.... mozda bi ti bilo bolje da bacis agrovapno...je skoro 3x skuplje ali ga manje treba a odma ti djeluje za razliku od agrodola koji se razgradi kroz 3-4 godine..
O cijeni neću, ali o ovoj tehnološkoj napomeni trebalo bi reći nekoliko riječi (zanimljivo da nitko u svojim prospektima to ne spominje).
Brzina djelovanja je uvijek suprotna dužini djelovanja kalcifikacije.
Ili po narodnome; ako djeluje brzo onda je učinak kratak, i obrnuto ako djeluje sporije (agregati veće granulacije) djeluje duže.
U praksi je to dosta važno.
Ukoliko tlo nije jako zakiseljeno, onda je bolje primjeniti materijal koji djeluje sporije (u ovom slučaju Agrodol), jer će promjena pH vrijednosti biti sporija (umjerenija) i efekt će biti duži (slijedeća kalcifikacija će biti za 3-4 godine ponovo).
S druge strane, ako je tlo vrlo kiselo, onda treba materijal koji djeluje brže (u ovoj priči Agrovapno), pH se tada mjenja max. za 1,5 ne više, jer je nagla promjena pH tla vrlo štetna (ali u ovakvim slučajevima je nužna), efekat je brži, ali djeluje kraće, te se onda slijedeće godine provodi ponovo kalcifikacija i pH se podiže za 0,5 jedinica, i onda se polako tlo dovodi u dobro stanje (na pH od 6,0-6,5).
Znači, i Agrodol i Agrovapno su dobri proizvodi, ali primjenjuju se za dva različita slučaja.
A kojeg primjeniti?
Ponovo se vraćamo na staru temu; na osnovi analize tla (za to je važan slijedeći set parameara; pH u KCl-u, hidrolitski ili supstitucijski aciditet, organska tvar i mehanički sastav tla).
Ali ako ništa drugo barem pH u KCl-u; to košta oko 20,00-30,00-tak kuna (organska tvar i mehanički sastava se može i odokativno procjeniti) i onda provesti kalcifikaciju -
sa pravim materijalom i pravom količinom.
Ovako je šteta bacati materijal napamet; pa da je i besplatan, potrošiti će se vrijeme i gorivo za razbacivanje.
whew):