• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kapitalna ulaganja

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta
M

Mister x

Guest
Eto i još jedan link gdje možete pročitati sve o pravilniku o provedbi modela kapitalnih ulaganja u poljoprivredi i ribarstvu i šumarstvu.
Kod:
http://www.poslovniforum.hr/poljoprivreda/pravilnik_kapitalna_ulaganja.asp
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ja kupio zemlju i neki stroj i dobijo kapitalna ulaganja pa ak koga zanima
može me pitat ak znam mogu pomoči
 
M

Mister x

Guest
Da Krki ide to ali moraš dizati kredit i to se isplati samo treba imati sve uredno na papiru, ja mislim na tu foru kupit traktor i neke priključke pa uzeti lovu.
U principu država punp potiče poljoprivrednike jedino je u nekim kulturama nedovoljno razvijen otkup. I zato mnogi odustaju od poljoprivrede.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ja cu ovo kak sam ove godine dobio ponoviti za traktor i neke priključke
 
M

Mister x

Guest
Kolko si dobio povrata love od kapitalnog ulaganja u postocima, jer kako stoji u službenoj izjavi ministra svi dobivaju 25% nazad od uloženog.

I daj mi reci jel ti imaš otvoren neki obrt ili si samo prijavio Obiteljsko gospodarstvo.
 
R

Ratarko

Guest
E dečki , mene zanima kako se dobiju kapitalna ulaganja za kupnju poljoprivrednog zamljišta ?

@ krki
Kažeš da si ti dobio kapitalna ulaganja za zamlju , kako ?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
za kapitalna ulaganja sam trebao skupiti

1 potvrda da je komercijalno gospodarstvo
2 ugovor o kreditu orginal ili ovjerena preslika
3 potvrda da netreba investicijski plan ako nije iznad 150000kn ako je iznad onda treba inv. plan
4 potvrda banke da si iskoristio sredstva od kredita u cjelosti u iznosu tom i tom ...
5 kupoprodanji ugovor za zemlju i račune za strojeve r1 ili r2 da se vidi ime kupca jmbg itd..
6 potvrda o izvršenim financijskim obvezama prema lokalnoj samoupravi u opčini ili gradu se dobije
7 preslika poreznog rješenja dokaz da si platio porez 5% na promet nekretnine
8 zk izvadak s upisanim podnositeljem zahtjeva kao vlasnikom kupljenne zemlje
kredit može biti namjenski tj poljoprivredu. ali ja sam digo nenamjenski znači bilo koji samo da je utrošen za namjenu koja se financira po kapitalnim ulaganjima što dokazuješ računima

kapitalna ulaganja nemaju veze sa poticajima tj ja sam kupio zemljuu dobio kapitalan ulaganja 25% i na istu zemlju kad sam posadio tražim poticaj za podizanje vočnjaka ,poticaj od županije itd samo nemožeš dobiti sapard jel on ide samo on i jedino on i to 50% od ulaganjea

imam otvoreno opg a sve knjige se moraju voditi kao da si obrt ako želiš biti u sustavu pdv-a što ja jesam i to sam ušao dobrovoljno i moram ostat 5 g minimalno
u sustav pdva se preporuča ulaziti poljpopriv. koji po sili zakona (promet manji od 85000kn u godini) nemoraju ulaziti samo ako planiraju veča ulaganja u sredstva za rad strojeve, prostorije sve gdje si mogu odbiti pedeve inače nema potrebe jel onda imaš samo dobitak a od iduče godine svi koji budu tražili poticaje če morati priložiti i poreznu prijavu a i poticaji ulaze u dobitke

recimo to za kapit. ulaganja računa se ovak na mom primjeru ja sam digao kredita 85000kn i kad sam dokazao i da mi je ukupna investicija 104000 kn dobio sam 25% od 80000 kredita a to je 20444kn znači financira se kredit a ne ukupna investicija malo glupo da moraš dizat kredit ako recimo imaš keš a li kaj češ tako je
zakaj ja nebi mogo dobit na keš ovak sam pomažu bankamna da ljudi više kredite dižu
 
R

Ratarko

Guest
Ok , ako želim povratiti kapitalna ulaganja za kupnju poljoprivrednog zemljišta moram uzeti kredit kod banke i tim kreditom isplatiti čovjeka od kojeg kupujem zemlju , jeli to točno ?

Kod koje banke si ti uzeo kredit za kupnju zemljišta , meni banka neda takvi kredit , da li je ta zemlja pod hipotekom onda ili na koji način ti banka vjeruje da češ vračati rate , jel imaju jamci ili kako ?
Da se razumijemo ja mogu bez problema uzeti kredit za novi traktor ili neki stroj ali za zemlju nisam siguran ...

Recimo za traktor , dam učešče od 25% od cijene traktora i banka mi drage volje daje kredit jel se pokrila tim učeščem pa makar ja niti jednu ratu ne otplatio oni opet ne gube , dodju i uzmu mi traktor i gotovo . Isto tako i državi odmah plačam PDV pa niti oni ne gube odnosno prije nego li prva rata dodje na otplatu ja keširam 25% učešče i 22% PDV , normalno da ti drage volje daju kredit ...
 
B

baranjac

Guest
ako kupujete drzavno zemljiste mozete ici preko kredita koji je osigurala drzava znaci 20 godina i valjda 2 godine poceka.

ako se ide preko kredita komercijalnih banaka onda u teretu nece stojati drzava nego ta banka, rok za otplatu je malo kraci i mislim da je oko 15 godina, ali posto ce ta banka odmah isplatiti drzavu dobit cete zemlju 20 % jeftinije i to je to.

postoji jedna skrivena stvar ako se kupuje preko drzave a to je da vam drzava moze podignut cijenu zemlje ako cijena bude rasla , a kad to ide preko banke onda je to nemoguce jer je zemlja vec placena. :lol: :lol:

kod kupnje traktora i mehanizacije , ako vam se fifnancira cijeli iznos kredita sa pdvom onda povrat kapitalnih nije 25 % nego 20 %.

ako idete preko leasinga ili neceg slicnog dobije se 25 % jer ste dali ucesce i to je nepovoljnije.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
kod kupnje traktora i mehanizacije , ako vam se fifnancira cijeli iznos kredita sa pdvom onda povrat kapitalnih nije 25 % nego 20 %.
--- GDJE SI TO U KOJEM ZAKONU PROČITAO TO JA NISAM VIDIO U KAP ULAGANJIMA

ako kupuješ državnu zemlju nema kapitalnih ulaganja jel se računa da si več tu zemlju dobio povoljnije

kredit za zemlju ni ja nisam mogo nači pa mi je bilo jednostavnije uzet nenamjenski sa jednim jamcem na plaču pošto sam ja u radnom odnosu a poljopr mi je hobi za sada i s tim kešom sam platio čovjeku zemlju

kredit moraš uzet srednjoročni bitno je da je na duže od 2 godine a onda ak imaš keš ga prijevremeno isplatiš to nije u interesu banke ni države ali niko ti posle neče to kontrolirati a i da oče nije protuzakonoito jednoistavmo rupa u zakonu

i još nešto ljudi zakone čitajte odluke, pravilnike,zakone, ja primam njuzletere od mps i savjetodavne sluzbe tak ak se kaj promjeni odma znaš a imaš i sve obrasce na kojima piše kaj sve treba od papira
tako sam ja od bahatih službenica u odjelu za poljoprivredu pri gradskom uredu napravio ljubazne i korektne suradnike samo kad te pomisle omalovažavati jel su one visoko školovane fakultetlije a ti seljačina koja postoji radi njih ljubazno ih priupitaš u kojem zakonu i čl to što su ti rekle piše da si možeš doma u miru proučiti pa da vidiš kak su
onda male i jadne vjerujte to je najbolji ljekjer sve rade po usmenoj predaji i za svako pitanje koje im postaviš one zovu svoju šeficu za uputu a u nečem su u pravu previše ima seljaka koji nebi učili o poljprivredi a kamoli o vođenju knjigovodstva ili ponašati se poduzetnički ne mislim na staračka domačinstva nego ljude koji se bave ozbiljno poljoprivredom u našim okvirima
mislim vidim da to polako sve ide na bolje eto kod mene neki ljudi koji su prije koju godinu zazirali od papira sad su več sve registrrali danas me kompič pita jel bi mu moja žena vodila opg
kolko plačate knjigovođu za vođenje knjiga da znam naplatiti pošto bi joj to bio prvi osim mene

zato je dobro da ima ovakvih foruma i udruga da se ljudi informiraju jel vani svugdje sve kreče od ppojedinca nema nikoga ko če doči k tebi u dvorište i reči kaj bi ti mogo proizvodit kak i s čime i da ti objasni zakone nema toga morašse boriti za sebe i svoju familiju sam
 
M

Mister x

Guest
Fora je u tome da si ti krki ovdje na forumu objasnio to svojim riječima i na takav način češ pomoči ljudima koji recimo čitaju to u narodnim novinama ili neznam gdje a ne mogu prevesti u svojoj glavi i tu nema napredka.
Stvano si naveo dobre i potrebne informacije.

Hvala!
 
M

Mister x

Guest
Ma bolje ne posuđivati stari, rađe kupim ili platim nekome nek mi napravi.
Jer moraš to i gledati s druge strane, uvjek si ti dužan onda njemu uslugu.
Osim toga pa bude on tebe trebla još :evil:
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
MODEL KAPITALNIH ULAGANJA Zahtjev za odobrenje investicijske potpore







Podaci o podnositelju zahtjeva

1 naziv podnositelja zahtjeva
2 MIBPG iz Upisnika poljoprivrednih gospodarstava
3 matični broj tvrtke
4 JMBG (nositelja poljoprivrednog gospodarstva ili fizičke osobe koja se bavi ribarstvom ili šumarstvom)
5 serijski broj povlastice za akvakulturu
6 serijski broj povlastice za uzgoj ribe i drugih morskih organizama
7 serijski broj povlastice za gospodarski ulov na moru
8 serijski broj povlastice za gospodarski ulov na slatkim vodama
Napomena - Poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava upisuju podatke prijavljene u Upisnik

Napomena - Poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava upisuju podatke prijavljene u Upisnik

MODEL KAPITALNIH ULAGANJA Zahtjev za odobrenje investicijske potpore

stranica 2

OBRAZAC POPUNITI VELIKIM TISKANIM SLOVIMA
POPUNJAVA PODNOSITELJ ZAHTJEVA

Investicijsko ulaganje Ukupna vrijednost investicije Namjena kredita Iznos iskorištenog kredita Banka koja je odobrila kredit Broj ugovora o kreditu Iznos tražene investicijske p



Svojim potpisom potvrđujem da:
1. sam upoznat sa Zakonom o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu i Pravilnikom o provedbi modela kapitalnih ulaganja u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu,
2. sam pažljivo pročitao i poštivao navedene upute za ispunjavanje obrasca,
3. su podaci navedeni u obrascu istiniti,
4. ču omogučiti inspekcijski nadzor.

Potrebna dokumentacija:

- Dokaz kojim se potvrđuje status korisnika iz članka 3., stavka 1. Pravilnika,
- Ugovor o kreditu original ili ovjerena preslika,
- Investicijski program odnosno potvrda banke,
- Potvrda banke da su sredstva kredita iskorištena te da kredit nije subvencioniran (Prilog br. 1),
- Preslike računa ili kupopr. ugovora,
- Izvornik (original) potvrde o izvršenim financ. obvezama prema proračunu jedinice lokalne samouprave (opčine ili grada) (Prilog br. 2),
- Izvornik (original) potvrde o izvršenim financijskim obvezama prema državnom proračunu koji izdaje nadležni Područni ured Ministarstva financija ne stariji od mjesec dana,
- U slučaju nabave rasplodnih grla stoke, potvrda Hrvatskog stočarskog centra o podrijetlu i uzgojnoj valjanosti stoke,
- U slučaju kupovine privatnog poljoprivrednog zemljišta radi okrupnjavanja poljoprivrednog gospodarstva, presliku poreznog rješenja, dokaz o plačenom porezu na promet nekretnina i izvadak iz zemljišne knjige s upisanim podnositeljem zahtjeva za investicijsku potporu kao vlasnikom kupljenog zemljišta

datum ispunjavanja obrasca potpis podnositelja zahtjeva


MODEL KAPITALNIH ULAGANJA Potvrda banke koja je odobrila kredit
Prilog br 1

OBRAZAC POPUNITI VELIKIM TISKANIM SLOVIMA
POPUNJAVA BANKA/FINANCIJSKA INSTITUCIJA

NAZIV BANKE/FINANCIJSKE INSTITUCIJE ____________________________________________
PODRUŽNICA BANKE______________________________________
MJESTO_________________________________________________
TELEFON__________________TELEFAKS_____________________
Datum___________________________________________________

POTVRDA
kojom se potvrđuje da

(1) je ________________________________________________ (naziv tvrtke/ime i prezime),

iz__________________________________________________________________ (adresa),

__________________________________ (JMBG/MB), dana __________________________

odobren kredit broj _______________________ u iznosu od ______________________ kuna,

za ___________________________________________________________ (upisati namjenu).

te da je navedeni kredit iskorišten dana ________________________________________ i to u

iznosu od _____________________________ kuna.

(2) navedeni kredit nije subvencioniran sredstvima državnog proračuna, proračuna jedinica lokalne ili regionalne samouprave ili iz drugih izvora.

Napomena: Ova potvrda izdaje se za potrebe podnošenja zahtjeva za investicijsku potporu kapitalnim ulaganjima Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva temeljem Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu i Pravilnika o provedbi modela kapitalnih ulaganja u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu, te se za druge svrhe ne može upotrijebiti.

ODGOVORNA OSOBA


(ime i prezime)

________________________
(potpis)
M.P.

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, Å UMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA
Ravnateljstvo za tržišnu i
strukturnu potporu u poljoprivredi

MODEL KAPITALNIH ULAGANJA Potvrda o izvršenim financijskim obvezama prema proračunu jedinice lokalne samouprave
Prilog br. 2

OBRAZAC POPUNITI VELIKIM TISKANIM SLOVIMA
POPUNJAVA JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE


NAZIV JEDINICE LOKALNE SAMOUPRAVE (opčina ili grad):
________________________________________________________
MJESTO_________________________________________________
TELEFON__________________TELEFAKS_____________________
Datum___________________________________________________


POTVRDA
kojom se potvrđuje da


je _____________________________________________________ (naziv tvrtke/ime i prezime),

iz____________________________________________________________________ (adresa),

_____________________________________ (JMBG/MB), izvršio financijske obveze prema

proračunu jedinice lokalne samouprave.



Napomena: Ova potvrda izdaje se za potrebe podnošenja zahtjeva za investicijsku potporu kapitalnim ulaganjima Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva temeljem Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu i Pravilnika o provedbi modela kapitalnih ulaganja u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu, te se za druge svrhe ne može upotrijebiti.
]
 
R

Ratarko

Guest
Meni je stiglo pred kraj godine a zahtjev sam napravio negdje krajem drugog mjeseca 2006. godine.
 
D

Danny

Guest
Kupio traktor početkom prosinca 2006., odmah poslao papire i pred tjedan dana zvao u ministarstvo gdje tip kaže da tek rješavaju (isplačuju) predmete zaprimljene početkom 7 mjeseca 2006. Dakle, moj predmet tek polovicom 2007. (pred izbore :twisted: )
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
u to nemoj puno vjerovati dost lažu neznam iz kojeg razloga ali preobaj još koji put nazvati pa usporedi odgovore na isto pitanje kroz 3 mj

meni nisu platili od 3mj kad sam predo u 9mj mi kže sve je gotovo ide na plačanje pa u 10 kaže ide se raditi 2mj pa sad kaže prije neki dan nema povjerenstva

nema nikakvog pravila meni poticaj za podizanje isplatili od 11mj kad sam predo sada prije 10 dana a kapitalno cekam od prošle godine 3mj

ali dobro bolje išta nego ništa
 
Z

zoran

Guest
Molio bi nekog da mi pojasni npr. ako kupujem rabljeni traktor od nekog OPG-a vrijedan 30000E preko kredita banke (namjenjenog za kupnju polj. mehanizacije, kamata npr. 7% godišnje). Zanima me:
1. da li mogu uopče ostvariti povrat kapitalnih ulaganja ako kupujem rabljenu robu?
2. da li se kapitalna ulaganja odbijaju nakon što se kreditu pribroje kamate i PDV=od cjelokupnog iznosa kredita ili samo od ovih 30000E (cjene traktora)?
3. u kojoj fazi se odbija PDV?
Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh