• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koja prikolica za traktor?

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
@mrga, nazovi me ili se javi na PP.
Ja sam uspel legalizirati takvu prikolicu sa sličnom situacijom (recimo, bez papira).
 

Tole

Novi član
Tu od
3 Sij 2012
Poruka
13
Pozdrav. Imam Same explorer 95 i u fazi sam kupnje prikolice za isti. Naime, živim u brežuljkastom području i u obzir dolazi samo jednoosovinka, naravno kiper bez neke specifične namjene, drva, pjesak, zemlja, šuta, kuruz i sl.dakle univerzalna. Zainteresirale su me Tehnometal prikolice i sad se dvoumim između 5,5 tona (300x190x50+50) i 8 tona (350x200x50+50) ukupne nosivosti. Svaki savjet i prijedlog je dobrodošao. Hvala!
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,474
U ovu veću stane cca 5,5 tona pšenice koja je recimo najteža. Za taj traktor definitivno veća.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
U ovu vecu (350×200×50+50) stane skoro 7 t psenice, jer u moju 400x180x40+40 ide 5.5 t psenice.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,474
Kak bi u 7 m3 stalo 7 tona pšenice? Ja imam prikolicu 9,6 m3 i stalo je 8 tona pšenice s tim da se sipalo kad bi se zaljuljala a pšenica je imala hektolitar 83-84.
 

Tole

Novi član
Tu od
3 Sij 2012
Poruka
13
U ovu veću stane cca 5,5 tona pšenice koja je recimo najteža. Za taj traktor definitivno veća.
Slažem se da je bolja veća ali je problem što nemam hidraulični izvod za kočnicu za prikolicu pa ne znam da li mogu toliki teret voziti nizbrdo bez kočnice...a drugi je problem što je dosta skuplja i glomaznija...ova od 5,5 mi je kompaktnija i lakša za manevre ali se bojim da će izgledati jako mala za traktor...

Ja sam čuo za te tehnometal da nisu dobre.
Ok, ovo mi je prvi glas da nisu dobre...Jel imaš preporuku za neku drugu prikolicu?

Koju got tehmometal kupiš nebudeš pogriješil✌️😉
Kolega @F100666 ti može to potvrdit 1000%.
Jel kolega ima njihovu prikolicu?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Slažem se da je bolja veća ali je problem što nemam hidraulični izvod za kočnicu za prikolicu pa ne znam da li mogu toliki teret voziti nizbrdo bez kočnice...a drugi je problem što je dosta skuplja i glomaznija...ova od 5,5 mi je kompaktnija i lakša za manevre ali se bojim da će izgledati jako mala za traktor...
Zaboravi kak bu izgledala. Ako nenaš daleke ture, s manjom buš vjerojatno zanemarivo sporiji nego s većom. Veliki je to teret za voziti bez koćene prikolice. Tim više kaj si u brežuljkastom kraju.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,137
Ok, ovo mi je prvi glas da nisu dobre...Jel imaš preporuku za neku drugu prikolicu?
Neznam jer i ja gledam što kupit uglavnom raširilo im stranice kad su unazad kipali.
Ja sam mislio leško ali je sad preskup.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Pa ako već toliko daješ za prikolicu mislim da je zanemariv iznos postavit hid za kočnice na traktor
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,409
Kak bi u 7 m3 stalo 7 tona pšenice? Ja imam prikolicu 9,6 m3 i stalo je 8 tona pšenice s tim da se sipalo kad bi se zaljuljala a pšenica je imala hektolitar 83-84.
7m3 je nekih 5,8tona pšenice ravno sa stranicama, kada bi se u vrh možda bi bilo 6tona
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Željac, čul sam i ja da su se ljudi utopili u moru pa ipak idem...
A kak si ti puno toga čul u puno tema, daj mi reci dal si možda čul i dal su dečki prilikom kipanja povezali stranice po sredini (onak kak imaju npr., Imt i Tehnostroj prikolice) ili su samo otprli stranicu i počeli kipati? (govorim o prikolici koja nema zadnji stup)
Ak im se to i dogodilo, vjerujem da bi i reklamacija prošla o njegovom trošku...

Tole, ak nemaš izvod za kočenje prikolice, jednostavno spoji prek hidrauličnog izvoda i opet bude funkcioniralo. Ak imaš kompresor, onda se dogovoriš i složi ti kočnice na zrak umjesto na hidrauliku.
Najbolje ti je nazvati ga i dogovoriš se sve, od dimenzija do jačine osovine.
 

Tole

Novi član
Tu od
3 Sij 2012
Poruka
13
Pa ako već toliko daješ za prikolicu mislim da je zanemariv iznos postavit hid za kočnice na traktor
Kakva je procedura postavljanja kočnice i koliko otprilike košta??

Željac, čul sam i ja da su se ljudi utopili u moru pa ipak idem...
A kak si ti puno toga čul u puno tema, daj mi reci dal si možda čul i dal su dečki prilikom kipanja povezali stranice po sredini (onak kak imaju npr., Imt i Tehnostroj prikolice) ili su samo otprli stranicu i počeli kipati? (govorim o prikolici koja nema zadnji stup)
Ak im se to i dogodilo, vjerujem da bi i reklamacija prošla o njegovom trošku...

Tole, ak nemaš izvod za kočenje prikolice, jednostavno spoji prek hidrauličnog izvoda i opet bude funkcioniralo. Ak imaš kompresor, onda se dogovoriš i složi ti kočnice na zrak umjesto na hidrauliku.
Najbolje ti je nazvati ga i dogovoriš se sve, od dimenzija do jačine osovine.
Onda kočim preko ručice za hidrauliku ili...?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,855
Kakva je procedura postavljanja kočnice i koliko otprilike košta??
I mene isto zanima. Jel to postoji neka univerzalna ili ide po modelu traktora?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Imaš 3 vrste za koje ja znaam, najskuplja je da imaš povezanu nožnu kočnicu za prikolicom i kad kočiš koči cijela kompozicija, jeftinija verzija je kupit posebnu kombandu baš predviđenu za kočnice i radi samo na pritisak ruke kad pustiš ne koči, princip nožne ali na ruke a zadnja najlošija ali najjeftinija je da spojiš kočnice na bilo koju komandu i tako ih koristiš, ja koristim na dvoradnoj komandi i radi koči koliko meni treba i predobro, stvar je izbora i potrebe.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,474
Ja sam kočil sa svojom tak dok nisam imal traktor sa priključkom za hidrauličke kočnice. Nije idealno al funkcionira. Možda bi bilo dobro da se stavi prigušnica da ne koči naglo ko kad je direkt spojeno.
Same Explorer 95 je ozbiljan traktor i ima kočnice na sva 4 korača i to koči ko ludo ako su ispravne. Radil sam sa Explorer 90 stariji tip, onaj kockasti, i on je sa dvosovinskom prikolicom 9m3 punom drva bez kočnica na prikolici zakočil u sred dola tak da mislim da jednoosovinka od 7 m3 tom traktoru nebi trebala biti nikakav problem i bez kočenja prikolice.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Same bi bez problema trebal zaustaviti ovu manju prikolicu u svakoj situaciji, a vjerujem da bi i veću prikolicu zaustavil bez panike.
Velim, najjeftiniji i najjednostavniji način za kočenje prikolice je prek hidro razvodnika, more se kupiti regulator (ima Rosi i Hidrozavrh, košta par sto kuna) da prilagodi pritisak i to je to.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
I mene isto zanima. Jel to postoji neka univerzalna ili ide po modelu traktora?
Jesu li kočnice hidraulički ili mehanički upravljane?
Ako su hidraulične, onda se mijenjaju upravljački klipići i ventil se odabire zavisno od vrste hidrauličke tekućine (ulje i UKA tekućina).
Ako su pak mehaničke, upravljanje je sajlom, a ti se osjetljivost namješta polugom.
Najčešći su SAFIM kočni ventili, kod nas se koristi jednocjevni francuski tip.
SAFIM TrailerBrakeValve.jpg
Pročitaj temu Hidrauličko kočenje prikolice
 

Najnoviji postovi

Na vrh