• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji kombajn kupiti?

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Kao prvo nebi ni uzeo kombajn ako gazda nema uputstva i katalog dijelova. A drugo da su mi dijelovi dostupni za najvise dva sata.
Osim same marke i starosti vazna je i popularnost modela.
Koliko potrosis za remont polovnog novog bi odrzavao 10 godina. Nazalost male su povrsine da se takav preskup stroj uzme.

Iskreno ne vidim potrebu za katalogom s dijelovima,zadnjih 20ak godina kako imamo kombajne nikad nije bilo potrebe za katalogom i nikad nije bilo problema ako znaš koji dio trebaš jer večina ljudi koji prodaju dijelove znaju te strojeve napamet kao i sami vlasnici.

Sto se tice uputstva, nekome tko nikad nije imao kombajn uputstvo nece značiti baš ništa jer je ono uvijek za idealne uvijete i noviji stroj, svakom ce više pomoc da odvoji 20ak dana sezone i da radi s nekim na kombajnu i nauči se osnove od podešavanja do održavanja,čak i uz upute to bi poželjno bilo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Moj savjet je nabavi si kabinu,da ih se fakat jeftino nac van sezone a razlika je velika za radit i isplati se,kolegi smo za 2000kn našli kabinu za takav mali fahr i isto se preporodio.
Je, u planu je kabina, prva dobra koja bude na njuškalu uzecu je. Prošlo ljeto je bila za 1250€ sa ventilacijom i prodana je kroz par dana..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Iskreno ne vidim potrebu za katalogom s dijelovima,zadnjih 20ak godina kako imamo kombajne nikad nije bilo potrebe za katalogom i nikad nije bilo problema ako znaš koji dio trebaš jer večina ljudi koji prodaju dijelove znaju te strojeve napamet kao i sami vlasnici.

Sto se tice uputstva, nekome tko nikad nije imao kombajn uputstvo nece značiti baš ništa jer je ono uvijek za idealne uvijete i noviji stroj, svakom ce više pomoc da odvoji 20ak dana sezone i da radi s nekim na kombajnu i nauči se osnove od podešavanja do održavanja,čak i uz upute to bi poželjno bilo.

S ovime se uopče nebih složio..
Knjiga je zakon bila i bude..Ja da nemam knjige za svoj kombajn,teško bi se snalazio..Ovako kad nešto ode.nađem broj u katalogu,samo nazovem za djelove,pročitam broj i ne moram nikaj objašnjavat kaj mi treba,i dobi se točno taj dio,nikakvi drugi..Kamo bi svijet došao da moraš svakom objašnjavat pol sata koji dio trebaš..
Sa kombajnom nikak nebreš u 20 dana naučit sve o njemu,to se učiš svaki dan,svaku godinu nešto novo saznaš..
Nema toga čovjeka na svijetu koji tebi može pokazat više od sebe samoga u vezi svoga kombajna..Pa ja da neznam svoj kombajn u detalj,ostavio bi se toga posla..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Koliko ga već imaš? Ja Fahra iz godine u godinu sve više znam, ali još uvijek nisam upoznat u potpunosti sa svim stvarima.. Dodje tetak, ustela ga i mi samo tjeramo..

Nego dal bi ulaz na korpi uvijek trebao biti veći od izlaza? Vrsim ječam i tritikal samo. Vjetar mi je većinom na 2/3..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Sad bu mi treča sezona s ovim kombajnom..A prije sam imao 4godine kombajn..
Večinu svega radim sam,jedino u šta nisam siguran zovem majstora..

Po nekoj logici,ulaz bi trrebao bit veči..Ali jedan mi pričao kak je stavio ulaz manji,izlaz veči i opet je kombajn dobro izvršavao.Tko če ga znat kako je najboolje..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Ali u pravilu kombajn se stela na korpama tako da ako mrvi zrno onda treba otpustiti malo, a ako ne izvršava onda dotegnuti? Meni su korpe skoro skroz do kraja zategnute, a mislim da nema potrebe za tim jer je u odličnom stanju i dobro vrši, ne ostaje ništa u slami. I onda ako bi otpustio korpe vjerovatno bi mogao i brže ići? I kako okvirno dobro nastelati vjetar?
 

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Nije odgovarajuća tema da se piše o tome pa ću samo odgovoriti na neka pitanja. Davno sam prestao da kombajne sečem i prepravljam to prepustim stručnjacima koji vole to da rade.Ovakav način servisiranja sam napustio još pre 25 godina jer se ne isplati danju raditi, a noću variti. Ko voli ovakav način rada samo neka nastavi tako, ali nije u redu da ubadjuje i ostale članove da je to ispravan način rada. Taćno je da može da se promeni motor na kombajnu, ali mora da se prilagodi broj obrtaja vršalica koji varira od kombajna do kombajna. Korpe se šteluju takodje od modela do modela i tada kombajn radi sa manjim lomom ako se prilagodi broj obrtaja bubnja. Odbojni biter kod starijih kombajna ima konstantan broj obrtaja i to se razlikuje od kombajna do kombajna i meri se na raznim mestima u zavisnosti od proizvodjača i modela.
Tačno je da je ulaz korpe veći od izlaza jedino na jednom tipu kombajna je izlaz veći od ulaza i to samo u skidanju kukuruza. Nije tema da pišem o tom modelu kombajna jedino ako neko postavi u odgovarajućoj temi pitanje ili na PP.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
S ovime se uopče nebih složio..
Knjiga je zakon bila i bude..Ja da nemam knjige za svoj kombajn,teško bi se snalazio..Ovako kad nešto ode.nađem broj u katalogu,samo nazovem za djelove,pročitam broj i ne moram nikaj objašnjavat kaj mi treba,i dobi se točno taj dio,nikakvi drugi..Kamo bi svijet došao da moraš svakom objašnjavat pol sata koji dio trebaš..

Ne pada mi na pamet zvat servis ovlašteni za dijelove za kombajn 20-30 godina star kad se moež naci kod privatnika isti dio za mali dio cijene u trgovini.

Kome god treba pola sata objašnjavat pogriješio si trgovinu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Da ne trebaju knjige je glupost malo veca.
Sto se tice postelanosti uvjek ga po knjizi nastelam mada znam i napamet, kao i uvijek 95% bude ok. Dok na njivi zub tamo ovamo, ovisi o sorti i vlazi. Naravno i samom stanju korpe i šina.
Dijelovi kod privatnika mahom su mala privreda srot kvalitete. One gume na lađi izdržale su 20 godina, dok ove nove par godina max. Samo jedan primjer.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Samo trebaš znat gdje kupiš,sad da kupiš orginalni deutz fahr dio nece držaz 20 godina ;)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Hvala na raspravi, zaljučio sam da se ne isplati imati kombajn za manje površine, a kamoli stari stroj.
Na manjim površinama neće biti nikad više žitarica, tako da problemi su riješeni.
Jeftinije mi je kupiti 5 tona i imati stroj manje u dvorištu.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Isto mi ovaj mali fahr dobro djeluje,najbolje ti je otic pogledat sva tri za početak i vidjet koji ti se ovak uzivo bolje sviđa.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Za fahr iz iskustava znam da je nije skup jer ih imamo godinama a đuro đakovice ima dosta istih dijelova tako da je više manje isto.

Sve ti to najviše ovisi o tome u kakvom stanju stroj se kupi,ako se kupi dobar i održavan nemaš tu nekih velikih troškova uz redovito podmazivanje i koji ležaj i remen.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Re: koji kombajn kupiti

vaše misljenje :::: http://www.njuskalo.hr/kombajni/kombajn-claas-oglas-15355490

......::::::: http://www.njuskalo.hr/kombajni/deutz-fahr-m-900-oglas-16232429

............:: http://www.oglasnik.hr/auto-moto-i-...n-duro-dakovic-mk770-s-kukuruznm-oglas-419141

..___------ kada bi birali između ova tri koja bi bila vasa odluka ??????

i koje su razlike deutz fahra m900,,,,m1002,,,,m 980,,,,m1300


Ovaj M 900 je definitivno preskup, gledaj kaj kupiš za mrvicu više novaca, al onda imaš kombaj kak se spada, 160 ks...
http://www.njuskalo.hr/kombajni/deutz-fahr-1322-oglas-17865867
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Taj je opet jako jeftin tako da je i tu pitanje zašto je jeftin toliko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh