• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
miroslaw kaže:
Ja sam koristio Agrodol iz Kamena Sirač......razbacivo lopatama, recimo cc 1,5 tonu po hektaru.....
Istina neznam da li je to i koliko dobro, nisam tanjurao, niti išta drugo.....ali mogu reći da je kukuruz na tim njivama jako dobro uspio (iako svugdje je ove godine dobar)....

Inače koristio sam to jer je dosta cjenovno povoljno.......a da se sve praši.....praši se......o relativno sporo ide..........

Znači primjetio si razliku u kukuruzu?

Da li tko zna kolika je max dopuštena količina na godinu?
 
B

brundalo

Guest
mario kaže:
miroslaw kaže:
Ja sam koristio Agrodol iz Kamena Sirač......razbacivo lopatama, recimo cc 1,5 tonu po hektaru.....
Istina neznam da li je to i koliko dobro, nisam tanjurao, niti išta drugo.....ali mogu reći da je kukuruz na tim njivama jako dobro uspio (iako svugdje je ove godine dobar)....

Inače koristio sam to jer je dosta cjenovno povoljno.......a da se sve praši.....praši se......o relativno sporo ide..........

Znači primjetio si razliku u kukuruzu?

Da li tko zna kolika je max dopuštena količina na godinu?
Koliko san ja procita bolje je u par godina stavljat po manje nego odjednom max dopustenu kolicinu.Inace max dopustena kolicina ovisi ti o kiselosti tla i njegovom opcu stanju
 
J

johndeere

Guest
oni koji su pametniji od mene kažu da ne bi smjali baciti više od 1 tone po hektaru jer tlo nece apsorbirati više od toga, dokazano je da tlo koje je kalcificirano ovo godine tek iduće ili one sljedeće pokazuje poboljšanje stoga sva tla kojima treba veća količina Ca bi trebala biti više godina uzastopce kalcificirana po malo. Tlo je kao čovjek ne treba ga prejesti s hranom
 
B

Bobo

Guest
Ja po vocnjaku na povrsinu od 1.5ha, moram sveukupno baciti 9t siracevog AGRODOL-a, no receno mi je da bacam najvise 3t i onda pauta par godina, pa onda opet 3t i opet pauza i tako... AGrodol sam razbacivao rasipacem za umjetno gnojivo i islo je OK, samo sam kabinu zatvorio raznim krpama i spuzvama i moglo se. Traktor je bio bijel kao snijeg poslije tog posla, a lako se pralo...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja vam kažem da sam na 3.9 ph bacao 10 tona na hektar rimfuznog kalcija iz ljubeščice. To je negdje kao agrodol jako. Sve sam zaorao u jesen i repa je bila fantazija za takvo tlo. Na takvim tlima nitko ne sadi repu, ja se napravio iznimka...
Inače, ne znam koliko bi dugo trebalo da se baca 1 tona. Da sam primjetio nekakve štetne posljedice, nisam. A da nisam kalcificirao, molim, kakva bi bila repa na takvom ph???
Koristio sam jednu godinu i karbokalk iz VT šečerane isto 10 tona na hektar i uspio sa 3.8 diči na 5.7 Također sve bacano u jesen i posađena paprika sa 1100 kg 7-20-30 na ha i prinos bio 35 t/ha bez navodnjavanja. Na nekalcificiranim nije toliko bilo na 3 ha.
Dakle, ako se mene pita, ako je tlo jako kiselo i ako se namjerava saditi kultura koja je osjetljiva na niski ph, ja bih bacio maksimum u jesen i zaorao. Sve se to lijepo preko zime procijedi jedno preko drugoga. Osim ako netko ne ore da preobrče brazde naglavačke :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ovako imate više vrsta tih kakti se veli vapna, a najčešći su agro vapno, i agrodol koji je mljeveni dolomit
sa agrovapnom se dobije brži učinak jer ima drugačiji sastav, dok sa agrodolom se ide u više navrata i on je po svom djelovanju sporiji.
ja korisitim agrodol svakodnevno u štali , bacam ga po stelji, krave na tom leže, sve je fino dezinficirano, super mlijeko, a kravama to ne smeta, čak što više djeluje pozitivno.
e sad, ja taj agrodol doziram na polje putem gnoja, znači on je sastavni dio gnoja tako da vršim dvije operacije odjednom :D :D
mjesečno trošim paletu agrodola a to je 1400kg.
sve u svemu ja sam zadovoljan jer rješim probleme u štali, a ph mi je i inače ok tako da ga samo održavam, bolje rečeno popravljam parcele koje uzimam u najam
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Koliko košta paleta agrodola?

agrodol paleta dođe 280kn sa pdv, to je 1400kg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Znači i on je tako jeftin, a ja sam mislio da su proizvodi od Kamen Sirača skupi, recimo kod nas se prodaje neko agrovapno ''FENX'' i isto je tak jeftino, zapravo je čaki malo skuplje od agrodola!
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja sam od početka godine do sad potrošil 20 tona agrodola, koji je isto tako preko ležišta završil u gnojovci.
 
B

brundalo

Guest
bogec kaže:
ovako imate više vrsta tih kakti se veli vapna, a najčešći su agro vapno, i agrodol koji je mljeveni dolomit
sa agrovapnom se dobije brži učinak jer ima drugačiji sastav, dok sa agrodolom se ide u više navrata i on je po svom djelovanju sporiji.
ja korisitim agrodol svakodnevno u štali , bacam ga po stelji, krave na tom leže, sve je fino dezinficirano, super mlijeko, a kravama to ne smeta, čak što više djeluje pozitivno.
e sad, ja taj agrodol doziram na polje putem gnoja, znači on je sastavni dio gnoja tako da vršim dvije operacije odjednom :D :D
mjesečno trošim paletu agrodola a to je 1400kg.
sve u svemu ja sam zadovoljan jer rješim probleme u štali, a ph mi je i inače ok tako da ga samo održavam, bolje rečeno popravljam parcele koje uzimam u najam
Bogec bil se to vapno ili kako mi dalmatinci kazemo japno moglo bacat i u stelju pod ovce i koze?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
Bogec bil se to vapno ili kako mi dalmatinci kazemo japno moglo bacat i u stelju pod ovce i koze?

za ovce i koze ne mogu sa sigurnošću reći, ali znam da krave neče dirat stelju na kojoj je agrodol, ponjuše i okrenu se.
pa tako mislim da ni ovce ni koze to ne bi jele, inače je učinak super.
znači može i mislim da ne bi jele slamu na kojoj je agrodol :D

što se tiče cjene, kod nas su po ljetu akcije , tona agrodola je 50kn, da dobro ste pročitali 50kn, samo morate imati euro palete kad vam dovezu kamionom da im vratite palete tj da vam skinu cjele palete zamotane, a vi njima samo bučnete u kamion svoje palete. :D :D :D
inače tih 280kn sa pdv koje ja plačam je kad uzimam u zadrugi, a i ona ima svoju maržu, a neda mi se naručivat samo za npr dvije palete kamion da mi dolazi

svakome bi preporučio agrodol, ali svašta sam ja več preporučio pa se slabo vata za ljude, pa eto ko hoče kvalitetniji rad u štali nek to kupi.
 
B

brundalo

Guest
@ bogec
Sad vidis kako mene j... transport. Kad smo vec kod toga japna, kakav bi se ucinak dobio kalcizacijom finom kamenom prasinom ili cak hidratiziranim vapnom?
 
S

seljaček

Guest
Kakav je oblik agrodola dali je prašina ili ima i krupnijih čestica koj je sastav dali je pogodan za bacanje po polju .
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
@ bogec
Sad vidis kako mene j... transport. Kad smo vec kod toga japna, kakav bi se ucinak dobio kalcizacijom finom kamenom prasinom ili cak hidratiziranim vapnom?

za kamenu prašinu ne znam

za hidratizirano vapno, to je klasika, puno se praši, valjalo bi unesti u tlo što prije.

pa el i kod vas su kisela tla :?:

evo kod nas su vozili zabadava, tak da su ljudi stvarno iskorisitili akciju,a ima ih svake godine, meni je bolje preko gnoja i puno isplativije, dvostruki učinak, isto ko i kod marija, pogotovo kod njega jer ima gnojovku koja sama po sebi zakiseljuje tlo pa ovak neutralizira to sa agrodolom :D

agrodol je fino mljeven, nema gruda, može se bacat po polju sa strojevima, a od nagodinu budu sve forme i u granulama za bolje razbacivanje.
ja sam gledao kalcifikator na sajmu u gudovcu, dođe 13000kn, nije ni skupo
 
B

brundalo

Guest
@ bogec jel ti to mene ptas jesu li ovdi kisela tla?
Ne mogu bit kiselija nego jesu, prvi znakovi kiselosti su rast mahovine i lisaja na goloj i ispranoj zemlji. A toga ovdi ima koliko oces.
Sta se tice kamene prasine(nule) Ja mislin da bi pomoglo ali da se teze otapa u zemlji :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Prije par dana sam razbacivao FERTDOLOMIT:
Naspram agrodola MILINA za razbacivati... MILINA

od iduče godine i sirač če imati u granulama isto svoje verzije, a ovo je od ine

znam ima ga i kod nas za kupit, kolko dođe kod vas :?: tu je bilo cca 700kn il tona il paleta ne znam točno

meni se ne praši agrodol, ja ga sad vozim sa gnojem na polje :D :D :D :D :D

ps el one vreće budu susjedi skupljali po dvorištu kad dođe vjetar :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Vrece su bile u garazi i tetak ih je o sada valjda pokupio...

Za 100kn sam u 7 tura sam utovarao i razbacao 2 tone tog sranja i jos da i vrece kupim... nisam ja bas toliko vrijedan ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh