ustvari dvije pumpe koje su vezane paralelno i svaka ima svoj sigurnosni ventil , a na ovoj prvoj ima i nepovratni ventil posle njenog sigurnosnog
usis zajednicki
jedna pumpa je velike litraze to je ova od 28Gpm i njen pritisak je mozda 10tak BARa
to je ustvari pumpa koja radi samo da bi klip se brze kretao bez opterecenja
druga pumpa je ova od 6.5Gpm i njen pritisak je recimo 160BARa

kada radi komanda koja nema opterecenja , kada se klip vraca ili recimo sjekira prilazi drvetu
sjekira prilazi brzo drvetu posto tada nema opterecenja i pritisak koji je potreban za to je minimalan mozda nekoliko BARa
cim sjekira dotakne drvo koje cijepa pritisak se povecava sigurnosni ventil prve pumpe se otvara na 10 BARa
tada ostaje da radi druga pumpa koja ima pritisak potreban za ovaj zahvat , naravno sjekira tada usporava
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

savoris kaže:
ovo ti je odvala da nemoze biti veca 106 litara na 16 konja

Umjesto da se čudiš kao picek glisti, mogao si kliknuti na link od tog modela pumpe, i pročitati što tamo piše! Jasno da je to model s dvostupanjskom pumpom, kod koje prvi stupanj daje svoj maksimalni protok do tlaka od 65 bara. Drugi stupanj tlači do 207 bara, a protok ovisi o odabranom modelu.

http://www.haldex.com/Global/Hydraulics ... ev1203.pdf

Potrebne snage za taj model također su ti navedene, i kreću se od 3, 4, 6, 8 - pa do cca. 20 KS. Zato sam ja i linkao baš taj model, jer Matrix ima TV s 20 konja.

Jasno je da postoje i daleko jači modeli, koji daju i viši tlak, i viši protok. Potrebne snage kod njih kreću se od 30, 60, pa do preko 100 kW.

http://www.haldex.com/en-GB/Europe/Appl ... ion/Pumps/
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Danas je napokon bila generalna proba novog cjepača, i mogu reči da mi je to daleko najbolja investicija ove godine, doslovno svaka uložena lipa vrijedi najmanje dvostruko od cijene koju sam platio... Cijepa metrice s lakoćom, a danas smo cijepali kratka drva, s time da smo iscijepali i panjeve koji su bili prepuni kvrga, iskrižani i zapleteni. Ako je drvo toliko iskrižano da neće puknuti ravno, onda ga oštrica presječe ili odreže kao britvom...

Končarev 4 kW motor s prirubnicom, filter ulja je na ulazu povratnog voda u spremnik ulja

IMG_3308.jpg


Razvodnik - pogled sa zadnje strane

IMG_3309.jpg


Filter ulja

IMG_3310.jpg


Sklopka za paljenje motora, plus bimetalna sklopka za termičku zaštitu motora

IMG_3311.jpg


Sjekira 33 cm

IMG_3312.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Vodilica ima lufta s obje strane prema profilu po kojem kliže

IMG_3313.jpg


Za kratka drva stavili smo dva panja kao podlogu... Poslužilo je svrsi, dok ne napravim bolju podlogu.

IMG_3314.jpg


IMG_3315.jpg


IMG_3316.jpg


IMG_3317.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Sjekira

IMG_3318.jpg


Razvodnik

IMG_3319.jpg


IMG_3320.jpg


Ovih dana sam produžio trofaznu instalaciju po cijelom dvorištu, tako da mi utičnica bude čim bliže mjestu cjepanja. Kabel PGP 5x2,5 mm2.

IMG_3321.jpg


IMG_3322.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Perfektno , vodilica ima lufta tako da svo opterecenje nosi klipnjača
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalači drva

Dobro izgleda, izvadi samo po jednu onu podložnu pločicu i smanji luft vodilice.

Nego ovo bi mu ja dodao jer je za metrice dušu dalo da ih nemoraš dizat s zemlje.
[youtube:1ksfudgx]CLCDOJz14ag[/youtube:1ksfudgx]
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

petar kaže:
Dobro izgleda, izvadi samo po jednu onu podložnu pločicu i smanji luft vodilice.

Nego ovo bi mu ja dodao jer je za metrice dušu dalo da ih nemoraš dizat s zemlje.

Nabavit ću trake od mesinga, ili nekog sličnog mekanijeg materijala, pa ću malo preurediti vodilicu, ovo danas bila je ipak tek generalna proba.. A i taj sistem dizanja debljih metrica svakako namjeravam dograditi, sve je to planirani posao za zimske dane Nove 2010.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: kalači drva

Većina novospojenih kućanstava ima limitator snage el.struje što je povelik problem jer je motor 4kw nazivne snage pa ne bi bilo loše razmišljati o kardanskoj pumpi s multiplikatorom a ovaj motor i pumpu u oglasnik.
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

jd4755 kaže:
Većina novospojenih kućanstava ima limitator snage el.struje što je povelik problem jer je motor 4kw nazivne snage pa ne bi bilo loše razmišljati o kardanskoj pumpi s multiplikatorom a ovaj motor i pumpu u oglasnik.

Slažem se da snaga motora može nekima biti problem, ali i elektromotor ima svojih velikih prednosti. Vrlo je ekonomičan, troši samo onoliko energije koliko je trenutno opterećen. Ostao sam začuđen (ja i svi ukućani), kako cjepač radi tiho, čuju se jedino drva koja pucaju, i malo zujanje ulja dok se klipnjača kreće gore-dolje.

Nema buke traktora, nema dima od dizelaša, ovaj cjepač skoro bi se mogao nazvati "bešuman".
 

Najnoviji postovi

Na vrh