• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa i unda se preračuna u cole i evo ti colaže pluga...
De razmisli još jednom .
Plug na štangi može ljevo /desno , također na traktoru može biti različiti trag kotača ..to znači (meni ) da odrezana širina zemlje ne daje podatak kolika je nazivna veličina pluga .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zašto postoji taj pomak ljevo desno na plugovima?
Plug kod oranja mora ići ravno a ne vuć ukoso.i toplink uvjek ravno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Zašto postoji taj pomak ljevo desno na plugovima?
Plug kod oranja mora ići ravno a ne vuć ukoso.i toplink uvjek ravno.
Sam si sebi dao odgovor , da bi se konpenzirala razlika u tragu kotača jer topling mora stajati ravno
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
E pa na jednobraznom nemreš točno znat colažu.

Po mom skromnom iskustvu i skicama raznih plugova slobodno ću interpretirati mjerenje colaže. Dakle, isto kao i kod više brazdnih. Plug se naštima da stoji paralelno centriran, zakačen za traktor kao da ide orati. Peta lemeša treba dodirivati zamišljenu crtu traga zadnjeg točka. Tada je razmak od ponte lemeša do točka colaža pluga. Ovo bi trebalo vrijediti za sve plugove. Ovako se mjeri i zahvat prve brazde kod plugova s više brazda.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To štima al u praksi ima otstupanja i uvjek se pokaže drugačije.
Sve ovisi o tvom štimanju pluga poluga traktora i položaju samog pluga.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
poluge na traktoru se naštimaju tako da budu u centu(obje jednako udaljene od gume) i po tom si slažeš širinu prednje brazde,bar tak mi radimo i uvijek je dobro naštimano...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
To štima al u praksi ima otstupanja i uvjek se pokaže drugačije.
Sve ovisi o tvom štimanju pluga poluga traktora i položaju samog pluga.

Naravno da ovisi o štimanju poluga. Plug uvjek mora biti u centru. Izmjeri se sredina između prvih točkova i zabilježi, pa se izmjeri sredina između zadnjih točkova i zabilježi. Postavi konop po toj crti i plug u paralelu s tom crtom. Sad primakni plug da peta lemeša dodiriva unutarnju crtu zadnje gume (može se staviti drugi konop u paralelu uz gumu, kao da guma gazi kroz brazdu). Mjera od ponte lemeša do te crte uz gumu trebala bi biti colaža pluga. Kod višebrazdnih taj razmak i razmak između dva pluga trebao bi biti isti.
E sad se slažem da ako se plug odmakne od gume da možda može odoravati više cola ali onda traži veću snagu, višu masu zemlje odbaca, zemlja ide preko pluga. Čak takve brazde mogu biti nejednake, dobro ne zaorane / uvrnute. Kod višebrazdnih plugova nije jednaka prva i ostale brazde itd.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Slažem se dobro si opisal,samo kod tog zabacicanja zemlje dobro dojde onaj sfrknuti lim iznad daske i plug uvijek mora ravno stajat neovisno o položaju traktora.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kako ćemo ovom plugu odretiti colažu i koji bi ga traktor mogao vući?

h7v5.jpg


js3m.jpg


Ovaj gornji dio na drugoj slici, poviše daske sam dodao po nagibu s deflektora s IMT-ovih plugova. Zemlja mi je išla preko daske. Sad sam postigao da uvrne zemlju da se nigdje ne pozna da je trava bila.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
taj plug mi se čini da je nekih 8-10 cola zahvata........al kod njega je drugo, on je za veću dubinu......pa ti dođe isto kao da imaš 14 cola sa manjom dubinom.......moje mišljenje......a zahvat pluga je onoliko "koliko raonik reže".......preko toga nemožeš, a ako nevuće uvijek se može smanjiti brazda.....
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Jučer oro s tri pluga s pretplužnjacima. Vlažna zemlja i trava likava ne puca tako da mi se trava štopala oko pretplužnjaka. Morati ću ih danas skinuti ili sam u krivu.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
taj plug mi se čini da je nekih 8-10 cola zahvata........al kod njega je drugo, on je za veću dubinu......pa ti dođe isto kao da imaš 14 cola sa manjom dubinom.......moje mišljenje......a zahvat pluga je onoliko "koliko raonik reže".......preko toga nemožeš, a ako nevuće uvijek se može smanjiti brazda.....

Ovaj plug ima lemeš od 40 cm. Ali kad ore otkida / odorava 50 cm (20 cola) u ledini a u oranom zemlji i više. Dubina je 45 cm pa na više što zavisi od potrebe. Što je veća dubina oranja stvara se veća količina zemlje koju treba okrenuti pa se otpor traktoru povećava s većom dubinom. Hoću reći na 45 cm dubine može orati i četvrtom a na 60 cm dubine drugom. Ima još nekih mogućnosti koje još nisam provjerio, može se raširiti. Primjetio sam da mi se daska dosta troši na rubnom dijelu pa se već nagrizla željezna podloga koja drži dasku. Moram napraviti neko ojačanje da se ne pojede nosač daske.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da se nevidi za koji je traktor zakvačeno, pomislio bi da je plug za tomu vinkovića, ovako sa slika.......
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ajmo malo pogledati problematiku iz drugog kuta...... nekada dok nije bilo traktora, dok su konji i volovi vukli plugove, kolko je coli mogao vuči konj a kolko vol? Koja dubina? I kak se niko ni sjetil napraviti jednobrazni prekretač za konja, gore dole gore dole i sve oreš na jednu stranu......sad je još pitanje kam utaknuti crijevo hidraulike,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ajmo malo pogledati problematiku iz drugog kuta...... nekada dok nije bilo traktora, dok su konji i volovi vukli plugove, kolko je coli mogao vuči konj a kolko vol? Koja dubina? I kak se niko ni sjetil napraviti jednobrazni prekretač za konja, gore dole gore dole i sve oreš na jednu stranu......sad je još pitanje kam utaknuti crijevo hidraulike,

Varaš se glede prekretača na konjsku vuču.
Moj djed ga je imal. :icon_super:
Daske pod 90°. Jedno crijevo od hidraulike u desnu, a drugo u lijevu ruku. :icon_lol:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kako ćemo ovom plugu odretiti colažu i koji bi ga traktor mogao vući?

h7v5.jpg


js3m.jpg


Ovaj gornji dio na drugoj slici, poviše daske sam dodao po nagibu s deflektora s IMT-ovih plugova. Zemlja mi je išla preko daske. Sad sam postigao da uvrne zemlju da se nigdje ne pozna da je trava bila.
Mjeriš pod pravim kutem od vanjskog dijela plaza do zadnjeg vrha raonika i dobiješ radnu širinu, tj. širinu brazde.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Mjeriš pod pravim kutem od vanjskog dijela plaza do zadnjeg vrha raonika i dobiješ radnu širinu, tj. širinu brazde.

Nisam tako mjerio. Mjerio sam od vanjskog dijela plaza do završetka lemeša. Ali plug odorava i više nego što podreže. Plug se pomiče po rudi lijevo / desno tako zavisi od tvrdoće zemlje i dubine koju hoću, prilagodim brazdu / odoravanje. Ako je zemlja mekša a orem 45 cm dubine odoravao sam i 60 cm širine. Plug gurne dio zemlje tj. prevrne iako lemeš nije podsjekao. Prosječno odoravam s ovim plugom 45 cm i u ledini. Tražio sam ovakvog jednobrazdnog prevrtača ali nisam našao.

Pontu lemeša sam zavario jer sam je ukrivio pa sam je morao batom tući i ispravljati. Trebao sam imati malo duži komad, ali za sada služi super.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam ti napisao kako ćeš znati koliko je cola tvoj plug i coli se mjere po širini odrezane brazde, po tzv. plastici. Ono što otkinešse ne računa u colažu. Ono što se otkine stvara oplazine ako zemlja nije otkinuta u nivou plastice - reza raonika.
 

Najnoviji postovi

Na vrh