• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,522
Može biti da je prehladna , krećem od ćinjenice da sjeme neće propasti u zemlji , sjeme koje je u jesen ostalo u zemlji dođe ranije i sve je ok , i sam sam normalno samo malo dublje posadio u jesen i niklo je oko 70 % i došlo ranije , ako ćekam toplije vrijeme a sjeme nisam stavio u gajbice na klijanje biće dosta potrganih i nekvalitetnih klica a da bi stavio na klijanje potrebna je toplina i naroćito svijetlo da bi dobio kvalitetnu klicu . Sjeme posađeno sada u zemlji će biti kao u trapu , polako puštati klicu a kada zatopli ja ga razdrljam , iskultiviram a kada naraste 10 - 15 cm prigrnem sa ovim istim strojem sa kojim sada radim redove samo poskidam federe sjetvospremaća i stavim ogrtaće .

Sve štima, ali mene je strah mraza kad krumpir nikne. Ak pozebe, dojde kasnije od onog koji je kasnije sađen.
Druga stvar je drače. Ak se krumpir dugo ne sklije iz hladne zemlje, a draču ne smeta hladnoča, onda je, obzirom da ne špricam protiv drača, grdoga posla znjim.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Sve štima, ali mene je strah mraza kad krumpir nikne. Ak pozebe, dojde kasnije od onog koji je kasnije sađen.
Druga stvar je drače. Ak se krumpir dugo ne sklije iz hladne zemlje, a draču ne smeta hladnoča, onda je, obzirom da ne špricam protiv drača, grdoga posla znjim.

Ima istine u tome što kažeš , sa dračem se borim svakako . Sada neće ni drač rasti , a kada zatopli krenuće i krumpir , nakon toga ga razdrljam nakon par dana malo se prođe sa motikom , tada ga sa goldonkom isfrezam krumpir je oko 15 cm i sa ogrtaćem ga ogrnem i isti dan ga špricnem sa senkorom i to je to ako treba pred jesen još neka korekcija , roto malčarom ga pokosim i vađenje . Ostaje pitanje mraza ? Istina malo se i reskira ali ako ga i zahvati ponovo istjera ali je malo kasniji a to se onda poništi ako se kasnije sadi dosta klica već u čekanju ode u propast jer su duge i beskorisne. I dalje opet zavisi kakva će biti godina kišna ili će doći tuča ili suša , sve je reskirung , negdje dobiješ negdje izgubiš . danas sam prošao sa sjetvospremaćem dublje da sadilica može raditi i ako bude sreče u četvrtak sadim.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
a što ako se okiši,jel mu bude kaj.....:scratch
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
a što ako se okiši,jel mu bude kaj.....:scratch

Kao i svakoj biljki ako bude pod vodom , krumpir se sadi u stvari sa sadilicom u razini zemlje oni kanalići sa kojom se zemljom zagrna su niži od krumpira dok se kućice ne popune tada ode malo niže a većina vode je u kanelićima tako da krumpiru ne smeta
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
ma meni ne smeta,moj je uvijek na brdu,samo mjenjam lokacije...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Decki gdje bi se i po kojoj cijeni mogao nabivit neki pristojan stroj za kacizaciju? Netrebam nesto "profi" vec za vlastite potrebe, moze i rabljeno ak je stanje ockej.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Decki gdje bi se i po kojoj cijeni mogao nabivit neki pristojan stroj za kacizaciju? Netrebam nesto "profi" vec za vlastite potrebe, moze i rabljeno ak je stanje ockej.

Najeftinije je napraviti sam po mjerama koje ti odgovaraju za veličinu traktora :lol:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Ove godine MORAM pocastit zemlju vapnom bez odgadjanja. Trazi se stroj velicina nije bitna mogu radit s malim traktorom a moze se i veliki brat uprasit nista mu nece bit.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ove godine MORAM pocastit zemlju vapnom bez odgadjanja. Trazi se stroj velicina nije bitna mogu radit s malim traktorom a moze se i veliki brat uprasit nista mu nece bit.

Za polovne ne znam , ali ako bi sam radio tu ti mogu pomoći savjetom , a cjena bi te izašla , sve zavisi kako bi se snašao sa materijalom cca 2 -3 tisuće kuna i par dana posla :D ili još toliko platiti majstoru i doći po gotovo :madmana::madmana:

Evo pogledaj kako izgleda moj,,,,,,,,,,
http://www.poljoprivredni-forum.biz/t2565p45-arno
http://www.poljoprivredni-forum.biz/t2565p60-arno

mali , ali radi opakooooooooooooooooooooooooo

ili JAMBREK METAL I.gregurića
http://www.obrtnici.info/web/jambrek-metal/galerija

ili TUKOVIĆ Staroplavnićka , kod pruge

pa biraj
 
Posljednje uređivanje:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Na ne bas malim dijelovima nekih parcela vec tri ili cetiri godine nema roda niti kukuruza niti psenice. Prvo sam mislio da je duplan spric ali to bi iduce godine bilo puno blaze no i dalje je stanje lose. Lani veliki krug psenice uopce nije bilo a ove godine kukuruz kao da stoji. Na ostalim parcelama je duplo veci i bujniji a ovaj imam osjecaj kao da se suši. Gnojiva je baceno podosta a zadnji put je zemlja dobila stajnjaka prije desetak god. Podrivao sam na nekih 70cm dubine ali bez efekta. Znam dobro da nedostaje vapna i moram to napravit ove godine bez odgode. Hoce li se iduce godine vidjeti poboljsanje?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
nije se jednu godinu niti zakiselilo odjednom da bi baš drastični popravak bio moguć...
imaš li analizu?
da nebi bilo malo promašeno...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Nisam radio analizu. Ocito je da nesto gadno nevalja jer ni trava ne raste u tim dijelovima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
a kaj ak je slučajno lužnato?
ako su nematode?
ako je neki sasvim x uzrok?

prvo analiza, onda zahvati...
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Znali neko kako se kreću cijene Agrovapna iz Sirača? I jel se to prodaje samo na palete ili može po manje? :p
 

eddo

Član
Tu od
24 Lip 2012
Poruka
79
Prošlog vikenda rađena kalcizacija i odmah zaoravanje ... Rađeno je bez analize, opce je poznato svima u tom kraju da su na tom mjestu poprilicno kisele zemlje, što se i vidi po prinosima ... Bačeno 600kg agrovapna iz Očure na nekih 800čhv pod brazdu, a na proljeće čemo još pod rotodrljaču ...

evo nekoliko slika:
imag1473.jpg

imag1477.jpg

imag1476.jpg

imag1479.jpg
 

eddo

Član
Tu od
24 Lip 2012
Poruka
79
Koliko košta vreća kalcija ,ovog što si bacao?

Tona je 250kn s pdvom ... Na veću količinu popust. U vrećama po 25kg je pakirano, tak da je lako baratati z njime, 1600kg na paleti.
 

eddo

Član
Tu od
24 Lip 2012
Poruka
79
A gdje to ima, ja sam iz okolice Ivanića?

Ja sam to uzeo ovdje u Medimurju, tocnije u Murskom Srediscu. neznam gdje bi tamo mogao nabaviti, pokusaj u poljoapotekama
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,661
Prošlog vikenda rađena kalcizacija i odmah zaoravanje ... Rađeno je bez analize, opce je poznato svima u tom kraju da su na tom mjestu poprilicno kisele zemlje, što se i vidi po prinosima ... Bačeno 600kg agrovapna iz Očure na nekih 800čhv pod brazdu, a na proljeće čemo još pod rotodrljaču ...

evo nekoliko slika:
imag1473.jpg

imag1477.jpg

imag1476.jpg

imag1479.jpg
Mislim da se kalcizacija smije raditi minimalno dva mjeseca prije sjetve ako se ne ore !!! ali to još provjeri.
 
Na vrh