• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koje mliječne krave držite i zašto?

M

MOCO

Guest
I DAJ MI MOLIM TE OBJASNI KAK TI NA OVOJ CIJENI MLIJEKA MISLIŠ ŽIVJETI??(samo od mlijeka)

pa NIKAKO! šta se tu ima objašnjavat, radim za banku i imam hrane još 3-4 mjeseca, ako zima oduži neznam šta ću! misli, svako imalo pametan znao bi šta radit, al ja se nadam :oops: tj. sam sebe uvjeravam da neće ovako još dugo i ...ma jbg
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
gle moco kak god okreneš krava v 530 danu laktacije NEMRE davati 30 l na dan. ako se ne varam pisal si da izljubiš tele dok ti se krava oteli jer ti je osjemenjivanje u ... , pa bit ti je da ti krava ostane gravidna do 90 dana tak da dobiš 1 tele na godinu i tak ju najbolje iskorištavaš jer nakon 3 mj u laktaciji pada ti proizvodnja.(to valjda znaš).ja imam 60-ak krava i teladi ko u prići, 1,5 doza po kravi u prosijeku. i da ti objasnim za ovi 530 dana jer me kopa: krava u 305 prek 12000 ostavljeka za embriotransfer, 2puta ispirana u raznaku 2-3 mj radi vrućine , ostala gravidna i ostala bez mlijeka a neje bila ni u 530.om danu tak da ti to sigurno ne drži vodu.
 
M

MOCO

Guest
ma kod mene se samo 10% krava teli 1xgodišnje i možda je nekih 10% do sad ostalo od prve steono, inače krave mi jako dugo drže visoku proizvodnju i da nije tako već bih odavno propao jer teško ostaju stelne

ovo s litražom je tako
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ma kod mene se samo 10% krava teli 1xgodišnje i možda je nekih 10% do sad ostalo od prve steono, inače krave mi jako dugo drže visoku proizvodnju i da nije tako već bih odavno propao jer teško ostaju stelne

ovo s litražom je tako

nekaj si gadno fulal kad ti ne ostaju steone
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Kod mene se izašla sjenaža,silažu nisam napravio jer proljetos nije bilo financija za kvlitetnu sjetvu,tako da je situacija sa hranom KATASTROFA i nadam se zelenoj travi več u 3 mjesecu ,ove godine sam se uvjerio da mogu te zahvalne životinje proizvoditi mljeko i bez kupovine iz vreče,samo dobiju sol,kostovit i neki vitaminski dodatak,proteini su več 5mjeseci između 3,4 -3,6,evo imam jednu simentalku 90 dana od telenja 20 -22 lit na dan kod samog sijena i 10 kg samljetog klipa kukruza sa zobi,tako da svaka je krava svoja statistika i ovo je vrijeme opstanka onih koji mogu sa malo,jer nema više velikih ekperimentiranja,sve je matematika i naša pojedina volja okorjelih seljačića kojima je ta životinja vjerni pratitelj kroz život
 
M

MOCO

Guest
i ja tako mislim, ovo je vrijeme opstanka i nemam šta puno kemijat jer ni nemogu; prvo jer nemam love i od mlijeka jedva pokrijem tekuće troškove, a drugo suša mi je drastično smanjila planirane količine hrane pa sam prisiljen kupovat, a cijena kukuruza i mlijeka su van pameti. Neki sam podmladak bio prisiljen prodat da platim kukuruz, a da sam imao dovoljno svoje hrane (kako sam planirao trebao sam imat i za prodat) nebi ništa prodavao od stoke.
Isto očekujem prvu košnju što prije, 2.polovica travnja mora bit najkasnije!! ali ostaje mi problem kukuruza. Već sam razmišljao da farmu stavim "u mirovanje" ili da sve što je pred kraj laktacije zasušim, a hranim samo ove što su u vrhu dok nekako ova vremena ne prođu, ako će proć, ako ne onda ne znam onda šta dalje jer kako sad stvari stoje jedna krava nemože izdržavat sama sebe
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
i ja tako mislim, ovo je vrijeme opstanka i nemam šta puno kemijat jer ni nemogu; prvo jer nemam love i od mlijeka jedva pokrijem tekuće troškove, a drugo suša mi je drastično smanjila planirane količine hrane pa sam prisiljen kupovat, a cijena kukuruza i mlijeka su van pameti. Neki sam podmladak bio prisiljen prodat da platim kukuruz, a da sam imao dovoljno svoje hrane (kako sam planirao trebao sam imat i za prodat) nebi ništa prodavao od stoke.
Isto očekujem prvu košnju što prije, 2.polovica travnja mora bit najkasnije!! ali ostaje mi problem kukuruza. Već sam razmišljao da farmu stavim "u mirovanje" ili da sve što je pred kraj laktacije zasušim, a hranim samo ove što su u vrhu dok nekako ova vremena ne prođu, ako će proć, ako ne onda ne znam onda šta dalje jer kako sad stvari stoje jedna krava nemože izdržavat sama sebe

da krave osjemenjuješ redovno imal bi više teladi svako tele 2500kn barem bi mogel lakše troškove pokrivati
 
M

MOCO

Guest
da krave osjemenjuješ redovno imal bi više teladi svako tele 2500kn barem bi mogel lakše troškove pokrivati

kako ti znaš da ih ne osjemenjujem redovno? očeš kupit muško holštajn tele 7 dana za tu lovu?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kako ti znaš da ih ne osjemenjujem redovno? očeš kupit muško holštajn tele 7 dana za tu lovu?

pa veliš da ih osjemenjuješ kad su 6 mj u laktaciji a to nije redovno, holstajna ne ali simentalca sem kupoval, sad je cijena pala ali za 2200 ide
 
M

MOCO

Guest
mome je vetu trebalo i do 9 pokušaja(on kaže da je krava kriva, pa vrućina, pa krma, pa zima i tako svašta), a počnemo kad se krava ustali na 30l i kad se počne vodit, kravu sa visokom proizvodnjom i negativnom energetskom bilansom nije ni preporučljivo osjemenjavat!

Zanima me jesi li ti kad zasušivao kravu na 30l dnevne proizvodnje?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
mome je vetu trebalo i do 9 pokušaja(on kaže da je krava kriva, pa vrućina, pa krma, pa zima i tako svašta), a počnemo kad se krava ustali na 30l i kad se počne vodit, kravu sa visokom proizvodnjom i negativnom energetskom bilansom nije ni preporučljivo osjemenjavat!

Zanima me jesi li ti kad zasušivao kravu na 30l dnevne proizvodnje?

ima krav koje jednostavno zezaju za to može biti hrpa razloga, a i sam veterinar ako ne razme more i 100 puta osjemeniti, postoje razne terapije za kravu da se dobro tjera a to bi on trebal znati

ako se krava dobro tjera i ima dobar nalaz moreš ju osjemeniti i kad daje 50 l na dan, ispirali smo 2 krave (embriotransfer) razmak od telenja tjedan dana kad su bile u 3. mjesecu laktacije jedna na 49 l na dan, druga na 53 l, na dan ispiranja dobile injekcu za tjeranje jedna se tjerala 3. dan jedna 10. prepustili to tjeranje, i iduče tjeranje za 3 tjedna osjemenili i ostale steone bez problema
za to ti je bitno ono kaj več dugo vremena pričam HRANIDBA ako je dobra hranidba krava ne gubi na kondiciji i njoj onda sve dobro funkcionira

zasušival sem ne jednu, i to bez injektora za suhostaj (to ne koristimo) i sve prošlo u redu
 
M

MOCO

Guest
a koja je logika i računica kad zasušuješ kravu na 30l dnevne proizvodnje? u stvari prekidaš je u najboljoj proizvodnji zbog teleta koje ako bude muško ne vredi ništa!
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
pa logika ti je da ako krava ima 2 mj do telenja moraš ju zasušit da se samo vime odmori o obnovi a ako je ona na 3o na dan onda je u vrhu laktacije davala 50, 60 kaj mislim da neje moguče kod tebe. a tele kakvo god bilo ili muško ili žensko vrijedno je onome koji zna kak da postupa s njim. a i krava ti ulazi u novi laktaciju i ima više mlijeka nego dok ju zasušuješ. ja opče ne kužim tebe i tu tvoju proizvodnju jer jedan dan tvrdiš jedno drugi drugo a sve nema blage veze z vezom, ako ti je prosijek staje 6000- 6500 l onda ti krava u vrhu laktacije daje 30l na dan i morala bi ostat gravidna od prve, druge a ne od 10.
 
Posljednje uređivanje:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
a koja je logika i računica kad zasušuješ kravu na 30l dnevne proizvodnje? u stvari prekidaš je u najboljoj proizvodnji zbog teleta koje ako bude muško ne vredi ništa!

gotovo sve ti je rekel imbrakc a 30 l je daleko manje od njene najbolje proizvodnje ako ih daje 7.mj graviditeta, to su ti krave večinom bikovske majke ili krave s dobrim pedigreom i njazina muška telad su itekako zanimljivi centrima za reprodukciju, sad je došla genomika, i toj muškoj teladi se vadi tkivo za genomski test i ako je dobar rezultat itekako je isplativ, ako je lošiji ide za prirodni pripust i opet je isplativ
cilj ti je od te krave dobiti što više potomaka ako ima laktaciju 2 godine ona bude imal 3,4 telenja i mora na klanje i kolko moreš potomaka od nje dobiti (ženskih naravno)??? a ako ostaje redovno steona ona ima 7,8 telenja bez problema i imaš duplo više njezinih potomaka :prayer:
 
M

MOCO

Guest
ja razmišljam drugačije od vas. Ako mi krava nakon 9 mjeseci daje 30l i toliko će davati još 6 onda ne vidim razlog da joj prekidam laktaciju telenjem samo zato što je netko jednom prije 20-30 godina odlučio da je trajanje laktacije 305 dana, krave držim zbog mlijeka a ne zbog proizvodnje teladi kao što sam već napomenuo.
 

feliks1

Novi član
Tu od
9 Ožu 2011
Poruka
7
Pozdrav ekipa! Evo pratim forum svakodnevno ,a najviše teme vezane za stočarstvo.Što se tiče znanja u ovoj oblasti skidam kapu MOCI ta osoba je živa enciklopedija koja govori iskustveno i u 99,9999 % se slažem što ovdje iznosi, i to besplatno.Minimu pristojnosti od vas štrebera bi bio da mu se zahvalite za nova saznanja.Ove šupljake ostavite sami za sebe,ili ste toliko pokvareni da namjerno provocirate da bi nešto saznali.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Pozdrav ekipa! Evo pratim forum svakodnevno ,a najviše teme vezane za stočarstvo.Što se tiče znanja u ovoj oblasti skidam kapu MOCI ta osoba je živa enciklopedija koja govori iskustveno i u 99,9999 % se slažem što ovdje iznosi, i to besplatno.Minimu pristojnosti od vas štrebera bi bio da mu se zahvalite za nova saznanja.Ove šupljake ostavite sami za sebe,ili ste toliko pokvareni da namjerno provocirate da bi nešto saznali.

kad se slažeš u 99,9999 % s njim onda radiš krivo kao i on kaj se jako lako izračunati, ako on drži kravu u laktaciji 600 dana, znači ima jedno telenje u 2 godine, ako mu krava od 200-tog dana daje 30l a prije toga je bila na 45l ajd malo izračunaj, da je ostala steona na vrijeme ona bi u laktaciji dala 10000 l ili više, i otelila bi se ponovo za godinu dana od telenja, a on nju osjemeni na 30 l i ona sigurno ubrzo opane na 20l te mu u 600 dana da maksimalno 16000, 17000 l i dobije jedno tele u 2 godine,

pošto se ova koja je ostala steona na vriejme otelela 2 puta u 2 godnie dala je 2 TELETA I BAREM 4000 L MLIJEKA VIŠE

pa sad ti njega pdržavaj samo se vidi kolko se razumiješ, ja nikoga ne provociram, a od takvih komentara mogu samo saznati kak netreba raditi
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ja razmišljam drugačije od vas. Ako mi krava nakon 9 mjeseci daje 30l i toliko će davati još 6 onda ne vidim razlog da joj prekidam laktaciju telenjem samo zato što je netko jednom prije 20-30 godina odlučio da je trajanje laktacije 305 dana, krave držim zbog mlijeka a ne zbog proizvodnje teladi kao što sam već napomenuo.

ovo za mlijeko sem ti odgovoril kad sam odgovoril feliks1 a za ovo kaj veliš da ih ne držiš radi teladi lažeš jer si pisal da izljubiš tele kad ti se krava oteli, moraš imati žensku telad za remont
 

heik

Član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
87
ma svako bi trebo radit onako kako mu odgovara,pa makar to za nekog bilo i krivo. npr MOCO kaže da mu je prioritet mlijeko,on zna zašto i tako radi. ja isto predajem mlijeko,al su mi prioritet i telići pogotovo muški jer ih ostavljam za tov.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Momci morate da shvatite da radite sa živom životinjom koja nije mlijekomat morate misliti i na njezinu dobrobit. Jadna životinja mora u toku proizvodne godine imati i godišnji odmor organizam se mora odmoriti i regenerirati.Pogledajmo što su Englezi napravili od svojih krava i mliječnih farmi trčeći za produkcijom mlijeka filali su krave sa proteinima životinjskog porjekla i dobili kravlje ludilo i kozna šta još. Davajući hormone životinji teoretski nebi se više trebala ni teliti nego samo prvi put to nije prirodno
 

Najnoviji postovi

Na vrh