• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Možda i ovo treba!
Naime, u metričkom sustavu potrebno je pomnožiti okretni moment (Nm) s brzinom okretaja motora (o/min) te podijeliti sve s konstantom 9549.
Izračun će biti snaga u kilovatima (kW).
Da biste došli do konjskih snaga, ovu vrijednost pomnožite s 1.35962,

Snaga u kW = moment (Nm) x brzina okretaja (°/min) / 9549
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,517
To je ista jednadžba ko ona prije samo je izvedena snaga kao nepoznanica… 😉
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
A zna li tko od kud tih 9549???
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,517
M=P[W]/v [rad/s]. Ako stavimo umjesto W kW i umjesto rad/s o/min onda imamo 1000x60/2pi
😉
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Može i tak jer malčer ima remene čija je funkcija kao i lamela - proklizat će ili se spaliti!
 

gramzon

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
19
Bolje mi je pričekat malo da se lamela ohladi nego sjebat malčer.

Kutna brzina ω ( rad/s ) izražena u okretajima u minuti ( rpm ): 1 rad/s = 9.549 rpm
 

gramzon

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
19
Klizalo je jer nije bilo više ferode unutra. Valjda se toliko stanjila da se kod veceg opterecenja ostatak rastalio. Kardan je star sigurno 5-6 godina i intenzivno se radilo s njim.
Moguce i da je preslab, ali oznaka je izblijedila pa ne znam za koji moment je tvornicki bio podesen.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa podesi momenat koji ti treba , eksperimentom , maknite se suvišnog kalkulisanja.
Lamela jednostavno ne smije proklizavati u normalnom i težem radu , ona se aktivira samo u PREopterećenju.
 

gramzon

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
19
Kalkulacija odgovara na pitanje koji otpor lamele treba za određeni priključak, ne bih rekao da je suvišna.

Što se tiče proklizavanja, najjednostavnije rješenje je raditi sporije, ali to nije efikasno.

Najefikasnije je raditi na granici izdržljivosti priključka. I zbog utroška vremena a i goriva. A pravilno podešena lamela osigurava da se ta granica ne prolazi.
Naravno da kad radiš na granici nekad ćeš je i preći, pa će lamela malo proklizati, i kad to radiš godinama lamela se istroši.

Malčiram već godinama s tim kardanom i sve je ok bilo do sad dok se nije istrošila lamela. Ali radije ću malčirati na granici i potrošiti 200-300 kn na servis lamele svakih par godina, nego utrošiti više vremena i goriva samo da poštedim lamelu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Tarni kuplung se ne namješta na moment najveće potrebne snage, već na određeni faktor preopterećenja, koji je veći 20...50% od nazivnog ulaznog momenta. Za malčer s remenima to je manje važno (ni ne treba kardan s kuplungom, jer ima remene, a i radne organe-čekiće, koji se mogu izmaknuti).

Kak bi onda radil s frezom, koja stalno radi na režimu granice snage.

Radi prenježnog namještanja su ti izgorjele tarne obloge.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
966
Gdje ima za kupiti lamela za ovakav kardan? Kardan je od samoutovarne prikolice a koristi se za roto malcer.
 

Prilozi

  • 20220617_170857.jpg
    20220617_170857.jpg
    34.2 KB · Pregleda: 29
  • 20220617_170901.jpg
    20220617_170901.jpg
    31.3 KB · Pregleda: 29

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
966
Nisam rastavljao ali mislim da je tu samo komad lamele izmedju dva diska koji se stiskaju o nju.
Ako netko zna kako ovo rastaviti tj. Ima ovakav kardan...pretvorio sam se u uho.

Po meni se otpuste matice i onda treba odvinuti prsten oko oboda pa sve moze van.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Rasklapao sam ga ja ali sam zaboravio jeli feroda zalijepljena za ploču ili je slobodna.

Rastaviš ga lako , unutra je tanjurasta opruga (šešir) , zabilježi jako je okrenuta da posle nebi bio u dilemi.

Da bi rasklopio moraš sa strane taj ulubljeni dio da ispraviš jer se od njega oslanja potisna sila . Kasnije ga opet lupiš čekićem kada sastaviš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh