• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koje mliječne krave držite i zašto?

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Krivo si shvatio nisam te prozivao, nego pohvalio da uvijek svakome odgovoriš na pitanje. Smisao je bila da se malo manje ostali prepucavaju, a više se ugledaju na spomenutu trojicu. Lako si čovjek odabere među savjetima koji mu odgovara, a kad se previše raspravlja onda oni koji nešto znaju odustanu i više ne odgovaraju na glupa pitanja nas malih koji nemamo znanja ni približno. Zato sam to i napisao, jer kad Vas nekoliko prestane odgovarat onda se forum bude sveo na prepucavanja ljudi koji nemaju o ničemu pojma i tu forum gubi smisao. Zbog 110 eura sam i postavio pitanje, jer sam sve več proguglao. Novi sam u tome pa me interesiralo šta mogu očekivat.


Ma u redu je, nisam mislio na prozivanje u nekom negativnom smislu, nego kao poziv da nešto napišem. Trebao sam ono "proziva" ovako staviti pod navodnike onda vjerovatno nebi došlo do nesporazuma. ;)
Što se tiče pitanja, pa tu smo da pomažemo jedni drugima, a kako drugačije već putem pitanja, odgovora i savjeta. Inače nema glupih pitanja, samo može biti glupih i nerazumljivih odgovora.
A i ja spadam u grupu malih proizvođača, jedino što eto možda znam nešto malo više nego neki drugi mali proizvođači ili imam više iskustva jer se već duže vrijeme bavim ovim poslom.
Moram priznati da ja ne primjenjujem baš puno tog znanja na svojoj farmi. Nešto zbog tehničkih nemogućnosti a nešto zbog finansijskih. Al kako kriza sve više steže i ja se sve više trudim primjeniti to znanje u praksi...
Jesi ti uspio naći odgovor na svoje pitanje ili je ono još uvijek otvoreno?

mi kad imamo blizance muško i žensko ženske stavimo u tov s njima i još nam se nije ni jednom dogodilo da koja ostane steona, nismo ni primjetili da bi se tjerale

Pa ponekad se ipak desi da takva junica normalno vodi i ostane steona. Mada ima i onih koje vode ali ne mogu ostati steone.
Ako ima tov ne košta ga ništa da je ostavi pa kad bude vodila neka je veterinar pregleda i ako je sve normalno može je oploditi. Veterinar je može pregledati i prije ne mora sa pregledom čekati vrijeme oplodnje.
A ako nešto nije kako treba onda snjom na vagu, daju se junice lijepo utoviti :)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Pa ponekad se ipak desi da takva junica normalno vodi i ostane steona. Mada ima i onih koje vode ali ne mogu ostati steone.
Ako ima tov ne košta ga ništa da je ostavi pa kad bude vodila neka je veterinar pregleda i ako je sve normalno može je oploditi. Veterinar je može pregledati i prije ne mora sa pregledom čekati vrijeme oplodnje.
A ako nešto nije kako treba onda snjom na vagu, daju se junice lijepo utoviti :)

može biti jer kaj svi mi tu na forumu, kad se zbroje muško/ženski blizanci na našim farmama imamo mali broj za odrediti neki postotak
da, do 500 kg mesarima najbolje pašu, nje plate 1kn manje nego bike, a ove teže 2 kn manje pa tak i gledimo da ako nisu steone da idu van
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ma u redu je, nisam mislio na prozivanje u nekom negativnom smislu, nego kao poziv da nešto napišem. Trebao sam ono "proziva" ovako staviti pod navodnike onda vjerovatno nebi došlo do nesporazuma. ;)



Sve pet:D. Ne daj Bože večeg zla. Nego da te pitam, probao sam koncetrat razmočit u vodi i dati. Poludili za tim. Da li uopče ima kakva razlika kad se daje suhi ili namočeni koncetrat.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Sve pet:D. Ne daj Bože večeg zla. Nego da te pitam, probao sam koncetrat razmočit u vodi i dati. Poludili za tim. Da li uopče ima kakva razlika kad se daje suhi ili namočeni koncetrat.

Nemam iskustva sa takvim načinom davanja koncentrata, ja junicama i junadima dajem ovaj "obični" suhi a kravama pomiješan zajedno sa silažom i sjenažom tj. u TMR-u.
Ono što mogu ovako reći je da takav vlažan koncentrat ne praši pa ga krave radije jedu, to si i sam primjetio. Druga stvar je ako ga daš preko kabaste hrane: sijeno, silaža... on se lijepi na takvu hranu pa krave teže biraju samo koncentrat već jedu sve skupa. Na taj način će pojesti i manje ukusnu hranu. One obično kabastu hranu preberu i prvo jedu ono što je im ukusnije a ako po tim ostatcima pospeš takav vlažni koncentrat onda će pojesti sve ili bar veći dio, ostane samo ono što je baš krupno.
Samo pazi takav koncentrat je podložniji kvarenju pa uvijek pripremaj svježu smjesu i redovno čisti ostatke iz jasala. Zimi pazi da ne daješ smrzlu ili jako hladnu smjesu jer je to štetno za bakterije buraga. Ovo važi za svu hranu koju daješ i vodu takođe.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
One obično kabastu hranu preberu i prvo jedu ono što je im ukusnije a ako po tim ostatcima pospeš takav vlažni koncentrat onda će pojesti sve ili bar veći dio.

meni baš i nije tako bilo. kad sam to napravio, otišli su i ostaci i kompletan koncentrat skupa na đubar :)
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Pa ponekad se ipak desi da takva junica normalno vodi i ostane steona. Mada ima i onih koje vode ali ne mogu ostati steone.
Ako ima tov ne košta ga ništa da je ostavi pa kad bude vodila neka je veterinar pregleda i ako je sve normalno može je oploditi. Veterinar je može pregledati i prije ne mora sa pregledom čekati vrijeme oplodnje.
A ako nešto nije kako treba onda snjom na vagu, daju se junice lijepo utoviti :)
Pitao sam to o blizancima jer im je majka sklona rađati dvojke. Navodno joj je to već četvrti put da ima dvojke. Pa sam mislio da bi ju bilo dobro ostaviti, možda pokupi tu majčinu osobinu. Zato sam se razočarao kad mi je veterinar to rekao.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
išel je moj brat, zakaj

pitam zato jer ste ti i imbrakc tak mudri ko da ste u rodu:cry::cry:i ko da ste se družili sa šolčićem..ta nova mlada nadobudna generacija farmera..koja sve zna..jao si ga europi kad im vi održite predavanje..joj,joj,prezeleni ste još da bi tak mogli MOCCA napadati:rolleyess:..
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
je brat mi je, a koj se tiče predavanja mi smo puno toga prešli i vidli kak se dela vani, pa mislim da bi bilo lijepo da se to pokaže i našima koji misle da delaju dobro a u stvari griješe!!
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
pitam zato jer ste ti i imbrakc tak mudri ko da ste u rodu:cry::cry:i ko da ste se družili sa šolčićem..ta nova mlada nadobudna generacija farmera..koja sve zna..jao si ga europi kad im vi održite predavanje..joj,joj,prezeleni ste još da bi tak mogli MOCCA napadati:rolleyess:..

da si pratil ŠANANA ti je napisal kad je imbrakc (moj brat) prvi put prekomentiral da se je i bratu uključil na forum kaj sem ja potvrdil, a nikad nismo pisali po forumu da se dogovaramo ko da kaj piše pa da tak vrijeđamo koga

nadobudni, možda, ja bi prije rekel naivni jer vama probavamo reči kak bi nake stvari trebalo raditi, jer tak rade ljudi u austriji, njemačkoj i to je dokazano, prošel sem više farmi koje imaju preko 10000l prosjek po kravi nego kaj ti imaš takvih krava u štali i od tih ljudi učil, a to kaj nitko neče slušati ja vam nemrem pomoči

imamo 7500 l po kravi (90% simentalac) silaža, sjenaža i u prosejeku 4,2 kg gotove smjese 19% proteina, servis period kod krava nam je 110 dana, s tim da redovno radimo embro transfer prošle godine kod 3 krave pa se je servisperiod za koji dan dulji radi toga
zadnji 4 godine sem se ja na farmi zauzel za genetiku, prije sem to samo površno, dovoljno ti govori da sem u odboru za odabir bikova HUSIM-a i hoču ljude navesti na dobar put kaj se genetike tiče da njihova muška telad mogu iči na genomski test i da se nekom potrefi bik od 30000, 40000...€

ali kome ja to govorim........?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Poznajem osobno braču Imbrišiće, živim nedaleko od njih i stvarno su dečki zagrijani za mljekarstvo i svaka im čast na trudu i muki i na tome kaj su se prihvatili takvoga posla od roditelja u ova teška vremena i kaj pokušavaju napredovati i vjerujem da budu uspjeli u tome!!
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Poznajem osobno braču Imbrišiće, živim nedaleko od njih i stvarno su dečki zagrijani za mljekarstvo i svaka im čast na trudu i muki i na tome kaj su se prihvatili takvoga posla od roditelja u ova teška vremena i kaj pokušavaju napredovati i vjerujem da budu uspjeli u tome!!

hvala kolega, nadam se da budemo uspjeli :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
meni baš i nije tako bilo. kad sam to napravio, otišli su i ostaci i kompletan koncentrat skupa na đubar :)


To ti se desilo jer si dao koncentrat po tome što je već trebalo biti na đubru. Zavisi kakvu silažu/sjenažu daješ, ako je to nešto krupno onda je normalno da to krave neće pojesti sve i da im medom pospeš.
Vjerovatno si primjetio a možda i nisi toliko obraćao pažnju na to: kad daš kravama da jedu, one obično odmah sve "padnu" po jaslama i jedu punim ustima. Čuje se samo mumlanje i žvakanje i to je tako neko vrijeme. Nakon toga počinju gurati hranu lijevo-desno i birati, to možeš opaziti i ako nisi u štali već negdje u blizini, čuje se kako se komešaju, guraju i zveckaju lancima na vezu. Malo nakon toga im daj koncentrat, poješće puno više nego bez koncentrata.
Ako je hrana lošije kvalitete, krupna ili je to krupno sječena silaža onda moraš bar 2 puta dnevno čistiti jasle i izbacivati te ostatke van jer će ti svaki put ispod toga ostajati dio koncentrata koji se kiseli, na njemu se razvijaju bakterije i samo može napraviti probleme.
Pitao sam to o blizancima jer im je majka sklona rađati dvojke. Navodno joj je to već četvrti put da ima dvojke. Pa sam mislio da bi ju bilo dobro ostaviti, možda pokupi tu majčinu osobinu. Zato sam se razočarao kad mi je veterinar to rekao.

Ako imaš tov ostavi ih oboje, junica bi već sa 8 - 9 mjeseci trebala pokazivati jasne znake vođenja i tad je veterinar može pregledati dali je sve u redu. Ako je sve razvijeno kako treba onda ima šanse da ostane steona, ako ne vodi ili nešto od reproduktivnih organa nije dovoljno razvijeno onda je prodaj na mesnicu i čekaj sledeće teljenje.
Ako ta krava oteli žensko, nema veze što je jedno ostavi je, postoje šanse da i ona teli dvojke, mada to i nije pravilo.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
dečki svaka vam čast sam ste zaboravili jednu jako važnu činjenicu da nije svaka krava "vaša" krava,da nejede svaka krava "vašu" hranu i da nemaju svi iste uvjete za držanje kao vi. i naravno nemamo mi svi stari mulci iskustva kao vi mladi koji ste naučili sve o kravama u svojih 20etak godina života..a to što ste vi bili vani i svašt vidjeli uopće nema puno veze sa našim poljoprivredom..to nas je i dovelo do ovog stanja u poljoprivredi..vidjeli kak je to sve ljepo u EU pa ćemo sad mi skočit i opanka u cipelu..nažalost ta potentnost koju osjećam tu u vašim savjetima ima većina naših farmera,ali svatko radi kak zna i želim vam puno sreće,samo treba paziti na jednu stvar,ko visoko pada taj nisko pada...poznavajući matiju taj je pametniji od cjelog svijeta i njegov problem,nek me se okane i sve pet.a vi ak ste si kolege onda ste tu negdje..bez uvrede mislim da vi nebi trebali davati neke savjete jer mi ostali koji imamo lošije krave,uvjete i hranu živimo u stvarnom svijetu a vi ste po vašim izjavama po proizvodnji i svemu živomu već daleko iznad europskog prosjeka i čemu se onda zamarate nama,jedino ak se niste došli hvaliti...a ne pomoći:cry::confused:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
dečki svaka vam čast sam ste zaboravili jednu jako važnu činjenicu da nije svaka krava "vaša" krava,da nejede svaka krava "vašu" hranu i da nemaju svi iste uvjete za držanje kao vi. i naravno nemamo mi svi stari mulci iskustva kao vi mladi koji ste naučili sve o kravama u svojih 20etak godina života..a to što ste vi bili vani i svašt vidjeli uopće nema puno veze sa našim poljoprivredom..to nas je i dovelo do ovog stanja u poljoprivredi..vidjeli kak je to sve ljepo u EU pa ćemo sad mi skočit i opanka u cipelu..nažalost ta potentnost koju osjećam tu u vašim savjetima ima većina naših farmera,ali svatko radi kak zna i želim vam puno sreće,samo treba paziti na jednu stvar,ko visoko pada taj nisko pada...poznavajući matiju taj je pametniji od cjelog svijeta i njegov problem,nek me se okane i sve pet.a vi ak ste si kolege onda ste tu negdje..bez uvrede mislim da vi nebi trebali davati neke savjete jer mi ostali koji imamo lošije krave,uvjete i hranu živimo u stvarnom svijetu a vi ste po vašim izjavama po proizvodnji i svemu živomu već daleko iznad europskog prosjeka i čemu se onda zamarate nama,jedino ak se niste došli hvaliti...a ne pomoći:cry::confused:

nismo zaboraveli, jer samo naše krave su naše, ali očemu ljudima pomoči kak da imaju čim bolje krave, a i svi mogu imati dobru hranu samo treba sve napraviti na vrijeme (svi su pametni pa znadu najbolje ja se tu nebi mješal).

sa mljekom smo se počeli intenzivno baviti 1996. i prije toga su naši imali 3,4 krave, a sad to kaj mi imamo 20 godina, koliko si ti mapredoval u proteklih 15 godin, a nas nisu te edukacije dovele tu gdje su gotovo svi drugi, svaki put saznaš nekaj novo, a staju za 54 krave smo napravili 2004 (znači 2 godine prije 99% drugih) kad smo imali več 30 krava
ovu potentnost kaj osječaš a kak da ljudima drukčije objasnim da mu reče BRAVO, SVA čAST odlično radiš, a ne radi dobro, ja nesem jedan od onih koji i bude pokazal palac gore, a u džepu ti držim srednji prst, uvjek rečem ono kaj mislim i znam
ne pdam visoko (valjda si mislil ko visoko leti) radimo kak rade drugi ljudi koji su bolji u tem poslu od nas, točnije probavamo raditi što sličnije uz svoja iskustva, i to pokazuje rezultate

molim te samo nas nemoj uspoređivati s matijom, pošto sam siguren da neaš pojma nikaj o njegovom poslovanju, jer neznaš niti pola, ja neču nikaj po tem pitanju spominjati
ta tvoja usporedba je ko da ja tebe usporedim sa svojim susjedom (isto farmerom), a s tim se vjerujem nabi baš ponosil
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
Mislim da si mi ovdje trebamo pomoći tako da iznosimo vlastita iskustva pa onda možda i naučimo nešto iz tuđeg iskustva.
Nije moguće da postoji farma na kojoj stalno sve štima, jer krave su živa bića koja se maksimalno iskorištavaju i ovise o svačemu, pa na njih čak i promjena vremena djeluje. Isto tako ne mogu se uspoređivati farmeri s nekoliko krava i oni s 50 i više krava, jer ljudi sa malo krava moraju se boriti za svaku pojedinu kravu, dok na velikoj farmi koja ako ostane bez par krava to i nije opasno, dok kod male farme to je tragedija jer uruši cijeli opstanak.
Čovjek koji se javio s nekim problemom i sam je svjestan da nešto ne radi dobro, samo ne zna što, zato se javio na forum da čuje druga mišljenja ili da mu drugi svojim iskustvom pomognu. Ja mislim da nam ljudi koji putuju i vide više od nas koji nemamo nikoga da nas zamjeni i radi umjesto nas, dakle nemamo ni vremena ni novaca putovati, mogu jako puno pomoći ako to žele i ako znaju prenijeti svoje znanje. Ne mislim na nikoga konkretno, jer nikoga od vas tu ni ne poznajem, mislim općenito na cijelu našu situaciju u poljoprivredi, jer često puta vidim po novinama kako netko govori bio sam tamo i tamo je drugačije i oni to rade bolje i svašta sam vidio, a ne govori detaljno što je to vidio, što je to drugačije - pa to meni onda ništa nije pomoglo jer da bih razumio razliku trebaju mi konkretni i detaljni primjeri.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
podravec donekle znam dobro i tvoje i strica ti,i vidio sam tebe i tvoje u jednom mljekarskom..sam neznam tko je davao mlijeko za đurđevac vi ili stric...i nisam ja mislio ništ loše niti koga vrijeđati samo način na koji vi pokušavate pomoći nama je po meni pogrešan,to je kao ono kad mi dođu razni biseri u štalu i kažu to moraš tak,ono nesmiješ ovako i neznam šta sve ne...a što se tiče matije znam ja njega i njegove još se on nije i rodio i savršeno sve znam kak je kod njega i nije me briga.eto vidiš mi i on smo počeli u isto vrijeme sa kravama sam smo mi došli i stali na 30 krava sa junicama i telcima oko 65 komada svega..a on sad ima oko 130 samo krava u mužnji i tko zna koliko svega i stalno povećava da bi mogao servisirati troškove..i još se nedavno hvalio u bjelovarcu da on može dati savjet svakome jer je on u 10 godina postigao više nego austrijanci u tri generacije,velim opet njegova stvar.ja nemam krave radi sela ni da tko čuje za mene,imam radi sebe i svoje obitelji i volim saslušati svaki savjet ali nije način da nitko nije u pravu ako neradi kao vi..što se tiče hrane to je opet nauka za sebe kao i hranidba i sve drugo,stočarstvo a pogotovo mljekarstvo je preširok pojam da bi ja pisao o svemu šta znam jer bi mi prsti pootpadali,druga stvat da se nađemo ja tvoj brat i mocco negdje na pivi pa da udarimo po toj temi..ovako je to nešt sasvim drugo..:drinkers:živjeli....
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
podravec donekle znam dobro i tvoje i strica ti,i vidio sam tebe i tvoje u jednom mljekarskom..sam neznam tko je davao mlijeko za đurđevac vi ili stric...i nisam ja mislio ništ loše niti koga vrijeđati samo način na koji vi pokušavate pomoći nama je po meni pogrešan,to je kao ono kad mi dođu razni biseri u štalu i kažu to moraš tak,ono nesmiješ ovako i neznam šta sve ne...a što se tiče matije znam ja njega i njegove još se on nije i rodio i savršeno sve znam kak je kod njega i nije me briga.eto vidiš mi i on smo počeli u isto vrijeme sa kravama sam smo mi došli i stali na 30 krava sa junicama i telcima oko 65 komada svega..a on sad ima oko 130 samo krava u mužnji i tko zna koliko svega i stalno povećava da bi mogao servisirati troškove..i još se nedavno hvalio u bjelovarcu da on može dati savjet svakome jer je on u 10 godina postigao više nego austrijanci u tri generacije,velim opet njegova stvar.ja nemam krave radi sela ni da tko čuje za mene,imam radi sebe i svoje obitelji i volim saslušati svaki savjet ali nije način da nitko nije u pravu ako neradi kao vi..što se tiče hrane to je opet nauka za sebe kao i hranidba i sve drugo,stočarstvo a pogotovo mljekarstvo je preširok pojam da bi ja pisao o svemu šta znam jer bi mi prsti pootpadali,druga stvat da se nađemo ja tvoj brat i mocco negdje na pivi pa da udarimo po toj temi..ovako je to nešt sasvim drugo..:drinkers:živjeli....

