• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,683
Dečki moji (i cure), jedanput sam pomagal na kolinju di je najpijaniji bil mesar, ustvari došel je već poriktan. A kaj je najbolje, majstor došel s biciklom i na njemu dopeljal sve osim korita, reme i kotla. Znači, sekiru, noževe, plinsku bocu, brener, lance ....sve.
Rekel domaćinu svaka čast, al ovak me više ne zovi pomoći.
Naučil se to sam raditi, imam prijatelja/susjeda i međusobno si pomažemo obaviti krvavi dio, a finiji dio svaki sebi radi doma. A znali smo i nas 2 sami raditi, po 5 komada na dan
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,907
Sjećam se još dok sam bio dečec kad su moj stric i ekipa se borili sa svinjama. Onda se nije koristila pištola, svega je bilo da. Mozak su uzimali i ispekli sa jajima, crijeva su se čistila kod obližnjeg bunara, ruke promrzle, obavezno se žlijemalo, to su bili dani koji su meni ostali u lijepom sjećanju.

Usput i moja roba došla iz pušnice.
IMG_20221221_093914.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,061
Previše alkohola u guzici ni na jednom poslu ne valja, zna se kad je bal. Kad je posel gotov.

Naučil se to sam raditi, imam prijatelja/susjeda i međusobno si pomažemo obaviti krvavi dio, a finiji dio svaki sebi radi doma. A znali smo i nas 2 sami raditi, po 5 komada na dan
Tak se nekak i ja borim sa tim, skupim ekipu da to potamanimo, a kasnije laganini sam si sve napravim.
I bolje si napravim nego kaj su mi u klaonici napravili.

Sjećam se još dok sam bio dečec kad su moj stric i ekipa se borili sa svinjama. Onda se nije koristila pištola, svega je bilo da. Mozak su uzimali i ispekli sa jajima, crijeva su se čistila kod obližnjeg bunara, ruke promrzle, obavezno se žlijemalo, to su bili dani koji su meni ostali u lijepom sjećanju.
E to su bili dani. Mi deca smo obično polevali i prinašali kaj je trebalo i tak smo imali priliku nekaj videti, a ko je imal volju i naučiti.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,373
To ti je onda mokri pac....
U cemu pacas?
Po čemu je mokri pac ak nije stavljena voda. Pacam u plastičnoj bačvici što znači da su samo donji komadi u sukrvici. I to dvaki dan drugi komadi,jer svaki dan pretumbam. Nema to veze z mokrim pacom. A za vas koji radite mokri pac imam jedno pitanje. Kolko vas prokuha vodu i ohladi prije nalijevanja na meso🤔
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
Suhi pac se radi na daski, velikoj ploci, koja se stavi na kosinu, da moze sva sukrvica otjecati. E to je onda posao.

Sve ostalo je mokri pac, po mom skromnom misljenju.

Ak u skaf stavis sunke, lopatice, speke, rebra, budjole, nakon par dana skaf je do pola u skrvici...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Po čemu je mokri pac ak nije stavljena voda. Pacam u plastičnoj bačvici što znači da su samo donji komadi u sukrvici. I to dvaki dan drugi komadi,jer svaki dan pretumbam. Nema to veze z mokrim pacom. A za vas koji radite mokri pac imam jedno pitanje. Kolko vas prokuha vodu i ohladi prije nalijevanja na meso🤔
Postoji li neki razlog za potrebu prokuhavanja, osim ako voda koju se inače koristi za piće, nije ispravna?
Nikad radili i nikad nikakvih problema.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,373
Kolega Iwanho,daj sad natoči vodu u vrč i ostavi je da stoji 3 tjedna tako. Za 3 tjedna mi reci dali je za piće🤔. Navika prokuhavanja je ostala ljudima u praksi iz vremena kad se koristila voda iz bunara,pumpi . Po meni nije loše radi samog uništavanja mogućih mikroorganizama.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,268
E sad si ga pretjero. Dobro kaj nisi rekel na mrežu🤭.
To ak ti ne znas za to, ne znaci da ne postoji.

Ja sam to vidio u Slavoniji u mjestu Semeljci i moram reci da mi se svidja takav nacin paca. Jest da je malo teze izvedivo obzirom na ove temperature, drugacije je meso iz takvog paca.


Ovo s prokuhavanjem vode su izmisljotine. Nije meso mala beba da se mora prokuhavati niti mi u HR ( bar za sad) imamo filtriranu i preradjenu vodu ko u vecini europe. Jos uvijek crpimo iz busotina i voda je uvijek dobre kvalitete. Ne stavljas vodu u pac iz grabe, bare, bunara....
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,683
Ajooj, isto pomagal na nekom kolinju pa su počeli gurati lojtru pod svinju, reko ljudi a kaj delate. Pa tak brijemo....reko daj ga stavi na remu pa onda brij. Ma neee kaj ti znaš. Reko ok, ja nisam obermajstor, samo pomažem, delajte kak oćete
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
733
Sto se tice prokuhavanja vode, pac je izrazita luzina. Slana otopina. Pri reguliranoj niskoj temperaturi se nece nista pokvarit. Ne moze se pokvarit sa obicnom vodom ispod slavine.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
521
Ajooj, isto pomagal na nekom kolinju pa su počeli gurati lojtru pod svinju, reko ljudi a kaj delate. Pa tak brijemo....reko daj ga stavi na remu pa onda brij. Ma neee kaj ti znaš. Reko ok, ja nisam obermajstor, samo pomažem, delajte kak oćete
Mi večinom uvijek stavljamo na lojtre. Puno je lakše obrijati papke i glavu. Kad ga digneš na galge, mogu ga brijati samo dvojica, i to je upitno, da nebi bilo da obrijemo jedan drugom ruke. Ovak na lojtri, jedan glava, dvojica noge,jedan leđa i trbuh, jedan polijeva. Uglavnom, svako dela kak mu je najlakše.
 

Najnoviji postovi

Na vrh