• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ajd onda još jedno pitanje. Koliko stane materijala za kalcizaciju u stroj zahvata 3 metra?
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
cabage kaže:
Ajd onda još jedno pitanje. Koliko stane materijala za kalcizaciju u stroj zahvata 3 metra?

cca. 900 kg
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
ovo ti je rastepanje stočne krede (koja istina i bog je kalcij) granulacija 0,71mm običnim rastepačem pri laganom južnom vjetru koji uredno sve to nosi u ne znam... švedsku, no konj se veže gdje gazda kaže pa makar ovaj krepal :roll:
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
marko355 kaže:
zašto glupost?
Zato jer na ovaj način ostane više materijala u nosu i plučima vozača, nego na n :lol: jivi!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,573
pa dobro je to radit sa nekim nor. JD-om ili tako nekim koji ima dobru kabinu, a kad bi zakvačio to sa nekim 30 godišnjim ferkom... :blackeye :blackeye :blackeye
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Je, radio sam ja to i sa starim ferkom, točno tako kako je na slici :blackeye
Jednu godinu sam naručio iz Ljubeščice kalcij u rimfuzi. Dovezo mi čovjek doma 50 tona i sve sam to onda razvozio s đubretarkom. Trebate taj posao vidjeti, ali ipak je puno bolje nego rasipačem. Sve sam napravio sam, jedan mali ferko i naletni utovarivač, drugi mali ferko i đubretarka. Nije još onda bilo foruma ni interneta u ovakvim razmjerima da vam pokađem slike, ali efikasnost je bila očita.
Ph na tim njivama prije kalcizacije je bio 3,9. Razbacao sam 10 tona na hektar i potanjurao dobro. Nakon mjesec dana zimska brazda i u proljeće šečerna repa. Ljudi koji se razumiju u repu su mi se smijali, rekli da neće od toga biti ništa. Šteta što mi je jedino bio prorijeđen sklop zbog pokorice pri nicanju, ali i ovako je bio prinos 60 tona čistog korjena uz digestiju 16,20. Za napomenuti je da su to pjeskovite zemlje, a ne tvrdice koje odgovaraju repi.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hm.. u susjednom mi selu postoji kamenolom koji prerađuje vapnenac u vrlo sitan granulat,koji se jako dobro razbacuje,jer je poput sitnog pijeska(za žbuku),dakle ne praši se,a vjerujem da je i daleko jeftiniji od bilo kojeg drugog.ljudi ga voze masovno na njive,pa i ja imam kod kuće jednu hrpicu toga,pa ću probati to odvesti,da vidim kako će se dat razbacat rasipačem za umjetno i ferkom...
 
B

Bobo

Guest
Ja sam bacao 3 tone pred sadnju vocnjaka sa 549 i rasipacem umjetnog... Majko mila na njivi MAGLA, ali doslovce... Traktor bijel KOMPLATNO... vrata kabine kad otvorim, s njih padne bar 5 kg tog sranja... Kad zbog nekog ludog razloga opet budemo slucajno bacali ikakvu formu kalcija, to jednostavno MORA biti granulirano, jer u suprotnom, dobijes bijeli IMT ;) a ako nemas kabinu, bolje platiti nekoga nego da udises tog vraga koji se u pluca zavlaci samo tako.

Abrkili, ako je to tako dobra granulacija, nemas onda brige, nece vjetar nositi, a ako je prah, sretno ;)
 
B

brundalo

Guest
Jedno pitanje za vas koji radite tu kalcifikaciju. U teoriji znan sve o tome i cak san slao zemlju na anlizu. U mene su ovi tereni koje san ocistio vrlo kiseli i kalcifikacija in je vrlooooooooo potrebna. Posto mi je najblizi kamenolom koji pravi te stvari u Velikoj dobio san informaciju da bi se za te stvari mogla koristiti fina kamena prasina iz kamenoloma ili cak hidratizirano vapno. Moje pitanje glasi dali je to tocno? :scratch :scratch
I drugo pitanje mora li se to ostavit na povrsini ili se mora zafrezat. ako se ostavlja na povrsini onda cu morat bacat na lopatu kad budu pocele prve kise ista stvar je i ako treba zafrezat, samo onda mogu onda spremit nove nozeve za kultivator jer ove cu sigurno polomit
 
B

Bobo

Guest
Cakaj malo... Velika kraj Pozege?

KAMEN-SIRAC kraj Daruvara ti je blizi ;)
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Treba plitko inkorporirati u tlo tako da prilikom ispiranja Ca u dublje slojeve automatski dolazi do neutralizacije H iona, tj. do povećanja pH vrijednosti!
 
J

jevgenij

Guest
nije kalcizacija tak jednostavna, moraš imat analizu tla da vidiš kolki ti je ph, kapacitet adsorpcije, zatim moraš znati kolko ti sredstvo za kalcizaciju ima udio kalcija i tek onda možeš kalcizirat, i obavezno mjesec dana prije bilo kakve sjetve ili sadnje
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Bilo kakva prašina ili hidratizirano vapno će se toliko prašiti da neće biti moguće to izvesti. Ovo što ja povremeno koristim izgleda sivo, poput brašna, malo se zna prašiti, ali zanemarivo. Tek toliko da se na traktoru vidi da se radilo nešto bijelo :lol: :lol: :lol:
 
B

brundalo

Guest
Ma Daruvar, Velika, Sirac - sve je to meni daleko ka sjeverni pol. Ono sto san pita o vapnu i prasini san cuo iz usta Srecka Ladisica iz HZPSS-a. sad ga ne mogu uvatit ni na pusku he he.
Meni je sinula ideja da posto ja iman kamena na izvoz a i jednu malu drobilicu mogu dobit ovdi mukte taj nesretni prah sam sameljem. Sta se tice toga analiza tla je vec napravljena. Inace savjetovano mi je da se to radi kad sipi lagana kisa i kad je vrime bez vitra. takodjer san primjetio da svugdi na gradilistima di je ostalo imalo drobljene mase javlja se trava i to puno kvalitetnija od onoga sto je bilo prije. Problem je jedino sta se prasina sporije otapa u zemlji.
Sramota da to ne radi ova ekipa iz drnisa a imaju sve uvjete za to.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Gle, ako ti sipi lagana kišica, sve žive čestice koje lete po zraku ti se zalijepe za traktor i to je tak teško oprati da je milina od muke. Moj ti je savjet da radiš predveče, kad se smiri vjetar. Tada su najmanji gubici.
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Ja sam koristio Agrodol iz Kamena Sirač......razbacivo lopatama, recimo cc 1,5 tonu po hektaru.....
Istina neznam da li je to i koliko dobro, nisam tanjurao, niti išta drugo.....ali mogu reći da je kukuruz na tim njivama jako dobro uspio (iako svugdje je ove godine dobar)....

Inače koristio sam to jer je dosta cjenovno povoljno.......a da se sve praši.....praši se......o relativno sporo ide..........
 
B

brundalo

Guest
Iman 2 pitanja za vas koji koristite kalcit (jel se tako zove?).
Jel to dolazi u rinfuzi?
kolika je cijena po toni?
 
Na vrh