• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

Ja sam ga platio točno 7.500 kn, čovjek inače radi u firmi koja proizvodi "brdo" raznoraznih proizvoda, koji uključuju i hidrauliku, i sve i svašta.. Dakle, kupio sam ga od privatne osobe.
 
Z

zetor4718

Guest
Re: kalači drva

Vi majstori koji radite cjepače odnosno kalače na struju bi meni služili samo sa pravljenje trešća za potpalu vatre.Lako je cjepat višemetricu koja nije kvrgava nju cjepam i sjekirom deri kvrge s tim motorom pa češ vidjet kak to ide.Svaka čast VTZ ovomu tvom cjepaču sve je savršeno složeno i estetika je na nivou ali daj ga meni jedan dan i vraćam ti ga u djelovima a to ti govorim iz iskustva jer sam jedan cjepač slomio a imam njegovu sliku pa češ vidjet ovo o čemu ti pričam.






[url=http://img517.imageshack.us/i/dsc01690o.jpg/]

prva slika je kad sam prvi put išao radit s mojim zetorom i taj sam cjepač slomio donešen je kući u djelovima te pojačavan i sad sigurno neče više puknut.više nije ovako šugav kompletno je repariran od motora do limarije.Imam još jedan drukčiji cjepač što je na drugoj slici na kojoj je i traktor uređen.
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

zetor4718 kaže:
Vi majstori koji radite cjepače odnosno kalače na struju bi meni služili samo sa pravljenje trešća za potpalu vatre.Lako je cjepat višemetricu koja nije kvrgava nju cjepam i sjekirom deri kvrge s tim motorom pa češ vidjet kak to ide.Svaka čast VTZ ovomu tvom cjepaču sve je savršeno složeno i estetika je na nivou ali daj ga meni jedan dan i vraćam ti ga u djelovima a to ti govorim iz iskustva jer sam jedan cjepač slomio a imam njegovu sliku pa češ vidjet ovo o čemu ti pričam.

Prijatelju, prilično se trudim shvatiti ovo što si nam ovdje htio poručiti, ali mi nekako baš i ne ide! U čemu je problem, što si želio reči? Tvoj cjepač je najbolji i najjači na svijetu? JE, slažem se i priznajem - tvoj je najbolji! :D

Ja se ne bavim izradom i prodajom drva, nego ih cijepam za sebe.. Trenutno imam cca. 8 metara brijesta napiljenog na metrice, to su bila stabla koja su se posušila na rastu u šumi gdje su rasla. Radi se o toliko tvrdom drvu, da se sjekira odbije od njega, ako ga želiš kalati ručno. Ovaj moj cjepač se igra sa njima, čak i ona koja su najbolje kvrgava pucaju i lome se bez problema. Pri tome ne moram paliti traktor, jer EM odlično vrti pumpu, a i hidraulika radi sasvim pristojnom brzinom.

Da mi je trebao jači cjepač pogonjen traktorom kupio bih takvoga. Ali nije..
 
Z

zetor4718

Guest
Re: kalači drva

Kao prvo ovaj cjepač nije moja izmišljotina nego samo moja izrada po takvom modelu a i ima i on svojih nedostataka a o snazi tvog cjepača mogao bi samo pričat kad bi vidio njegov učinak tako da ne ispada da nedaj bože omalovažavam nečiji rad a ako sam nekog uvrijedio ja se ispričavam!!!Naopako sam izrazio svoje mišljenje.Ponovo naglašavam da ima puno boljih cjepača od mog odnosno s više funkcija i korisnih stvari.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: kalači drva

Da i ja dam komentar kalača cijenjenog kolege Vtz-a. Prije svega čestitam na dobroj kupnji i nek te dobro služi. Lijep kalač, povoljna cijena. Ovi koji ih rade u mom kraju, rade ih masivno i nisu loši ali ispod 9000 kuna neide. Ono što mi se čini da nije ok na tvom je smještaj ručice s kojom pokrečeš cilindar trebala bi biti bočno bliže sprijeda negdje u visini ramena, bilo bi dobro da je cilindar što duži, idealno bi bilo kad bi išao do kraja i bilo bi dobro da se može spustiti prilikom transporta a za to bi onaj okvir koji je zavaren za cilindar koji je tebi s gornje strane trebao biti s donje strane da se može spustiti. Tamo gdje klizi po okviru bi trebao izbaciti jedan red matica jer ima previše lufta. Inače ovu izvedbu da je pumpa uronjena u spremnik ulja nisam još vidio i ne znam kak to unutra izgleda. Možda bi bilo bolje da je elektromotor vani i da se pumpa može nataknuti po potrebi na njega ili kardan, ali mislim da su takve pumpe skuplje. Jel ti se cilindar vrača u gornji položaj sam ili moraš držati polugu cijelo vrijeme? Nadam se da se vtz ništa ne ljutiš zbog komentara. Lp! :D
 
Z

zetor4718

Guest
Re: kalači drva

Ovom forumu i jest cilj raspravljati što,kako,zašto....svaki komentar je dobro došao bio on pozitivan ili negativan.Ja sam se krivo izrazio dva posta prije ovoga.Ja dok sam pravio svoj cjepač odlazio sam kod ljudi da vidim kako su oni napravili svoje cjepače i vidio sam remek djela a i one lošije jer opet ne želim omalovažavti nečiji rad.Obavio sam selekciju i izabrao najbolje od toga iskoristio nečije dosjetke kako što napraviti odnosno olakšati svoj rad.Prvi cjepač na gornjoj slici raspao se kad sam počeo cjepat jako kvrgavu bukvu koju nebi mogao sjekirom nikad precjepit a to me iskustvo naučilo gdje sam zabrljo.Tko god želi raditi cjepač moja mu je preporuka da sagleda sve opcije i izabere najbolju.Napominjem da ja nisam došao na ovaj forum hvaliti se nego primati savjete i davati savjete jer na kraju tome forum služi.Poštujem sve forumaše i njihova mišljenja jer nismo svi isti,ni uvijek u pravu.
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

21yes kaže:
Da i ja dam komentar kalača cijenjenog kolege Vtz-a. Prije svega čestitam na dobroj kupnji i nek te dobro služi. Lijep kalač, povoljna cijena. Ovi koji ih rade u mom kraju, rade ih masivno i nisu loši ali ispod 9000 kuna neide.

Zahvaljujem ti na komentaru, ovo je konstruktivna i argumentirana rasprava, pa ću redom odgovarati.

Ono što mi se čini da nije ok na tvom je smještaj ručice s kojom pokrečeš cilindar trebala bi biti bočno bliže sprijeda negdje u visini ramena,

Umjesto kratke ručice razvodnika planiram staviti dužu, i savinutu pod 90 prema van, tako da mi bude na dohvat ruke.

bilo bi dobro da je cilindar što duži, idealno bi bilo kad bi išao do kraja i bilo bi dobro da se može spustiti prilikom transporta a za to bi onaj okvir koji je zavaren za cilindar koji je tebi s gornje strane trebao biti s donje strane da se može spustiti.

Vanjska dužina cilindra je cca. 750 mm, a hod klipa je nešto manji od 700 mm. U večini slučajeva ne treba ga spuštati do kraja, jer se drva raskole puno prije. Što se transporta tiče, ne planiram ga prevoziti daleko i koristiti u šumi, ali tvoje primjedbe svakako stoje za one koji cjepaju u šumi.

Tamo gdje klizi po okviru bi trebao izbaciti jedan red matica jer ima previše lufta. Inače ovu izvedbu da je pumpa uronjena u spremnik ulja nisam još vidio i ne znam kak to unutra izgleda. Možda bi bilo bolje da je elektromotor vani i da se pumpa može nataknuti po potrebi na njega ili kardan, ali mislim da su takve pumpe skuplje.

Opcija s (dodatnom) pumpom na kardan može se naknadno prigraditi, ako budem zainteresiran..

Jel ti se cilindar vrača u gornji položaj sam ili moraš držati polugu cijelo vrijeme? Nadam se da se vtz ništa ne ljutiš zbog komentara. Lp! :D

Ne moram držati ručicu, nego je samo ubacim u položaj za dizanje, i ona se isključi kad je dizanje završeno. U vezi samog pogona pumpe, ponovit ću još jednom: svaka od opcija ima svoje prednosti i nedostatke. Elektromotor radi praktički nečujno, cjepač se može koristiti sasvim neovisno od traktora. Idealno za korištenje doma, a meni tako više odgovara, jer nemam dovoljno vremena da cijeli dan provedem u šumi. Drva ću cjepati naknadno, kad budem imao vremena.

A drugu pumpu ako budem ugrađivao, htio bih da bude mobilna, koja se natakne na kardan traktora, ali za sada sam prezadovoljan sa ovim što imam.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: kalači drva

VTZ kaže:
drugu pumpu ako budem ugrađivao, htio bih da bude mobilna, koja se natakne na kardan traktora, ali za sada sam prezadovoljan sa ovim što imam.
[/quote]


Dali znaš di se može kupit takva pumpa u RH ili Slo ?
 
V

VTZ

Guest
Re: kalači drva

puki22 kaže:
Dali znaš di se može kupit takva pumpa u RH ili Slo ?

Nisam se još interesirao niti sam je tražio, ali bit ću zahvalan ako netko zna više o ponudi i cijenama istih!
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: kalači drva

slika jednog kalača iz susjednog sela, (a jesam se namučio oko postavljanja slike pa to nije normalno) :rolleyess: :rolleyess:
8182DF8A.jpg

Krpanov kalač 13 tona, ima mobilnu pumpu spojenu crijevima i može se spojiti na elektromotor koji ima ugrađen na sebi ili na kardan od traktora, dvije brzine rada, cijena kod nas tog 13 tonskog kalača bez elektromotora je negdje oko 14 000 kuna, kod krpana u slo dosta jeftinije http://www.vitli-krpan.com
1.jpg
 

nenad393

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
83
Re: kalači drva

evo moj cjepač na trofaznu struju za kratka drva:

kažite šta mislite
 
F

festo

Guest
Re: kalači drva

Pozdrav!

Nisam pratio cijelu raspravu ali vidim da je bilo priče oko kalača drva sa konusnim svrdlom. Zanima me da li je to svrdlo zamjenjivo, tj. dal' ga se može kupiti negdje kao standardno po dućanima? Na netu nigdje ne uspijevam naći.

Hvala!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,483
Re: kalači drva

To svrdlo ti dobar tokar napravi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

festo kaže:
Pozdrav!

Nisam pratio cijelu raspravu ali vidim da je bilo priče oko kalača drva sa konusnim svrdlom. Zanima me da li je to svrdlo zamjenjivo, tj. dal' ga se može kupiti negdje kao standardno po dućanima? Na netu nigdje ne uspijevam naći.

Hvala!
Bilo ga je kod cerjaka (slo) na polici ..pa sad pitaj tielefonom za njega .
Ako si daleko mogu ti otić po njega pa ti poslat poštom , za male pare ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh