• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koliko plačate drva na rastu???

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
"mezga" mi velimo kad je drvo na početku vegetecije. Negdje do 3-6 mjeseca.
Nakon toga onda više nebi smjelo biti problema.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
"mezgva" u mom kraju...danas bio u šumi, grab, joha i kesten su krenuli, hrast i bukva se još mogu rušit...
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
kod nas se kaže mezgra...iliti vegetacija...u to vrijeme drvo lista i iz zemlje upija velike količine vode i vlage, kod šlajsa kora se guli samo tako, a sa dizalicom kod utovara treba biti posebno oprezan jer začas sklizne iz škara....
kad se drvo sječe u vrijeme vegetacije ili mezgre, ono je puno vode tj vlage i kao takvo teže se suši, cjepanice znaju pocrniti, a ak se dobro ne prosuši, drva se ukisele i kod gorenja samo cvrče i dime u peći. preporuka je sjeći u kasniju jesen, zimu ili rano proljeće prije cvata...
 
V

vladimir87

Guest
Pozdrav svima
molim za savjet, lik mi je ponudio da mi sijece sumu koju ce da prodaje za ogrijev, imam hektar i po kvalitetne hrastove sume, rekao mi je da odredim cijenu ali ja nemam pojma koliko se to krece, cak ne znam ni koliko kubika moze da posijece od toliko sume?? Moze li mi neko reci otprilke koliko tu kubika ima i po kojoj cijeni da mu to dam??? U pitanju je Crna Gora a odje je metar drva za ogrijev oko 35e

Hvala
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa pročitaj temu i naći ćeš odgovore kako se računa
 
V

valiana1969

Guest
Privatna šuma

Evo i mene s par pitanja u vezi šume.Imam svoju šumu u g.kotaru i sad bi je htjela porušiti.Ima je oko 8 ha bukva i hrast.Zanima me od kud počet i kako je najisplativije je unovčit!Razmišljala sam je prodat na rastu pa bi me zanimala cijena hektara šume na rastu i odprilike koliko se drva može izvući iz jednog hektara.Ne tražim sad točne cifre već kad kupac dođe da znam kaj uopće mogu dobit!Puno hvala:roll:
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ak si vlasnik i imaš papire jeviš se šumariji i vidjet češ koliko toga bude doznačeno i sve.
Procedura ti je opisana u ovoj temi.

ili si najdeš lokalne dečke koji ti to naprave napoprek ;)
 

Å¡ole

Član
Tu od
18 Velj 2011
Poruka
78
Zanimljiva mi je tema o ovima šta kradu i o prijevozu tj količini kamion + prikolica, dakle naše iskustvo iz prakse... mjesečno po 4 akumulatora maznuta sa timberčeka, prošli mjesec zetor 6945 ostao bez skoro cjelog motora (bio noćni rad ) a o maznutoj metrici po noći neću ni pričat... sad šta se tiče prijevoza i o tome koliko stane na kamion ...hm kad te u mjesec dana drmne vaga 13 puta onda nećeš ni tovarit previše...a prvi u novom mjesecu brzo dođe... hehe sirovina samo čekamo kad će gore , a onda još i svaki metar prodaj za cijenu sa PDV-om...nisam siguran ali mislim da je vani manji PDV na drva za ogrjev ?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Evo i mene s par pitanja u vezi šume.Imam svoju šumu u
g.kotaru i sad bi je htjela porušiti.Ima je oko 8 ha bukva i hrast.Zanima me od
kud počet i kako je najisplativije je unovčit!Razmišljala sam je prodat na rastu
pa bi me zanimala cijena hektara šume na rastu i odprilike koliko se drva može
izvući iz jednog hektara.Ne tražim sad točne cifre već kad kupac dođe da znam kaj
uopće mogu dobit!Puno hvala:roll:

Drva u toj šumi ima koliko ima. Ne može biti više niti manje. Neka ti netko iz najbliže šumarije izmjeri i procijeni. Što se tiče bukve, tu se nećeš usrećiti. Bukvu, nažalost možeš prodati samo u ogrjev ili 300 kuna za kubik. Cijena je jad i bijeda. Ako je hrast kitnjak cijena bi mu mogla biti dobra. Vjerojatno ima koji javor, ali neka ti to vidi netko iz šumarije. Dobro pazi da te ne preveslaju. I nemoj na prvu preporuku kupca/nakupca naletjet. Vole ti oni "preporučit" nekoga tko pošteno plaća. Moš mislit. Dobro provjeri prije nego se odlučiš.

