• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koje ulje u motor Zetora?

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
podzrav svima,interesuje me koje motorno ulje sipate i u koji model zetora...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: koje ulje u motor zetora?

Petica je zakon, a Turbo mu dojde ko melem na ranu.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: koje ulje u motor zetora?

Petica je zakon, a Turbo mu dojde ko melem na ranu.

inina 5-tica,ja sad imam zetora ,i pitao sam prijasnjeg vlasnika da je sipao modricino ulje predpostavljam 15w 40... i ja sam sad mislio zamijenit ininu 5-ticu al rece mi covjek ako je bilo modricino ulje u njemu da nestavljam 5-ticu jer je ono dosta gusce i moze zapecetiti cilindre...

sta vi mislite o tome jeli ko imao iskustva s tim...
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: koje ulje u motor zetora?

Nažalost kod nas več dugo Modriče nema na tržištu, ali moje je mišljenje da bez problema možeš preči na Inina ulja mada i Modriča je imala kvalitetna ulja pred dvadeset i koju godinu.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: koje ulje u motor zetora?

Nažalost kod nas več dugo Modriče nema na tržištu, ali moje je mišljenje da bez problema možeš preči na Inina ulja mada i Modriča je imala kvalitetna ulja pred dvadeset i koju godinu.

kod nas postoje sve vrste modricinog ulja,a takoder i ininog...
dilema mi samo dali da stavim ina 3 ili ina 5... u zetora
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: koje ulje u motor zetora?

5 u svakom slučaju puno kvalitetnija
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: koje ulje u motor zetora?

pa i ja sam tako mislio,mada bih mogao i modricino,u nekoj sam dilemi bilo kako bilo,ulje se ni ne moze pogrijesiti bilo koje da se stavi je dobro...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: koje ulje u motor zetora?

Baš tak, bitno da je masno i da se redovito mjenja
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: koje ulje u motor zetora?

Mislim da je pisalo 70 ili 7211
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Re: koje ulje u motor zetora?

7011 je model...

Ukoliko je preporučena gradacijska viskoznost SEA 15w40, i odgovara tvojim klimatskim uvjetima, što se tiče INA motornog ulja, INA Super TURBO namjenjeno je težim uvjetima rada kao i duljim intervalima zamjene, čak do 500rh ili jednom godišnje. Robustnije je (bolja neutralizacija kiselina - osobito važno kod korištenja dizel goriva sa većim udjelom sumpora, te sadrži nešto više aditiva na bazi fosfora, cinka, sulfatnog pepela, koji uvelike smanjuju trenje, tj. poboljšavaju maziva svojstva ulja) nego Super 5, koji je optimala i niti s njime neće biti problema, no ukoliko imaš mogućnost INA Super TURBO se isplati nadoplatiti, barem u HR nije velika razlika u cijeni u odnosu na Super 5.

Da se razumijemo, Super 5 je izuzetno kvalitetno motorno ulje, no Super TURBO se ipak pozicionira na mjesto iznad njega, kao što se Super 5 pozicionira iznad Super 3 koji sadrži nešto drugačiji paket aditiva.

Dakle, po želji i financijskoj mogućnosti.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: koje ulje u motor zetora?

bas sam skinuo sa neta prirucnik za zetor 6011 7011 6045 7045 na engleskom

gdje pise lubrication chart: engine- sae 20W30

koje bi to onda ulje bilo jebo...e
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: koje ulje u motor zetora?

To u Engleskoj valjda.
Pusti ti knjige, papir sve trpi :icon_winkle:
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Re: koje ulje u motor zetora?

bas sam skinuo sa neta prirucnik za zetor 6011 7011 6045 7045 na engleskom

gdje pise lubrication chart: engine- sae 20W30

koje bi to onda ulje bilo jebo...e


Priručnik je vjerojatno iz doba 70tih godina i za nečije drugo tržište. Danas nije trend proizvoditi ulje bliskih zimskih i ljetnih gradacijskih viskoznosti, pa je tako umjesto 20w30, aktualno 20w50, rjeđe i 20w40.

Tehnologija obrade i nedostatak aditiva, bili su upravo put do monogradnih ulja, kasnije su došla multigradana ulja (upravo 20w30) koja su pokrivala i zimski i ljetni period eksploatacije, ali ipak, ne toliko kvalitetno kao danas, kada je moguće stvoriti ulje koje je dovoljno tečno na niskim temperaturama, a dovoljno viskozno na viskom temperaturama.

Tako smo sa 15w40 ulja došli na 5w40 koja u suštini jednako dobro zadržavaju viskoznost na viskom temperaturama no 5w daleko bolje štiti motor od trošenja na niskim temperaturama. Da ne govorim o velikim rasponima poput 10w60 ulja koja su bila posebno osmišljena za visoka temperaturna opterećenja motora osobnih vozila.

Danas kada se ekonomija i ekologija trend, dolazimo opet na 5w30, 5w20, 0w20 motorna ulja, no danas, za razliku od vremena 70tih godina, obrada, materijali i konstrukcija motora uvelike odstupaju.

Malo sam se raspisao nevezano za Zetora, no htio sam razjasniti neke stvari oko gradacijske viskoznosti.
 
Posljednje uređivanje:

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: koje ulje u motor zetora?

pa onda je najbolja gradacija 15W40 ina super turbo ili 15W40 ina super 5 za traktore
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: koje ulje u motor zetora?

pa onda je najbolja gradacija 15W40 ina super turbo ili 15W40 ina super 5 za traktore

Za starije traktore da al noviji traze 10w40i 5w40.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Re: koje ulje u motor zetora?

pod kojom godinom i do koje se smatraju stariji traktori?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: koje ulje u motor zetora?

Do 98god.
Ovisi koji imas al ak radis po zimi dosta bilo bi bolje 10w40 al 15w40je kod vecine atmosferski super.
A marku sam procjeni koja ti je dostupnija ili jeftinija.
Ja sam za ina super5 i ina turbo.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: koje ulje u motor zetora?

sipaj bilo što samo da je svježe.

može i super 3 pa ga zamijeniš unutar 100h, tj bolje nego uzet super 5 kojeg bi mojenjao na 200+h....

Ako imaš puno "paljuckanja" i puno puta radiš na kratko s relativno hladnim motorom onda je bolje uzet neku polusintetiku 10w-40 koja bolje podmazuje hladan motor. To opet ne znači da ga možeš hladnog gazit...
Ako miaš puno cjelodnevnih radova, tj jedno zagrijavanje motora pa puno sati rada onda je i super 3 ok...
Sva ta ulja na konstantnoj radnoj temperaturi ~80°C jednako dobro podmazuju motor...
 
Na vrh