mi smo predavali za naturu, stric je za dukat, a u mljekarskom smo bili kad smo imali šampionku u gudovcu na sajmu
mi smo došli do 60 krava i tu stali, sveukupno imamo 180 grla, a to kaj matija priča mene ti to isto ne dira

ja sem za sastanak, pa da neke stvari povežem(jer mi sve baš i neje jasno kod moca), pa da vidimo ko gde griješi i da se to proba popraviti.

ne velim da nitko nije u pravu ako ne radi kao mi nit bi volel da svi rade kao mi ali se znadu neke osnove, a ako ne radiš ono osnovno gdje si
i da velim kaj se tiče ovoga kaj smo išli van da se vidi kak se vani dela, uvjek smo išli preko udruga tak da to nismo plačali a kaj je najjadni išlo se kad su poslovi na njivi bili gotovi a svaki puta se je jedva skupilo za autobus.
sve to kaj smo čuli bilo je koji tjedan nakon povratka orgaizirano predavanje i to u dosta sela; na početku predavanja(3h) dvadesetak ljudi, več oko 4h desetorica otišli jer moraju nahraniti 2-3 kravice i nakraju ostali 2-3 i brat i ja. to ti sve govori kolko su ljudi zainteresirani da čuju i vide s predavanja kak se dela vani, a mislim da bi im dobro došlo, kad bi ja počel pisati kaj smo sve čuli vani vama se toliki tekst nebi dal čitati, a večina (99%) bi reklo da to kod nas nije primjenjivo, da su kod njih drugi uvjeti... znam to jer kad sem pričal drugima samo su okretali očima
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Mislim da kod većine nas farmera nisu problem krave i genetika već ishrana. Sa ovim načinom i kvalitetom ishrane malo ko da uspije izvući maksimum iz genetskog potencijala. A o krmnom bilju, kvaliteti takve krme, plodoredu i ostalom je dosta pisao kolega Bogec. Meni su njegovi postovi i savjeti puno pomogli. I ne mogu opisati koliko sam mu zahvalan za to!!
Evo npr. sad sve više prijatelja ovdje oko mene počinje sijati stočni sirak a do prije nekoliko godina je bio totalna nepoznanica. Ja sam na ovom forumu upravo od člana Bogeca saznao za to i počeo sijati i prvo sa zelenim hraniti krave a zatim i silirati. Sad mi suša više nije toliki problem jer uz stočni sirak uvijek imam dovoljno hrane.
Nije loše poslušati neke savjete, nekad je upravo iskustvo u nekom poslu prepreka za napredovanje.
Gotovo na svakom seminaru i predavanju na kom sam bio nađe se neko ko kaže: "ma šta će on meni pričati kako ću ja 'raniti krave, a ja ostario u štali !!" Često je upravo takvo razmišljanje problem. Nismo svi u mogućnosti i situaciji da sve te savjete primjenimo kod sebe na farmi ali neke stvari se mogu malo modifikovati i prilagoditi.
Nisu vas i nas i inače poljoprivredu uopšte, dovde doveli mladi ljudi koji su prošli i vidjeli Evropske farme i njihov način rada. Već naprotiv, doveli su nas ljudi koji nisu ništa ni vidjeli ni čuli iz "prve ruke", već su samo prepisali kojekakve norme i zakone iz '70-ih i '80-ih i malo ih prilagodili. A to prilagođavanje su radili u kancelariji a da njive, štale i seljaka nisu ni vidjeli a kamoli nešto ga pitali.
U svakoj proizvodnji pa tako i u ovoj našoj, nije bitno samo proizvesti što više i kvalitetnije nego i što jeftinije. A prostora za povećanje i pojeftinjenje proizvodnje imamo puno. Imamo dobru klimu, daleko bolju nego većina Evropskih zemalja samo što to slabo znamo iskoristiti. Imamo vrijedne i snalažljive ljude ali je isto problem što se većina njih čvrsto drži svojih principa i uvjerenja, (da ne kažem tvrdoglava) i zato teško prihvata nešto što je novo.
Takvi ljudi nisu na forumu, ne idu na predavanja niti na sajmove a nedaj Bože da bi dali koju paru za neku knjigu...
Svi smo mi ovdje na forumu zato da vidimo i naučimo nešto novo, da razmjenimo iskustva i da savjetima pomognemo jedni drugima. :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh