• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
526
Napravljeno nekih 8 hektara, sa tonom po hektaru :)

wCqlHrM.jpg


tJKmN8d.jpg


RPZcqUS.jpg


xNGmVP5.jpg
 
Posljednje uređivanje:

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kakav je to materijal
Ja sam od holcima dobio ponudu za neki materijal od 0,5-2 mm granulacije u dambicana 450kn tona sa prevozom i pdv
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Na koju udaljenost voze,čisto sumnjam da bi vozili u Slavoniju.
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
526
Nisam mogao prije odgovoriti, ovako to je cisti prah, a imaš i taj granulirani, cijena 350kn-prah a 450kn-granulirani, i dovezu ti gdje hoces, mi smo uzeli u Agronomu, dakle ne direkt od njih nego u Agronomu. ;)
 

Janko

Član
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
46
Evo ja sam prešo u Kaming Ljubešcica,navodno je stijena takva da sadrži min 90% CaCO3.c Samljeveno na 0-0.3 mm prah! Cijena 253kn sa PDV (uračunat prevoz kamionom do nas udaljenost oko 65 km u jednom pravcu) Inače do sada smo koristili Holcim Agrocal do 200t godišnje po cijeni sa dovozom oko 185kn + PDV. Tamo u Holcimu se promijenio glavni trgovac i cijene otišle u kupus...Reko mi trgovac iz Ljubešcice ako uzmemo cca 200t konačna cijena bi bila sa dovozom do nas oko 175kn +PDV ! Inače početna cijena tog kalciferta (misli se na rinfuzu granulacije 0-0.3mm) je 170kn/t + prevoz(ovisno o udaljenosti) + PDV . Rabat ide najviše 13% ovisan o kupljenoj količini :eek:::eek::
 

Janko

Član
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
46
Kalcifert 0-0.3mm Rinfuza 170kn/t + PDV.Kalcifert 0-2mm Rinfuza 153kn/t + PDV,Kalcifert 0-0.3mm u BIG BAG vreći 280kn/t + PDV Cijene su naravno bez prevoza :(shake): Ja bacam 0-0.3mm oko 1.5t/ha :drink:
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Zvao danas u Ljubeščicu i kažu mi da ovo od 0-2mm nema
Smotana baba
Kad si ti pital za cjenik
 

Janko

Član
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
46
Kalcifert 0-0,3 mm - uvrećano po 50 kg 320 kn/t + PDV
Kalcifert 0-0,3 mm - uvrećano 50 kg 16 kn/1 vreća + PDV
Eto za one koji bi u vrećama mogu otići sami ili s nekim prevozom :)
 

Janko

Član
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
46
Kontakt osoba s kojom ja dogovaram je gosp. Dvorski Stjepan tel 098 379 441
 

Toma223

Novi član
Tu od
9 Sij 2018
Poruka
5
šta mislite, dali bi se mogla smanjiti ph vrijednost sodom bikarbonom, recimo da se napravi otopina sode bikarbone u špricu i da se izravno prešprica zemlja, bio sam pročitao na nekom povrtlarskom forumu da su radili tako, ali to mi je malo sumnjivo?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Soda bikarbona je sol bikarbonata, jel?
Salanitet dugoročno smanjuje plodnost tla.

Je da smanjuje kiselinu, no, tu je i cijena koštanja po jedinici površine.
Možda kao neka vatrogasna mjera - recimo u toku vegetacije kada aciditet uzrokuje poremećaj usvajanja hranjiva biljkama osjetljivim na nedostatak kalcija - paprika, celer.....zaliješ preko zelene mase biljke ( dobiješ usput i benefit fitopatološke gljivične zaštite), a bikarbonat odradi svoje i u tlu.

Puno je jednostavnije i jeftinije na jesen ili rano u proljeće zaorati ili zafrezat barem obično građevinsko vapno, i držati tlo umjereno vlažnim u toku vegetacije.
A sobu bikerbonu ostaviti za želučane probleme i folijarnu zaštitu lisne mase biljaka od gljivičnih patogena.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Obično vapno ne ide u velikim količinama - 1500 - 2000 kg/ha
Koristi se tokom jeseni, tako da se mikrobiološka flora - ako nastane neka šteta po nju - do početka kretanja vegetacije na proljeće oporavi.
Već smo negdje pričali o tome ranije, to je nabrže djelujuće jer je granulacija čista 0, djeluje odmah jer je odmah topivo.
Koristiš ako nemaš drugog izbora jer je problem sa rasijavanjem - veoma je neugodno, a imaš i gubitaka jer se podiže prašina i dio odnosi strujanje vjetra daleko od parcele.
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
45
Pozdrav!
Pripremam zemljište za podizanje nasada, napravio sam analizu i neugodno se iznenadio jer je ph 4, i u sloju 0-30, te 30-60.
Preporučene količine materijala da se podigne vrijednost ph su ogromne, 16 tona CaCO3 po hektru ili 12 tona CaO.
Dali tko ima iskustva s ovakvim ekstremima?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
To trebaš pola te količine znači 8 tona bacit na zemlju pa zaorat zajedno sa 50 tona stajskog gnojiva po ha.. Istanjurat, pa drugu polovicu 8 tona bacit na zemlju te pobranat zajedno sa NPK.
Iskopati rupe i saditi
 
Na vrh