• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,634
Prijatel, izgleda da ti moraš delati kobasice po par receptura. Da li ih imaš zapisano ili ih pamtiš? Imaju li recepture imena? Kolko vidim receptura za tebe još ni došla na red. Ma nema veze, bilo bi loše da moraš jesti masne, a ne pašu ti, ovak buš nekak zdural. (y)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,290
Ma ne, ovak ih svaku godinu napravim, pa nema tu recepta, recept samo ovi u industriji koriste, ja sve na okus delam😉
Jedino sol nekak odvažem.
Pravi recept za kobase ti je sve od oka. 🙂
Onda znaš da je to top proizvod 🍻🍺
Da ih samo ja jedem bile bi masnije svakak.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,634
Ja sam u svojoj potrošenoj glavi odmah zamislil da ti imaš strogo čuvane recepture.
Npr.
Receptura I-radni naziv "Gospođa Punica¨"
Sastav: samo krto meso, bez imalo masnoće
Začini: samo iz trgovačkih centara, vagnuto na miligram
Napomena: sve 2-3 puta provjeriti prije početka radova, da se, ne daj Bože, ne potkrade kakva greška

...............................
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
360
"Mislim da neće puno biti hrvatskih odojaka na policama trgovačkih centara ili kod malih mesara. Razlog je taj što je cijena hrane preskupa i ljudi su jednostavno odustali. Nažalost u Europi je to toliko jeftino da ne može biti jeftinije. Ja sam sam isto prije par dana uvezao odojke po 10 i pol kuna bez PDV-a došli su 'franko' dovožene u Hrvatsku iz Danske", kaže uzgajivač tovnih svinja Mirko Kolić.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558

@sttipa,​

koliko dugo držiš u pacu. Moje je već puna dva tjedna u mokrom pacu i na sušenje ide krajem ovog tjedna. Jedino je prije tjedan dana izvađeno meso za pećenje i spremanje u banjicu.
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
114
Badava se prepirete, domaće je domaće, btw. čičoka ne raste iz vode, ali domaće je bolje, znaš kaj imaš i kaj si metnul gujdi u korito dok je dobila 200 kg. Mene zanima praktična stvar:moram delati kobase i ide mi na onu stvar vezanje umjetnih crijeva špagom onako masnim rukama pa izmolim cijeli kalendar, katolički i pravoslavni, dok zgotovim, a nigde nemrem najti ona kliješta i limiće koje samo stisneš i nema da se smakne. Prosil bi ak neko zna gde se more nabaviti, a onda nastavite svoje diskusije jel bolje meso triput odmrzavano i smrzavano ili ono kaj izvučeš za uvo iz svinjca i za 2 sata su krmenadli na stolu.
Ja sam kolegi naručio sa Aliexpressa iz češkog skladišta, stiglo za nekih 5 dana.. Kolega je oduševljen, stroj sa 8000 klipsi ga je izašlo 970kn ( imao sam neke kupone pa sam još snizio cijenu).. Sad čeka top za kobasice ( iz njemačkog skladišta), ovih dana mu treba doći :cool:

Za klipsanje ukucate u tražilicu na stranici Aliexpress-a:

U-shape Sausage Clipper​

Trenutno trgovina na Aliju gdje sam uzeo klipsericu je rasprodala ( VEVOR trgovina), ali imaju druge trgovine..
Inače ima dosta ostalih interesantnih strojeva i privlačnih cijena..
 

frchlopeer

Član
Tu od
18 Ožu 2019
Poruka
99
2 tjedna lopatice i vratine, 3 tjedna spek, i max 4 tjedna sunke...
Inace ne radim mokri pac vec samo ono sto se iscjedi iz mesa.

Ja radim suhi pac, po tjedan dana tanji komadi (rebra, kremenadli, buđole...)
Sve ostalo 2 tjedna pa zalijem vodom da prekrije meso i ostavim 24 sata.
Nakon toga vješanje i cijeđenje dan dva pa dim....

Svatko ima svoje, zanimljivo...ali probat ću jednom mokri pac, da vidim...
 
Na vrh