• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Moderatori,molim vas da brišete moje zadnje postove iz ove teme. Neću se nikome zamjeriti. Nije mi to bila namjera. Hvala
Nije ni meni bila namjera nikog uvrijediti, ali nažalost moje pitanje je tak protumačeno
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,756
Ah, Dedo, te razmem! 🤭 Poslije ovakvih slika si glOden, a ne smeš se prežderavati u našim godinama!:cry:
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,685
Deda a zakaj bi se tvoji postovi brisali rasprava je konstruktivna i poučna. Zakaj nije nitko od kupaca prigovaral dok je pajcek bil 10 čuna a sad se svi dižu na zadnje noge, skupo je pa ovo nije normalni itd
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,959
Uvijek postoji opcija,tipa, KTC, Konzum... Nego da netko konačno dene, pravi recept za kulen. Ja bih ga probao napravit, zato...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Pa je pajcek lanjski, @Ranko sve je lanjsko, niš nije ovogodišnji trošak. Trošak je ljudima u glavi. Nabijaju cijene. Nek drže cijene pa nebuju imali kome prodat. A ktome dobivaju poticaje i neznam kaj sve, ako hoće prodat dobro ak ne ne.
Dobivaju poticaje za sve to da si neko može kupit ko ne prima poticaje onda imaš ovakve koji bi ti ga uvalili nabrzinu, to kod mene ne prolazi. Zaradili bi i još sve mukte, budimo realni to nejde samo tak. Svi radimo da bi preživili. Da je gorivo skupo nebi se vozili.
Tovljenik je ovogodišnji, sve je ovogodišnji trošak, tovljenici ne jedu samo kukuruz. A proizvodnju moraš posmatrati kao da kupuješ gotovu hranu, onda znaš pravu računicu.

Takve, koji podcijenjuju poljoprivrednog proizvođača, lagano otpratimo iz dvorišta, najčešći je to slučaj kada se voće prodaje, jer svinje ne tovimo na veliko, uglavnom za svoje potrebe nekada bude koja viška, sve prasiće prodajemo oko 30kg.
I ni pod tačku razno ih ne zovemo da spustimo cijenu, pa da se tako naslađuju, makar i prodali nekom drugom jeftinije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Tovljenik je ovogodišnji, sve je ovogodišnji trošak, tovljenici ne jedu samo kukuruz. A proizvodnju moraš posmatrati kao da kupuješ gotovu hranu, onda znaš pravu računicu.
Po mojem mišljenju ispravan stav. Ako uzgajivač svinja ima svoju kuruzu, da ne hrani svinje prodal bi je po tržišnoj cijeni. Dakle kod formiranja tržišne cijene svinje, kalkulira kuruzu po cijeni koju bi platil da je nema. Inače je na gubitku već u startu.

Ne pišem to zato kaj se bavim uzgojem ili prodajom svinja. Ne bavim se, hranim samo za svoje potrebe. Moram priznati da su mi skupi mali, iako je bilo i godina kad nisu bili, ali mi nikad ne pada na pamet prigovarati prodavaču (proizvođaču) na cijenu. Najvažnije mi je kakva je roba, jel to ono kaj meni treba. Ako mi je preskupo ne kupim, odnosno kupim jednog manje. U većini godina je bolje kupiti svinju za zaklati nego male pa hraniti, a rijetke su godine kad je obrnuto, ali ipak hranim doma. Nisu ekonomski razlogi uvijek najvažniji, barem ne meni, dok to morem delati.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,868
Sad kad ste se ohladili da ja malo zabiberim :LOL: ...
A kaj se lovite kolko je ko zaradil na svinji? Kak za sve, tak i za ovo postoji tržište, i cijene su više manje poznate.
Do pred par godina dok sam prodaval svinje cijenu sam baziral prema cijeni u mesnici/supermarketu, bila je to cijena od 20kn/kg u polovicama. I kaj sad koga briga kolko je taj pajcek mene koštal, i jel sam ga hranil s ovogodišnjom ili lanjskom kuruzom, ili jel sam ga uopće hranil. I kak je neko tu rekel, svinja ne jede samo kuruzu, tak da su takve računice samo dijelić formule koja određuje cijenu.
Kaj oću reći? Zamisli dođeš u auto salon, izabereš npr.nekog bmw-a i prodavač izda ponudu za auto od 50.000€. Jel budeš pital prodavača po kolko ga je on dobil iz tvornice? Naravno da ne budeš, ono kaj tebe ko kupca teba zanimati je kaj dobivaš za tih 50k €, kakvi je motor i oprema.
Tak i pajcek, ak košta tih 20kn/kg bitno je da ima okrugle šunke, 2-3 prsta špeka, da ima markicu, da nema trihinelozu.... I da je do 250 kg, nadalje je išla manja cijena. I nikad nije bilo problema. Da sam imal 100kom, prodal bi ih, jer je svako mogel doći i gledati ih dok rasteju.
A to kolko sam ja na njemu zaradil i jel jesam uopće, o tome nek se ja brinem.

I da, nisam primal poticaje i ne primam ih ni sad. Zašto? Zato jer sam procijenil da bi više gubil vremena na ispunjavanje uvjeta za dobivanje istih, nego kaj bi bila njihova financijska korist....to je za ove kaj misliju da je poticaje dobiti samo tak
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ma zabole me ona stvar ko je kolko zaradil i na koji način. Ko mu je kolko dal i kolko zel. Ko je kome kolko zbil i kolko koga sa tim zbijanjem cijene zaradilm ili imal veči ego zbog toga....

Moje pitanje je bilo zbog zabrinutosti kolko cijena bude nagodinu zbog nikakvog uroda, zbog poskupljenja koja su svuda oko nas, a večina vas je to nažalost shvatila kao provokaciju

Evo ponovno pitanje pa ga probajte ponovno pročitati

Te ovogodišnje svinje su hranjene sa lanjskom hranom kad sjetva nije bila tak skupa, urod savršen.... kaj bu tek na godinu :unsure:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,290
Ako ti je isto zakaj onda nejdeš u centar pa kupi na akciji ;)
Pa zato jer je skuplje u centrima, a moram pomoći našim proizvođačima kak ih neko zove.
Sve je to domaće i ista roba👍
Danas je teško baš pravog pajceka doma odhranit, nekad su ljudi bili doma pa je bilo lakše, danas svi delaju pa je teško. Sve se to promijenilo.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
7 dana suhi pac. Meni nije jasno zakaj ljudi pacaju u vodi i to po tri tjedna. Ako meso nije primilo sol na sebe za 5 do 7 dana,onda nebu nikad. Inače je pravilo dan po kili komada. A voda,čemu? Kolko posto vode ima meso da mu treba dodavati? Još su mi jači oni kaj prvo kupaju meso mjesec dana,a onda prešaju špek prije sušenja. Da i peru ga jer je dlenavo(ljigavo). Imaš pravo na degustaciju👍
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Jedan kolega se najavil pa čekam da održi riječ
Ako je o meni riječ, bum došel, a možda nebum sam, javim se prije svakak ;) ;)

Da i peru ga jer je dlenavo
Ja teram isto suhi pac ali ga ja teram dva tjedna, za tanje komade desetak dana.
Tak me mesar naučil.
A dlen se isto pojavi na takvom mesu ali samo na koži. Ja sam naučen da uzmem puno krpa sa strane, nožem kao da brijem očistim dlen sa kože i u krpe ga brišem nakon svakog poteza nožem.
Oni kaj ga peru krpom samo različe dlen svukud
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Svaki od ta dva paca ima prednosti i nedostataka. U familiji delamo mokri pac od kad se zmislim. Dok sam bil mlajši, nisam ni znal za suhi pac. Kad sam doznal, razmišljal sam da prejdem na njega. S obzirom na to a nisam našel dovoljno prednosti kod suhog, ostal sam na provjerenom.
Ipak je bolje kad se umoči, nego kad ostane suhi. ;) :love:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Moji su isto navek mokri delali, ali ovaj suhi je meni jednostavniji. Zato ga i delam.
Nikad problema nismo imali sa mokrim i moram pitati za recept dok još imam koga pa na godinu probati.
Navodno je mokri sigurniji kod toplijeg vremena ali sad nema brige, kod mene su upravo krenule bijele muhe leteti
 

Najnoviji postovi

Na vrh