• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Da, piksiral mi je vilicu… Neznam kak je prije bilo. Samo sam jedan kardan nosil na popravak…
Tak sam si i mislil, to je ok kod vilica koje su skupe, rijetke ili nedobavljive. To more napraviti i dobar tokar, samo ako ima volju i smisla ;)
Prije su radili extra kvalitetno, prije deset let 🤭

Vidi u SEKRAi
Sekra ima samo križeve i eventualno vilce, kolko ja znam usluge izmjene ne rade.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Vilica je koštala 300€, kardan od RD, kategorija 8 sa lamelama…
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
To i velim, takve vilice se mora popravljati jer novu ne kupuje nitko. Rijetki su koji si tu zabavu mogu priuštiti
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
E da, ja sam krivo tam napisal, ne trebam mijenjati kriz nego vilicu.
Na njoj su se kroneri potrosili skoro do pola.
Al problem je kaj je to vilica od duplog zgloba koja ima onu kuglu na sebi u nastavku.
Evo, nesto slicno ovomu, samo ne znam koje meni dimenzije tocno trebaju.
Screenshot_20210921-135510.png
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
@Tommy, popravak je nekaj drugo.
Njihovi dijelovi nisu nigdar bili Bog zna kaj.
Davno sam videl, dok su još proizvodile male kardane (za špricu recimo) prodaju da su čekićem rješavali preveliki Luft ba teleskopima...sirove vilice su im valjda od gusa za peći...

@Ivan KC
Najjednostavnije ti je taj kardan poslati Cerjaku da ga urede. Budu odnah vidli jel je potrošena i ploča itd.
Ili ga rastavi, odreži potrošeni dio vilice i zavari dio nove vilice, samo za to treba strojna obrada u blizini.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Kad bu to gotovo kod Cerjaka, berba je krenula
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ploca je dobra jos, samo da je tu vilicu zamjeniti.
Mislim ide to i ovako, prosle god sam 20 jutara s takvom vilicom pobral, al htel bi si to sloziti da je kako spada.
Imam jednog u selu koji ima profi tokarski i puno radi usluge s njim, mozda bi mi on mogel to odrezati i pripasati taj drugi dio vilice gore.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Sad sam došel iz tvog dijela svijeta. Burgon gore mumlja po poljima pa je tjedan dana puno i to ako.....
Jedino ako bu popravljal kak ti dok si imal berač. Dok su deugi brali ti si usavršaval 🤭
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ja nebum krenul jos 10 dana brat, kod nas su kukuruzi jos sirovi.
Tak da imam fore jos za popravke, al problem je u vremenu kojega nikad nema dosta.

Zj, a gdje je taj Cerjak?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Pozdrav Ivane,
vidim da imaš problem sa vilicom kardana pa sam prelistal malo stranice trgovina (Trgoagencija, PSC Ferenčak, Masiva). ali nisam nigdje primjetil takve vilice sa kuglom. Svi nude klasične vilice. Vidim da i Auto Horvat nudi kardane marke Cerjak kao i dijelove, ali nema slika i opisa proizvoda pa ti sugeriram da i njih pitaš. Bio sam i na stranicama Cerjaka, ali ni tu nema nikakvih detaljnijh podataka o dijelovima (barem ih ja nisam našel), Prvo premjeri križ i cijevi kardana da točno znaš kaj tražiš. Znam da ti nisam puno pomogel, ali sam se barem malo potrudil.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Hvala puno na trudu.
Budem ovaj tjedan probal to rijesiti, a ako se nist ne nađe i ne složi, budem jos ovu sezonu bral sa starom vilicom.
Stavim dosta tovatne masti na kardansku osovinu i ne bude ju trosilo.

A na godinu se valjda bude smjelo bez brige preko granica, pa odem u Slo da mi to sloze kak treba.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ja bi tu probal istokariti i kupil ovakav komad i tu gdje počine muško uzubljenje ili sličano, skratil ga i zavaril ako nema druge opcije.
 

Prilozi

  • 147089.jpg
    147089.jpg
    13.8 KB · Pregleda: 5

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ebes takve servise koji izbiju stari kriz i upasu novi. To napravim i sam za 10 min. Do sad sam sve uzimao u ferencaku.
Jednu vilicu nisam mogao popravit pa je radila brusilica i elektroda. Bez ikakve obrade i uz centriranje stapom i kanapom radio je kardan godinama dok nije prodan sa strojem.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
E to, NH je pogodio srž, ne treba biti picajzla.
Moj ćaća je zimos na IMTu slagao kardan od prednje, isto od oka, odfliknuo, zavario i eno ide i vrti se.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
ja imama remenicu za pogon bočne kose na imtt 533(ono klasika). ležaj je po rubu zavaren da ne ispadne jer remenica je dosta loša. ali to se vrti 6+ godina.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Zakaj uopće imaš takav kardan? Mi imamo još original cerjak kaj je došel s beračom. Ima samo kuplung na jednoj strani i eto još vrti.. Redovito podmazivanje i isključivanje pri svakom okretanju. (pri oštrih zavojih izklopite kardan) čini mi se da tak piše na naljepnici
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Tko ima duge njive može stalno isključivati al kod kratkih je prava gnjavaža, pa i taj novi kardan nije više skup. Nije cerjak al radi posao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh