• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Knjižica za plavu naftu

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Što se tiče plavog goriva i smart kartica, mislim da ga ne bi bilo loše ukinuti, a preko kartica odobriti poljoprivrednicima kupnju određenih količina eurodizela po povlaštenoj cijeni. Smanjili bi se troškovi distribucije, koristilo bi se kvalitetno gorivo kakvo sve više traktora treba i kontrola bi bila lakša. Ideja sa kupovanjem po redovnoj cijeni mi se ne sviđa jer je to u prvom redu veći financijski udar pri nabavi, a čekanje povrata od države bi moglo završiti kao čekanje Godota:):partyman:

Ja nisam poljoprivrednik i ne koristim poticaje, ali nadam se da bi uskoro mogao zatražiti za svojih hektar i nešto:), nek daju koju kunu za sjeme DTS-a i pravo na plavi i ja sretan:D
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ja se nis naoštril niš nit mi čovjek ne smeta još bolje ak je kakav carinik,poreznik il tak nekaj.
ja sam čist tak da mi je svejedno kaj je on
al da je trebal reč nekaj o sebi je ni trebal napisat kaj je po zanimanju.

po meni te kartice su odlična stvar dobiš količinu i brate mili toči kam očeš al nemoj plakat da nemaš za traktor da ideš orat.
eto ja sam tražil jedino naftu od poticaja pa mi ni to nisu dali jel ne dižem niš ostalo.
i na kraju mi poslali dopis negdje u 10mjesecu da moram doč prijavit sve površine koje obrađujem il nebum više u upisniku poljoprivrednih gospodarstva.

ok reko ja nemam ugovore a večinu ni nemrem dobit jedido vas mogu zvat da dođete dok obrađujem il berem kaj je zraslo,ne to nije bitnoje bil odgovor.
reko kaj onda sad bum dobil poticaje(lovu) i naftu?
da od 01.03-15.05 odete prijavit i to vam je to.
krasno sad bum još dobil i novce zato kaj nekaj radim za svoj đep,meni paše
nekih 30000kn mi bu više u žepu i nebum kupoval dizel po 8kn.
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
Jedna info.
Plavi diesel ostaje i ove godine sigurno, jer je ova godina izborna.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
da od 01.03-15.05 odete prijavit i to vam je to.
krasno sad bum još dobil i novce zato kaj nekaj radim za svoj đep,meni paše
nekih 30000kn mi bu više u žepu i nebum kupoval dizel po 8kn.

I šta se onda buniš? Nekužim? Šuti i radi..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Što se tiče plavog goriva i smart kartica, mislim da ga ne bi bilo loše ukinuti, a preko kartica odobriti poljoprivrednicima kupnju određenih količina eurodizela po povlaštenoj cijeni. Smanjili bi se troškovi distribucije, koristilo bi se kvalitetno gorivo kakvo sve više traktora treba i kontrola bi bila lakša. Ideja sa kupovanjem po redovnoj cijeni mi se ne sviđa jer je to u prvom redu veći financijski udar pri nabavi, a čekanje povrata od države bi moglo završiti kao čekanje Godota:):partyman:

Ja nisam poljoprivrednik i ne koristim poticaje, ali nadam se da bi uskoro mogao zatražiti za svojih hektar i nešto:), nek daju koju kunu za sjeme DTS-a i pravo na plavi i ja sretan:D
Mislim da si u krivu. Nebi trebalo ograničavati potrošnju plavog dizela nikakvim kvotama, već strogo kontrolirati njegovu primjenu. Znači, za sve stojeve na polj. gospodarstvu; dakle agregati za struju, agregati za navodnjavanje, utovarivači, viličari (obični i teleskopski), kombajni...osim kao gorivo za sušare, jer za to je ložulje.
Jedina moguća prednost ED-a za poljoprivredu je kvaliteta goriva, za razliku od ovog PD-a, koji zna biti jako loš.
I zakaj b moral uzimat poticaje da bi imal pravo na PD? To je bedastoća. SVAKI traktor nekaj radi na polju, u šumi i nitko ga ne posjeduje za ukras ili luksuz, već za rad. Dakle svatko nek ga kupi koliko mu treba, da se olakša (pojeftini) proizvodnja hrane.
Plavi dizel je tzv. NONROAD gorivo i njegova primjena nebi trebala biti ograničena samo na traktore i kombajne, baš kak u nekim drugim zemljama. U SAD-u smije takvo goravo biti i u ATV-u (kvadu) s dizel motorom, ak se koristi na poljoprivredi.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
I šta se onda buniš? Nekužim? Šuti i radi..


kaj bi se bunil još sam uzel zemlje,zakaj ne jel u pola mi je jeftinje sad delat,
nekaj bu zraslo i još to prodam i svakak sam u plusu.
sad uzimam sve kaj mi daju i još više bum tražil.
sve mogu dokazat kaj je kam otišlo.
jbg ne tražiš niš pa te bolje jebu nek kad uzmeš sve.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
I zakaj b moral uzimat poticaje da bi imal pravo na PD? To je bedastoća. SVAKI traktor nekaj radi na polju, u šumi i nitko ga ne posjeduje za ukras ili luksuz, već za rad.

Zato jer na taj način dokazuješ da obrađuješ zemlju, teoretski. Na što ćeš trošiti gorivo ako nemaš zemlje i ako nemaš stoke?
I pitanje: kakve veze ima rad traktorom po šumi sa poljoprivredom? Osim ako ne krčiš šumu da bi dobio obradive površine...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jel kupil tko plavi iza ove godine ?
Reklo na benziskoj idite onima koji su vam obečali produženo kupovanje .
Mi smo mađari i ne jebemo kaj hdz veli prek novin.
Deca ZJ pokušava reći da je narod pošten ne bi trebalo ni kontrole ni kartica .
Ako tankaš traktor -PD , kad tankaš auta -ED .
Ovi na katicama , obračunu i birokraciji potroše više nego je sva "zarada" na PD .
Na kraju svi mi plačamo birokrate , prek ovog ili onog .
Kartice i sve te gluposti oko PD je još jedna žvaka za seljaka koju dok žvače ne laje .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ja sam mišljenja (kao i još nekih forumaša ovdje) da tog plavca netreba...

fala bogu imamo te nesretne kartice(koje koštaju sve nas skupa lepu cifru i pitanje je kolko ustvari koštaju)...
nek nam daju ED kolko nam treba(a ne kak sad plavog)po cijeni plavca...

a za to sam da se količine ograničavaju i kontroliraju,jer bez toga bi odmah nastal švec...

dalje je na svakomu da si to troši kak si oće i kak je neko već napisal ako si ga potrošiš i onda nemaš s čim ići orat,to je onda tvoj problem...

i još jena stvar...svi se pjene oko toga kak neki ljudi natoče koji rezervar(50litri)plavog ili crvenog v aute i to imaju po mjesec dana te time oštete državu za cca 150 kuna
ok,to nije u redu...

a jako malo je onih koji se sjete da jedan kamion ima dva rezervara po 400 litri i da on te rezervare skuri za 24 sata i ošteti državu za 2400 kuna u samo jednom danu...

...pa onda ja vas pitam ko više ošteti državu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Zato jer na taj način dokazuješ da obrađuješ zemlju, teoretski. Na što ćeš trošiti gorivo ako nemaš zemlje i ako nemaš stoke?
I pitanje: kakve veze ima rad traktorom po šumi sa poljoprivredom? Osim ako ne krčiš šumu da bi dobio obradive površine...
Griješiš. Rad u šumi, navodnjavanje, proizvodnja stuje za farmu, lovljenje ribe...se ne odvija na cesti. Čemu plaćati cestarinu kroz gorivo za poslove koji nemaju veze s cestom? Glede poticaja i goriva: pa kaj se ljudi koji imaju traktore a nemogu dobiti poticaje, voze s njima na more a ne rade nekaj na zemlji? Nisu svi veliki i sve treba jednako pomagati, inače je to diskriminacija.
Ovo s ukidanjem obojenog goriva i kvotama je sranje i tek omogućuje malverzacije.
Netreba ograničavati potrošnju non-road goriva, već treba kontrolirati njegovu primjenu.
 
S

slavek

Guest
ima plavog jučer sam ga kupil ,sam mi nije jasno oko količina -u 10.om mjesecu prošle godine na kartici je stanje bilo 0 ,00l ,27.12.10je bilo 299,00l a jučer 450,00l.koga god pitam nitko nezna objasniti te naknadne količine i na koji način se dodjeljuju.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Griješiš. Rad u šumi, navodnjavanje, proizvodnja stuje za farmu, lovljenje ribe...se ne odvija na cesti. Čemu plaćati cestarinu kroz gorivo za poslove koji nemaju veze s cestom? Glede poticaja i goriva: pa kaj se ljudi koji imaju traktore a nemogu dobiti poticaje, voze s njima na more a ne rade nekaj na zemlji? Nisu svi veliki i sve treba jednako pomagati, inače je to diskriminacija.
Ovo s ukidanjem obojenog goriva i kvotama je sranje i tek omogućuje malverzacije.
Netreba ograničavati potrošnju non-road goriva, već treba kontrolirati njegovu primjenu.
S ovim oko kontrole se potpuno slažem, no ne vidim kak bi netko to mogao kontrolirati. Jedini način kontrole je taj da se gorivo ograniči litražom, no da tu kvotu dobe oni kojima stvarno treba. Druga stvar je da nekima ta kvota nije dovoljna zbog same strukture tla koje obrađuje, nekome je 20 litara na hektar dovoljno za oranje, nekome nije ni 50. Glupo je da se ne dozvoljava korištenje PD za ostale strojeve na gospodarstvu, kao viličare, agregate, pumpe za navodnjavanje... Nemam viličar doma da pretovarujem ciglu u ciglani, već da tovarim palete u kamion, s kamiona i td, primjerice.
Ovo oko poticaja je po meni dobro osmišljeno, ko je korisnik poticaja trebao bi biti i obveznik pdv-a, ako nije bit će uskoro. A tko nije obveznik pdv-a nebi trebao tražiti od države nikakve subvencije, jer ni ne daje državi ništa. Jednostavno nije korektno prema onima koji jesu obveznici.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Danas ste vjerojatno neki gledali Plodove zemlje. Tak me neke stvari razljute, da to nije normalno.
Ljudi se idu žaliti da nisu iskoristili kvote plavog dizela za lanjsku godinu. Neka kaže ko šta hoće, ali nije li licemjerno govoriti cijelu godinu da nemaju dovoljno goriva, da moraju kupovati diesel, a na kraju godine kukaju što to nisu iskoristili i sad im 50% umanjili. Ne može se nitko izgovarati na to da su bili loši uvjeti i da nisu obradili zemlju. Gorivo su svakako trebali kupiti i trebalo je biti pripremljeno za oranje, a ne kupovati dok ti treba. Stvarno ne mogu objasniti koliko mi je to djelovalo licemjerno, nisam mogao gledati tv od gađenja.
Dok mi povrtlari kažemo da nam treba 400-500 litara po hektaru drugi rade budale od nas, a mi smo svoje kvote iskoristili još tamo u lipnju, eventualno srpnju i nitko ne kuka. Dobro znam što je čisto ratarstvo i ako se ne obrađuje više zemlje nego što je u upisniku, goriva mora ostati viška. Stočari su još gori. Ovi kod mene se smiju i prodaju svoje gorivo onima koji nemaju. Opet su stočari najpoticaniji u ovoj državi.
Nemam čak volje više ni pisati, da bog da da ukinu sve vrste subvencija, pa da vidimo ko je voljan raditi i nešto zaraditi.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Danas ste vjerojatno neki gledali Plodove zemlje. Tak me neke stvari razljute, da to nije normalno.
Ljudi se idu žaliti da nisu iskoristili kvote plavog dizela za lanjsku godinu. Neka kaže ko šta hoće, ali nije li licemjerno govoriti cijelu godinu da nemaju dovoljno goriva, da moraju kupovati diesel, a na kraju godine kukaju što to nisu iskoristili i sad im 50% umanjili. Ne može se nitko izgovarati na to da su bili loši uvjeti i da nisu obradili zemlju. Gorivo su svakako trebali kupiti i trebalo je biti pripremljeno za oranje, a ne kupovati dok ti treba. Stvarno ne mogu objasniti koliko mi je to djelovalo licemjerno, nisam mogao gledati tv od gađenja.
Dok mi povrtlari kažemo da nam treba 400-500 litara po hektaru drugi rade budale od nas, a mi smo svoje kvote iskoristili još tamo u lipnju, eventualno srpnju i nitko ne kuka. Dobro znam što je čisto ratarstvo i ako se ne obrađuje više zemlje nego što je u upisniku, goriva mora ostati viška. Stočari su još gori. Ovi kod mene se smiju i prodaju svoje gorivo onima koji nemaju. Opet su stočari najpoticaniji u ovoj državi.
Nemam čak volje više ni pisati, da bog da da ukinu sve vrste subvencija, pa da vidimo ko je voljan raditi i nešto zaraditi.
potpuno se u svemu slažem s tobom
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
da bog da da ukinu sve vrste subvencija, pa da vidimo ko je voljan raditi i nešto zaraditi.

radil sam do sad bez subvencija i ni mi bilo loše.nekad ih nije ni bilo i ljudi su radili više nego danas,tk kaj se mene tiče ni netreba ih.

A tko nije obveznik pdv-a nebi trebao tražiti od države nikakve subvencije, jer ni ne daje državi ništa. Jednostavno nije korektno prema onima koji jesu obveznici.

kak ko radi zemlju ne daje državi ništa?
pa PDV-e je u cijeni umjetnog gnojiva,sjemena,šprica itd.
znači država je dobila svoje.
o.k ak neko kupi 2-3 vreče za 3 paradajza,2kokoši tom ni netreba.

ko radi bilo kaj oko zemlje nek makne država PDV il ga smanji al da možeš dokazat da si to potrošil a ne preprodal.

a ne kak veliš prodavali PD ili kak je bil slučaj sa umjetnim gnojivom il vaučerima,a onaj kom je stvarno trebalo taj il nije dobil il je dobil premalo.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Cabage potpuno si u pravu što se tiče plavog a i poticaja neka ukinu sve pa da vidimo tko će ostat a tko otpast.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Cabage potpuno si u pravu što se tiče plavog a i poticaja neka ukinu sve pa da vidimo tko će ostat a tko otpast.

Koliki je poticaj dečki po hektaru? sad je neki novi izračun preko Arcoda... frajer je izmasiran iz poljo službe jer mu dolaze svakakvi...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Koliki je poticaj dečki po hektaru? sad je neki novi izračun preko Arcoda... frajer je izmasiran iz poljo službe jer mu dolaze svakakvi...

Poticaj nije isti za svaku kulturu od sada će poticaji biti nešto veći ako.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Svi ste vi u pravu i ljepo bi to bilo da nije bilo problema sa plavom naftom.

S jedne strane sta imaju kukati, sami su si krivi sto nisu na vrijeme kupili naftu i mir.

S druge strane, hmm... Muke, problemi, besparica, grozna jesen... Ja shvatam gnjevne ljude. Shvatite vi da nemaju bas svi kes u dzepu i da mogu napravit bas sve kao recimo sretnici koji u svakom momentu imaju na raspolaganju love koliko treba. Znate li vi koliko strojeva, traktora, neobradjenih povrsina i mnogo drugih stvari stoji zbog besparice? Nazalost jako mnogo. Vecina ljudi repromaterijal za sjetvu kupuje u zadnji tren da nepricam koliki krecu sa sjetvom dok su vecini kukuruzi izasli i poznaju se redovi. Ista stvar je i u zetvi ili berbi. Ceka se koja friska kuna i to mnoge koči. Sto se nemoze - nemoze i glavom kroz zid neide. Ista stvar je sa naftom. Konkretan primjer covjeka koji pored 30 krava i posla od mraka do mraka nije uspio kupit naftu te je posudio novac i nije dosao na red jer na pumpi nije bilo vise. Kasne mu poticaji, kasni za mljeko (da ne pominjem propast Nature koja je ostala masi ljudi duzna), novce za bikove ceka od 10 mjeseca, platio kombajniranje, platio siliranje, doma mali milion troskova, djeca jedno drugom do uva i svi nesto traze, auto u kvaru, traktor kod majstora na pol, nista poorano... ljudi ja ga razumijem! I ljutnju i gnjev a vi recite sto vas volja.

Jesen je bila katastrofalna a ako neko kaze da je poradio sve na vrijeme ili laze ili radi 3 jutra zemlje.

Nije trebala panika oko nafte. Uz sve nevolje koje prate seljaka ovo je totalno nepotrebna nuspojava. Trebali su to sto ostalo prebacit u punom iznosu u ovu godinu a ne na jos jedan ljigav nacin podmetnut nogu ljudima koji u ovim teskim vremenima najvise rade a najmanje imaju.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
U redu je to. Znam i ja za takve ljude, ali na tv-u se uglavnom pojavljuju oni koji nemaju veze s takvima. Galamđije koji galame da bi ih se vidjelo, valjda željni publiciteta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh