• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kapitalna ulaganja

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta
C

ciganek1

Guest
E pa sad ti budi pametan. U ponedjeljak zovem u zg da čujem kaj se događa.
 
J

japa

Guest
krki kaže:
ja kupio zemlju i neki stroj i dobijo kapitalna ulaganja pa ak koga zanima
može me pitat ak znam mogu pomoči

ej Krki zanima me da li uz 25 % sufinanciranja ministarstva u kapitalna ulaganja dobiješ i odbitak PDV-a na tu cijenu ukoliko sam u sustavu pdv-a ?
 
J

japa

Guest
da li možda neko drugi može odgovoriti na gornje pitanje? hvala :wink:
 
R

Ratarko

Guest
japa kaže:
da li možda neko drugi može odgovoriti na gornje pitanje? hvala :wink:

Ma to ti sve zavisi od dogovora .
Ja sam recimo dobio tako kako kažeš gore ali sam morao dati 30 % učešče a na njega ne idu kapitalna ulaganja . Na kraju ispada da sam ih ustvari dobio na 8 % manjeu sumu nego li je i taj nesretni pdv velik. Kužiš me , dobiti ču subvenciju niti na punu cijenu recimo ovoga MF traktora bez pdv-a.

Ajd super ako si me uspio skužit a ako nisi pitaj gdje si zapeo , nemam trenutno volje razmišljati a kamoli pisati ...
 
B

Bobo

Guest
Cekaj malo!

Na ucesce ne ide povrat kapitalnih ulaganja?!?


Al cu se ja nekome naspominjati majke, dabogda im djeca pomrla prevarantska!!!

Prvo mi kazu da ne mogu traktor kupiti gotovinom, da mora biti na 6 godina kredit, traktor mora biti na leasing, jer nam je prva godina u sustavu PDV-a i zbog istog razloga trazili 40% ucesca!

E, ovo niste trebali spominjati, jer se treba ici negdje derati, ovo nece dobro proci!!
 
R

Ratarko

Guest
Bobo tako je kod mene , nemoj vaditi kalašnjikov dok ne provjeriš u svojoj banki koja ti je dala kredit :!:

Meni je banka obečavala jedno kada sam prošle zime pitao da li če mi uopče dati toliki kredit a drugo sam ga sada dobio od njih , malo je reči da su mi postrožili kriterij. Bili su mi rekli učešče 15 % ( što je super ) a dao sam 30 % neki dan , u nekoj su oni banani ( Hypo ) vidim ja...
 
B

Bobo

Guest
Jooj, mene u prsima stegnula, jer je bas danas zvala neka guska za povrat kapitalnih ulaganja, da posaljemo presliku knjizice vozila...


Jooj, kad kazem starom, bit ce jako jako sretan...
 
S

stočar mario

Guest
Da se i ja malo uključim u kapitalna ulaganja jer mi je to poznato.

Za povrat kapitalnih ulaganja ministarstvu poljoprivrede šalješ račun stroja ili več za čega tražiž povrat te ugovor o kreditu između ostalih papira.

Najviše možeš dobiti 25% od iznosa kredita ili 20% od iznosa računa ako je bilo pologa ili vlastitog učešča u investiciji.

Znači povrat ide na ukupni iznos (dakle sa PDV-om). A kada dobiješ povrat ne moraš platiti na te novce PDV.

To je sigurno 100%. Jer sam to več ostvario u par navrata.
 
K

krx pozega

Guest
Ja sam to riješio preko HBOR-a...Ratarko u pravu si što se tiče Slavonske banke..usuđujem se reči...lopovi,kod nas u Požegi je normalno več postalo da kad poticaj dođe i svi znamo da je uplačen kod njih čekaš još par dana da to digneš
 
J

japa

Guest
Ratarko kaže:
Ajd super ako si me uspio skužit a ako nisi pitaj gdje si zapeo

Da, skužio sam, tak sam i razmišljao u tom smjeru ali nisam bio siguran.hvala
 
B

Bobo

Guest
@stocar mario, sad si me smirio... Dakle kako sam ja skuzio, ako se dao polog, onda se i na njega ostvaruje povrat kapitalnih ulaganja?

Tako vec moze!
 
J

japa

Guest
krki kaže:
kod kupnje traktora i mehanizacije , ako vam se fifnancira cijeli iznos kredita sa pdvom onda povrat kapitalnih nije 25 % nego 20 %.

znači ako kupujem traktor od kojih 38 000 eura, dobivam kapitalna ulaganja iako ne tražim kredit za tih 38 000, več tražim npr. 20 000 eura,(jer npr. ne trebam više)? I onda mi se sufinancira 25 % jel da? A ako bih tražio kredit za punu cijenu traktora ( 38000 eura) onda mi se sufinancira 20 %?
hvala
 
S

stočar mario

Guest
japa kaže:
krki kaže:
kod kupnje traktora i mehanizacije , ako vam se fifnancira cijeli iznos kredita sa pdvom onda povrat kapitalnih nije 25 % nego 20 %.

znači ako kupujem traktor od kojih 38 000 eura, dobivam kapitalna ulaganja iako ne tražim kredit za tih 38 000, več tražim npr. 20 000 eura,(jer npr. ne trebam više)? I onda mi se sufinancira 25 % jel da? A ako bih tražio kredit za punu cijenu traktora ( 38000 eura) onda mi se sufinancira 20 %?
hvala

Ne ako Kupuješ traktor od 38 000 Eura, a kredit je 20 000 povrat kapitalnih če iznositi 5 000 Eura. (20 000 x 25% = 5 000).
Jer zakon kaže povrat kapitalnih ulaganja može biti najviše 20% iznosa računa ili 25% iznosa kredita.

Moj prijedlog je da za taj traktor zatražiti kredit u iznosu od 30 500 Eura a ostatak od 7500 platiš gotovinom jer tada ostvaruješ pravo na povrat u iznosu od 7600 eura.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Jer zakon kaže povrat kapitalnih ulaganja može biti najviše 20% iznosa računa ili 25% iznosa kredita.
dobro tumačenje zakona po meni
 
R

Ratarko

Guest
Pa zar japa nije napisao istu stvar što i vas dvojica ?
 
J

japa

Guest
stočar mario (citat):
Jer zakon kaže povrat kapitalnih ulaganja može biti najviše 20% iznosa računa ili 25% iznosa kredita.


@stočar mario
A što ako je iznos na računu jednak iznosu kredita ? Da li se onda dobije 25% ili 20 % ?
 
R

Ratarko

Guest
@japa

Evo ti moj primjer po pitanju svega toga oko kredita i subvencije.
Subvencija koju mi je država dala se izračunava ovako:

Cijena stroja plus PDV = ukupna investicija
Ukupna investicija minus učešče ( koje me je banka tražila da bi mi uopče odobrila kredit ) jednako je suma na koju sam ostvario kapitalna ulaganja u vrijednosti od 25 %

Kod mene je tako bilo več nekoliko puta kada sam uzimao stroj na kredit , možda ima još neka mogučnost , pojma nemam i ne zanima me zapravo .
 
S

stočar mario

Guest
JAPA CITAT @A što ako je iznos na računu jednak iznosu kredita ? Da li se onda dobije 25% ili 20 % ?

20%
 
M

Mister x

Guest
Ratarko kaže:
Do sada sam uzeo nekoliko kredita sa povratom kapitalnih ulaganja , nikad nisam imao problema sa tim , pdv dobijem nazad u cijelosti za mjesec dana , ne za tri .


Sori kaj čupam post iz davnina, ali me zanima jel ti imaš otvoren samo običan obrt ili firmu?

Naime imam u planu kupit traktor plus neke strojeve pa bi to sve uzeo odjedamput.


Molim savjet;
dal otvorit obrt ili firmu i koje je najisplativije. Te još jedno pitanje. Jel nebi bilo pametnije uzet traktor kao fizička osoba pa uzet kapitalna ulaganja, te nakon toga otvoriti obrt i prijavit traktor i strojeve te amortizirati kroz obrt i vračati PDV i dali to uopče ide tako?
 
Na vrh