• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koja prikolica za traktor?

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,816
Mehaničke su koliko ja znam.

Znači nije toliko komplicirano za izvesti.

Bio sam negdje našao original od goldonija 700 eura + poštarina. Malo mi se skupo činilo..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,235
Kak bi u 7 m3 stalo 7 tona pšenice? Ja imam prikolicu 9,6 m3 i stalo je 8 tona pšenice s tim da se sipalo kad bi se zaljuljala a pšenica je imala hektolitar 83-84.
Velim, moja je 5,76 kubika i bas ovoga ljeta je s jednom turom psenice na njoj bilo cca 5400kg, ne sjecam se vise tocno.
Inace dok je uvrsena u vrh sa kukuruzom, rijetko kad prejde preko 5 t.
Evo ove ture sa psenicom.
20220703_233512.jpg

A evo jedne od ovoga ljeta sa kukuruzom.
20220831_143222.jpg
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,151
Željac, čul sam i ja da su se ljudi utopili u moru pa ipak idem...
A kak si ti puno toga čul u puno tema, daj mi reci dal si možda čul i dal su dečki prilikom kipanja povezali stranice po sredini (onak kak imaju npr., Imt i Tehnostroj prikolice) ili su samo otprli stranicu i počeli kipati? (govorim o prikolici koja nema zadnji stup)
Ak im se to i dogodilo, vjerujem da bi i reklamacija prošla o njegovom trošku...

Tole, ak nemaš izvod za kočenje prikolice, jednostavno spoji prek hidrauličnog izvoda i opet bude funkcioniralo. Ak imaš kompresor, onda se dogovoriš i složi ti kočnice na zrak umjesto na hidrauliku.
Najbolje ti je nazvati ga i dogovoriš se sve, od dimenzija do jačine osovine.
Što će čovjeka sramota pričat.
Prikolica loše kvalitete ja još nevidi lanac na prikolici dok kipaš.
Bolje je uzet leško nego tu metal koja je slaba.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,567
Same Explorer 95 je na našem gospodarstvu redovito vukao cca 9t netto, dvoosovinska prikolica bez kočenja. Nemamo nekih strašnih brijegova ali nije baš čista ravnica.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
429
Željac, ti to lijepo argumentiraj kaj ne valja na prikolici, možda bude proizvođač pročital to kaj si napisal i poboljšal to kaj po tebi ne valja... Al pošto znam koliko prikolica radi na mjesečnoj bazi (i koliko ih je do sad prodal kod nas i u inozemstvo) i nema problema sa plasiranjem istih, ne vjerujem da su tak loše koliko si ti ČUL.
Usput, još si mi već neko vrijeme dužan u temi malčeri objasniti kaj ne valja kod INO malčera, a da to nije rekla - kazala. 😉
 

turke25

Član
Tu od
25 Lis 2022
Poruka
12
Same Explorer 95 je na našem gospodarstvu redovito vukao cca 9t netto, dvoosovinska prikolica bez kočenja. Nemamo nekih strašnih brijegova ali nije baš čista ravnica.
MF 95 konja je vukel zdk 1500 . Sama prikolica je teška kao i traktor . A vukli smo u njoj po 14 t pšenice . Bez kočnica .
 

Prilozi

  • IMG_3072.jpeg
    IMG_3072.jpeg
    79.7 KB · Pregleda: 39

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,375
Ma vuci jarane, kad bude trebalo zabremzat jer ti je naletio manijak u škarice, ni ne pokusavaj kociti, jer ides svakako u jarak
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,375
Ma znas sta, ljudi se zajebavaju..
Navukao sam se svakakvih tereta do 60 tona, nagledao se svega na cesti, moje misljenje je obavezno kočnice, jednom se provuces, drugi put mozda, treci put ne...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Za svaki traktor postoje tvornički podaci o dopuštenom teretu koji se sigurno vuče.
Na slici ispod su podaci za moj Goldoni. Nažalost nema podataka za jednoosovinske prikolice (poluprikolice), ali s ozbirom na povečani pritisak na kotače traktora, dopuštena vrijednost može biti samo veća od navedene za dvoosovinke.

1669018183100.png
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,567
Sad sa 6620 vučem 16000-16500kg netto pšenice, prikolica je oko 5200kg, ali je hidraulično kočenje zasad na zadnjoj osovini samo.
 

turke25

Član
Tu od
25 Lis 2022
Poruka
12
Ma vuci jarane, kad bude trebalo zabremzat jer ti je naletio manijak u škarice, ni ne pokusavaj kociti, jer ides svakako u jarak
bilo prošle godinu. tj sezona 2021.nije to traktor za takvu prikolicu. Samo po tvrdome. Sad ju vuče maxxum 125.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Vozio sam 3070 sad za berbu sa 64 kasetice slike si već viđo od njega, prikolica nema nikakve kočnice i nedaj bože naglijeg kočenja on bježi i na manje a na nizbrdici šodrenoj ga svako malo pogura kako kotači dođu na meške, a onih 6000kg necu ni komentirat
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,816
Ja vam mogu reći da sam vozio nekih cca 2 tone sa svojim 3070 i da mislim da veću od tog ne bi bez kočnica ni pomislio.

Osim po nekoj pisti gdje je sve ravno.
 

Tole

Novi član
Tu od
3 Sij 2012
Poruka
13
Sve je to divno i krasno vući po ravnom ali probajte se s takvim teretima i tim dvoosovinkama spustiti po nagibu većem od 10% bez kočnica...

Za svaki traktor postoje tvornički podaci o dopuštenom teretu koji se sigurno vuče.
Na slici ispod su podaci za moj Goldoni. Nažalost nema podataka za jednoosovinske prikolice (poluprikolice), ali s ozbirom na povečani pritisak na kotače traktora, dopuštena vrijednost može biti samo veća od navedene za dvoosovinke.

View attachment 54839
Meni piše ovako:
Max trailed weight not braked: 3000 kg
Max trailed weight with independent brake: 6000 kg
Max trailed weight with inertial brake: 8000 kg
Max trailed weight with interloked brakes (Idraul. or pneum.): 31500kg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Gledam videa po netu na žalost još uvijek ima balkanjera koji mjere muškost u teretu prikolice, oćeš po šumi i od šume van ili od polja a generalno gledano uvijek se radi o nekom šit traktoru koji je deda kupio i sad ga se diže u nebesa...nešto tipa 539 ili oni zetori bez prednje ili oni rusi raspali...rijetko viđam neki novi jaki traktor da vuče neku skalociju bez kočnica, bezobrazno od mene bi bilo da povučem i paralelu usješnosti sa tim svim ali na žalost tako je, ja prvi priznajem da 5 puta na godinu dovučem preveliku prikolicu za moj traktor ali barem imam kočnice sa kojima se ukopa na mjesto pošto ja ne mogu razvit veću brzinu od 10km/h sat sa njom ali za taj kilometar puta šta pređe puna necu se svrstat u gore prozvane, po meni kočnice bilo kakve makar ih i ne koristiš ali za nedaj bože sve su bolje nego nikakve, evo konkretno moj prijatelj vinar gazda od 3070 sad je naručio leškovu prikolicu ista moja i pošto on više tura radi sa njom i počeo je sin vozit reko sam mu da obavezno stavi sisem kočenja preko pedale da cijela konstrukcija koči....sad je pitanje koliko sinov život vrijedi...više ili manje od kočnica? Ja njegov odgovor znam ali to je osobno do pojedinca da razmisli...
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
664
Bok planiram kupiti prikolicu koja bi prevozila pšenicu i kukuruz a vukao bi ju Zetor 7340, što mi preporučujete tandem osovina ili klasična dvoosovinka i mislim da bi mogao vući 8 tona zrna naravno obavezne su zračne kočnice
 
Na vrh