• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
mi smo uzeli u Reki kod Koprivnice agrovapno,230kn tona,gratis ti posude stroj za razbacivanje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
trgovina se zove best,u koprivnickoj reki. Kad sam ja uzimao,bilo je pakovano po 25kg,ima i po 40kg.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
mi smo uzeli u Reki kod Koprivnice agrovapno,230kn tona,gratis ti posude stroj za razbacivanje.

na koji količinu ti posuđuju taj stroj...mislim dali bi ti posudili npr.za 2-3 t
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
nije ti taj stroj skup!
mi smo ga kupili jer pacamo i sebi i prijateljima... oko 80t smo lani razbacali od toga 40t svojeg

kolko je otprilike cjena tog čuda... ma mi jismo nikad bacali a več bi trebalo ...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
danas slučajno u prolazu u jednoj poljoapoteci gledam neko kalcitno posipalo samo ne znam koji proizvođač 700kn za tonu,il ja nisam u tijeku ili je to malkice prviše poskupilo
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Ima toga sada vise vrsta, ovog skupljeg navodno ide max tona na hektar a onog jeftinijeg do 4 tone na ha.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
danas slučajno u prolazu u jednoj poljoapoteci gledam neko kalcitno posipalo samo ne znam koji proizvođač 700kn za tonu,il ja nisam u tijeku ili je to malkice prviše poskupilo
Samo malo puno previše.... :icon_anal:
Pisao sam već o kalcifikaciji i materijalima, i u načelu su samo dva materijala (kalcit - CaCO3) i magnezit (MgCO3) odnosno dolomit (kalcit x magnezit). Ostali materijali (živo vapno, Ca-hidroksid i ostali derivati kalcita samo iznimno). Zatim je tu saturacijski mulji i ostali alkalni materijali (nusproizvodi). I nema više.
A kalcit/magnezit/dolomit su prirodne stijene i samo se mehanički obrađuju (različita sitnoća meljave) odnosno kasnije granuliraju (tipa Fertdolomita) pa su nešto skuplji.
Ako imaš blizu neki kamenolom, tamo će ti ga nadrobiti po potrebi (i finoći).... i onda negdje naći da 1 tona košta 700,00 kn :(emo): Pa valjda je marža 600%
:icon_e_biggrin:
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
evo danasnje kalcizacije po grasku 1T/Ha tam gdje je bilo vidno manje uroda 1,5T/ha




trpanje u rasipac :)

 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
na koji količinu ti posuđuju taj stroj...mislim dali bi ti posudili npr.za 2-3 t

sad ne znam točno. ja sam uzeo za početak 10t,a naručen je i šleper vapna za ujesen. 2-3t ti je malo.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
imali tko iskustva s ph-metrom za tlo tj zemlju?
Imaš dvije vrste; sa staklenom elektrodom (služi za indirektno mjerenje; treba smješati vodu i tlo i onda to procjediti kroz filter papir i u toj otopini očitati pH, ili ako je džepni pH metar onda se kapne otopina na instrument) i sa metalnom elektrodom (za direktno mjerenje u tlu).
I to je to; koliko znam nema treće vrste elektrode.
:drink:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Imam na ponudi Agrodol iz Siraca za 250kn po toni, jeli to puno?
Zemlju nisam nosio na analizu a u planu je bacit 2,5-3t po rali.
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Imam na ponudi Agrodol iz Siraca za 250kn po toni, jeli to puno?
Zemlju nisam nosio na analizu a u planu je bacit 2,5-3t po rali.
Rinfuza ili u vrecama.
Ja sam placal 250kn/t u holcimu Agrocal (vrece od 25kg)sa dostavom od 40km. Uzeo sam 9t.
Tak da ak je s dostavom za te novcice uzimaj.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Imam na ponudi Agrodol iz Siraca za 250kn po toni, jeli to puno?
Zemlju nisam nosio na analizu a u planu je bacit 2,5-3t po rali.

za agrodol je to puno..iz pouzdanih izvora znam da su prije 3godine prodavali ga za 100 kn/T i imali dobru zaradu... mozda bi ti bilo bolje da bacis agrovapno...je skoro 3x skuplje ali ga manje treba a odma ti djeluje za razliku od agrodola koji se razgradi kroz 3-4 godine..
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
.... mozda bi ti bilo bolje da bacis agrovapno...je skoro 3x skuplje ali ga manje treba a odma ti djeluje za razliku od agrodola koji se razgradi kroz 3-4 godine..
O cijeni neću, ali o ovoj tehnološkoj napomeni trebalo bi reći nekoliko riječi (zanimljivo da nitko u svojim prospektima to ne spominje).
Brzina djelovanja je uvijek suprotna dužini djelovanja kalcifikacije.
Ili po narodnome; ako djeluje brzo onda je učinak kratak, i obrnuto ako djeluje sporije (agregati veće granulacije) djeluje duže.
U praksi je to dosta važno.
Ukoliko tlo nije jako zakiseljeno, onda je bolje primjeniti materijal koji djeluje sporije (u ovom slučaju Agrodol), jer će promjena pH vrijednosti biti sporija (umjerenija) i efekt će biti duži (slijedeća kalcifikacija će biti za 3-4 godine ponovo).
S druge strane, ako je tlo vrlo kiselo, onda treba materijal koji djeluje brže (u ovoj priči Agrovapno), pH se tada mjenja max. za 1,5 ne više, jer je nagla promjena pH tla vrlo štetna (ali u ovakvim slučajevima je nužna), efekat je brži, ali djeluje kraće, te se onda slijedeće godine provodi ponovo kalcifikacija i pH se podiže za 0,5 jedinica, i onda se polako tlo dovodi u dobro stanje (na pH od 6,0-6,5).
Znači, i Agrodol i Agrovapno su dobri proizvodi, ali primjenjuju se za dva različita slučaja.
A kojeg primjeniti?
Ponovo se vraćamo na staru temu; na osnovi analize tla (za to je važan slijedeći set parameara; pH u KCl-u, hidrolitski ili supstitucijski aciditet, organska tvar i mehanički sastav tla).
Ali ako ništa drugo barem pH u KCl-u; to košta oko 20,00-30,00-tak kuna (organska tvar i mehanički sastava se može i odokativno procjeniti) i onda provesti kalcifikaciju - sa pravim materijalom i pravom količinom.
Ovako je šteta bacati materijal napamet; pa da je i besplatan, potrošiti će se vrijeme i gorivo za razbacivanje.
:(whew):
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
pozdrav drugari ! jel radi tko kalcizaciju ove godine još ? gdje ste nabavili materijal?

mi smo jučer dopelali 20 t Holcim Agrocal Ca+Mg u prahu, imam par kritičnih zemlja tu pem za 3,5 t/ha a na ostalim zemljama sa 2 t/ha ...stroj ču posudit za ovu godinu a za drugu godinu budemo sami napravili strojček..:eek::
 
Na vrh