• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koje mliječne krave držite i zašto?

M

MOCO

Guest
ovo za mlijeko sem ti odgovoril kad sam odgovoril feliks1 a za ovo kaj veliš da ih ne držiš radi teladi lažeš jer si pisal da izljubiš tele kad ti se krava oteli, moraš imati žensku telad za remont

Prvo, mislim da imaš problema u komunikaciji s ljudima koji ne misle kao ti!

Drugo, rekao sam da su mi na prvom mjestu krave, a onda žensko tele promatram kao buduću kravu, muška telad su tu po božjoj volji i meni bi bilo draže da su ženska. Sretan sam kad mi se krava oteli jer je sve dobro prošlo i jer smo se napatili dok je ostala stelna i jer znam da krećemo u novu dugu laktaciju, a ne zato što imam malog bika.

Treće, račun ti ne štima, jer zbrajaš isključivo litražu, a holštajn krave u prvoj 1/3 laktacije na izuzetno visokoj proizvodnji imaju jako loš sastav mlijeka, pa mi trebaju krave u dubokoj laktaciji da bi prosjek laktofriza držao na cca 4,2 i 3,8
Od samog početka osnivanja farme prvenstveno gledam na dobrobit mojih krava, one nisu brojevi i $, one imaju ime i svoje mjesto i poznajem ih u dušu, znači zaboli me za statistike u koje se one ne uklapaju ako ja vidim da je njima dobro i da mi sa 900kg mase ulaze u suhostaj (holštajn).
I još sam se nečeg sjetio, danas je 31.12 i kad podijelim mlijeko predano mljekari sa brojem krava i 305 dobijem jako lijep broj, znači tu nema onog što se potroši na farmi ili zbrinjava zbog karence.

Mislim da sa svojom farmom mogu biti zadovoljan, samo da nije bilo suše i te jadne cijene mlijeka.

Farma je stil života!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
nemam problema u komunikaciji sa ljudima koji ne razmišljaju kao ja nego sa onima koji jedan dan pričaju, jedno, drugi drugo peti peto, uvjek kad pišeš o jednoj temi koja se oduži na početku teme pričaš jedno o svoji farmi tj kravama, a na kraju nekaj sasvim drugo tak da neznam kaj da ti vjerujem
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
moco kolko ja znam tak kak ti računaš laktaciju se ne računa jer su ti krave doile 365 a ne 305 dana i taj famozni broj ti ne stoji!!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
@moco
Kravu i ne moraš zasušiti, ako imaš znanje i uslove, da kravu prehranom i opskrbom bez problema povedeš u laktaciji preko telenja. Nije preporućivo, ali se može i neki uzgajivaći to prakticiraju kod visoko proizvodnih grla.
Surađujem s jednim austrijskim veterinaro, koji komercialno savetuje boljim imanjima širom Europe. Kaže, kako 80% njegovih 'mušterija' zasušuje krave sa 25 litara ili više. To se normalno kaže i na ukupnoj količini mlijeka u životnoj dobi krava.
Pitanje je, da il se tebi isplati držat kukupni sastav prodanog mlijeka na 4,2 i 3,8 odsto. Postizanje toga je skupo, a mlijekara ti ne pokrije taj tvoj trošak. To se isplati, ako imaš svoju vlastitu preradu. Za prodaju mlijeka ko sirovine je vjerovatno isplativije, da ga malo 'proređiš' i taj gubitak po litri nadoknadiš s većom litražom i nižem ukupnom trošku.

@jajo
U vezi kravljeg ludila: istina je, da je do toga najviše došlo u Engleskoj, a to brašno se koristilo svuda. U kontinentalnoj Europi se prilikom prerade u brašno koristila mnogo viša tmperatura i pritisak, nego u GB. Pa je u Engleskoj to izgledalo više ko neke pihtije, ne bražno, ko kod nas.
A uz sve te silno potrošene novce i akcije u vezi ludila, u GB su sigurno prvih par godina pojeli veliki dio tih krave i do sad su imali pojavu par primjera bolesti, koje nisu u statistiki odstupali od dugogodišnjih prosjeka pojave.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Sve krenuše kad postavih pitanje o % pada mlijeka. Moco, Cowboy, tine odgovaraju skoro svima. Tak da si ljudi mogu uvijek prebrat kaj im paše. Moco je odma dao podatke kako je to kod njega. Moram priznat da bi me više zanimali podaci od tužiteljstva i 305 dana laktacije. Al od napisane dvije strane od 100 glasa, glasa čuti nije.
 
M

MOCO

Guest
kad sam počeo radit nisam se još razumio u obračun mlijeka i gurao sam litražu i forsirao sojinu sačmu i kojekakve premikse čiji su me prodavači "savjetovali". Naravno mljekara me otreznila, posebno je bolno bilo kad sam u jednom mjesecu povečao proizvodnju za 1/3 u odnosu na prošli mjesec i fino očekivao dosta više novaca, a kad je došao obračun šlog me skoro strefio- dobio sam 10-15% manje novaca nego prošli mjesec. Znači tih 1/3 i još više otišlo u vjetar, a krave su mi bile takoreč na turbopogonu. Tada sam se prvi put susreo s divnim čl. 156. iskreno, nije mi jasno kad se štrajka i prosvjeduje šta ne traže ukidanje ili promjenu tog članka?
radi se o tome da se cijena obračuna po kvaliteti a ako je kvaliteta ispod (ne znam sad točno, ali tu negdje) 3,4 i 3,1 onda se još umanjuje za nekih o,19kn po litri. Zato meni odgovara štedit krave i držat kvalitetu jer novčano prođem puno bolje pošto je hranidba jednostavnija i krave zdravije i dugovječnije. Kod mene je problem taj genetski potencijal nekih krava koje i na svoju štetu odjednom dođu do 50l, takve su krave skupe za održavanje zbog puno razloga, jedan je i teža reprodukcija. Postoje krmiva kojima se može održavati takva proizvodnja, ali ja ih ne koristim jer lakše mi je radit sa kravom koja daje 40l bolje kvalitete i jeftinijih inputa.
To mi se posebno dobro pokazalo sad kod pada cijene mlijeka i poskupljenja hrane; tehnomenađeri kažu treba povečat proizvodnju po grlu da budete konkurentni, ne govore oni to zato što meni žele dobro nego zato što njima treba puno jeftine sirovine da bi svoju zaradu povečavali. Ne pada mi na pamet sad na ovoj cijeni povečavat litre po grlu i "ubijat" moje stado. Ako propanem onda to neće bit zato što sam preforsirao krave iscrpljujučom litražom.

evo da još dodam ovo od @tine o zasušivanju, pratio sam te načine o nezasušivanju i isprobao 2x ne baš uspješno jer sljedeća mi laktacija nije postigla nikakav vrhunac nego je samo nastavila padati kao da telenja nije ni bilo. Pratio sam i neke kanadska iskustva i to mi je dalo ideju za ovo što sad radim, za neke je krave prirodnija dvogodišnja laktacija od ove "službene", dakle kanađani su imali neku kravu tri godine u neprekinutoj laktaciji, bez telenja, ako se dobro sjećam proizvodnja joj je bila 17 000l i nju i njezino stado su proučavali i tako nadošli na to da je bolje ako je nekima laktacija duža. Govorim o holštajnu, simentalac se sam zasuši nakon nekog vremena bez obzira na stelnost. I sad još jedan problem koji sam primjetio kod mene je da krave kad su u visokoj steonosti imaju jako osjetljivo vime i ne vole se muziti, čak i najmirnije krave udaraju i "bježe" od muznog sklopa i onda imam problem da je moram zasušit a daje mi puno kvalitetnog mlijeka, pa sam odlučio to ne radit nego ih kasnije UO.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Hm... Evo vidim KREŠO me proziva a ja samo čitam ovo što je sve napisano u ovoj temi i moram priznati da ima "nadrobljeno" svega i svačega!
@KREŠO zašta ti trebaju ti postotci kad si toliko "zapeo" za njih? :scratch Evo imaš ovdje na ovoj stranici nešto više o tome, pogledaj podnaslov: Laktacijska krivulja
Mada su to sve prosečne vrijednosti i vjeruj mi, imaju jako malo veze sa stvarnim stanjem.
Gledaj jednu stvar što se tiče prosjeka: Ako ja u džepu imam 200 € a ti u imaš 20 €, u prosjeku svaki od nas dvojice ima po 110 € što je naravno daleko od stvarnog stanja. :)
Ovo što MOCO piše je malo teško za povjerovati, al' sve je moguće. Mada mislim ako je ishrana tako dobra da krave imaju toliku perzistenciju laktacije onda nebi smio imati toliko problema sa vođenjem i oplodnjom. :confused: Mada problem može biti i u nečemu sasvim drugom, čak i voda tj. njen sastav može stvarati određene probleme, ako na primjer ima suviše željeza ili nekih drugih metala ili minerala kao npr. kamenca itd. sve to u određenoj mjeri može imati negativne uticaje na kravu i može se na različite načine manifestovati.
Što se tiče proizvodnje i zasušenja, nedavno sam prisustvovao jednom predavanju dvojice profesora iz Izraela. Kod njih je prosjek na državnom nivou preko12000 lit. mada kažu kako ima farmi gdje je taj prosjek "samo" 11000 lit. ali isto tako ima i farmi gdje je prosjek preko 13000 lit. Većina krava ostaje steona između 90 i 120 dana. I kako oni rekoše ima krava koje zasušuju sa 40 lit. dnevne proizvodnje
Zato kažem da mi je malo nevjerovatno ovo što MOCO piše al opet sve je moguće! A na kraju krajeva čovjek nema razloga da laže, jer laže sebe a ne mene. Jedino može impresionirati pojedine članove koji nemaju nekog velikog iskustva u proizvodnji mlijeka. Kod mene na farmi za ovih 12 god. otkad se ozbiljno bavim proizvodnjom mlijeka je bilo svega. Od krava koja su imale i po 54 lit. dnevno u špicu laktacije i bile u proizvodnji samo 3 - 4 laktacije. Pa do onih koje i po 3 dana nakon teljenja nisu imale ni kapi mlijeka... A bila je i jedna koja je u 8-oj laktaciji, znači sa 10 god. starosti iz 3 četvrti (jedna četvrt je propala davno prije) davala 38 lit.
Al opet ne kažem da sve znam... a prošao sam predavanja i seminara, više i neznam broja, od BiH, Hrvatske do Slovenije. Bilo je predavača iz Bosne, Srbije, Slovenije, Hrvatske, Njemačke pa čak i iz Izraela. Imam zavidnu biblioteku knjiga o stočarstvu a većina je upravo o muznim kravama. Takođe imam i vrlo veliki broj knjiga tj. dokumenata u PDF-u.
Pa opet ovdje na forumu uvijek mogu čuti i saznati nešto novo, vidjeti nečija iskustva koja su drugačija od mojih i na taj način bar malo proširiti vidike.
Zato ne kažem nikome da laže jer ako neko ima iskustva koja su drugačija od mojih to ne znači da je takvo nešto i nemoguće. I iz takvih iskustava uvijek mogu saznati nešto novo, ne mora to biti primjenjivo na mojoj farmi al nešto se ipak može naučiti.

Mislim da smo se raspavom "malo" udaljili od teme al valjda nas neće brisati.
KREŠO za neka pitanja malo progooglaj, može se svašta naći. Ovdje na forumu većina ljudi ima dosta i negativnih i pozitivnih iskustava i ne vjeruje baš mnogo u statistiku i procente. ;) zbog onih 110 € :lol: :lol:
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
@cowboy, ja ne putujem po svijetu jer radim na svojoj farmi dan i noć i nije kod mene "ishrana tako dobra" da sve štima, nego ishranu sam prilagodio prvenstveno kravama da ne padaju na metaboličkim disbalansima, pa sam onda gledao da smanjim troškove, a nisam se ni trudio postič neku "oglednu i savršenu farmu da sve štima"
Problem mi je reprodukcija i gotovo, to ni ne tajim.
Imam holštajn kravu 9 godina staru u 5. je sad laktaciji, jednu je četvrt izgubila u ovoj laktaciji koja broji 311. dan i jutros je dala 16l i ne znam jel stelna, al odlučio sam da je zaslužila umret prirodno na svojoj farmi jer kad je bila mlađa davala je preko 50 u vrhu i dala mi je 3 prekrasne mlade krave i sve krave u štali je slušaju ( ne znam koliko pratite ponašanje svojih krava, njihove međuodnose i sl.?) živit će koliko joj bog da, a ne ja! i baš me briga za 1-2000kn što bi neki nakupac "velikodušno" za nju ponudio

Farma je stil života!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Sumnjaš li šta bi mogao biti uzrok loših rezultata reprodukcije? Možda bi mogao pokušati ishranu orjentisati u tom pravcu da malo popraviš stanje...
Radiš li TMR?
 
M

MOCO

Guest
Sumnjaš li šta bi mogao biti uzrok loših rezultata reprodukcije? Možda bi mogao pokušati ishranu orjentisati u tom pravcu da malo popraviš stanje...
Radiš li TMR?

otprilike znam šta je problem, ali ne mogu ga zadovoljavajuće riješit jer ne mogu do povoljne terapije, a najgore od svega je što sam problem morao sam "skužit i pronač terapiju na internetu" i nije za vjerovat šta sam sve prošao, međutim vet. meni naplati svaki korak pa to mene iziđe po kravi cca 1500kn, inače sami lijekovi su oko 200kn/grlu i u njemačkoj farmer dobije recept i normalno sam odradi terapiju. Toliko o troškovima proizvodnje kod nas i u EU, zato se nadam poboljšanju poslije 1.7. kad uđemo u eu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

MOCO

Guest
Sve krenuše kad postavih pitanje o % pada mlijeka.

iz mog iskustva, holštajn i simentalac ne trebaju biti za istim stolom! kod mene jesu dok su u laktaciji, pa onda imam simentalke bumbare. Holštajni trebaju više energije jer je drugačije iskoriste i imaju slabije izražen pad laktacijske krivulje, simentalci energiju pohrane za neka buduća vremena a krivulja se zna strmoglavit bez nekog vidljivog razloga zato bolje podnose više proteina u hranidbi- e sad koliko je to danas isplativo?

evo samo još da dodam da mi je muka više od ove teme i da sam valjda već sve rekao, i previše :rolleyes:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Nije tačno, ako se radi kako treba.

TMR rješava veliki do takvih problema.
U obroku se traži idealna kombinacija hranivih tvari i fizične sastave.

I kad se postigne taj cilj, možeš držat na istom obroku po želji i vrhunska i prosječna grla.
Jer dovoljno hranivih tvari pokriva potrebe krava s visokom proizvodnjim, a zbog dovoljno vlaknine (slame) krava s nižom proizvodnjom nije u stanju da pojede previše.
 
M

MOCO

Guest
Nije tačno, ako se radi kako treba.

TMR rješava veliki do takvih problema.
U obroku se traži idealna kombinacija hranivih tvari i fizične sastave.

I kad se postigne taj cilj, možeš držat na istom obroku po želji i vrhunska i prosječna grla.
Jer dovoljno hranivih tvari pokriva potrebe krava s visokom proizvodnjim, a zbog dovoljno vlaknine (slame) krava s nižom proizvodnjom nije u stanju da pojede previše.


znam i nastavak tog teksta, on glasi ovako nekako: dohrana se obavlja visokokvalitetnim koncentratom u izmuzištu prema proizvodnji

onda dolazimo do problema te teorije, a to je prirodna pojava dominacije i uspostave hijerarhije u svakom stadu koja posebno do izražaja dolazi za krmnim stolom kada najmlađe krave u laktaciji, posebno prvotelke, bivaju potjerane od dominantnih starijih i jačih, a u tom trenutku manjeproizvodnih grla. To rješava svatko na svoj način, najčešće stvaranjem proizvodnih grupa.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
znam i nastavak tog teksta, on glasi ovako nekako: dohrana se obavlja visokokvalitetnim koncentratom u izmuzištu prema proizvodnji

Kud vidiš da se pominje ikakva dohrana?
I hierarhija nije problem, jer u principu (neke brzo nauče, da 'pretresu' obrok) sve životinje imaju u jaslama cijeli dan na izboru isti obrok.
Znači da i krava s dna hierarhije, koja je čekala na svoj momenat, dobije istu hranu ko 'šefica', koja je jela prva.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hm... Evo vidim KREŠO me proziva a ja samo čitam ovo što je sve napisano u ovoj temi i moram priznati da ima "nadrobljeno" svega i svačega!
@KREŠO zašta ti trebaju ti postotci kad si toliko "zapeo" za njih? :scratch Evo imaš ovdje na ovoj stranici nešto više o tome, pogledaj podnaslov: Laktacijska krivulja
Mada su to sve prosečne vrijednosti i vjeruj mi, imaju jako malo veze sa stvarnim stanjem.
Gledaj jednu stvar što se tiče prosjeka: Ako ja u džepu imam 200 € a ti u imaš 20 €, u prosjeku svaki od nas dvojice ima po 110 € što je naravno daleko od stvarnog stanja. :)
Ovo što MOCO piše je malo teško za povjerovati, al' sve je moguće. Mada mislim ako je ishrana tako dobra da krave imaju toliku perzistenciju laktacije onda nebi smio imati toliko problema sa vođenjem i oplodnjom. :confused: Mada problem može biti i u nečemu sasvim drugom, čak i voda tj. njen sastav može stvarati određene probleme, ako na primjer ima suviše željeza ili nekih drugih metala ili minerala kao npr. kamenca itd. sve to u određenoj mjeri može imati negativne uticaje na kravu i može se na različite načine manifestovati.
Što se tiče proizvodnje i zasušenja, nedavno sam prisustvovao jednom predavanju dvojice profesora iz Izraela. Kod njih je prosjek na državnom nivou preko12000 lit. mada kažu kako ima farmi gdje je taj prosjek "samo" 11000 lit. ali isto tako ima i farmi gdje je prosjek preko 13000 lit. Većina krava ostaje steona između 90 i 120 dana. I kako oni rekoše ima krava koje zasušuju sa 40 lit. dnevne proizvodnje
Zato kažem da mi je malo nevjerovatno ovo što MOCO piše al opet sve je moguće! A na kraju krajeva čovjek nema razloga da laže, jer laže sebe a ne mene. Jedino može impresionirati pojedine članove koji nemaju nekog velikog iskustva u proizvodnji mlijeka. Kod mene na farmi za ovih 12 god. otkad se ozbiljno bavim proizvodnjom mlijeka je bilo svega. Od krava koja su imale i po 54 lit. dnevno u špicu laktacije i bile u proizvodnji samo 3 - 4 laktacije. Pa do onih koje i po 3 dana nakon teljenja nisu imale ni kapi mlijeka... A bila je i jedna koja je u 8-oj laktaciji, znači sa 10 god. starosti iz 3 četvrti (jedna četvrt je propala davno prije) davala 38 lit.
Al opet ne kažem da sve znam... a prošao sam predavanja i seminara, više i neznam broja, od BiH, Hrvatske do Slovenije. Bilo je predavača iz Bosne, Srbije, Slovenije, Hrvatske, Njemačke pa čak i iz Izraela. Imam zavidnu biblioteku knjiga o stočarstvu a većina je upravo o muznim kravama. Takođe imam i vrlo veliki broj knjiga tj. dokumenata u PDF-u.
Pa opet ovdje na forumu uvijek mogu čuti i saznati nešto novo, vidjeti nečija iskustva koja su drugačija od mojih i na taj način bar malo proširiti vidike.
Zato ne kažem nikome da laže jer ako neko ima iskustva koja su drugačija od mojih to ne znači da je takvo nešto i nemoguće. I iz takvih iskustava uvijek mogu saznati nešto novo, ne mora to biti primjenjivo na mojoj farmi al nešto se ipak može naučiti.

Mislim da smo se raspavom "malo" udaljili od teme al valjda nas neće brisati.
KREŠO za neka pitanja malo progooglaj, može se svašta naći. Ovdje na forumu većina ljudi ima dosta i negativnih i pozitivnih iskustava i ne vjeruje baš mnogo u statistiku i procente. ;) zbog onih 110 € :lol: :lol:



Krivo si shvatio nisam te prozivao, nego pohvalio da uvijek svakome odgovoriš na pitanje. Smisao je bila da se malo manje ostali prepucavaju, a više se ugledaju na spomenutu trojicu. Lako si čovjek odabere među savjetima koji mu odgovara, a kad se previše raspravlja onda oni koji nešto znaju odustanu i više ne odgovaraju na glupa pitanja nas malih koji nemamo znanja ni približno. Zato sam to i napisao, jer kad Vas nekoliko prestane odgovarat onda se forum bude sveo na prepucavanja ljudi koji nemaju o ničemu pojma i tu forum gubi smisao. Zbog 110 eura sam i postavio pitanje, jer sam sve več proguglao. Novi sam u tome pa me interesiralo šta mogu očekivat.
 
Posljednje uređivanje:

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Pozdrav svima, nisam još pisao u ovoj temi, ali imam jedno pitanje. Krava mi je otelila dvojke različitog spola. Veterinar mi je rekao kad ih je došao markirati da to žensko tele ne može biti za rasplod, jer će biti jalova. Zanima me da li je to istina i kako se zove taj poremečaj. Da li je to pravilo bez iznimki ili samo češća pojava?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa opčenito ako su blizanci različitog spola ,ženska nije za rasplod,mi smo imali jednom dve blizanke crvenog holštajna i obe su ostale bređe samo nisu dogurale isti broj laktacija,a pošto ima na forumu i veterinara bude sigurno pao i konkretan odgovor
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nije baš pravilo bez izuzetka već česta pojava .ali je i to dovoljno da je ne ostavljaš za rasplod. Međutim ako hoćeš možeš je ostaviti ako ne bude mogla ostati steona onda je daj na vagu.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
mi kad imamo blizance muško i žensko ženske stavimo u tov s njima i još nam se nije ni jednom dogodilo da koja ostane steona, nismo ni primjetili da bi se tjerale
 

Najnoviji postovi

Na vrh