Zanimljiva mi je tema o ovima šta kradu i o prijevozu tj količini kamion + prikolica, dakle naše iskustvo iz prakse... mjesečno po 4 akumulatora maznuta sa timberčeka, prošli mjesec zetor 6945 ostao bez skoro cjelog motora (bio noćni rad ) a o maznutoj metrici po noći neću ni pričat... sad šta se tiče prijevoza i o tome koliko stane na kamion ...hm kad te u mjesec dana drmne vaga 13 puta onda nećeš ni tovarit previše...a prvi u novom mjesecu brzo dođe... hehe sirovina samo čekamo kad će gore , a onda još i svaki metar prodaj za cijenu sa PDV-om...nisam siguran ali mislim da je vani manji PDV na drva za ogrjev ?

A krađe i ljudske gluposti sam se nagledao u zadnjih mjesec dana da je to strašno.
Kupovao sam šumu malo više od 3 rali u komadu i ponudio sam gazdi 4000 eura. Možda malo, možda puno, on je tražio 6000. Rekao je da neće prodati po toj cijeni. Rekao je da samo toliko vrijede doznačeni hrastovi. U redu. Pošteno sam ponudio. Sretnem ga prošli tjedan i počne on meni priču kako se dogovorio s nakupcem za hrastove i kako ga je isti spasio. Kako pitam ga ja. Dakle, lik je dogovorio prodaju, gazda je oborio oko 40-ak kubika hrasta. Recimo poštena cijena za oboreno bi bila oko 35000 kuna. Zove njega nakupac i kaže da hrast nejde i da ne može kupiti. Zove ga gazda drugi dan i kaže pa daj kupi, treba mi novac, može cijena dolje. Dođe nakupac, gleda hrastove i kaže može, ali pod cijenu jasena. Odmah sam znao. Tako ga je spasio, prodao je 40 kubika hrasta za 15000 kuna.
Nisam mogao vjerovati kad mi je to pričao. Sada mora čekati 50 godina da ostali narastu.
Ljudskoj gluposti i naivnosti nikad kraja.

Drvokradica koji je meni opelješio šumu prije deset godina, uhvaćen kako u državnoj parceli maže hrastove. Po redu. I to ne otac, ne sin, nego već unuk. Sve su ga naučili i bogme su ga dobro naučili.
 
M

mamut

Guest
Po mom misljenju i matematici mislim da si gazdi ponudio sasvim korektnu cijenu a to sto je lik ispao naivac i nije nakupcu oteo pare to je njegov problem.
Ja sam po struci pravnik i ne pada mi ni na kraj pameti raditi ista bez papira.
Oces predujam? Moze. Potpisi kaparu koliko sam ti dao pa ako se predomislis vraca se dupla kapara. Pa me ti zaje... majstore ako si faca.
Usao sam u drvni biznis preko kuma i poceo polako shvacati koliko su zapravo ljudi naivni.
Eto jedan me lik zove da uzmem 1 trupac. Pa sta cu ja sa jednim frende, jel da ga utovarim u auto. A on bi pare a bez troska odvoza.

Sto se tice poskupljenja drvne građe znam da se oko toga prica da ide gore 10 do 15% samo to je losa vijest za one koji imaju sumu. Naime se jos uvijek moras dobro pogoditi da budes u plusu i to sa ovim cijenama a kad odu gore bit ce je ali to kosta toliko po cjeniku. Je ali ajde ti onda porusi, dopremi, obradi i prodaj pa vidi.I bori se sa ljudima.
 
V

valiana1969

Guest
šumica

Drva u toj šumi ima koliko ima. Ne može biti više niti manje. Neka ti netko iz najbliže šumarije izmjeri i procijeni. Što se tiče bukve, tu se nećeš usrećiti. Bukvu, nažalost možeš prodati samo u ogrjev ili 300 kuna za kubik. Cijena je jad i bijeda. Ako je hrast kitnjak cijena bi mu mogla biti dobra. Vjerojatno ima koji javor, ali neka ti to vidi netko iz šumarije. Dobro pazi da te ne preveslaju. I nemoj na prvu preporuku kupca/nakupca naletjet. Vole ti oni "preporučit" nekoga tko pošteno plaća. Moš mislit. Dobro provjeri prije nego se odlučiš.



A krađe i ljudske gluposti sam se nagledao u zadnjih mjesec dana da je to strašno.
Kupovao sam šumu malo više od 3 rali u komadu i ponudio sam gazdi 4000 eura. Možda malo, možda puno, on je tražio 6000. Rekao je da neće prodati po toj cijeni. Rekao je da samo toliko vrijede doznačeni hrastovi. U redu. Pošteno sam ponudio. Sretnem ga prošli tjedan i počne on meni priču kako se dogovorio s nakupcem za hrastove i kako ga je isti spasio. Kako pitam ga ja. Dakle, lik je dogovorio prodaju, gazda je oborio oko 40-ak kubika hrasta. Recimo poštena cijena za oboreno bi bila oko 35000 kuna. Zove njega nakupac i kaže da hrast nejde i da ne može kupiti. Zove ga gazda drugi dan i kaže pa daj kupi, treba mi novac, može cijena dolje. Dođe nakupac, gleda hrastove i kaže može, ali pod cijenu jasena. Odmah sam znao. Tako ga je spasio, prodao je 40 kubika hrasta za 15000 kuna.
Nisam mogao vjerovati kad mi je to pričao. Sada mora čekati 50 godina da ostali narastu.
Ljudskoj gluposti i naivnosti nikad kraja.

Drvokradica koji je meni opelješio šumu prije deset godina, uhvaćen kako u državnoj parceli maže hrastove. Po redu. I to ne otac, ne sin, nego već unuk. Sve su ga naučili i bogme su ga dobro naučili.

Hvala na odgovoru sutra idem tam da uopće vidim s čime raspolažem...do sad nije bilo nikog sad ih je već 5 zainteresiranih..he he nebum se ja dala preveslat..makar ni drvo srušila ali zabadava nema niš...
 
M

mamut

Guest
Iz šume ukrali 14 stabala hrasta lužnjaka

Objavljeno: 15.06.2012. 11:33h

Zaprešićka policija traga za nepoznatom osobom, ili više njih, koje su u razdoblju od 2. prosinca do 15. svibnja iz šume Dubravica posjekli i ukrali 14 stabala hrasta lužnjaka.

Kako se doznaje, riječ je o šumi u vlasništvu 61-godišnjaka koji je krađu hrastova prijavio 14. lipnja. Šteta nastala sječom stabala iznosi više desetaka tisuća kuna.

Eto cisto da znate da je u ludoj drzavi i ovo moguce. Ko da su maznuli pastetu iz supermarketa, a ne, cini mi se, bar dva slepera drvne gradje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
je, i najgore je kaj se 14 hrastova nemore mrknut bez prikladne mehanizacije, a to nema svaki...
ali najviše krivim pilare, ako roba ima paprie ok, ali ako nema svejedno oni to kupe samo po nižoj cijeni (čitaj, imaju više zarade)

toliko o moralu...;)
 

todos

Član
Tu od
12 Svi 2012
Poruka
167
Znate li kako je covek sakrio kod nas u kraju drva?! Bacio djubre preko njih i ovce prosle pored njih i nisu videle. A jos se cudili jer su bili sigurni da su drva istovarena u dvoriste.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Kad sam bio u Slavoniji na terenu, pričao nam jedan plavac, kako su došli kod lika za kojeg su dobili prijavu da je krao drva u šumi. Dođu oni kod njega u dvorište, stara kuća, nova sazidana pokraj. Drva nigdje. bilo je oko 40 metara. Štagalj prazan, garaža s traktorima i strojevima prazna. Skupili se susjedi i pitali susjeda svog zašto je stavio cigle na prozore. Jučer ih nije bilo. Genijalci su elevatorom digli drva na prvi kat i poslagali cigle na prozore da se drva ne vide. Što sve neće smisliti. Ali nije problem u tome da nije imao novaca. Jednostavno ima takvih ljudi koji to moraju napraviti.
 
V

valiana1969

Guest
drva

Ovako,odlucio sam porušiti oko 3 hektara šume,uglavnom je šuma bukova i za ogrijev. Zanima me slijedeće; čovjek koji je zainteresiran da obavi taj posao(rušenje,izvlačenje,prijevoz do kupca),znači ja ništa ne bi imao s tim drvima osim sto bi dobio na kraju novac od svega prije navedenog što bi on obavio. Rekao mi je da on plasira drva kupcu po 220 kuna po kubiku,od toga on kao izvršioc svih ovih prije navedenih radnji traži 120 kuna po kubiku,dakle meni kao vlasniku isplačuje 100 kuna za kubik bukovine. Zanima me samo jedno,jeli to normalna i poštena cijena(100 kuna za kubik) koja se nudi meni kao vlasniku šume.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
opet se vraćamo na staro...
kubični metar drva taj tvoj prodaje za 220 kuna
prostorni metar bukve je oko 270 kuna na sajmištu kod Korane

u kubični metar ide 1.3-1.4 prostornih metara

imaš zaključak?
:mrgreen:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
100 kuna kubik i da ti poruši šumu koja je rasla 100 godina, a bome ti je i dobru cijenu ponudio, on će na tvojoj šumi zaraditi 200 kuna a ti 100 kuna

po DARIJUSovom izračunu kubični metar ti dođe oko 350-360 kuna pa ti razmisli oćeš prodat.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
U kubični metar ide 1.3-1.4 prostornih metara drva
 

Najnoviji postovi

Na vrh