• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koje mliječne krave držite i zašto?

Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
mi smo predavali za naturu, stric je za dukat, a u mljekarskom smo bili kad smo imali šampionku u gudovcu na sajmu
mi smo došli do 60 krava i tu stali, sveukupno imamo 180 grla, a to kaj matija priča mene ti to isto ne dira

ja sem za sastanak, pa da neke stvari povežem(jer mi sve baš i neje jasno kod moca), pa da vidimo ko gde griješi i da se to proba popraviti.

ne velim da nitko nije u pravu ako ne radi kao mi nit bi volel da svi rade kao mi ali se znadu neke osnove, a ako ne radiš ono osnovno gdje si
i da velim kaj se tiče ovoga kaj smo išli van da se vidi kak se vani dela, uvjek smo išli preko udruga tak da to nismo plačali a kaj je najjadni išlo se kad su poslovi na njivi bili gotovi a svaki puta se je jedva skupilo za autobus.
sve to kaj smo čuli bilo je koji tjedan nakon povratka orgaizirano predavanje i to u dosta sela; na početku predavanja(3h) dvadesetak ljudi, več oko 4h desetorica otišli jer moraju nahraniti 2-3 kravice i nakraju ostali 2-3 i brat i ja. to ti sve govori kolko su ljudi zainteresirani da čuju i vide s predavanja kak se dela vani, a mislim da bi im dobro došlo, kad bi ja počel pisati kaj smo sve čuli vani vama se toliki tekst nebi dal čitati, a večina (99%) bi reklo da to kod nas nije primjenjivo, da su kod njih drugi uvjeti... znam to jer kad sem pričal drugima samo su okretali očima

o.k razumijem ja tebe sve i sam idem na predavanja i znam koliko malo ljudi dođe a većina što dođe samo nešt pametuje tjekom predavanja...:rolleyess:
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
postavljam ovo pitanje jer me zanima koje vi krave držite zbog mlijeka i zašto?
Kod nas svi skoro drže Simentalke,malo ko Holstein (mi smo jednu imali i bila je superkrava-preko teleta 30 lit mlijeka dnevno)
Koliko mlijeka daju vaše krave uz adekvatnu prihranu? Ovdje kažu oko 25 litara da je limit.
Kod nas se na jugu u glavnom drze holstajnke, upjeli smo za nekih 15-tak godina povecati mlecnost po kravi na prosjecnih 7.500litara . Inace nam prvotelke daju od 30 - 35 litara a u drugoj i trecoj laktaciji vec 40-50 litara tako da tadaima grla koja daju godisnje od 8,5-9,5 hiljada litara. Tako da je holstajn neprevazidjen popitanju mljecnosti naravno uz obilnu kvalitetnu iskupu ishranu>livadsko sijeno lucerkino sijeno koncentrat 18% ipivarski trop i nesto kukuruzne silaze koju smo prvi put radili ove godine. Ali zato imamo skupu proizvodnju mlijeka. Mi nemamo ni adekvatnu mehanizaciju prosto vam zavidim kadvidim sta vi sve imate u polju. kod nas je tek pocelo. Zato se ne cudim ljudima koji drze simentalca. daju manje mlijeka jeftinija ishrana, telad dobra,krave na klanici dobro vagaju, mozete da tovite, ali zato manje mlijeka. Meni je cijena 40 eurocenti litar plus subvencije od 7 eurocenti od drzave za sada 3 centa od opstine i jos jedancent za predatih preko 100 litara dnevno
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
U mome kraju se pretezno gaje simentalke.Nisu mnogo probirljive,lake za gajenje i imaju laka telenja.U proseku daju 20-30l mleka.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Baš lijepo!! :)Ovako na slici mi izgledaju da su u dobroj kondiciji. :icon_super:
Zašto im nisi spaljivao roge? :icon_evil:
Koliko imaš krava?
Ovaj sistem cijevi mi liči na onaj za vezove, jel to bila štala na vez pa si prepravio na slobodno držanje ili je samo takav sistem ograde? :icon_scratch:
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Baš lijepo!! :)Ovako na slici mi izgledaju da su u dobroj kondiciji. :icon_super:
Zašto im nisi spaljivao roge? :icon_evil:
Koliko imaš krava?
Ovaj sistem cijevi mi liči na onaj za vezove, jel to bila štala na vez pa si prepravio na slobodno držanje ili je samo takav sistem ograde? :icon_scratch:

pa dost su u dobroj kondiciji,hvala...nekima smo rezali rogove a nekim telcima spaljivali ali prevelik je to šok i za krave i za telce..tako ih to boli da mi ih je žao zato smo odustali od toga.:icon_cry:to i jesu vezovi i krave jesu svezane..sami smo radili i vezove i sve drugo..a trenutno ima 31 krava i jedno 5,6 stelnih junica i još jedno 6 većih junica i još jedno 18ili 20 telaca..ima tak dosta..:icon_anal:
 
M

MOCO

Guest
http://www.jutarnji.hr/posada-zatra...g-390-krava-koje-su-aktivirale-alarm/1084897/

kraveS1_554224S1.jpg
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
pa dost su u dobroj kondiciji,hvala...nekima smo rezali rogove a nekim telcima spaljivali ali prevelik je to šok i za krave i za telce..tako ih to boli da mi ih je žao zato smo odustali od toga.:icon_cry:to i jesu vezovi i krave jesu svezane..sami smo radili i vezove i sve drugo..a trenutno ima 31 krava i jedno 5,6 stelnih junica i još jedno 6 većih junica i još jedno 18ili 20 telaca..ima tak dosta..:icon_anal:

A vidi stvarno jesu vezane
Nisam pažljivo gledao, očekivao sam da će odozgo ići lanci kao kod Grabnerovog veza.
Odlično urađeni vezovi, sviđa mi se ovaj sistem. Puštaš li krave vani ili su stalno na vezu? Jeste li sve sami radili, kako ste motali ove cijevi ili ste ih možda kupovali gotove?
Čime si spaljivao rogove kad kažeš da je veliki šok za tele -termokauterom? Ja za to koristim neku kiselinu u obliku paste. Spaljujem samo kod male ženske teladi, muškim ne palim rogove. A radim kad je tele staro oko 10-ak - 15 dana, tad najbolje uspije. Nije uopšte neki veliki šok za tele, malo ga boli prvih sat, dva i to je sve.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
A vidi stvarno jesu vezane
Nisam pažljivo gledao, očekivao sam da će odozgo ići lanci kao kod Grabnerovog veza.
Odlično urađeni vezovi, sviđa mi se ovaj sistem. Puštaš li krave vani ili su stalno na vezu? Jeste li sve sami radili, kako ste motali ove cijevi ili ste ih možda kupovali gotove?
Čime si spaljivao rogove kad kažeš da je veliki šok za tele -termokauterom? Ja za to koristim neku kiselinu u obliku paste. Spaljujem samo kod male ženske teladi, muškim ne palim rogove. A radim kad je tele staro oko 10-ak - 15 dana, tad najbolje uspije. Nije uopšte neki veliki šok za tele, malo ga boli prvih sat, dva i to je sve.

hvala,,pa cjevi je motao jedan tip što ima neki stroj da to može motati,mislim da mi je onda računao 50 kuna po vezu,varili smo sami i nosili na cinčanje,uglavnom vez je došao oko 300 kuna a novi u trgovini oko 750 kuna...tak da uštede ima..u planu je puštati krave samo još nisam stvorio uvjete..nadam se možda ove godine,nažalost stalno su na vezu,u novom djelu imam ispod nove gumene tepihe a iza kana na kojem je rešetka a gnoj će pourivati krtica...spaljivali smo sa grijačem,nešto slično kao lemilo samo ima onu udubljenu glavu koja se pricvrlji na rožište roga i to mi užasno kako se tele baca kad ga držim a stari to pali..:(yawn):
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
gazda gizdavi jako ljepa farma svaka čast,a što se tiče vezova i izrade s malo volje i truda troškovi se smanje duplo a učinak isti.I sam se naganjam već pola godine da stavim ovu cijev ispred njih da nemogu napred, vjerojatno si to stavio zato da nebalegaju pod sebe
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
A vidi stvarno jesu vezane
Nisam pažljivo gledao, očekivao sam da će odozgo ići lanci kao kod Grabnerovog veza.
Odlično urađeni vezovi, sviđa mi se ovaj sistem. Puštaš li krave vani ili su stalno na vezu? Jeste li sve sami radili, kako ste motali ove cijevi ili ste ih možda kupovali gotove?
Čime si spaljivao rogove kad kažeš da je veliki šok za tele -termokauterom? Ja za to koristim neku kiselinu u obliku paste. Spaljujem samo kod male ženske teladi, muškim ne palim rogove. A radim kad je tele staro oko 10-ak - 15 dana, tad najbolje uspije. Nije uopšte neki veliki šok za tele, malo ga boli prvih sat, dva i to je sve.

gazda gizdavi jako ljepa farma svaka čast,a što se tiče vezova i izrade s malo volje i truda troškovi se smanje duplo a učinak isti.I sam se naganjam već pola godine da stavim ovu cijev ispred njih da nemogu napred, vjerojatno si to stavio zato da nebalegaju pod sebe

hvala dane..a eto teška su vremena pa se špara gdje se stigne....da u pravu si cjev je ispred da nebalegaju iza sebe iako ima takvih koje se tako zgrbe da opet uspiju balegat pod sebe,znaš i sam...:icon_mrgreen:
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
lijepa farma,ima puno svjetlosti a lijepe i krave..daj mi reci el tebi to hoće skidati slike sa ?ja muku mučim cjeli dan i neće pa neće:(
da imam dosta svjetla a ova slika stara jedno godinu dana. ja nemam nikakvih problema imageshack evo ad mi je skino bez problema.
Evo sad primjetio da im se sjaje oči ko gazdi
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
to kak ljudi vode krave u gudovcu je perverzija od svih koji su bili tam s holštajnom salaš, belje, bačani i još možda 2 su dobro vodili svoju stoku, prvo se mora naučiti voditi stoka onda se može ocjenjivati, ista stvar i sa simentalcom, vodim kravu a ova iza mene divlja
 
M

MOCO

Guest
ja ne znam jel imam sveskupa 2 krave u štali koje idu kud ja hoću :icon_eyes:

neke idu dok im se ide, a onda odu svojim putem, a ja mogu skakat od muke
a neke uopće ne daju da ih se vodi nego ih usmjeravam mahanjem ( i to su dosta dobro skužile )
 
Na vrh