• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ekipa bok.....kupili smo novi malčer na I ruci 180cm i dobili uz njega dugački kardan.

Pri prvim minutama rada malčera kardan se raspao u zaštitnom dijelu. Štift pukao, poizljetale kuglice.

Trgovac kaze da ne daje garanciju na kardan...nego samo na getribu malčera.

Jel zna netko gdje kupiti taj dio ili kako to složiti kvalitetnije ?

Ili da prijetim s povratom malčera jer je stigao u ponedjeljak k nama ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Jel kardan bil u opsegu isporuke ili ti ga je trgovac poklonil?
Ako ti ga nije poklonil, traži pare natrag.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Pozdrav,

Koji kardan da uzmem za malčer 250cm? Koje kategorije, da li sa spojkom (sigurnosnom spojkom, tarnom spojkom, protočnom spojkom), sigurnosnim vijkom, ili nešto drugo? Nisam još imao malčer, pa me ne znam šta uzeti.
Gdje bi bilo najbolje kupiti?
 

nemanja

Novi član
Tu od
14 Sij 2014
Poruka
28
Pozdrav ljudi. Kupio sam frezu fpm deljanin 165cm i pogonio bi je sa imt 539 pa me zanima kakav kardan treba da kupim? Sa nekakvom zastitom, koja veličina krsta, itd??
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Pa ja bi ti preporučio kardan s tarnom sklopkom ako imaš mogućnosti.. ako zapne ipak malo ta tarna sklopka odradi umjesto tvoje lamele traktora, a jeftinije i lakše ju je zamjeniti. Ja "vozim" s tarnom sklopkom, a susjed bez i bome kad dulje radi osjeti se kod njega malo miris lamele... valjda drugi stupanj malo trpi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Već je pisano o tome. Tarna sklopka je dobra ako se redovito "održava". Treba je češće aktivirati, inaće se zapeće i izgubi funkciju. Najjednostavnije i najjeftinije rješenje je kardan sa sigurnosnim vijkom. ako pukne stavi se drugi i vozi Miško.
Imam frezu Gramip AT20-150 i kardan je br. 4., a na malčeru 155 cm je br. 6.
 

nemanja

Novi član
Tu od
14 Sij 2014
Poruka
28
Što se tiče redovnog "održavanja" tarne sklopke mislim da bi to bilo malo problematično jer bi se freza koristila samo u jednom periodu godine, tj. u proljeće kada se vrši priprema zemljišta za povrće, te mislim da bi tarna sklopka mogla da zapekne od stajanja. Znači najbolje bi bilo uzeti kardan sa vijkom kategorije 4 i iznad?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mišljenja sam da bi za frezanje izoranoga bil dosta kardan br. 4 sa sigurnosnim vijkom. Možda je najbolje da pitaš proizvođača freze.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kupi sa sigurnosnim vijkom i ne brini brigu.
Ja imam sa M6 vijkom na Ursusu 355 i frezi od 2 metra, evo jučer sam prvi vijak polomio kad sam pofrezao panj.
 

t1970

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
31
Pozdrav!
Prilikom skraćivanja kardana isti je skraćen da odgovara na frezu.
E sad, isti kardan bi se koristio i na roto malčeru pa me sad interesira koliko se maksimalno cijevi mogu izvući? Negdje piše da se maksimalno izvlači 1/3 cijevi na negdje sam našao 2/3 cijevi. Na frezi je u najkraćem dijelu izvučen nekih 5 cm, dok je na malčeru izvučen oko polovice, tj. oko 40 cm od 82 cm ukupne dužine kardana.
Radi se o ovom kardanu:

 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Nisam našao ili nisam dobro tražio,
Zanima me ukoliko traktor ima prednji kardan uz zadnji naravno,da li je on jednako "jak" ili ne trpi jednak priključak kao i ako ga kopčamo na stražnju stranu?
Isto tako ako npr imamo traktor 200ks,da li on može tjerati i prednji i stražnji priključak jednako učinkovito kao i da je samo jedan?
Nadam se da kužite što pitam.
Radi se o malčer prednjem i zadnjem na istom traktoru pa me zanima kako bi to radilo?
Malčer bi prednji bio 3m, koji je deklariran za 120-200ks,a zadnji na ruci 260cm koji je deklariran na 100-180ks(ukoliko je bitno).
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,849
A da malo pročitaš što piše o dotičnom traktoru u vezi kardana.
I koji traktor pa možda netko od forumaša......
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Traktor fizički ne postoji,razmišljam o tome,pa pitam na vrijeme.
Kak bi se reklo "još je zec u šumi".
Imam puno za malčiranje,a i za košnju.
Pa razmišljam o takvom malčiranju,a i košenju,iako kose manje snage trebaju...
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,529
Traktor 200ks i prednji priključak kojem treba 120-200 i zadnji kojem treba 100-180?
Znači da su ti oba priključka na minimalnoj potrošnji snage već si na min. potrebnih 220ks, a ako oba zapnu tu si na 380ks...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Zavisno o izvedbi, no prednji kardan u pravilu može prenesi punu snagu motora.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Vidio sam po youtubeu da rade sa 150ks kombinacijom i sa 220ks...
Zato pitam
Kolega @martinv1 je pogodio bit pitanja,da li se snage priključaka zbrajaju ili nešto drugo?
Iako mi je iz iskustva da sa 250cm ide 90ks bez brige.
Kao i da 185cm 80ks ide isto bez brige,naravno ne šikara 2m visine,ali raslinje do koljena ne osjeti...
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,529
Pa zbrajaju da, isti motor ih pokreće, isto ti je stavio 500cm iza ili 250cm sprjeda i 250cm iza. (Nije isto, pošto se javljaju gubitci snage u reduktorima i sl., no razumiješ bit. Ako je traktoru primjerice jedan priključak od 3m onako 'taman' onda mu ne možeš prišljopit još jedan, makar bio naprijed, jer nema snage.)
 
Na vrh