• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: kalači drva

Nađi "cekija" na njuškalu. On prodaje i dijelove i kompletne. Provjerena konstrukcija ;-)
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,002
Re: kalači drva

hmm na žalost na "cekijevom" cjepaču nakon 100-tinjak metara savio sam osovinu a nakon što je sve složio zaribao je ležaj, sada mi je napravio "pojačanu" ali opet nije kaljena i cementirana a ležaji su bili vrijednsti 25 kn sada sam stavio SKF od 75 kn, zovi ga na 09926 4718 čovjek je za dogovror i sve rješava nije neki napuhanac inaće mislim da je zet od ZENTE
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: kalači drva

hmm na žalost na "cekijevom" cjepaču nakon 100-tinjak metara savio sam osovinu a nakon što je sve složio zaribao je ležaj, sada mi je napravio "pojačanu" ali opet nije kaljena i cementirana a ležaji su bili vrijednsti 25 kn sada sam stavio SKF od 75 kn, zovi ga na 09926 4718 čovjek je za dogovror i sve rješava nije neki napuhanac inaće mislim da je zet od ZENTE

Kolega hvala na informaciji i broju al nisam uspio dobit na taj broj,cini se da neke ne štima sa brojem jer uopče nemrem uspostavit poziv.

Od kud je taj čovijek i kak bi najlakše došao do njega,tj do broja
Zvao danas u ludbreg Kocijana i kaže gospođa samo vrh(špica) 500 kn a osovina vrh i konus 2000kn,to mi je malo puno u odnosu na cijeli kalač
Našao u trgoagenciji vrh za cca 300kn,matrijal za osovinu imam,kučište sa ležajevima imam samo bi se tokar trebao malo poigrat da to pripaše al trebao bi znači još sam konus,ak sam dobro skužio konus je neki ljev,nije od punog komada željeza otokaren? e sad od kakvog matrijala je ljevan,gus il?
 

Sertić

Novi član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
4
Re: Hidraulična pumpa

Lijep pozdrav svim forumašima,ja sam novi na forumu ma da koliko sam do sad bio puta na njemu i čitao o svemu i svačeme sam domaći :)

Evo baš čitam malo o ovoj temi i pošto otac već duže vrijeme planira radit hidraulični cjepač imamo par nedoumica,uglavnom trebao bih savjet od nekog tko e razumije u hidrauliku.
Taj cjepač otac planira pogoniti sa IMT 539 i želi što jači cjepač. Čak je razmišljao o kupovini Krpanovog cjepača od 25 tona no mislim da bi ga jeftinije došla samogradnja pošto je izuzetni bravar. Zanima me kakvu pumpu staviti gore zupčastu ili klipnu,kolikoga protoka?
Cilindar mislim da nebi smio bit promjer klipnjače ispod 100mm?
Koliko sam vidio do sad na masu cjepača stavljaju nekakve male pumpe vjerojatno zupčaste sa multiplikatorom,jel bi bilo bolje i jače staviti malo veću klipno-aksijalnu pumpu bez multiplikatora?

Znam da je mozda i previse pitanja za početak,ali od nekud moramo početi :)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Re: Hidraulična pumpa

Lijep pozdrav svim forumašima,ja sam novi na forumu ma da koliko sam do sad bio puta na njemu i čitao o svemu i svačeme sam domaći :)

Evo baš čitam malo o ovoj temi i pošto otac već duže vrijeme planira radit hidraulični cjepač imamo par nedoumica,uglavnom trebao bih savjet od nekog tko e razumije u hidrauliku.
Taj cjepač otac planira pogoniti sa IMT 539 i želi što jači cjepač. Čak je razmišljao o kupovini Krpanovog cjepača od 25 tona no mislim da bi ga jeftinije došla samogradnja pošto je izuzetni bravar. Zanima me kakvu pumpu staviti gore zupčastu ili klipnu,kolikoga protoka?
Cilindar mislim da nebi smio bit promjer klipnjače ispod 100mm?
Koliko sam vidio do sad na masu cjepača stavljaju nekakve male pumpe vjerojatno zupčaste sa multiplikatorom,jel bi bilo bolje i jače staviti malo veću klipno-aksijalnu pumpu bez multiplikatora?

Znam da je mozda i previse pitanja za početak,ali od nekud moramo početi :)

sa 539 je optimalno da radis na nekih 900 okr/min motora, sto je po meni otprilike 250 okr/min vratila, ti trebas protok nekih 40min do 50 max l/min, dakle uzet cemo 45, ostalo ovisi koju silu hoces, pricam za silu od neku 15 da sa ovim protokom imas solidnu brzinu. E sad kad bih isao direkt na vratlio bez ubrzanja za ovaj protok trebas pumpu od 200cm3, a to je pre pre veliko i preskupo, i kad bi je nasao na tim okretajima nece raditi, dakle zakljucak je samo multiplikator i pumpa, kupis grupu 3 od 42cm3, i dobijes
42cm3 x 3,8 x 250 okr/min = 40 l/min
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: Hidraulična pumpa

Lijep pozdrav svim forumašima,ja sam novi na forumu ma da koliko sam do sad bio puta na njemu i čitao o svemu i svačeme sam domaći :)

Evo baš čitam malo o ovoj temi i pošto otac već duže vrijeme planira radit hidraulični cjepač imamo par nedoumica,uglavnom trebao bih savjet od nekog tko e razumije u hidrauliku.
Taj cjepač otac planira pogoniti sa IMT 539 i želi što jači cjepač. Čak je razmišljao o kupovini Krpanovog cjepača od 25 tona no mislim da bi ga jeftinije došla samogradnja pošto je izuzetni bravar. Zanima me kakvu pumpu staviti gore zupčastu ili klipnu,kolikoga protoka?
Cilindar mislim da nebi smio bit promjer klipnjače ispod 100mm?
Koliko sam vidio do sad na masu cjepača stavljaju nekakve male pumpe vjerojatno zupčaste sa multiplikatorom,jel bi bilo bolje i jače staviti malo veću klipno-aksijalnu pumpu bez multiplikatora?

Znam da je mozda i previse pitanja za početak,ali od nekud moramo početi :)

1: fulao si temu :D

2: koju god pumpu staviš ne ovisi o njoj snaga cjepača već o cilindru, o pumpi ovisi jedino brzina rada......
za 25T trebaš cilindar s promjerom klipa 125-130mm....
 

Sertić

Novi član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
4
Re: Hidraulična pumpa

1: fulao si temu :D

2: koju god pumpu staviš ne ovisi o njoj snaga cjepača već o cilindru, o pumpi ovisi jedino brzina rada......
za 25T trebaš cilindar s promjerom klipa 125-130mm....


Ma prijatelju imam ja dosta teoretskog znanja i znam jako dobro sta se sa cim dobiva,mene zanimaju iskustva od ljudi koji su radili takve stvari ili se bave sa hidraulikom. Zanima me koliko bi se moglo najvise dobiti sa tim traktorom,koliko tona a da je nekakva optimalna brzina i da ne gasi traktor tj da nije potrebno da radi na vise od pola gasa
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: Hidraulična pumpa

Ma prijatelju imam ja dosta teoretskog znanja i znam jako dobro sta se sa cim dobiva,mene zanimaju iskustva od ljudi koji su radili takve stvari ili se bave sa hidraulikom. Zanima me koliko bi se moglo najvise dobiti sa tim traktorom,koliko tona a da je nekakva optimalna brzina i da ne gasi traktor tj da nije potrebno da radi na vise od pola gasa

Po čemu ja nisam kvalificiran? Dobio si 2 i više nego dostatna odgovora.
1-vi odgovor ti je koju pumpu da uzmeš s najboljim omjerom protoka i cijene odnosno kakvih karakteristika je najoptimalnija za cjepač
2-gi odgovor ti je koji cilindar ti treba da bi dobio svojih 25T iako je za cijepanje i više nego dovoljno 12-15T

S te 2 stvari možeš radit svojim fergijem u leru da imaš dovoljno snage i brzine al to si već znao..

inače tema za cjepače ti je tu:
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16650&highlight=hidraulični+cjepač&page=199
 

Sertić

Novi član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
4
Re: Hidraulična pumpa

Po čemu ja nisam kvalificiran? Dobio si 2 i više nego dostatna odgovora.
1-vi odgovor ti je koju pumpu da uzmeš s najboljim omjerom protoka i cijene odnosno kakvih karakteristika je najoptimalnija za cjepač
2-gi odgovor ti je koji cilindar ti treba da bi dobio svojih 25T iako je za cijepanje i više nego dovoljno 12-15T

S te 2 stvari možeš radit svojim fergijem u leru da imaš dovoljno snage i brzine al to si već znao..

inače tema za cjepače ti je tu:
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16650&highlight=hidraulični+cjepač&page=199

Krivo si protumacio moju poruku i mislim da se jasno vidi da te nisam ni sa čim niti pokušao omalovažavati.
Moje je pitanje koju pumpu izabrati,zupčastu ili klipno-aksijalnu
Klipno aksijalne bi trebale bit kvalitetnije po mom misljenju a i cijena to govori..
Ispricavam se sto sam fulao temu,vidio sam da se tu prica o pumpama pa sam mislio da bi bilo prikladno da tu postavim pitanje :)
I bez ljutnje frende stvarno nisam mislio nista lose,dapace zahvalan sam na odgovorima :)
 

Sertić

Novi član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
4
Re: kalači drva

Lijep pozdrav svim forumašima,prebacujem se iz teme hidraulične pumpe u ovu temu pošto se ovdje govori o cjepačima.
Mene zanima koja bi pumpa bila bolja (zupčasta ili klipno-aksijalna) za cjepac koji bi bio pogonjen sa IMT 539 i htio bih sto vecu snagu cjepaca sa nekom optimalnom brzinom i naravno da traktor radi na nekih cetvrtini gasa tj da se ne pati previse. Sad mene prije svega zanima vrsta pumpe i jasno stavio bih multiplikator. I kojeg omjera multiplikator (1:2 ili 1:3) ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Re: kalači drva

Odgovoreno ti je u onoj temi prije. Strpi se da se prebace postovi od tam.

BTW, pitanje je ti je bez veze, jer nemaš niti jedan ulazni parametar. Imaš li cilindar, razvodnik...bilo kaj?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Stvar riješavaš krivim smjerom .
Možda ti to imaš ali šutiš .
1. treba odrediti silu cijepanja .
2. odrediti brzinu sjekire -prazni hod/puni teret
3. izbor cilindra
4 sljedi proračuni tlaka i protoka
5. izbor pumpe , treba krenuti od vrste pogona
-izbor pogona -direkt
-multiprikator

- tlak -zupčasta
-klipna
Kad to riješiš onda možemo dalje .
Ako trebaš u bilo kojoj točki savjet pitaj .
Klipne pumpe jesu na boljem glasu i moj izbor bi bio klipna .
No ne znači da su zupčaste loše , problem je kaj su vjerojatno sve zupčaste pumpe na ovom prostoru kineske .
Radi toga su došle na loš glas
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

rade i talijani zamjenske pumpe (večinom za svoje traktore )koje se masovno kod nas preprodaju i ugrađuju na 90% domačih kalača....

Frend ih je uvel 3 palete različitih protoka, bile su cijene 50-80 eur nove s garancijom, isto tako i multiplikatori po 70-80 eur... Tajat će sigurno 1000h rada... Tako da hebavat se po otpadu i ko zna di za par eura uštede - ne isplati se...


www.cermag.com

tu imate kataloge svega i svačega za hidrauliku....
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Multiprikator u trgoagenciji a pumpe u italiji .

Ima i na forumu trgovina s tim stvarima na tu temu
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Firma iz Rogaške ima sve vrste delova za samogradnje svih vrsta.Šalju i poštom ja sam kod njih kupil kiper cilinder po netu najpovoljniji.L.P.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,737
Re: kalači drva

Abarth, misliš na RosiTeh?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Da ROSI teh sam mislil.Od ponude jim ne valja vela za cirkular, mislim da bi raspala kod upotrebe (nekakav ulitak iz aluminija, remenica neobrađena,matica koja drži šajbu svega 3 navoja) verovatno kineski poluproizvod.Hidravlika i multiplikatori su talijanski solidne kvalitete.L.P.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Sve je to ljudi moji kinesko .
Evo prije mjesec -dva razovaram s šoferom , klipnjače iz kontrnjera tovare u šleper i faktura bude talijanska ..ajoj ..
 

Najnoviji postovi

Na vrh