• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Sorry kaj nisam sinoc natipak, kak sam obecal, za Bijele kobase pa eto :
1. Crijeva
- koriste se iskljucivo Debelo crijevo koje se cisti na isti nacin kao i tanka crijeva za kobasice. Znaci, postugat glen i dobro oprati. Rezu se na zeljenu duzinu buduce delicije ! Napacaju se u posudi samo sa Crvenim i Bijelim lukom da se izgubi miris ! Tako odstoje 24 sata.
2. Meso
- Koristi se Carsko meso, Crveno meso, Potrbusina ! Moze biti malo masnog jer su onda bolje, socnije ! Meso se izreze na trake ( kak je imbro opisal ). Duzina nije bitna, kasnije se kod nadjevanja uskladi sa duzinom crijeva. Meso se tak narezano napaca sa 3 % soli ( obavezno toliko, jer se izgubi kasnije na kuhanju ), crvena slatka i ljuta paprika po zelji, malo papra i cesnjak. ( Ja jedino sol stavljam po omjeru, ostalo po zelji ). Tako napacano odstoji 24 sata.
3. Jagli ( srot )
- Najbolja je domaca Bijela kuruza ! Samelje se na sito 3-4 mm, prosije na sito za brasno i samo jagli se takodjer napacaju sa istim zacinima. Ne pretjerivati da ne bi bilo prezestoko, jer je meso vec napacano ! Odokativnom metodom ! Oni ne moraju odstajati u pacu ! Tak napacano polijati ( pofuriti ) sa vodom iz kotla u kojoj su se kuhali sastojci za krvavice ! Ako nema te vode, pofure se sa masnom vodom ( voda i unutra nekoliko zlica masti ), inace su presuhi....
postavil sam dvije slike da barem malo pomognu kod izrade. I da.... kad se u crijevo stavlja meso, crijevo treba biti naopacke okrenuto tako da one resice budu izvana, a kasnije kod nadjevanja se okrecu na pravu stranu.
Kuhaju se sat vremena u kipucoj vodi. Kad voda dosegne lagani kip, stavljaju se u kotao,ili u neku posudu gdje ce se kuhati ! Mora biti lagani kip, jer ako jako vrije voda - popucaju ! Obavezno ih ispikat cackalicom kad isplivaju na povrsinu i napuhno se !!
Konzumiraju se tao kuhane ( ako su u zamrzivacu i kad se izvade, samo se prokuhaju i mljac mljac ), mogu se ispec zajedno sa krvavicam, ili zasebno, a odlicne su i malo podimljene, a tad se mogu jesti i odmah sa dima, ili da se malo posuse !!

I to je to .... Dobar tek

Evo slikica...
@NikolaT55 evo pa pogle🙂
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Jadni pajcek😥
Kod mene bil sused kaj živi u Americi pa reko daj da skuham koju kobasu da probaš, toga domaćeg specijaliteta nema tam🙂
Pa skuhal 4para,htel i jajca al veli to zna kakva jesu😉nema do domaćega🙂to se nemrem kupit nikakvim novcima.
Mislim da bum kupil još 30kil mesa i napravil još jednu turu, jer domaće je domaće😉


 

Najnoviji postovi

Na vrh