• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koliko plačate drva na rastu???

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ovako,odlucio sam porušiti oko 3 hektara šume,uglavnom je šuma bukova i za ogrijev. Zanima me slijedeće; čovjek koji je zainteresiran da obavi taj posao(rušenje,izvlačenje,prijevoz do kupca),znači ja ništa ne bi imao s tim drvima osim sto bi dobio na kraju novac od svega prije navedenog što bi on obavio. Rekao mi je da on plasira drva kupcu po 220 kuna po kubiku,od toga on kao izvršioc svih ovih prije navedenih radnji traži 120 kuna po kubiku,dakle meni kao vlasniku isplačuje 100 kuna za kubik bukovine. Zanima me samo jedno,jeli to normalna i poštena cijena(100 kuna za kubik) koja se nudi meni kao vlasniku šume.

tri hektara odjednom (odnosno više od trećine) je previše s tvoje strane za prvi put. Barem bi meni bilo. 1 ha za prvi put je uvrh glave da vidiš kako majstor diše. Ako te i zavalja za novac gubitak neće biti prevelik. Premalo novca ćeš dobiti na kraju za ovako veliku površinu. Ako će on mjeriti već mi se vidi da će odbijati i koru od volumena pa će i kubikaža biti manja. .

Koja je razlika između kubičnog i prostornog metra?
Kubik je volumen, obujam, a prostorni metar ti je taj volumen iscijepan s međuprostorom.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
tri hektara odjednom (odnosno više od trećine) je previše s tvoje strane za prvi put. Barem bi meni bilo. 1 ha za prvi put je uvrh glave da vidiš kako majstor diše. Ako te i zavalja za novac gubitak neće biti prevelik. Premalo novca ćeš dobiti na kraju za ovako veliku površinu. Ako će on mjeriti već mi se vidi da će odbijati i koru od volumena pa će i kubikaža biti manja. .


Kubik je volumen, obujam, a prostorni metar ti je taj volumen iscijepan s međuprostorom.

evo da se i ja malo uključim u tu raspravu.te trupce mjeri lugar za privatnu šumu a kora se naravno odbija kao i na svakom trupcu.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
evo da se i ja malo uključim u tu raspravu.te trupce mjeri lugar za privatnu šumu a kora se naravno odbija kao i na svakom trupcu.

Nekad bilo, od 1.6. HŠ više ne naplaćuju usluge koje imaju veze s privatnim šumama. Od doznake do otpreme. Jedan lugar mi je rekao, da mu nije na kraj pameti ići 30 km u jednom smjeru besplatno. Kaže, ako i dobije nešto od čovjeka, ovaj ga može prijaviti da ga je ucjenjivao za lovu ili neka gazda dođe po njega i vozi ga natrag doma. A firma tako podržava rad na crno i samim tim manipulacije s cijenom drveta. A po pričama koje čujem privatnim šumoposjednicima se priprema vatromet.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Nekad bilo, od 1.6. HŠ više ne naplaćuju usluge koje imaju veze s privatnim šumama. Od doznake do otpreme. Jedan lugar mi je rekao, da mu nije na kraj pameti ići 30 km u jednom smjeru besplatno. Kaže, ako i dobije nešto od čovjeka, ovaj ga može prijaviti da ga je ucjenjivao za lovu ili neka gazda dođe po njega i vozi ga natrag doma. A firma tako podržava rad na crno i samim tim manipulacije s cijenom drveta. A po pričama koje čujem privatnim šumoposjednicima se priprema vatromet.

neznam kako je kod vas al kod nas u gorskom kotaru je malo drugačije jer ima puno privatne šume i ozbilno se radi. to ti se naplaćivala takasa za više od 50m3 ako si rušio a do toga se nije ništa napljaćivalo.a lugar kod nas ima službeni auto ladu nivu. da sprema im se vatromet i to jako veliki od 01,01

jako sam dobro upućen u situaciju sa privatnom šumom jer imam obrt i bavim se isključivo privatnom šumom, na licitacije nejdem jer to je otišlo sve u k...c cjene da se nemožeš pokriti kolko ruše jedni drugima.

na području koje pokriva moja šumarija prošle godine je otpremljeno nešto više od 16 000 m3 PRIVATNE ŠUME a to nije baš malo.
 
Posljednje uređivanje:

Å¡ole

Član
Tu od
18 Velj 2011
Poruka
78
Evo došla je nova uredba iz carine koja se tiče izvoza ogrjevnog drva iz RH. Naime više nema tjednog carinjenja, slanja kamiona direktno na prijelaz itd, slijedećih godinu dana svi kamioni sa ogrjevnim drvo , sječkom itd moraju na carinu prvo izvozno ocariniti, a na carini se traže podaci o porijeklu robe , znači ugovori sa Hrvatskim šumama o kupnji robe itd... A sve ovo kao u svrhu suzbijanja crnog tržišta prilikom izvoza... E sad nisam siguran kakva je situacija sa firmama koje kupuju robu većinom sa privatnih posjeda pa prerađuju i izvoze....
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
E sad nisam siguran kakva je situacija sa firmama koje kupuju robu većinom sa privatnih posjeda pa prerađuju i izvoze....

E sad, vjerojatno je isto, no za sve postoji "rješenje" viška otpremnica i popratnica. A iz privatnih šuma kod mene se jedino prerađuju trupci i izvoze. Jednom je jedan privatnik radio ogrjev u privatnoj šumi i platio je 60 kuna grab prostorni metar u procjeni. Bogme je dobro naplatio poslije.

Mene zanima zna li netko točno koliko košta, odnosno koliki je trošak izrade jednog kubika hrastove tehnike? Navest ću primjer: Nakupac iz Zagreba/Sesveta/Dugog sela, želi kupiti trupce hrasta. Udaljenost šume od sjedišta firme max 50 km. Ima oko 35 kubika trupaca. E sad, ako on sam ruši i i odvozi cijena je 1050 kuna, a ako recimo ja to radim i dovezem trupce sebi na dvor onda je cijena između 2200 i 2500 kuna za kubik.
Ja ne mogu vjerovati da je trošak za jedan kubik 1000 kuna. Pa na što to radi i tko to radi da je to toliko skupo?

Nedavni slučaj u Slavoniji. Čovjek nađe kupca za trupce topole. Cijene je ako se dobro sjećam bila 270 kuna za kubik. Zrele, zdrave i lijepe topole. Ovaj sruši a nakupac mu kaže da mu sada nudi 160 kuna, pa neka uzme ili ostavi. Topole danas leže u šumi i propadaju. Greška mu je bila prva što nije uzeo kaparu.

Jednom sam predložio da nakupci moraju biti licencirani. Smijali su mi se, a zbog ovakvih stvari bi netko završio u zatvoru barem na tjedan dana i dobio zabranu rada. Pa neka ga onda njegovi radnici tuže.
 
C

cvile

Guest
E sad, vjerojatno je isto, no za sve postoji "rješenje" viška otpremnica i popratnica. A iz privatnih šuma kod mene se jedino prerađuju trupci i izvoze. Jednom je jedan privatnik radio ogrjev u privatnoj šumi i platio je 60 kuna grab prostorni metar u procjeni. Bogme je dobro naplatio poslije.

Mene zanima zna li netko točno koliko košta, odnosno koliki je trošak izrade jednog kubika hrastove tehnike? Navest ću primjer: Nakupac iz Zagreba/Sesveta/Dugog sela, želi kupiti trupce hrasta. Udaljenost šume od sjedišta firme max 50 km. Ima oko 35 kubika trupaca. E sad, ako on sam ruši i i odvozi cijena je 1050 kuna, a ako recimo ja to radim i dovezem trupce sebi na dvor onda je cijena između 2200 i 2500 kuna za kubik.
Ja ne mogu vjerovati da je trošak za jedan kubik 1000 kuna. Pa na što to radi i tko to radi da je to toliko skupo?

Nedavni slučaj u Slavoniji. Čovjek nađe kupca za trupce topole. Cijene je ako se dobro sjećam bila 270 kuna za kubik. Zrele, zdrave i lijepe topole. Ovaj sruši a nakupac mu kaže da mu sada nudi 160 kuna, pa neka uzme ili ostavi. Topole danas leže u šumi i propadaju. Greška mu je bila prva što nije uzeo kaparu.

Jednom sam predložio da nakupci moraju biti licencirani. Smijali su mi se, a zbog ovakvih stvari bi netko završio u zatvoru barem na tjedan dana i dobio zabranu rada. Pa neka ga onda njegovi radnici tuže.

za 1000 kn po kubiku ima da ga helikopterom izvlači iz šume, a ne traktorom ili ekipažom....
evo ti svježi primjer: 5 punih kamiona (cca 110 m3 tehnike) je čovjek platio 3000 kn majstoru da sruši i skroji i izvlačenje je platio 10000 kn s tim da je sve ovrške dao također čovjeku koji mu je izvlačio....čuo sam da rušenje i izvlačenje u mom kraju ide od 150-300 kn/m3.....
ali dosta zavisi o kojem dijelu države pričamo cijene jako variraju....
i daj mi neki kontakt toga koji plaća tehniku hrasta preko 2000 kn.....može i na pp....
a ovo za topolu je klasika.....
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
za 1000 kn po kubiku ima da ga helikopterom izvlači iz šume, a ne traktorom ili ekipažom....
evo ti svježi primjer: 5 punih kamiona (cca 110 m3 tehnike) je čovjek platio 3000 kn majstoru da sruši i skroji i izvlačenje je platio 10000 kn s tim da je sve ovrške dao također čovjeku koji mu je izvlačio....čuo sam da rušenje i izvlačenje u mom kraju ide od 150-300 kn/m3.....
ali dosta zavisi o kojem dijelu države pričamo cijene jako variraju....
i daj mi neki kontakt toga koji plaća tehniku hrasta preko 2000 kn.....može i na pp....
a ovo za topolu je klasika.....

rušenje računaj 40 tak kn po m3
izvlačenje do 1km cca 100-120kn m3
prijevoz kamiona od 30-50km cca 80kn
cijene vrijede kod mene u Slavoniji
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
za 1000 kn po kubiku ima da ga helikopterom izvlači iz šume, a ne traktorom ili ekipažom....
evo ti svježi primjer: 5 punih kamiona (cca 110 m3 tehnike) je čovjek platio 3000 kn majstoru da sruši i skroji i izvlačenje je platio 10000 kn s tim da je sve ovrške dao također čovjeku koji mu je izvlačio....čuo sam da rušenje i izvlačenje u mom kraju ide od 150-300 kn/m3.....
ali dosta zavisi o kojem dijelu države pričamo cijene jako variraju....
i daj mi neki kontakt toga koji plaća tehniku hrasta preko 2000 kn.....može i na pp....
a ovo za topolu je klasika.....

kubik hrastovine klasa F2 je 2150 kuna kubik
dakle, furnirski trupac...a na hrastu imaš od furnira do 3 klase pilanskog koji je negdje oko 300 kuna...
meni na 30 kubika ispadne max 950 kuna prosječne cijene, ako je dublje u šumi moguće je navući možda 1200, ali preko 2000 ne vjerujem...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
kubik hrastovine klasa F2 je 2150 kuna kubik
dakle, furnirski trupac...a na hrastu imaš od furnira do 3 klase pilanskog koji je negdje oko 300 kuna...
meni na 30 kubika ispadne max 950 kuna prosječne cijene, ako je dublje u šumi moguće je navući možda 1200, ali preko 2000 ne vjerujem...

da ne odgovaram svakom posebno, ovaj nakupac je kupio drva od moje pratete prije mjesec dana. ima neku stolariju. i platio je 1050 kuna kubik prosjek.
Što se tiče cijene hrasta nebitno koje klase, imam aktualni cjenik HŠ-a u rukama i cijena unutar klase ovisi o promjeru. Ja imam jedan hrast na koji promjerka ne ide na prsnom promjeru. Jedan ima 76 cm minus 4 cm na koru to je 72 cm, i ako mu takav hrast ne vrijedi 2000 i više kuna za kubik onda vjerojatno dobijemo koliko smo zaslužili.

Jedan joj je nakupac utuvio u glavu da hrast može imati samo prvi trupac furnir. Može imati i više ako ima promjer i ako je zdrav, ne mora imati FI i FII je sasvim dovoljan.
Minimalni promjer za FI i FII kod hrasta je 44 cm s korom, znači minus 4 cm kore je 40 cm, a tako su cijene i izražene. Na panju najniža cijena, HR granica najviša.

Najgore mi je kad moramo govoriti o prosjeku cijene. Neka on meni plati po klasama, tako se plaća i računa u HŠ-u. Ne plaća se prosjek cijene. Jedno je procjena kubika, a drugo prosjek cijene kubika. Zato nam i tako malo nude.

E sad cijena izrade i izvoza, da to je kod mene isto tako, samo što neki računaju i po rezervoaru od 120 - 160 kuna. Izvoz je skup, a do šumske ceste i recimo privremenog stovarišta imam 350 metara. A ovi koji bi to iole dobro napravili koriste šumarijsku opremu, ali ne hvala, da HŠ ima u ponudi uslugu, odmah bih platio, ali fuš s tuđom opremom za vlastiti račun ne dolazi u obzir.

Zato sam počeo učiti talijanski pa ću izravno u pregovore s digićima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
prosječnu cijenu dobiješ kad sve promjere svih trupaca koje imaš smjestiš u klase (furnir I-II, pilanski 1-2-3) te iste uklopiš u tablicu HŠ...
bar sam ja tak delal, tj. platil sam lugara da to napravi.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
rušenje računaj 40 tak kn po m3
izvlačenje do 1km cca 100-120kn m3
prijevoz kamiona od 30-50km cca 80kn
cijene vrijede kod mene u Slavoniji

iste su cjene i kod nas u Gorskom kotaru.i za mene su ok.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
rušenje računaj 40 tak kn po m3
izvlačenje do 1km cca 100-120kn m3
prijevoz kamiona od 30-50km cca 80kn
cijene vrijede kod mene u Slavoniji

Po ovim cijenama mene bi moji trupci koštali malo manje od 65000 kuna ako bi trupci u nekom slučaju išli kod mene na dvor, što je mala vjerojatnost.
Danas sam pitao privatnika koji radi uslugu za HŠ koliko košta.
Sječa, izrada i izvlačenje do kilometra na ravnom terenu do pomoćnog stovarišta 70 kuna po kubiku. a sve dalje je kaže puno skuplje jer je cijena goriva katastrofa.

Kamion s prikolicom max 25 kubika 1000 kuna. Kaže puno brže je gotov s trupcima nego s višemetricom.

Ne mislim rušit cijenu ili nešto, ali mislim da je izvlačenje po ovoj cijeni skupo i previše. OK, meni je jasno da se strojevi trgaju, amortizacija, gorivo, ali opet... mnogo je to novca. Za dva kubika hrasta, prostorni metar graba.

A pričao sam s jednim kupcem koji očito prati ovaj forum jer mi je pokušao "uvaliti" ove cijene, a ja sam mu samo rekao da mene njegov trošak kamiona ne zanima. I tu mi je počeo plakati cijena goriva, ovo ono, uvjeti ovakvi, onakvi. Otpilio sam ga i mislim da ću čekati zimu za sječu.


prosječnu cijenu dobiješ kad sve promjere svih trupaca koje imaš smjestiš u klase (furnir I-II, pilanski 1-2-3) te iste uklopiš u tablicu HŠ...
bar sam ja tak delal, tj. platil sam lugara da to napravi.

Da jasan mi je prosjek cijene, ono što sam zaboravio napisati i pitati, koliko ti je nudio/platio po pojedinoj klasi trupca. To me više zanima od prosječne cijene.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
bio je cjenik hrvatskih šuma osnova za obračun, a prodavalo se sve, tj. nisam htio prodati samo određene klase trupaca nego sve u "đuturi" pa se je i iz tog razloga računala prosječna cijena.
ali, svaki trupac je imao svoj broj, promjer i cijenu.
 

glavonja

Član
Tu od
6 Kol 2012
Poruka
50
bio je cjenik hrvatskih šuma osnova za obračun, a prodavalo se sve, tj. nisam htio prodati samo određene klase trupaca nego sve u "đuturi" pa se je i iz tog razloga računala prosječna cijena.
ali, svaki trupac je imao svoj broj, promjer i cijenu.




samo da se malo obrazimo na cjenu u hš, nije baš realna:confused: "kak za koga "ako imaš pravog čovjeka na pravom:?: mjestu onda je sve ok ali ako nisi te sreče onda slabo od zarade :scratch dok sve po platiš izradu i vuču što na kraju imaš ništa ili malo :madmana: jedino ako sam sve radiš i imaš neki dogovor i sve se da pokrit, zavisi u kojoj šumariji radiš
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
moja šuma, moja izrada, moje izvlačenje...jedino cijena od HŠ jer je to jedini "solidni" orijentir u ovoj državi...kolko je to realno il ne...
 
J

Josip7

Guest
Ispričavam se što pišem u ovu temu budući da duže vremena nema novih poruka. Moje pitanje se baš tiče ove teme.

Dakle, imamo šumu u Saborskom, Lika. Prema katastarskim podacima toga ima oko 29000 m2 ali nije sve spojeno. Jedan dio ima 14400 m2, drugi 2700 m2, treći 5200 m2 i četvrti 6000 m2 a ostalo je svako za sebe. Najviše ima jele i smreke. Na proljeće kanim prodati koliko se bude moglo na panju. Moram još izaći na teren zbog međe a sigurno će mi i geodet trebati.
Zanima me ima li smisla učlaniti se u udrugu privatnih šumoposjednika? Kako se zna je li neki trupac furnirski odnosno rezonans? Vidio sam na stranicama hrvatskih šuma da treba zahtjev za doznaku, vlasnički list, kopija katastarskog plana, izjava kod bilježnika i ostala dokumentacija po potrebi. Zašto treba ova izjava?
Pretpostavljam da su cijene više manje iste u odnosu na cjenik iz 2008?

Unaprijed hvala na odgovoru.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Zanima me ima li smisla učlaniti se u udrugu privatnih šumoposjednika?
Kako se zna je li neki trupac furnirski, rezonans?
Vidio sam na stranicama hrvatskih šuma da treba zahtjev za doznaku, vlasnički list, kopija katastarskog plana, izjava kod bilježnika i ostala dokumentacija po potrebi.
Zašto treba ova izjava?
Pretpostavljam da su cijene više manje iste u odnosu na cjenik iz 2008?

Ovisi što ti udruga nudi. Mi plaćamo čovjeka koji je ujedno i lovočuvar lovačke udruge 100 eura mjesečno. To je u biti novac za gorivo. On prijavljuje svakoga za koga zna da tamo nema šume, zove policiju, šumarskog inspektora ako netko radi bez doznake itd. Problem je što on nema nikakvih službenih ovlasti kao čuvar šuma, jedino kao lovočuvar, pa mi to koristimo. Udruga organizira izlete, odlaske na "savjetovanja"... Godišnje plaćamo 100 kuna članarinu.
Kod smreke i jele je jako teško odrediti je li trupac furnirski. Jedino ako su stabla kontrolirana i kresane su grane.
Izjava ti treba isključivo zato da bi nahranio i ostale koji sa šumom nemaju veze. Pod izlikom da ti odgovaraš da je to tvoje zemljište i da nije od nekog Pere. Eto zašto.
Cijene su kakve jesu. Jad i bijeda. Pogotovo za privatne šumoposjednike.
S obzirom da imaš šumu u Lici i da se radi o smreci i jeli kojom se gospodari preborno, znači da se sjeku stabla zadnjeg debljinskog razreda. Znači samo najdeblja stabla. Bilo bi šteta poharačit svako stablo.
Morat ćeš zvati geodeta to je sigurno.
E da i mi u udruzi imamo povlaštenu cijenu za utvrđivanje međa od ovlaštenog inženjera geodezije. Inače je oko 2500 - 3000 kuna za česticu ovisno o lokaciji, a mi plaćamo 800 kuna po čestici.
Odeš u šumariju i tamo lijepo pitaš i sve će ti reći. Možeš i u Jastrebarskom pa će ti dati broj nekoga u Sabroskom.
I što se tiče Saborskog, čuvaj se mina.
 
J

Josip7

Guest
@mcmarko0204

Hvala na odgovoru. Nisam ni mislio sve posjeći, ne bi mi ovaj što doznačuje ni dozvolio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh