• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Knjižica za plavu naftu

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
navodno ali stvarno navodno na inine pumpe stigla depeša da se plavi dizel od 1.1.11. ukida ali nezna se šta če ga zamjenit eto tako čuo danas na benzinskoj od djelatnika.

to sam i ja čuo i da čemo kupovat dizela i onda da če nam država vračat jedan dio novca tak se priča a šta u tome ima istine neznam
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
to sam i ja čuo i da čemo kupovat dizela i onda da če nam država vračat jedan dio novca tak se priča a šta u tome ima istine neznam

to mi je teško za povjerovat, kolko se bude opet kamiona točilo na tu foru, a da nepričam da svaki si bude točil i auto na to, bar ja bi...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
to mi je teško za povjerovat, kolko se bude opet kamiona točilo na tu foru, a da nepričam da svaki si bude točil i auto na to, bar ja bi...
Tak je svejedno u čemu potrošiš gorivo kad imaš ograničenu količinu.
 
M

MOCO

Guest
ako imam xy litara koje će mi država subvencionirati, mogu sipati i u avion kad na kraju nemam dosta za sipat u traktor da uradim sve poslove koje moram. Mislim da je bojanje goriva dobro zamišljeno, ali lopovi su se snašli prije seljaka i države.
Sada imamo kartice s određenom količinom,račun za kupljeno priložiti ministarstvu i čekati subvenciju. Onda majstori sa benzinske ispadaju iz igre.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mislim da bi bila izvanredna stvar da se taj plavac ukine. Čuo sam i ja na par mjesta već da od 01.01. više nema te gadarije. Cijelu jesen trošim pravi diesel i traktor se ponaša puno bolje, manja potrošnja i čini mi se da lakše pali u ova hladna jutra.
Ako bi išla novčana subvencija na gorivo, za nas poljoprivrednike bi to bilo puno bolje. S ovim plavcom smo mi ispali največi magarci. Koliko su ga samo bugari odvezli u svoju državu, a koliko kamionđija ima podijeljene rezervoare.
Lož ulje može trošiti netko tko nije u pdv-u, a nama koji jesmo ne ulazi u trošak. A i ne znaš koje je gorivo gore, loža ili plavac. Traktor je ipak napravljen da vozi na diesel ili eurodiesel, a u ova ostala dva naziva ni blizu nema tih riječi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Mislim da bi bila izvanredna stvar da se taj plavac ukine. Čuo sam i ja na par mjesta već da od 01.01. više nema te gadarije. Cijelu jesen trošim pravi diesel i traktor se ponaša puno bolje, manja potrošnja i čini mi se da lakše pali u ova hladna jutra.
Ako bi išla novčana subvencija na gorivo, za nas poljoprivrednike bi to bilo puno bolje. S ovim plavcom smo mi ispali največi magarci. Koliko su ga samo bugari odvezli u svoju državu, a koliko kamionđija ima podijeljene rezervoare.
Lož ulje može trošiti netko tko nije u pdv-u, a nama koji jesmo ne ulazi u trošak. A i ne znaš koje je gorivo gore, loža ili plavac. Traktor je ipak napravljen da vozi na diesel ili eurodiesel, a u ova ostala dva naziva ni blizu nema tih riječi.
Cabage, slažem se. No, nekak teško vjerujem da bu to funkcioniralo u ovoj zemlji. To ti je poput PDV-a: izdaš račun, platiš PDV i onda čekaš naplatu svojega računa. Ak u međuvremenu propadneš (radi neplaćanja drugih) koga briga. Ili poput ovih kapitalnih (ili pak poticaja) - platit će ih možda, jednom, ako...
Ova država je uredna samu u ubiranju daća, ali je vrlo neuredna kad treba isplatiti ono obećano.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Cabage, slažem se. No, nekak teško vjerujem da bu to funkcioniralo u ovoj zemlji. To ti je poput PDV-a: izdaš račun, platiš PDV i onda čekaš naplatu svojega računa. Ak u međuvremenu propadneš (radi neplaćanja drugih) koga briga. Ili poput ovih kapitalnih (ili pak poticaja) - platit će ih možda, jednom, ako...
Ova država je uredna samu u ubiranju daća, ali je vrlo neuredna kad treba isplatiti ono obećano.

Ljudi moji lijepo je maštati šta bi bilo kad bi bilo ali plavi će ostat zbog svih nas mislim ratare poljoprivrednike ribare i one treće u osmom mjesecu smo dobili kartice to je bio trošak za državu koji treba opravdat a da država računa po kojoj cjeni goriva treba vratit dio novca a kod nas se cjena mjenja kao na zelenoj tržnici mislim da je to za njih previše komplicirano ako do toga i dođe doći će i do velikih prosvjeda seljaka(ratara) koji troše najviše za mene nije bitno ja trošim samo tonu godišnje. A iduća godina je izborna i tu nema mjesta svađi sa poljoprivrednicima i ribarima šta bude bit će a uostalom kome bi prodali ovo smeće. Mali savjet za plavi dizel barem ja tako radim u malog ferca na rezervar plavog litra dvotaktola i ide bez greške.
 
B

Bobo

Guest
Ja sipam na 200l plavog litru dvotaktola i vise nemam nikakvih problema ni sa smrzavanjem, ni s prljanjem filtera, nit problema s pumpom visokog pritiska koje sam do sada imao... bit ce da zbog ulja trunje propadne na dno ili se pone na vrh, ne znam...

Mnogi se raspituju o tom mom "cudotvornom gorivu" i koliko ja ulja mjesam u njega. moj "plavi" s dodatkom 0.5% dvotaktola je sad "zuti"... Zanimljivo je gledati kad tocim na jnivi gorivo iz kanistera u rezervoar, a tamo neki "promatrac" pita jer je to trosim euro dizel?!?


Evo, nekidan ina digla cjene goriva i plavi je otisao n 4.99 i to je lopovski i podmuklo od njih, ali i da je INA moja, i ja bih napraivo isto jer svatko gleda svoje dupe... Sve gorivo s kartice sam "povukao" i stoji na rezervoaru, na lageru.

Ja ne znam, jel moj 54 9s potrosnjom od 10-11 l/kj oranja na 25cm veliki potrosac ili nije, ali meni uz usluzno kombajniranje, branje kukuruza, malciranje kojecega i svacega jos ostaje puno plavog dizela... Evo, ove godine sam usluzno poorao njivu od 10 ha i jos imam oko 500l plavog kod kuce s kojima krecem u iducu godinu.

Meni stvarno nije jasno kud to gorivo ode u ratarstvu, kad ljudima fali goriva... Za stocare je jasno, sjeno, silaza, ovo ono, stalno bar jedan traktor radi, al kod ratara ja mislim da opravdanja za nedostatak goriva jednostavno NEMA...
 
V

VTZ

Guest
Meni stvarno nije jasno kud to gorivo ode u ratarstvu, kad ljudima fali goriva... Za stocare je jasno, sjeno, silaza, ovo ono, stalno bar jedan traktor radi, al kod ratara ja mislim da opravdanja za nedostatak goriva jednostavno NEMA...

Sve se to potroši, bolje rečeno - više se tog plavog dizela preproda, nego se potroši na njivi!

Kod mene u blizini ima jedan veliki "poljoprivrednik", koji je uzeo u zakup apsolutno sve poljoprivredno zemljište, koje se uopće moglo zakupiti. Uzeo je od privatnih ljudi, zemljište od raznih općina, zadružno, državno, i t.d.

Njive pod kukuruzom mu izgledaju kao u Hirošimi, veliku većinu uopće ne pobere na jesen, a na mnogim parcelama izraste mu tako malo, da se niti nema što brati. To zemljište nikad ne vidi gnojenje i prihranu, niti herbicide, a i on sam uopće ne skriva da ga prvenstveno zanimaju poticaji, a ne ono što će izrasti.

Ali zato doma ima malu "benzinsku pumpu", i nekoliko cisterni plavog dizela. S obzirom na prijavljene površine, on ostvaruje svake godine pravo na tisuće litra plavog dizela. I sve se to uredno "potroši"... :)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Danas blizu mene kontrola carina policija ali ništa valjda se svi voze na disel samo koji. Točno je za plavi i dvotaktol osim podmazivanja dijelova motora i gorivo dobije na kvaliteti traktor ljepše radi i bolje pali čak i na lož ulje bolje pali nego na sami plavi. Osim boljeg rada traktora to gorivo koriste i za sve drugo zato što izgubi plavu odnosno zelenu boju i izgleda kao obični dizel i ovi što kontroliraju nemogu vidjeti razliku između običnog dizela i izvađenog goriva. Ja imam benzinca i to mi ne treba a nebi to nikome preporučio zbog toga što su kazne velike i samim tim pravimo štetu sebi i drugima (npr. stočarima). A umjesto svih kombinacija neka uvedu još veće kazne i jače kontrole nek vrate kombi istine i bit će sve rješeno.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Vidio sam ih tamo da vade uglavnom golfovima i sl. Ja protrnuo, napeljao se 90 i već vidio radar u rukama. Nisam bio interesantan...
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Otkak nemam plavca točim dizel mogu reći da mi stroj ljepše radi a i bolje vuče, a potrošnja ,,,,, nisam mjerio a mislim da je manje,,,,, tak da smatram da nas je država prevela žedne preko vode s plavcem.....
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Kod mene u blizini ima jedan veliki "poljoprivrednik", koji je uzeo u zakup apsolutno sve poljoprivredno zemljište, koje se uopće moglo zakupiti. Uzeo je od privatnih ljudi, zemljište od raznih općina, zadružno, državno, i t.d.

Njive pod kukuruzom mu izgledaju kao u Hirošimi, veliku većinu uopće ne pobere na jesen, a na mnogim parcelama izraste mu tako malo, da se niti nema što brati. To zemljište nikad ne vidi gnojenje i prihranu, niti herbicide, a i on sam uopće ne skriva da ga prvenstveno zanimaju poticaji, a ne ono što će izrasti.

Ali zato doma ima malu "benzinsku pumpu", i nekoliko cisterni plavog dizela. S obzirom na prijavljene površine, on ostvaruje svake godine pravo na tisuće litra plavog dizela. I sve se to uredno "potroši"...

Ovakvi "poljoprivrednici" i oni koji ih stite nanijeli su poljoprivredi i drzavi ogromnu stetu. Na zalost Republika Hrvatska je puna takvih "poljoprivrednika".
Takva "poljoprivredna proizvodnja" ne ide bez zastitnika u politici (lokalna uprava).
 
Z

zbjelis

Guest
Može mi netko objasniti dodatak dvotaktola u naftu? Meni su serviseri rekli da ulijem motorno ulje 2-3dcl na 80l nafte. Ima li netko bolji prijedlog. Traktor je još nov 365h pa da nešto ne pokvarim sa plavim.
 
V

VTZ

Guest
Ovakvi "poljoprivrednici" i oni koji ih stite nanijeli su poljoprivredi i drzavi ogromnu stetu. Na zalost Republika Hrvatska je puna takvih "poljoprivrednika".
Takva "poljoprivredna proizvodnja" ne ide bez zastitnika u politici (lokalna uprava).

Pošto se radi o prigradskom području, kod nas postoji prilično slabi interes ljudi za bavljenje ratarstvom, pogotovo kod mlađih ljudi. Zato sve više ljudi daje svoje zemljište besplatno u zakup, važno im je samo da njive ne bude zapušteno.

Isto tako, općine i gradovi su dobile natrag u vlasništvo prilično velike površine, koje je ranije obrađivao PIK, a njega više nema. Oni raspisuju natječaje za zakup, i sretni su da se netko uopće želi baviti sa ratarstvom. Takve veće parcele još su donekle i obrađene, i usjevi mu ne izgledaju tako loše, ali on je uzeo u zakup puno više nego što fizički uopće stigne obraditi.

Sve dok država isplaćuje poticaje prema površini, njega zanima samo to da prijavi što veću površinu, a rezultati doslovno izgledaju tragikomično.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Može mi netko objasniti dodatak dvotaktola u naftu? Meni su serviseri rekli da ulijem motorno ulje 2-3dcl na 80l nafte. Ima li netko bolji prijedlog. Traktor je još nov 365h pa da nešto ne pokvarim sa plavim.

Zavisi koliko si para dao za traktor, dali ga kupio dado ili si ga sam zaradio (malo šale) Nisam čuo da je nekom naštetilo ulje a ni plavi iako je iz njega izvučeno sve. Dodavanjem ulja vraćaš mu dio oduzetog Isto to rade i mljekare iz mljka izvade sve što se može dodaju neke gluposti i eto ti bjele vode koja se zove mljeko isto ti je to i sa plavim diselom ništa neće oštetit a ako dobije malo ulja bit će samo bolji.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ovakvi "poljoprivrednici" i oni koji ih stite nanijeli su poljoprivredi i drzavi ogromnu stetu. Na zalost Republika Hrvatska je puna takvih "poljoprivrednika".
Takva "poljoprivredna proizvodnja" ne ide bez zastitnika u politici (lokalna uprava).

Šta je poticaj. Samo budala može sebi zamišljt kako se država brine za seljaka pa dabi pomogla seljaku daje mu poticaj da radi što više i na žalost to je točno ali samo za rad. Seljo će krepat na njivi a onaj koji je izmislio poticaj taj sjedi u dubokoj fotelji i bezobrazno ubire poticaj dakle seljak mora radit i za takve koji samo peru novac preko poljoprivrede i poticaja ima ih u svakom mjestu i kod mene.
 
B

Bobo

Guest
Može mi netko objasniti dodatak dvotaktola u naftu? Meni su serviseri rekli da ulijem motorno ulje 2-3dcl na 80l nafte. Ima li netko bolji prijedlog. Traktor je još nov 365h pa da nešto ne pokvarim sa plavim.

dodajem plavom dizelu 1l dvotaktola na 200 l goriva. Dok nisam stavljao ulje, medju prstima je plavi "skripao", a kad mu ulje dodam, proz prste klizi. mislim da je koncentracija od 0.5% sasvim dovoljna, s obzirom da ga ja ne cjedim a nisam problema s pumpom imao vec vise od 1000 radnih sati...

mozda je samo na ovoj pumpi plavi los, ali nisam jos od nikoga cuo da mjesaju ulje u gorivo, samo ja i samo je prije kod mene smrzavalo gorivo, a kod nikog vise u selu... A rijetki su koji imaju zatvorenu garazu za traktor.

Problem s motornim uljem je taj da motorno ulje nije zamisljano da izgara u motoru i samim time ce se pojavljivati cadja u motoru od loseg sagorjevanja, dok dvotaktol bas ima namjenu da gori u cilindru a i dvotaktol se nece "izdvojiti" s vremenom iz dizela, dok motorno ulje hoce...

Dvotaktol je malo u startu skuplji, ali ima jako puno prednosti u plavom dizelu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,513
dodajem plavom dizelu 1l dvotaktola na 200 l goriva. Dok nisam stavljao ulje, medju prstima je plavi "skripao", a kad mu ulje dodam, proz prste klizi. mislim da je koncentracija od 0.5% sasvim dovoljna, s obzirom da ga ja ne cjedim a nisam problema s pumpom imao vec vise od 1000 radnih sati...

mozda je samo na ovoj pumpi plavi los, ali nisam jos od nikoga cuo da mjesaju ulje u gorivo, samo ja i samo je prije kod mene smrzavalo gorivo, a kod nikog vise u selu... A rijetki su koji imaju zatvorenu garazu za traktor.

Problem s motornim uljem je taj da motorno ulje nije zamisljano da izgara u motoru i samim time ce se pojavljivati cadja u motoru od loseg sagorjevanja, dok dvotaktol bas ima namjenu da gori u cilindru a i dvotaktol se nece "izdvojiti" s vremenom iz dizela, dok motorno ulje hoce...

Dvotaktol je malo u startu skuplji, ali ima jako puno prednosti u plavom dizelu.
Potpuno se slažem sa tobom Bobo i sa svima ostalima koji toče dvotaktol čak i u euro dizel jer nemogu pogriješiti kaj se tiče pumpe i diza (sam sam to napisal jednom prilikom u temi o Vladimiru iljiču lenjinu)

Kvalitetno me jedan forumaš zbog toga obrisal i samo da mi nije napisal kemijski sastav dvotaktola. Sreča da sam primjetil da je to samo njegovo mišljenje.
A valjda onda čovjek zna, a ostali neznaju :scratch
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
mi kad servisiramo pumpu i dize na strojevim ulijemo u plavi atf ulje i sve pet tako nam preporučili u srvisu jer kažu da im se tako njbolje pokazalo u praksi kroz godine . jer kažu da plavi dizel nije dizel već ukapljeni plin tj, plinsko ulje ili loža pa da nepdmazuje pumpu dovoljno dok je nova pa je nužno dodati .
 

Najnoviji postovi

Na vrh