• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Re: kalači drva

To je dvostupanjska pumpa, prava stvar za kalače.
Fora je da se spaja direkt na male SUI motore koji se vrte 3600o/min
 

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
Re: kalači drva

Da, problem ih je staviiti na kardan. prevelik je to broj okretaja...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Re: kalači drva

Nisam siguran s čime bi točno tjerao tu pumpu, al smatram da baš i nije ekonomično tjerat tu pumpu nekim traktorom. Jedan poznanik tjera takvu pumpu sa kineskom hondom od nekog agregata s nekih 1.5-2L/h benzina.
A da ne govorim da je gotovo idealna za spajanje na 1-polni kavezni EM
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Re: kalači drva

Takve pumpe nejdu na multiplikator, a imaju i mali volumen da bi ih se sporo vrtilo.
Ako hoćeš vrtiti oko 1500 rpm, treba biti 2 i pol puta veći GPM.
 

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
Re: kalači drva

Imam bosh 089 hidro pumpu i neznam kolika joj je litraza ni pritisak. Ima netko kakav info? Kako se uopće izracunaju te specifikacije?
 

stef0003

Novi član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
2
Re: kalači drva

Lijep pozdrav formuaši.Pratim ovu temu već neko vrijeme,te bi Vas zamolio za pomoć.Napravili smo (brat i ja) konstrukciju hidrauličnog cijepača za kratka drva(do 50 cm),profil H 200mm,masivne izvedbe.Ostali dijelovi su hidraulična pumpa Prva petoletka protoka 72cm3 na 1500 okretaja,razvodnik od viličara također prva petoletka(neznam protok),cilindar promijera svijeće 5omm,dužina svijeće oko 600mm,vanjski promjer oko 80mm,
komplet nove cijevi za hidrauliku,te smo sve zajedno pokušali spojiti na elektromotor od 2.2kw sa 2800 okretaja u min,s tim da je omjer između motora i osovine 1:2(znači nekih 1400 okretaja kod pumpe).Međutim,događa se da prilikom cijepanja manjih i nezahtjevnih komada(do promjera max 10 cm) cijepač radi,a kod večih promjera jednostavno se zaustavlja elektromotor(pumpa ga zaustavlja).Lijepo bi Vas molio da mi odgovorite dal je problem u motoru i kolika bi snaga motora bila potrebna za navedeni kalač.Unaprijed zahvaljujem
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Re: kalači drva

Jednostavno ti je prevelika pumpa ili premali motor
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

ako stavis jaci el motor, onda ces imati istu brzinu, s tim da ces sile na konstrukciju biti povecane, mada nisi bas najpreciznije objasnio o kojoj pumpi se radi ako je 72cm3 za to treba 5 takvih el. motora da potjera, ako je 72l u min, opet slicna stvar, u svakom slucaju taj motor ne ide u toj kombinaciji.
ako stavis manju pumpu gubis na brzini, sila ostaje ista,
ako stavis veci cilindar sto bih ja uradio, izgubit ces na brzini a siguran sam da je sa ovom kombinacijom prebrz, smanjit ces brzinu, pojacati silu, i rasteretiti el. motor, taj el. motoro tako i tako ces morati zamjeniti nejak i prebrz je, dakle el.motoro bih stavio oko 4 KW 1400Okr/min i direkt osovina na pumpu. Najbolje da si se konsultovao prije izrade pa da odmah stavljas odgovarajuce komponenete, sad ovako doddatni trosak i rad.
 

549DV

Novi član
Tu od
13 Kol 2013
Poruka
19
Re: kalači drva

Pozdrav. Pratim neko vrijeme ovu temu i razmišljam da krenem u izradu vertikalnog kalača za drva. Zanima me vaše mišljenje o ovim dijelovima:
cilindar 115x100x50 hod 1000mm, pumpa 25cc 53l/min s ubrzivačem 3,8, razvodnik 2 brzine. Pogon bi bio imt 549. Kako bi to radilo na oko 1000 okretaja motora traktora? Što se tiće konstrukcije što staviti za stup koji bi bio i rezervar ulja, koji profil, deb. stijenki? I na kraju gdje povoljno nači tu željeznariju u okolici VŽ.
Hvala.
 

549DV

Novi član
Tu od
13 Kol 2013
Poruka
19
Re: kalači drva

Što promjeniti da bude brži?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Re: kalači drva

549dv, željezo potraži u Čakovcu na otpadu.
 

549DV

Novi član
Tu od
13 Kol 2013
Poruka
19
Re: kalači drva

Budem pogledal po otpadima samo me zanima koje dimenzije i deb. stjenki. Vidio sam par izvedbi ali je svaka drugačija.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Odnos debljina , promjer , debljina stjenki ovisi o više faktora ,
Jedan od njih je i udaljenost sjekire od centra stupa .

Drugi faktoer je koliko je proprcijalna tvoja taština u odnosu na razum .


Ja moj kalač od milja zovem balerina ..jer upravo tak izgleda .
Moj kolega i nakon izrade pomočnog prihvata ( bliže traktoru)i dalje u brijeg ide u rikverc .
Vjeruj , jednako se grijemo .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

549DV

Novi član
Tu od
13 Kol 2013
Poruka
19
Re: kalači drva

Onda bum i ja moral napraviti balerinu jer sam i ja na brijegu ili ga parkirati pri susjedu.
Mislil sam napraviti sjekiru dužine oko 26 cm.
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Re: kalači drva

Što promjeniti da bude brži?

Ništa, složi to šta imaš i uživaj ! moja je hid. pumpa 40l i prijenos sam sam radio s lancem i lančanicima 1:2 u stvarnosti 1:1,9 , i sa imt 542 cjepam na pola gasa i radi odlično, ni prebrzo ni sporo, a samo cijepanje ti ovisi i od sjekire - kako ćeš nju napraviti , ima susjed istu pumpu sa org. ubrzivačem 1:3,8 , pa i sam kaže da je prebrz hod sjekire a time i opasniji jer se dešava da cjepanice nakon napinjanja pucaju i nekontrolirano lete pa je kod njega bilo već par puta "pomoćnika" sa šavovima na nogama ! i ovisi koliko drva misliš njime cjepati u sezoni, samo za sebe ili i nešto prodati ... !
 

549DV

Novi član
Tu od
13 Kol 2013
Poruka
19
Re: kalači drva

Ma ja bi to za svoje potrebe. Trenutno nemam još dijelova pa se raspitujem za neku dobru kombinaciju. Hidraulika bi išla nova pa kak bi se reklo da ne vritnem v kmicu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh