• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Kak ja onda opče mogu orat na 27cm sa 2x12 plugom i traktorom od 47ks???

Mislim da snaga nema puno veze nego redukcija prijenosa i raspored težine.

Ajkula i Turopoljec to kaj vi velite možda vrijedi za imt,fiat,štore traktore.

Zašto traktor od 70Ks nebi mogel vuč 3 brazde po ravnom!??

Kod tebe ništa nije nemoguće...

Koliko cola jednobrazni bi mogao vući IMT 533?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Baš čitam i gledam tvoje slike kaj si stavil svoje oranje sa friziranim 533 i stvarno sve govore.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Kod tebe ništa nije nemoguće...

Koliko cola jednobrazni bi mogao vući IMT 533?

14 bez problema svugdje. Ja sa svojim vucem 16 ali mu nekad zna biti i to previse. Onda posudi 14" i s njim pjeva.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Baš čitam i gledam tvoje slike kaj si stavil svoje oranje sa friziranim 533 i stvarno sve govore.


Rano je još...pomalo, kud si navalio??

Moje oranje bude lošije nego tvoje iz više razloga...imam plug imt 2x 10 cola koji nije tigrasto prugasti, nadalje, moj plug stoji vodoravno po svim osima, treće ja ne orem pola metra kao mnogi ovdje, četvrto neznam jel moj traktor orač ili nije, .. mogao bi nabrajati do ponoći ali idem spavati, jer neki trebaju i raditi i uplatiti u proračun da bi ti dobio svoju plaču...
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
6340 i olt posavac 2x10", 6 parcela za 8 sati sa 45 litri goriva.. to je posel :) bilo bi i manje jel ima dosta uklinaka na jednom komadu, i dosta se oko međi izgubi... išlo bi i za 6-7 sati max da je drugačije
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bio je posuđen u ratu radili su kanale za telekomunikacije i odvodne kanale u nekim mjestima na kupi,97 je vračen spigan,pa smo ga zravnali i još radi.
Vračen je takav.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Imam ja susjeda koji se bavi voćarstvom i savjetovali mu da podriva zemlju 45 cm prije sadnje. Veli baja da on ne bude gluposti plačao i da je on sam 45 cm izoral. Tak da je sve moguće, ali ja znam da moj traktor od 50 ks je koma za oranje i prijenos mu je katastrofa. Zetor 45 ks je za moj Fendt što se tiče oranja. Orao budem sa VK posavcem, ali to u većini slučajeva nije kak treba i nije pjesma kako neki tu vele. Jednobrazni zakopčim i odem izorat kukuruzovinu i vratim se prije doma nego kad se borim sa dvobraznim. Zetor je za moj Fendt, ali je moj za 539 Fendt. Upoznal sam puno ljudi pa mi nije čudno da moj sused ore 45cm duboko i da 539 vuče trobrazni plug bar 35 cm dubine.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
@zoki,mislim da nije potrebno vrijeđat nekoga s tim tko ima kakav stroj,tj. kak je obojan,jer hebeš i farbu glavno da je plug funkcionalan i da dobro služi svrsi...
bolje da je i tak ofarban,pa da valja,nego da je neki krš pa da je lijepo ofarban,a ništ ne vrijedi..
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
tko se drži one stare"1cm=1ks " to i ide donekle..
..

Slažem se da je to najbolja formula. Još treba odrediti koja je to idealna dubina za tu formulu. Zato bi trebalo i o tome malo više razgovarati. Koliko sam pročitao po forumima da je oranje oko 25 cm zadovoljavajuće za sve kulture u već rađenoj zemlji (u toj godini) i vlažnu zemlju. Ovo sve govorim za oranje uz 3/4 snage traktora i brzinu 6 do 8 km na sat pa i malo više.

Ovi elementi ( colaža, dubina, snaga, brzina, tvrdoća zemlje) međusobno se isprepliću i koliko se da primijetiti svatko ima svoja iskustva kojih se drži. Ove elemente možemo poredati po važnosti a po meni su 1. snaga, 2. brzina, 3. tvrdoća (vlažnost), 4. colaža i 5. colaža.

Namjerno sam stavio colažu na zadnje mjesto jer se oko toga puno priča a životni vijek traktora i dugoročni rad zanemaruje. Ako jedan traktor ne može kupiti drugoga a da taj još uvijek ore onda slabo gospodarimo. Vjerujem da me razumijete što hoću reći.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Sa jednobraznim 1 ral orem 3 sata a sa dvobraznim skoro 2.5 sata. To ne ispada duplo manje nikako. Oba pluga su 12 cola. E sad ili ja neznam orat, računat ili je posrijedi nešto treće.

meni treba 2 sata i 45min, al gas na 1800, bez stajanja i to ako se dobro ore.......nek bude lošija godina, pa špera, kraća njiva, više okretanja, ovo-ono ide i preko 3 sata.......

ima puno elemenata oko oranja.......meni je bolje odraditi odlično oranje, nego u proljeće ispadati s traktora.......i 3-4 puta tanjurati da se zemlja izradi, ili kačiti frezu....itd
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja neznam kolko mi treba po rali vremenski da izorem jer nikad nisam mijerio danas parcela sta sam oro malo vise od pol gasa i milina ide ako je veci gas prebacuje mi daleko brazdu a druga parcela to mi se nije dogadalo jer je ilovacna zemlja i brazda prakticki samo se okrene i mogo sam s full gasom orat nebi prebacivalo tak da na danasnjoj parceli se igro s plugom a subotu je na nekim dijelovima se dobro mucio a dubina svud ista!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Plug IMT 2x10" NK prebacuje lijevu brazdu preko desne. Ne izgleda mi savijen na izgled OK - kupljen polovan za 2200 kn. Dobro ide za traktorom 539, španeri vise, dakle ne vuče u stranu, jarak je ravan, ne ruje, ne iskače iz brazde, širina i dubina brazdi jednaka, u brazdi stoji vodoravno u odnosu na tlo i uzduž i poprijeko.
Isproban na 4 parcele i svugdje isto.
Kao kod liječnika dijagnoza dobra, a pacijen se lošo osjeća.
Prije sam orao sa OLT Posaavac 2x12" i traktor C-360 i slagao je brazdu dobro.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
jel itko od vas pokušavao sklopit od dva pomična olta 2x10" trobrazni? i s čime ste ga vukli, ako jeste? ja bi to vuko landincem, računam, ako je isčupo šleper iz blata, može i trobrazni plug :icon_weed: jednog mi je dida dobio od rođaka prije 20 godina i nikad ga nije koristio. i ja mu ove godine otkovo jedan lemeš i vadio luk s njim. super radi, ko singerica. odlučim kupit i jedan novi lemeš, pošto je drugi bio neupotrebljiv i kažu mi u trgovini 150 kn. nije puno, al dođem na otpad. i kupim za 300 kuna kompletan plug s odličnim lemešima. e sad bi ja od toga sklopio trobrazni, duga je zima, da imam šta radit kada padne prvi sneeeeg :)
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
ima negdje na forumu član Bobo je to radio, i kolko se sjećam pisao je da je čak i s 539 ugario strnjiku s takvim plugom. ima negdje i slika na forumu
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@Luka009, probaj skratit toplink polugu da ti prva brazda ide dublje a zadnja pliće, jer ako je sve drugo u redu s plugom, problem je u tome da zadnja grabi više zemlje i baca na prvu koja je pliča
 

Najnoviji postovi

Na vrh