• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
treba imati i novca za 2 pluga, koji u njegovom slučaju iznose 1000€.......a za te novce se može već nabaviti dosta dobar plug, olt ili imt, svejedno je......ja sam prodao olta 2x10 al čovijek nikako nedolazi, kada sam se čuo s njim, nezna da li će doći, nešto izmišlja, a dao mi pola novca, kao da hoće da ga uzme za tu cjenu.........a za par godina, ako budem više radio, uzimat ću i veći traktor, onda mi je potreban i dobar plug, pa se neisplati, barem meni da imam 3 pluga........ovaj dvobrazni sam koristio za strnište, i prošle godine sam plitko orao za ječam, jer jednobrazni nije htio u zemlju, a ovaj je otišao do 15cm, plus što je imao 80-100kg utega na sebi......pa je bilo lakše obraditi, nego samo da sam tanjurao sa oltovom tanjuračom 20 diskova, koja skoro ništa nemože napraviti u neoranoj zemlji, gdje nema vlage........:(handshake):
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
To ti velim, ako imaš sa čime vuči normalno da budeš uzeo dvobrazni VK. Sa fercom jedina kombinacija da može odradit je sa dva pluga. Da se kupit bez problema dvobrazni i jednobrazni svaki po 1500 kn. Još nek ga lemeši novi izađu 500kn i to je to. Ovak bude imal uvijek problema sa kukuruzovinom i lošim uvjetima. Ne treba se nikome molit i to je to. Onaj ko ima ferca njemu je sigurno svejedno što jednobrazni manje uzima jer sigurno ne radi 50 ha. Koristi jednobrazni samo za kukuruzovinu i 100% je prije gotov sa jednobraznim , nego sa dvobraznim koji se štopa ili je visoki pa ga ne bude mogao vuč. Ovi koji sa fercom oru sa 12" dvobraznim VK u svim uvjetima stvarno svaka čast. Više mu bude patnja nego oranje.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
To ti velim, ako imaš sa čime vuči normalno da budeš uzeo dvobrazni VK. Sa fercom jedina kombinacija da može odradit je sa dva pluga. Da se kupit bez problema dvobrazni i jednobrazni svaki po 1500 kn. Još nek ga lemeši novi izađu 500kn i to je to. Ovak bude imal uvijek problema sa kukuruzovinom i lošim uvjetima. Ne treba se nikome molit i to je to. Onaj ko ima ferca njemu je sigurno svejedno što jednobrazni manje uzima jer sigurno ne radi 50 ha. Koristi jednobrazni samo za kukuruzovinu i 100% je prije gotov sa jednobraznim , nego sa dvobraznim koji se štopa ili je visoki pa ga ne bude mogao vuč. Ovi koji sa fercom oru sa 12" dvobraznim VK u svim uvjetima stvarno svaka čast. Više mu bude patnja nego oranje.

ma nema nikakve patnje,tam di ide se spusti do kraja,tam di nejde malo dignes i opet zaorava dobro
radi se i slavoncu 2x12
u danasnje vrijeme nam se ne isplati orat duplo vise s jednobraznim,treba para za duplo vise nafte
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
a dobro,nebumo se sad tu sprdali,ja velim za to ke ide bez problema a za strnjišta neki vuceju i 4 brazde
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Sa jednobraznim 1 ral orem 3 sata a sa dvobraznim skoro 2.5 sata. To ne ispada duplo manje nikako. Oba pluga su 12 cola. E sad ili ja neznam orat, računat ili je posrijedi nešto treće.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Jednobrazni 16" i dvobrazni 10" u strnistu vremenski isto, a u kukuruzistu iza beraca jednobrazni puno brzi i bolji.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
To je istina. Ja imam Štore 502 i uopče ne želim više probavati kukuruzovinu sa dvobraznim. Imam samo na dva mjesta di mogu kukuruzovinu zaorati sa Posavcem 12" i to nije baš idealno. Mom traktoru je taj plug malo previše. Jednobrazni koristim za kukuruz, a dvobrazni 10" za ostalo. Stvarno ne mogu shvatit kako sa fercom mogu zaorat sa Posavcem 12" kukuruzu, jer mi ujak ima 539 i znam kakav je taj traktor nasprem mog.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ja se držim samo one matematike za oranje,1 brazda -30 ks,svaka sljedeća ,30 gore +5 ks,evo orem sa Sonalikom 60ks,dupljak,imt 2x 14,mjera joj je do ibera,susjed ore sa zekonjom 80 ks,3x14,uzore i on ali on u finoj pripremi potroši još goriva koliko je trošio za oranje jer eto on može vući 3 brazde
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kak ja onda opče mogu orat na 27cm sa 2x12 plugom i traktorom od 47ks???

Mislim da snaga nema puno veze nego redukcija prijenosa i raspored težine.

Ajkula i Turopoljec to kaj vi velite možda vrijedi za imt,fiat,štore traktore.

Zašto traktor od 70Ks nebi mogel vuč 3 brazde po ravnom!??
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
eto kak to izgleda sa imt 533 i 2x12
malo je kuruznice vani jer nisam pomalčiral dobro al nea veze

1375973_600935403286287_2027357710_n.jpg
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Kak ja onda opče mogu orat na 27cm sa 2x12 plugom i traktorom od 47ks???

Mislim da snaga nema puno veze nego redukcija prijenosa i raspored težine.

Ajkula i Turopoljec to kaj vi velite možda vrijedi za imt,fiat,štore traktore.

Zašto traktor od 70Ks nebi mogel vuč 3 brazde po ravnom!??
h

To vrijedi za sve uvjete oranja. Imam i ja zemlje di mogu bez problema orati sa 2x12" (60 cm.) sa 40 ks. Vecinu mogu sa 2x10", a nema takve zemlje koju ne mogu sa1x16" (40 cm.) znaci cm/ks prolazi svugdje. Pod oranje smatram minimalno 20-25 cm. dubine.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Ja sa U-445 vučem 2x12 IMT visoki klirens bez problema i to ne samo po ravnom. Susjed sa 542 je od mene posudio taj isti plug i sebi je zaoravao kukuruzovinu i kaže da je to odradio bez problema a nije neki poljoprivrednik i orač. Puno ovisi o tome kakva je zemlja, a snaga traktora je tu manje bitna. Uvijek ga možeš stavit u nižu brzinu i motoru će bit lakše.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E točno to može se orat i sa večim plugom i slabijim traktorom,a naravno sve ovisi kakvu zemlju ima gazda i dali ore brda jer tu su uvjeti odma otežani kao kod buče.

Ja sam mišljenja da nemre svuda u HR ista kombinacija biti dobra za lako i dobro oranje.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
U mom slučaju IMT 542 i 2x12" nekad mu je puna kapa tog pluga a nekad pjeva s njim samo ova kombinacija mi se bolja pokazala nego kad sam imao 2x10" tak da sve ovisi o plugu, zemlji kak je koje godine rahlija ili zbita i kakvo je područje dal ravnica ili brdo ali treba i složit plug kako spada džaba dobar traktor i dobar plug ako nije sve naštelano kako treba jer ako nije dobro naštelano može gore izgledat s vecim traktorom sta je orano nego s malim tak da završni rad ovisi o puno sitnica!!
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Da se pridružim ovoj problematici s svojim skromnim iskustvom. Najviše se slažem s ovim 30 KS za jednobrazdni 14 ili 16 ". Osobno imam dva IMT-a. Jednobrazdni 16" i dvobrazni 10". Koristimo ih s IMT 539. Jednobraznim oremo (kada treba) tvrđu zemlju a i ledinu kada nismo imali jači traktor. Dvobraznim oremo svu zemlju koja je imala kulture u istoj godini. Naravno i manje parcele. Jako smo zadovoljni tom kombinacijom. Lakše zemlje oremo 1. direktnom a teže u 3. sporom. I što sam primjetio kada oremo 1. brzom bolje se zemlja slaže.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
tko se drži one stare"1cm=1ks " to i ide donekle..
ove gidine ju zemlja vraški tvrda i sabita i 75 taku je uvrh glave 2x14 na dubini od 25 cm(30 nemre vuči jer proklizavaju kotači) i bome tak kaj se i grijati počel motor kolko mu je bilo teško na par parcela..
kolega sa zetorom 60 ks i 2x12 na 25 cm isto kaže uvrh glave mu je vuči i kad kad zna doči dio da jednostavno traktor stane i vrte kotači na mjestu kolko je tvrda zemlja..
TD 90 i 3x12, 25 cm dubine i isto mu je uvrh glave na nekim mjestima..
pa da vidimo onog specijalca koji bude onda vukel za 70 ks 3 brazde na 25-30 cm i kaj napravi dobar posel..

al to je tak pri meni,normalno kod drugih je drugačiju tip tla pa i donekle ide ta kombinacija..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
tu u selu je znal doc usluzno orat jedan covjek sa fiatom 640 i 3x10 i gore susjed je oral s carrarom 60 ks s 3x10 i naprave posel
 

Najnoviji postovi

Na vrh