• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za ljepšu boju,
stavlja se odmah na početku,
otprilike 0,5 dcl na 15 lit, odnosno količina ovisi koliko tamne cvirke se želimo dobiti.
Valja, valja, ali ako se pri kraju ne doda crvenog luka, uzalud vam trud svirači (barem za moj ukus).
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Bez soli...
Mliko cca 2 dcl na onaj kotao kad se malo "opuste"....ako je kasnije onda znaju zapjeniti....luk malo kasnije glavicu ili dvije...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Netočno, nije zbog soli. Ohlađen špek namažem mokrim pacom i posolim. rascviranje slijedi za 3-4 dana. Nekad su cvirki lijepo hrskavi, a nekad znaju biti malo "gumeni". Nisam 100% siguran, ali smatram da to prvenstveno zavisi u kojem trenutku se vade i stiskaju. Stiskam ručnom stiskalicom, i zna se dogoditi da je iz prve stiskalice buju malo "gumeni", a iz druge i treće odlični. Ako se predugo zadrže u masti, oni mesnati postanu pretvrdi.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
ja volim kada ocvirki nisu jako stisnuti. to jest mrzim čips verzije. teta uvijek napravi čips i kada idem rastopiti masti nato stavim čips ocvirke (to je za zaljevanje žganca) onda mi ocvirki posisaju mast.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Također ne volim čips. Zato i ne koristim prešicu. Onu veću ručnu stiskalicu napunim, stisnem do kraja i još 2 put dopunim i stisnem. Onda su meni taman. Probal sam 3 put dopunjavati, ali su mi onda bili presuhi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Pri nama se niš ne dodaje u špek /salo kad se tope ocvirki.
Primarna je mast, a sami ocvirki moraju biti neutralnog okusa, ne previše stisnuti, tak da ih se može iskoristiti i za kolače ("krampogačice" , npr.).

Pri jelu ih se poslije lako "popravi" z solju, lukom ili ko već kaj i kak voli.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

ZJ,​

salo je posebna priča, ali kak čuvate mast ako ne solite. Kaj ne posalavneje nakon 6+ mjeseci?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Ne, mast se ne pokvari. Čuvamo ju u podrumu, na nekih 12C (ljeti i zimi).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ja špek obavezno posolim malo prije pečenja, a mlijeko dodajem kad je mast pri kraju, luk ne mečem niti čvarke kasnije solim.
Tak mi se pokazalo najbolje i nikad brige s mašču da se bi pokvarila, baš ovih dana se spremam napasti banju u kojoj čuvam suho meso u masti.

Dio sala se nekad ostavljalo za salenjake, nažalost nema mi ih više ko ispeči da budu fini ko nekad.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Nemojte mlijeko stavljat u mast, čemu to? Mlijeko ide tek kad izvadite 95% masti pa onda zamiješate u tu smjesu sa čvarcima da dobiju boju. Ionako to malo masti se troši odmah. A mlijeko u masti samo pogorša kvalitetu i po tamni bijelu boju. Takva mast se brže pokvari.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Pa mljeko ishlapi u paru, ali logički je da čim čvarci dobe boju mora biti odaziva i na masti :unsure: Sad si mi dal misliti dali stavljati ili ne.
Problema s kvarenjem nemam nikad, čuvam na podu u podrumu na mračnom mjestu.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Mlijeko nema funkciju u masti, zašto ga dodavati tamo gdje ne ide? Nema ništa ljepše nego masti na kruh i paprike a ona zdrava i bijela kao snijeg.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Pa samo radi boje čvaraka ja stavljam. Neznam, tak su me naučili i tak radim.
Znam da koji ne stavljaju imaju blijede čvarke.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Stavljaj i dalje, to je u redu. Ali stavi na kraju kad istočiš mast. Kad se čvarci dignu gore i prestanu sa isparavanjem i laganim cijeđenjem više ništa ne izlazi iz njih, to je to. Vadiš mast, u ostatak smjese sa čvarcima doda se 2dcl mlijeka i miješaš lagano nekoliko minuta, i sve van na gumu. Bitno je da su čvarci izrezani na podjednake komade i da nema mesa na njima.
Ja ih stisnem na otp pola volumena i onda s njima u posudu i soljenje.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ja špek - čvarke pečem bez ičega. Niti ih solim niti stavljam mlijeko..... Ali zato moraju biti dovoljno pečeni, cca po boji bijele kave. Solim ih prije samog jela. Mast je bijela i nikad se nije užegla. A čvarci nisu prestisnuti u čipičips, već u sebi imaju života..i kad su fino pečeni imaju i okus i boju bez mlijeka.... Ljudi znaju napravit grešku, nedovoljno ispečene čvarke na kraju zaliju mlijekom i onda dobe žilave, nepečene, obojane čvarke....
 

Najnoviji postovi

Na vrh