• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,846
Sve je to domaće i ista roba👍
Baš ne bi rekao ;)
Meni nije jasno zakaj ljudi pacaju u vodi i to po tri tjedna. Ako meso nije primilo sol na sebe za 5 do 7 dana,
Pa bit paca je da sol probije u meso i da izvlaći krv iz mesa. ja držim meso u mokrom pacu do 4 tjedna,a šunke ako su deblje i do 5 tjedana. Svagdje gdje sam čitao tako piše.
Ako sam dobro pratil i u mokrom pacu treba meso svaka dva dana okretati?
Ja ga uopće ne okrećem,nema potrebe jer je u slanoj otopini
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Ima svakakvih recepata i postupaka i svako radi kak misli da je najbolje. Neki ne žele ili se ne usude probati drugačije. Ja sam od onih koji vole čuti druga iskustva. I ja sam odrasel uz mokri pac,ali zadnjih 30 let delam samo na suho. Prvo sam probal,da budem iskren,sa strahom. A onda sam se uvjeril kolko je bolje i jednostavnije. Već sam napisal,kod mene nema vaganja. Kad pročitam da ide 6 do 10 posto soli,slabo mi je . Baš me zanima kome je jestivo 10 deka soli na kili mesa. Ali,svako radi za sebe🤔🤭. Mene moje nije sram ponuditi bilo kome
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,977
Mi isto radimo suhi pac, također da se nadovežem na post od @Deda Marek, što se tiće vaganja, u ovom slučaju ta riječ nam je nepoznanica, tako me je učio pokojni djed, otac, uvijek napravi tako da tebi bude najbolje, a sada neka svatko procjeni za sebe, ali ja kažem da ima nešto u tome, savjet starijih, iskusnijih od sebe treba uvijek poslušati, a na nama samima je da procjenimo da li su u pravu ili nisu.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,290
Baš ne bi rekao ;)
Nema danas više domaćeg pajceka nažalost, ako i ima vrlo vrlo malo i rijetko.
To je nekad bilo kad su ljudi hranili i imali sve svoje. Bili su ljudi doma i bilo je drugačije, žene su isto bile doma dok su muški delali.
A kaj danas? Koja žena bu čistila i hranila? Moraju na nokte, na solarije, šopinge, frizure, bit na fejsu, tik-toku, instagramu,twiteru, onlyfansu. A i nema više domaće hrane baš niko.
Sve kaj misliš da je domaće to nema d od domaćega.
Ljudi misle da je domaće kaj hrane pajceke sa domaćom kuruzom koja je kolko put špricana? Jel to domaće? Nekad se nije špricalo, okapalo se. Sve kaj se daje pajcekima je snečim tretirano, ali ljudi žive u zabludi kaj moreš. Zato ti je sve isto to. Neko je ponosan kaj si odhrani par pajceki i misli da ima top proizvod, samo optička varka. Nema tu više domaćega.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Domaće je bilo dok su se prasice vodile na pašu,za pajceke bral drač po kuruzi i starinska kuruza davala. Ali je do 150-180 rasel leto i pol. Za koncentrate se nije ni znalo,niti imalo penez. A sad se za 8.mart pajcek skoti,v 11.mjesecu ima prek 200 kil. U pravu je kolega,malo je tu domaćega
 

turke25

Član
Tu od
25 Lis 2022
Poruka
12
Nema danas više domaćeg pajceka nažalost, ako i ima vrlo vrlo malo i rijetko.
To je nekad bilo kad su ljudi hranili i imali sve svoje. Bili su ljudi doma i bilo je drugačije, žene su isto bile doma dok su muški delali.
A kaj danas? Koja žena bu čistila i hranila? Moraju na nokte, na solarije, šopinge, frizure, bit na fejsu, tik-toku, instagramu,twiteru, onlyfansu. A i nema više domaće hrane baš niko.
Sve kaj misliš da je domaće to nema d od domaćega.
Ljudi misle da je domaće kaj hrane pajceke sa domaćom kuruzom koja je kolko put špricana? Jel to domaće? Nekad se nije špricalo, okapalo se. Sve kaj se daje pajcekima je snečim tretirano, ali ljudi žive u zabludi kaj moreš. Zato ti je sve isto to. Neko je ponosan kaj si odhrani par pajceki i misli da ima top proizvod, samo optička varka. Nema tu više domaćega.
Istina . Naš bekon na farmi i bekon na farmi u danskoj/njemačkoj jedno te isto sranje . Hranidba je u većini slučajeva ista . Drugo je ko hrani po starinski , a takvih je jako jako malo .
 

vlastel

Dobro znana faca
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
549
Ja radim suhi pac nekih 20 godina. Pola krupne, pola sitne morske soli, biber u zrnu, češnjak, crvena paprika. Bez vaganja. Meso natrljam, šunke i bunceke posebno oko kosti napunim sa solju. Slažem kožom prema gore, prvo šunke, pa bunceki, repovi, špeki i na vrh rebrica. Nakon tjedan dana, rebrica idu u dim, prethodno dva sata u toploj vodi da pokupi višak soli. Ostalo meso ide van, sva sukrvica se baca, i meso ponovno dosoljavam i ponovno unutra. Za tjedan dana ide van špek i opet svo meso van i sukrvica se baca i ponovno dosolim bunceke i šunke, pa za tjedan dana idu van bunceki, a šunke se dosoljavaju. Špek kad sam izvadil, samo sam ga opral u toploj vodi. Bunceki i šunke budu u toploj vodi 24 sata. Nikad nemam problema da je premalo ili previše slano.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Na koji način utvrđuješ potrebnu količinu soli kad radiš suhi pac?
Odokativno. Utrljavam sol i gnječim meso da ga razgibam. Ono kaj ostane na mesu nakon dobrog gnječenja je sasvim dovoljno
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,687
ja sam pred koju godinu sam počel rasoliti...do sad je uvijek to moj stari radil...ja sam samo gledal...i uvijek mi je govoril da samo po osjećaju treba natraljati meso da bude cijeli komad od soli...kako ja nisam imao taj osjećaj ja sam probao na vagu...zaključio sam da dođe skoro isto...samo ovo kad radiš na osjećaj zna nekad biti malo i preslano... ja i žena smo zaključili da nama najbolje odgovara 4% soli...dva tjedna...s time da ga ja imam u frižideru na 6°C da se ne moram brinuti ako bi bilo toplo...okrenem 2-3puta ali se ne zamaram jer je na hladnom...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Odokativno. Utrljavam sol i gnječim meso da ga razgibam. Ono kaj ostane na mesu nakon dobrog gnječenja je sasvim dovoljno
Tak i ja, ovaj kaj me učil rekel da treba dobro nasoliti oko kosti i utrljati sol pa kolko soli na njemu ostane je dovoljno i nema potrebe dosoljavati.

A jel bacaš sukrvicu?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,503
8Nema danas više domaćeg pajceka nažalost, ako i ima vrlo vrlo malo i rijetko.
To je nekad bilo kad su ljudi hranili i imali sve svoje. Bili su ljudi doma i bilo je drugačije, žene su isto bile doma dok su muški delali.
A kaj danas? Koja žena bu čistila i hranila? Moraju na nokte, na solarije, šopinge, frizure, bit na fejsu, tik-toku, instagramu,twiteru, onlyfansu. A i nema više domaće hrane baš niko.
Sve kaj misliš da je domaće to nema d od domaćega.
Ljudi misle da je domaće kaj hrane pajceke sa domaćom kuruzom koja je kolko put špricana? Jel to domaće? Nekad se nije špricalo, okapalo se. Sve kaj se daje pajcekima je snečim tretirano, ali ljudi žive u zabludi kaj moreš. Zato ti je sve isto to. Neko je ponosan kaj si odhrani par pajceki i misli da ima top proizvod, samo optička varka. Nema tu više domaćega.
Neznam kako je u tvoje krajeve, ali u mojem kraju ima dosta domaćeg. To se ne prodaje, već za sebe radi, onaj ko prodaje on miksa sve. Hrana za stoku je proizvedena il bar se gleda šta se stavlja i koliko.
Ja nisam poljoprivrednik ali sijem za sebe nešto malo kukuruza, nekad zob ili tritikale, nekad dokupim soju, napravim od tog smjesu nije to starinski ali je daleko od farme.
Što se tiče žena ima ih da rade. Ja nekad samo kupim svinje i koljem ostalo ne prilazim to supruga ili sinovi kad su kući odrade. Nije bauk hraniti a šta smeta i raditi. Ja radim u državnoj službi i mogu da glumim velikog gospodina, to je za mene smešno. Radim svašta gdje ima novca tako se i moja supruga ponaša. Ali mi je drago što ima prijatelja koji to rade više od nas i imaju sličan odnos prema hrani bar se zna šta je i od čega. Nije to isto, ali ko misli da jest u marketima je sigurno jevtinije, iz Argentina il pakistan ajd znaj. 20220314_104915.jpg
Ipak volim ovo, prošla god.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh