• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koliko plačate drva na rastu???

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
jel to znaci da onda ja sad nemam koga za pitat sta je za sjec ili ipak imam
i odmah da pitam jel netko od vas mozda zainteresiran za sjecu i otkup tog potencijalog drva kojeg imam
znam samo da je bukva sad jel za ogrijev ili nesto vise fensi pojma nemam
nadala sam se iduci tjedan ako zdravlje da (vucem upalu pluca vec tjednima) do sumarije pa tamo pitat nekog i dogovorit neki izlazak na teren da se vidi kakva je ta bukva i koliko toga ima
btw jel to kosta i koliko kosta da taj netko tko je osposobljen izadje i pogleda i pocekica

koliko ja znam ako to nekom daš da ti on posijeće, mogla bi izvuć malo od tih 250m2, tj neznam ča je tebi malo al moze biti oko 20 000kn ako netko drugi siječe :)
 
K

kmica

Guest
Cijena je za metar kubni.
pozdrav svima

to me jeuvijek interesiralo. npr. doveze ti on 14 m kubnih a ti si uvjeren da ima manje ili ne znaš koliko ima kako ćeš provjeriti da je to otprilike točno.

kako izmjeriti ta dovežena drva u višemetrici.

prošle godine htio sam kupiti od šumarije pa su me odgovorili, te preverit će te kod utovara, kod dovoza, dobit ćes same kvrge......
prijedlozi i rješenja su dobrodošli za slijedeću sezonu
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
To je pravo pitanje... sad čujem od jednog uvaženog člana da je 200 kn m3 sa skladišta lokalne šumarije...
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
šumarija ti da neka dosta loša drva i piljena su na 90cm a kad meri meri ko da su metar... eto, mene nisu toliko zahebali jer ja sam to sve vidia i ovaj je neko vrijeme bi sa ća pa smo one koje je označia maknuli uzeli još metar unutra i vratili označene
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
pozdrav svima
to me jeuvijek interesiralo. npr. doveze ti on 14 m kubnih a ti si uvjeren da ima manje ili ne znaš koliko ima kako ćeš provjeriti da je to otprilike točno.
kako izmjeriti ta dovežena drva u višemetrici.
prošle godine htio sam kupiti od šumarije pa su me odgovorili, te preverit će te kod utovara, kod dovoza, dobit ćes same kvrge......
prijedlozi i rješenja su dobrodošli za slijedeću sezonu

Formula ti je ovo. d-promjer(26cm) L-duljina (4m)
d^2* PI*L
----------- = m3 -> ispada 0,21 kubik i tako za svaki trupac.
40000
Uglavnom je duljina 4 metra.

To je pravo pitanje... sad čujem od jednog uvaženog člana da je 200 kn m3 sa skladišta lokalne šumarije...

Jučer sam čuo da se navodno sprema poskupljenje. Od 15-20 %. Velim nije provjereno.
 
K

kmica

Guest
Formula ti je ovo. d-promjer(26cm) L-duljina (4m)
d^2* PI*L
----------- = m3 -> ispada 0,21 kubik i tako za svaki trupac.
40000
Uglavnom je duljina 4 metra.



Jučer sam čuo da se navodno sprema poskupljenje. Od 15-20 %. Velim nije provjereno.
znaci princip je bio slijedeci. platis drva, das uplatnicu u sumariju, nadjes prijavoz za visemetricu, dvojica rade na mom podrucju i oderu te 1500kn za prijevoz .
zar vi svaku turu mjerite prije nego platite,kvrgavo, neravno, na hrpi...... namoguce za izmjeriti ili se pouzdate u srecu i postenje vozaca pa odredite od oka, a on iskrca 2 uz put.....
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
znaci princip je bio slijedeci. platis drva, das uplatnicu u sumariju, nadjes prijavoz za visemetricu, dvojica rade na mom podrucju i oderu te 1500kn za prijevoz .
zar vi svaku turu mjerite prije nego platite,kvrgavo, neravno, na hrpi...... namoguce za izmjeriti ili se pouzdate u srecu i postenje vozaca pa odredite od oka, a on iskrca 2 uz put.....

Tehničar tu višemetricu također mora primiti kao drvnu masu. Negdje ti na svaki trupac višemetrice napišu koliko ima kubika. Kada otpremaju u ručno računalo se unosi vrsta i promjer i program automatski piše koliko ima kubika. Program ne laže, no mogu ti oni povećati promjer pa ćeš dobiti manje. Mada nekako sumnjam. Tehničar koji radi otpremu mora izmjeriti svaki trupac. Obavezno, bez iznimke, bio on grbav ili kvrgav. A prijevoznik kao takav, ne znam jesi li možda čuo da je neki tako krao trupce. Sumnjam da će zakidati osobu koja je kupila 15 kubika za ogrjev. Ono što je na lageru je uvedeno. Pogotovo sada uz sve ove istrage i manjak novca. Njihovi međusobni dogovori su druga stvar. Kod mene je prijevoz 10 kubika višemetrice 500 kuna. Traktorska ekipaža. Kamion s prikolicom 1000 kuna, to je oko 22-25 kubika ovisno o riziku vozača.
Moj ti je savjet da odeš u šumariju i pitaš, ovo nije reklama jer i ja sam dobio grabov živičnjak koji sam cijepao tjedan dana, a radio sam u šumariji. Sve se dogovori, možeš i ti s prijevoznikom ići kad on tovari višemetricu, to nije zabranjeno.
 
K

kmica

Guest
Tehničar tu višemetricu također mora primiti kao drvnu masu. Negdje ti na svaki trupac višemetrice napišu koliko ima kubika. Kada otpremaju u ručno računalo se unosi vrsta i promjer i program automatski piše koliko ima kubika. Program ne laže, no mogu ti oni povećati promjer pa ćeš dobiti manje. Mada nekako sumnjam. Tehničar koji radi otpremu mora izmjeriti svaki trupac. Obavezno, bez iznimke, bio on grbav ili kvrgav. A prijevoznik kao takav, ne znam jesi li možda čuo da je neki tako krao trupce. Sumnjam da će zakidati osobu koja je kupila 15 kubika za ogrjev. Ono što je na lageru je uvedeno. Pogotovo sada uz sve ove istrage i manjak novca. Njihovi međusobni dogovori su druga stvar. Kod mene je prijevoz 10 kubika višemetrice 500 kuna. Traktorska ekipaža. Kamion s prikolicom 1000 kuna, to je oko 22-25 kubika ovisno o riziku vozača.
Moj ti je savjet da odeš u šumariju i pitaš, ovo nije reklama jer i ja sam dobio grabov živičnjak koji sam cijepao tjedan dana, a radio sam u šumariji. Sve se dogovori, možeš i ti s prijevoznikom ići kad on tovari višemetricu, to nije zabranjeno.
Bas ti hvala .
ovo su stvarno korisne informacije. jos samo prijevoz koji je jako skup...... kamion i prikolica 15m kub. nisam siguran ali mislim da je tako bilo 1500 kunica mi se cini neprimjereno puno. za 25 km voznje. kad bi bar bila kakva trktorska ekip. kod mene .....sumarija nudi ovu dvojicu....
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
šta su to freška drva da kamion s prikolicom može da vozi samo 22 kubika? to bi bila tona po kubiku, šta toliko imaju ta drva?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
bukva s 15 % vlage (znači suha) može varirati od 800 do 900 kg po PROSTORNOM metru, znači da je po kubičnom metru još i teža od tone...i to još uvijek pričamo o suhoj, a mokra je oko 40% vlage...i više...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
šta su to freška drva da kamion s prikolicom može da vozi samo 22 kubika? to bi bila tona po kubiku, šta toliko imaju ta drva?

niti jedan kamion nemože voziti 22 kubika a da nije u pretovaru pa niti suhog drveta
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
niti jedan kamion nemože voziti 22 kubika a da nije u pretovaru pa niti suhog drveta

pa čovjek je rekao kamion i prikolica, kod mene ljudi na kamionu voze mokrih 11 kubika a na prikolici 14 kubika
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
pa čovjek je rekao kamion i prikolica, kod mene ljudi na kamionu voze mokrih 11 kubika a na prikolici 14 kubika

ako pričate o kamionu šumaru, uglavnom se radi o trupcima koji su "mokri"...ja se u životu nisam susretao sa "suhim" trupcima drveta za ogrjev...razlike u težini mogu biti da li se sječe i vozi kad je takvo drvo pod vegetacijom ili ne tj da li je pod mezgrom ili ne...navodno da su drva za ogrjev slabije kvalitete ako su sječena pod mezgrom tj kad listaju i vuku vodu u sebe...kroz svoj kratkotrajni život puno puta sam ložio razne peći drvima koja su bila sječena u zimi i pod mezgrom...zamislite, peć se nije bunila na niti jedno drvo...

jedino što je važno kod drveta za ogrjev jest da je SUHO i onda je njegova kvaliteta i energija optimalna...

također na težinu drveta za ogrjev utječe, npr da li se radi o granatoj bukvi livadarki ili šumskoj ili visinskoj sa malo grana, da li raste u kamennjaru itd itd...
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
a sve to zavisi koliko voze od ljudi, ima koji su škrti pa ih prekriže na kamionu da izgleda koda ih je više i varaju te a ima prepoštenih, lani mi je jedan dovezao dobrih 12 kubika a naplatio 11 ili čak 10. nikada nismo imali takva drva, kad je jednog istovarao curio mu je ulje na dizalici, trupac je 74cm promjera i 6,50 dugačak a ravan ko svijeća.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Možda je malo off al moram nekaj napisati u vezi "mezge"
Ja sam itekako imal probleme s takvim drvom.
Bukva grab i hrast sječeni pod kraj 4.mjeseca.
Poslje sječe je odmah bilo cjepano na metrice i tak stalo nekih 2 mjeseca.
Poslje toga je doveženo doma, spiljeno na kratko i ostavljeno na hrpi još 2 mjeseca.
Kad sam krenul slagat tu hrpu u sušu sve kaj je bilo unutra je bilo pljesnivo.
I neznam dal mi se čini ili je igral koji drugi faktor ulogu al po MOM su ta drva lošije gorjela i grijala.
Inače prakticiram isto il slično al nekih 2-3 mjeseca ranije.
Jedino gaciju sječem cijelu godinu :finga:
I nikad problema kak god da bila skladištena 8)

Da na kraju sve gori u peči je istina.
Ja iskoristim sve za ogrjev kaj priberem.Sad vodoprivreda čisti kanale i potoke pa sam pobral SVE kaj su ostavili. Nek se najde :blackeye
Al da ima razlike . . .
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
"mezge"
Ja sam itekako imal probleme s takvim drvom.
Bukva grab i hrast sječeni pod kraj 4.mjeseca.
Poslje sječe je odmah bilo cjepano na metrice i tak stalo nekih 2 mjeseca.
Poslje toga je doveženo doma, spiljeno na kratko i ostavljeno na hrpi još 2 mjeseca.
Kad sam krenul slagat tu hrpu u sušu sve kaj je bilo unutra je bilo pljesnivo.
I neznam dal mi se čini ili je igral koji drugi faktor ulogu al po MOM su ta drva lošije gorjela i grijala.

Nikad nisam čuo za izraz "mezga". Drvo koje se sječe u početku vegetacije, 4. i 5. mjesec, pogotovo bukva i grab, mora se odmah raspiliti i složiti, metrica ili na kratko i raskoliti, ali takvo drvo se obavezno mora odignuti od tla. Barem deset centimetara, ne smije biti u dodiru s tlom i nikako ispod nekog drveta. Natkriti najlonom ili pločama da, ali nikako ispod drveta. Onda će izgledati kao pljesnjivo - prosukljavit će i s tim će pasti kvaliteta. Ono dobro gori, ali nema više onu energetsku vrijednost.
Susjed je kupio 20 metara bukovo-grabove metrice i ostavio u voćnjaku na tlu. Rekao sam mu neka si nadigne malo jer će propasti, rekao je nek se suši. Kad je pilio svaki komad je bio sukljiv. Kaže da mi nije vjerovao da će se to dogoditi. Od tada slaže nadignuto i nema problema bilo sječeno u zimi ili u proljeće. Prešao je s plina na drvo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh