• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Al sta nije na jedno braznom isto na pocetku kak se kopca na traktor pa prema zadnjem dijelu u onom trokutu na pocetku se nemoze odredit koje je colaze plug??
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Najtocnije je odrediti colazu kod jednobrznog pluga je kad skida drugu brazdu izmjerit koliko je zemlje skinul.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa nije problem izmjeriti i ovak,bez da ideš orat....izmjeriš kolko ima cm od pete do kraja noža(lemeša) : 2.5 i dobiš colažu pluga..moreš fulat za 1-2 cm al ipak z 5 cm nemreš fulat(2 cola)
 
S

Sale Pula

Guest
Pozdrav svima iz Pule.

Apsolutni sam početnik, nikad nisam montirao plug na traktor, štoviše, tek sam dobio traktor na korištenje, i nedavno naučio kako se montiraju i koriste priključci kojima raspolažem u ovom trenutku (sanduk i kosilica).

Imam pitanje vezano uz odabir pluga. Posjedujem nekoliko starijih maslinika koje planiram plitko izorati (15 cm, maksimalno 20 cm), nakon nanošenja gnojiva na pokošeno tlo.

Posjedujem traktor IMT 539, a u svezi nabave pluga, zanima me da li bi iskusniji članovi foruma potvrdili da je za moju potrebu oranja plug OLT PTO-2.25 kvalitetan odabir? Htio bih primarno izbjeći situaciju gdje bi plug eventualno orao preduboko (bez mogućnosti da ore pliće) i time oštetio korijenje maslina.

Nadalje, obzirom da se u maslinicima naiđe na poprilično veliki kamen tu i tamo, treba mi vaše mišljenje na koji način paziti da se plug ne ošteti (da li sporom vožnjom traktora pa odmah dizanje priključka čim primijetim da je plug naletio na kamen ili...?)

Razmatram kupnju novog pluga, poglavito jer sam neiskusan po pitanju plugova i ne poznajem kriterije za ocjenu rabljenih plugova.

Ponavljam, potpuni sam početnik u smislu oranja i pluga i tek se učim pojmovima kao što su "lemeš", "greda", "klirens" i ostalo. :)

Planiram, nakon kupnje pluga, angažirati iskusnog orača koji će podesiti plug za optimalan rad.

Unaprijed hvala, ljudi, na vašem mišljenju.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pretpostavljam da na plugu imaš proširenu rupu kako bi plug mogao šetati u slučaju neravnina. Kod mene toga nema ali i to je moguće pa plug samostalno pliva kad postigne određenu dubinu. Pitanje je kako određuješ dubinu? Koju ti ulogu na plugu ima peta ili plaz? Po meni opet poteznicom ili toplinkom. Za točak se slažem da nije potreban. On daje sigurnost kad nemaš dovoljno iskustva u podešavanju pluga.

točak je potreban kod ugarenja ako je malo tvrđa hidraulika, pogotovo kod pomičnih plugova.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@sale pula bok i dobrodošao

Ako imaš novaca kupi si novi plug,mada se da nač i dobar polovni.
Za 539 je super plug od 10cola ili ti 25cm zahvata po brazdi.
Imt 755 niski ili neki olt 10 cola.
Za stalnu dubinu si kupi pomočni kotač kaj dođe na zadnji kraj pluga.
Nemreš znat kad buš naletio na kamen,moral bi znat na kojoj su dubini pa da ih izbjegneš.
Ako budeš oral tu parcelu prvi put odi u 2.sporoj polako i akonkaj osjetiš ili čuješ odma stani i podigni plug malo pa kreneš dalje pa ga spustiš itd.

Ako izoreš koji kamen,nakon oranja ih pokupi da te nebi zezali kod sljedečeg oranja.

Ak imaš još koje pitanje,pitaj.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
@Sale
Maslinik se ne ore plugom. Plug će ostaviti brazde uz stabla maslina i imaš to problem poravnati. Mi maslinike frezamo s frezama i to u proljeće dva puta i nema trave, zemlja ostane prilično ravna. Kad je stari maslinik onda se može orati samo oko maslina1,5 m i 5-7 cm dubine jer je korjenje plitko, ostalo se kosi ili malčira. Što se tiče kamena i freza to moraš paziti jer ćeš ukriviti nože.
Kamen i plug nisu kompatibilni zato je najbolje sve kamenje izvaditi bagerom (već sam se navadio a ima još) i orati bez stresa. Prije 15ak dana polomio sam onaj bolcen za kopčanje na traktor na rigoleru.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418








Evo mog pluga! Imam par pitanja, ovo povišenje daske, je li pravilnog oblika, većinom je jače savijeno na prelazi preko daske i tako "brije" gornji dio brazde i baca ga na dno jarka? Prvo sam mislio da je spigano, ali ne izgleda tako, boja sa zadnje strane nije ispucala, a i na par udaraca batom nije reagiralo:icon_mrgreen: Širina od unutarnjeg dijela plaza do zadnje špice lemeša je ravno 35 cm, znači još plus 1 cm debljina plaza, da li se to vodi pod 14" ili 16"? Plug je OLT Alkar 1A, godina proizvodnje 1982. Danas sam ga zakopčao za traktor, problem je što ga ne mogu dignuti dovoljno visoko, na nekih 15 cm od zemlje je, trebat će paziti pri transportu. Nestrpljiv sam da ga isprobam!!!
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Evo mog pluga! Imam par pitanja, ovo povišenje daske, je li pravilnog oblika, većinom je jače savijeno na prelazi preko daske i tako "brije" gornji dio brazde i baca ga na dno jarka? Prvo sam mislio da je spigano, ali ne izgleda tako, boja sa zadnje strane nije ispucala, a i na par udaraca batom nije reagiralo:icon_mrgreen: Širina od unutarnjeg dijela plaza do zadnje špice lemeša je ravno 35 cm, znači još plus 1 cm debljina plaza, da li se to vodi pod 14" ili 16"? Plug je OLT Alkar 1A, godina proizvodnje 1982. Danas sam ga zakopčao za traktor, problem je što ga ne mogu dignuti dovoljno visoko, na nekih 15 cm od zemlje je, trebat će paziti pri transportu. Nestrpljiv sam da ga isprobam!!!

kaj nije 35 cm 12'' ?

imam ja olt slavonca 2x12 i isto ga digne 15-20 cm od zemlje,nije nikakav problem,problem je kad na rikverc trebas nekam iti a smeta jer je nizak
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod dvobraznih se može izmjerit lako,al ko jednobraznih je teško točno izmjwrit,kad peš orat uzmi merar sa sobom i izmjeri količinz zemlje koju skida ili ti okreče,al u drugom prohodu,samo pazi kak ti je tanjur ili ti crtalo naštelano,stavi ga da uzima 3cm više nego špica lemeša.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kod dvobraznih se može izmjerit lako,al ko jednobraznih je teško točno izmjwrit,kad peš orat uzmi merar sa sobom i izmjeri količinz zemlje koju skida ili ti okreče,al u drugom prohodu,samo pazi kak ti je tanjur ili ti crtalo naštelano,stavi ga da uzima 3cm više nego špica lemeša.
I opet neće ništa znati , ako plug pomakne skroz u ljevu stranu može odorati i 50 cm :mur::mur::mur:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
puknuti ima i takvih specijalaca,npr.moj kum..inače je plug bio 14 cola i kaže premali je,pa ga razvukel na osovini na 50 cm i sam fergo (539) muku muči sa njim na večoj dubini,i to ja nebi nazvao oranjem jer svako malo podiže plug jer normalno traktor nemre vuči...to je bolje rečeno skrampano..a jaosiga onaj koji ide poslije na te "brazde" skoro kaj nemoraš bubrege iskat po kabini u našem TD-u a njegov fego pa se oče raspasti...

a da jednostavno,ako nije problem zakači plug za traktor (poluge centrirane) i izmjeri širinu od traktorske gume do ravnine s petom(pitanje u kakvom je stanju lemeš pa...) i onda bi moral dobiti širinu brazde...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
.

a da jednostavno,ako nije problem zakači plug za traktor (poluge centrirane) i izmjeri širinu od traktorske gume do ravnine s petom(pitanje u kakvom je stanju lemeš pa...) i onda bi moral dobiti širinu brazde...
Dobije širinu brazde a ne nazivnu veeličinu pluga .
 

Najnoviji postovi

Na vrh