• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Knjižica za plavu naftu

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,513
mi kad servisiramo pumpu i dize na strojevim ulijemo u plavi atf ulje i sve pet tako nam preporučili u srvisu jer kažu da im se tako njbolje pokazalo u praksi kroz godine . jer kažu da plavi dizel nije dizel već ukapljeni plin tj, plinsko ulje ili loža pa da nepdmazuje pumpu dovoljno dok je nova pa je nužno dodati .
ATF (za automatske mijenjače i servo volane) :scratchTo još nisam čul.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ajd po nekoj logici,
ako je dizel suho gorivo kaj je najpraktičnje ulit u njega a da sagori,

ako dvotaktol služi za nješavinu(benzin) i sagori sav a podmazuje.

jel da ne podmazuje nebi motorke radile po xy godina i na kojim okretajima koji su višestruko veči od traktorskih.

tak da se slažem sa muhaničarom i Bobom da je dvotaktol najbolji izbor.

a kaj se tiče plavog to ispada da je gore smeče od lože.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
sve u redu kaj pisete ali ak prebaciju na cisti dizel dal budemo mi koji nismo u sustavu pdv-ea dobivali novce od razlike natrag?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma gle nekad ni bilo plavog dizela pa su ljudi delali više neg sad,
a ko je kupoval dizel za traktor?
točila se loža i možda prek zime mislim da je bil D1.
s jedne strane jebu da se mora prijavit sve da bi više opče mogel imat OPG,a onda ukinu naftu,tu neko nekog u zdrav mozak il nezna kak opče delat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
ATF (za automatske mijenjače i servo volane) :scratchTo još nisam čul.
Ja sam čul za ATF, ali nisam probal. Kažu da dobro očisti dize i garež na ventilima.
Glede ulja: može se dodavati i staro ulje, samo treba biti dobro istaloženo i paziti na redovitu zamjenu filtera goriva. Može i 5...10%. Rekel mi je to jedan poznanik (koji tak godinama radi), no nisam probal osobno.
 
B

Bobo

Guest
Aaaa, mislim da je 5-10% vec stvarno pretjerivanje... da u vodu uspem 10" dvotaktola, 539 bi s tim vozio... Dizela ni ne mora biti ;)

Do 1-2% cak je i to pretjerano...

Mislim da je plavi dovoljno mastan i s puno manjom koncentracijom ulja u sebi, a s vecom koncentracijom odmah i veci trosak ide... Dvotaktol bas i nije jeftin da se s njim "razbacuje"...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja otkako imam traktor mješam dvotaktol ili atf(ili matik) i tako ću nastaviti zato moj mali fergo ide bez ikakvi problema dvotaktol samo koristi a nikako nemože štetiti i zato bi svima preporučio da stavljaju dvotaktol pogotovo oni koji imaju novije traktore zbog toga što ovakvo (smeće) gorivo nije predviđeno za upotrebu u novijim traktorima.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
slažem se sa dvotaktolom i ja ga stavljam ne svaki puta ali stavljam

-siki-
pogotovo oni koji imaju novije traktore zbog toga što ovakvo (smeće) gorivo nije predviđeno za upotrebu u novijim traktorima.

-ja sam čuo teoriju (majstori za pumpe ) da je plavi dobar i da pravi probleme kod starih tipova traktora pogotovo dotrajalih, loša pumpa, dizne, karike... jednostavno prođe a stroj ga ne iskoristi kako treba iz tog razloga nastaje veća potrošnja i slabije vuče nego na ložu,
-to znam iz iskustva na autu moj stari ford išao mi je puno bolje na ložu nego na plavi ili euro dizel za ne povjerovati ali je tako, te starije mašine su pravljene da u gorivu ima sumpora a sadašnja goriva idu sa sve manje istoga pa možda je to jedan od razloga
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
ja mješam euro dizel i palvi dizel u same
i dodajem na jedan rezervar znači 130 litri 1 litra super 5 turbo ulja
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ja mješam euro dizel i palvi dizel u same
i dodajem na jedan rezervar znači 130 litri 1 litra super 5 turbo ulja
:shock:
Kako kaže narodna "sto ljudi sto ćudi" budi siguran da ima i onih koji će reći da je to glupost za mene je to samo nastojanje sačuvati ono što imaš u ovom slučaju traktor.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,513
Ja sam čul za ATF, ali nisam probal. Kažu da dobro očisti dize i garež na ventilima.
Glede ulja: može se dodavati i staro ulje, samo treba biti dobro istaloženo i paziti na redovitu zamjenu filtera goriva. Može i 5...10%. Rekel mi je to jedan poznanik (koji tak godinama radi), no nisam probal osobno.
Evo ja ti dam istaloženoga, a kupim ti i ATF ( za drugoga) pa ti biraj u kojega buš koji mešung natočil. Mislim kojeg ti je manje šteta ;)
Tebi bum veroval, pa da mi neznam kaj rečeš :finga:
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
danas bili po plavi dizel pa guževetina da poludiš
svi pričaju kako plavog više nebude i iskorištavaju kvote
na red smo čekali dva sata prava ludnica čovjek bi pomislio da se badava toči
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
danas bili po plavi dizel pa guževetina da poludiš
svi pričaju kako plavog više nebude i iskorištavaju kvote
na red smo čekali dva sata prava ludnica čovjek bi pomislio da se badava toči

Zadnja informacija je od danas koja kaže plavog disela će biti i dalje samo po nešto promjenjenim uvjetima dobivat će se točno onoliko koliko imaš zemlje a da bi to utvrdili treba proć neko vreme. Opet se mjenjaju kartice za plavi a ko ima jš na kartici neka ga odmah podigne.
 
M

MOCO

Guest
ma kakve sad opet kartice uvode? pa i ove su koštale ko zna koliko! opet će neko lovu dignit za neko idejno (idiotsko) rješenje.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ma kakve sad opet kartice uvode? pa i ove su koštale ko zna koliko! opet će neko lovu dignit za neko idejno (idiotsko) rješenje.

¸Onako kako je meni rečeno ja sam samo prenio a zaista nemam pojma kakve bi trebale biti nove i šta će od toga biti najvažnije u svemu ovom je da će plavog biti i dalje a na koji način tako mi je svejedno samo neka ga daju.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
plavi če i druge godine biti pod istim uvjetima kao i ove samo neiskorištena kvota za ovu godinu se nemože prenijeti u iduću pa sad dižite ako imate još na kartici i ako imate gdje jer se na benzinske dostavlja u minimalnim količinama
 
A

AGRIPLUS65

Guest
danas bili po plavi dizel pa guževetina da poludiš
svi pričaju kako plavog više nebude i iskorištavaju kvote
na red smo čekali dva sata prava ludnica čovjek bi pomislio da se badava toči
nemoj se bunit za dva sata,u karlovcu cekaju cisternu samo dva sata,a tek onda jos po 5-6 sati da dodjeju na red ,bio pred tri dana cekalo je oko 30 ljudi a bilo jos samo 9000 litar,danas pak oko 40 njih cekalo oko 10 h a cisterna trebala doc oko 11h,e sad problem kaj svi uzimaju vece kolicine nafte na kraju godine a nisu dobili dovoljno ni za pola godine,sta su ti kupovali cisti dizel ili vozili na vodu?
 
M

MOCO

Guest
nemam takvih problema, potrošio sam sve što sam imao na kartici.
 

Najnoviji postovi

Na vrh