• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,705
Odoše oni svaki svojim putem, kak je negda bilo a za moja kliješta ih zabole! Koji bog još ispire i struže creva kad imaš polugotova od 50 cm umjetna, mene jedino muči zatvaranje a vi mi baš niste od velike pomoći. :ppozdrav:
Ja unazad 3 godine vežem vezicama ,2.5x160. Jedino moraju bit kvalitetnijeg proizvođača ne neke kineske jer budu pucale kod stezanja.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Sve ono kaj je njemacki bicko napravil i spanjolska prasica oprasila i madjarska paprika i bosanska sol zacinila. To je domace..
Ja se symo nebih slozio s bosanskom soli jer ako nije morska nije sol!!!
A u ove ostale nabrojane stvari mislim ne bi se stel mesati!!!!
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
Gle, firma koja je to vozila NEMA hladnjače. A o inspekcijama i o tome da nadležne institucije rade posao nebi.
Kada se sve sagleda stoji ona : blaženo neznanje. No da se vratimo na temu.

Kako tretirati tj kako se ponaša meso od divljači u odnosu na domaću svinju u kobasicama?? Neki kažu da treba više začina neki kažu isto. Koja su vaša iskustva??
Treba vise speka, jer su onak puste i tvrde. Ja radio o vepra i jelena, ali falilo je speka
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
Čul sam da je najbolja friška vrba. Daje puno dima i rad se lovi za kobase. Još ak je kupljena u Bauhausu. :hahah:
Nisam probal, ja sam od onih kaj misle da je bukva i grab ok (naravno bez kore), a borovica je sam vrh. 🥰
Ja samo sa bijelim grabom i borovicom ali ju malo susim, nekih tjedan, dva.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
725
Sve je to istina kaj tu piše ali ja ipak gledam da si doma uzgojim barem neku hranu takvu kakva je.
I zato ja vas poštujem i neka bude vas jos 10 puta vise, jer ja kupim od vas pajceka od 160 kila za 2500/2600 kuna. Mene isto toliko izađe odojak, sjeme, nafta, umet i još moram boga dragoga molit da vrijeme bude povoljno. Neka, kad se potroši ovih 160 kila, dobro je i iz mesnice (Ravlić kod nas u kući). Rad namjerno nisam tu pisao jer ja to volim i gust mi je, stogane treba. Opet ponavljam, nazimica, 6 odojaka, 4 prodam, 2 ostavim sebi. To je onda malo bolje jer si pokrijem umet, sjeme, naftu. Poticaja nema! Principi.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Sve to je tak, ali špricaš kuruzu? Sve kaj imamo nekaj tretiramo i neznam kaj ne.
Ali niko neće prizat to. Špricano sve, krumpir, paradajz, voćke, neznam kaj sve ne.
Sve je to nekaj neprirodno, naši stari su imali domaće, kad se kuruza okapla, kad nike bilo preparata i neznam čega.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Mislim da ovdje ima stručnjaka koji bi mogli objasniti razliku između špricanja ratarskih kultura i povrća, pogotovo kaj se tiče karenca. Toliko o zdravoj prehrani.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
partizani-ustaše
desni-lijevi
Dinamo-Hajduk
rusi-amerikanci
vakseri-antivakseri
domaće-kupljeno
silikoni-male sise
slano-neslano
......................

nema toga kaj nas ne podijeli, mi Hrvati
 
Posljednje uređivanje:

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Sve to je tak, ali špricaš kuruzu? Sve kaj imamo nekaj tretiramo i neznam kaj ne.
Ali niko neće prizat to. Špricano sve, krumpir, paradajz, voćke, neznam kaj sve ne.
Sve je to nekaj neprirodno, naši stari su imali domaće, kad se kuruza okapla, kad nike bilo preparata i neznam čega.
Umjetno gnojivo......szb koja u većini slučajeva svi malo pojačamo koncentraciju.......pa sredstva insekticidi za skladištenje istog tog žita, pa još sto čuda, kiselih kiša, zračenja, radijacija, i kak onda to bude domaće.
Za svoj ekološki nasad htio sam svoje ekološko stajsko gnojivo i gnojnicu.
Za to ekološko gnojivo, svinje i krave i perad moraju jesti ekološku hranu i vodu.
Gdje danas imam ekološku hranu, moram kupit ekološko sjeme, kupit eko gnojivo za sjetvu, szb ekološka su slabija a skuplja od konvencionalnih i jednostavno prinos eko kukuruza ili ječma je 10 puta manji od konvencionalnog.....jednostavno nemoguća misija, eko životinje ne smiju biti cijepljene protiv bolesti, i moraju biti i u otvorenom tipu uzgoja, i sad te ja pitam šta si ljudi misle, a misli si svatko po svoje ali u realnosti života pitanje je tko se vara i zavarava ili tko je duboko svjestan situacije oko sebe......
Jbg, svake godine je svjetske populacije sve više, tehnika i tehnologija je sve više dostupnija isto tako i informacije, pa od kud će mo čupat više te prirodne resurse, naftu, plin, ugljen, el.energiju......Previše nas je, Zemlja se zagrijava a mi smo kao jedna košnica......pčelari to bolje znaju
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Čitam pažljivo ovu temu i različita mišljenja oko kvalitete/okusa mesa. Sigurno ste svi, ili barem večina, bili prisutni na kolinju i jeli friško meso. Sigurno ste i primjetili da je taj okus mesa drugačiji/bolji od mesa koje izvadimo iz škrinje. Svinjsko meso u škrinji ne bi smjelo biti duže od 6 mjeseci jer počinju procesi oksidacije masnoća. Goveđe meso može ostati smrznuto duže vrijeme. O kvaliteti smrzavanja da i ne govorim. Kad se napuni škrinja proces smrzavanja traje par dana. U mesnim industrijama postoje šok hladnjače gdje je početna temp. smrzavanja -40, a tek onda ide u hladnjače na čuvanje gdje je temperatura niža.
Da ne govorim da ljudi smrzavaju i mljeveno meso, a ne znaju što se dešava kod odmrzavanja takvog mesa.
Mi smo izgleda zemlja sa najviše škrinji za duboko zamrzavanje, a raspravljamo o kvaliteti i okusu.
Prehrana životinja je priča za sebe i u to ne bih ulazio.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Dajte nas uputite malo u ovaj dio sa smrzavanjem mljevenog mesa. Sami isto to radimo, a ne znam iskreno jel dobro ili loše.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Ovaj forum bi se trebal zvat forum teorije zavjere i nevjernih toma🙂🙂🙂
Isto je kak neko misli da se meso suši sa bukvom i grabom, jer za bolje nezna pa onda samo bukvu i grab šiba.
A što ćeš bolje za dimljenje od bukve i graba,možda da kamionsku gumu da zapališ,bolje će da dimi🙄
 

Najnoviji postovi

Na vrh