• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Moji su isto uvijek radili mokri pac. Onda mi je prije 30 let mesar objasnil detalje suhog paca. Pital me de su naši dedeki pacali meso. V krušnom koritu ispod kreveta jer podruma i razno raznih kaca nije ni bilo. Sol,nasjeckani češnjak i biber u zrnu dobro utrljati. Solim hladno meso i utrljavanje dok ga ne razradiš dobro. I nikad ne važem za neke postotke. I svaki dan tumbanje gore dole.
I da,Muha o tebi je riječ. Ak nebuš sam ,ne vidim de je tu problem. Pa sam ga fajn navesil🥩🍷
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
I da,Muha o tebi je riječ. Ak nebuš sam ,ne vidim de je tu problem. Pa sam ga fajn navesil
Probal bum nagovoriti onoga kojem si pomoč ponudil, a ja se složil da idemo ;)
On to još nezna, pa ga bum na prepad vlovil :hahah:
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Muha,po čemu je mokri sigurniji od suhog. Kak se sole inčuni? Red soli,red ribe i na sunce. Niks voda. I kaj se prvo usmrdi,suho ili bara🤔🤭
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Muha u pravu si (kak i obično). Jedne godine je bilo jako zatoplilo krajem godine i da nije bil mokri pac, pozdravil bi se z mesom. Ovak sam ledom rashladil vodu i meso.
Meni se čini da je sa suhim već posla.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
Probal bum nagovoriti onoga kojem si pomoč ponudil, a ja se složil da idemo ;)
On to još nezna, pa ga bum na prepad vlovil :hahah:
To bi bilo super. Ak bu mogel,mislim da bu se složil.
Iwanho,donesi k meni za probu 5 kil da ti ja nasolim i posušim bez obzira na vanjsku temperaturu. Naravno,ne v 8.mjesecu. Ak se pokvari ,imaš pravo na pajceka po izboru.
A smakali bumo posle🤭
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Muha,po čemu je mokri sigurniji od suhog. Kak se sole inčuni? Red soli,red ribe i na sunce. Niks voda. I kaj se prvo usmrdi,suho ili bara🤔🤭
Mene pak svakam životni putevi otpeljaju...... normalno da nisam tehnolog bil ali sam u Zadru, u Bokanjcu, u jednoj firmi koja se bavi ribom postavljal hidraulični lft.
Tam sam videl kad delaju te inčune. Ide red ribe i tak debeli red soli. Moja je predpostavka da zbog te silne soli to opstaje.
Isto tak sam nekad u ZG u Dermi popravljal lift, tam sole creva..... oni sol na tone kupuju, valjda zato se to sve skup ne pokvari ali neznaš od te dve firme u kojoj je veči smrad, barem meni.

Muha u pravu si (kak i obično). Jedne godine je bilo jako zatoplilo krajem godine i da nije bil mokri pac, pozdravil bi se z mesom. Ovak sam ledom rashladil vodu i meso.
Meni se čini da je sa suhim već posla.
Ako sam dobro pratil i u mokrom pacu treba meso svaka dva dana okretati?

To bi bilo super. Ak bu mogel,mislim da bu se složil.
Samo mu nemoj ništ reči, to bu mu iznenađenje za xxxxxxxx ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Hmmmm.
Sad si me dovel u nedoumicu, jel to bila Derma ili Croma :unsure:
Koja god da je bila, bila je garant u ZG na Radničkoj, tam je sad neka medicinska ustanova
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Ako sam dobro pratil i u mokrom pacu treba meso svaka dva dana okretati?
Ne, to je druga velika prednost nakon mogućeg rashlađivanja ledom.
Posložim u plastičnu bačvu, natočim vodu sa začinima u kojoj sam umakal svaki komad prije soljenja i dotočim hladne vode da je sve meso potopljeno. Slijedeća operacija je vađenje iz paca i vješanje da se dobro ocijedi i prosuši prije dimljenja.
Rođeno za nas koji volimo trenirati lijenost. 🤭
Mana je da su komadi toliko slani koliko se na koji stavi soli. Mogu biti preslani, ali i nedovoljno slani pa treba malo iskustva.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Derma ti je na ulazu u Vž od smjera Kc. Croma je isto Vž županija,Sveti Ilija. Nekaj si pobrkal
Ebemu miša, pa valjda znam gde sam novce služil? I meni je bilo čudno da u centru metropole more postojati takva firma, ali bila je. Zato se ta cesta i zvala Radnička, sa te strane Slavonske je bila Elektroda i hrpa ostalih firmi.
Sad tam imaš tvornicu strave, tvornicu noktiju, razno razne velnese... uglavnom opet tvornice novca.
Možda sam ja nekaj i pobrkal sa imenom firme ali tam je postojala crevara. Baš bum pital starog, ja sam još u školu išel pa sam tam delal pod praznicima kao šegrt.

Ne, to je druga velika prednost nakon mogućeg rashlađivanja ledom.
Posložim u plastičnu bačvu, natočim vodu sa začinima u kojoj sam umakal svaki komad prije soljenja i dotočim hladne vode da je sve meso potopljeno. Slijedeća operacija je vađenje iz paca i vješanje da se dobro ocijedi i prosuši prije dimljenja.
Rođeno za nas koji volimo trenirati lijenost. 🤭
Mana je da su komadi toliko slani koliko se na koji stavi soli. Mogu biti preslani, ali i nedovoljno slani pa treba malo iskustva.
Meni ako je ostalo dobro u sječanju ovi moji su i meso iz takvog paca okretali, meni to baš i nije imalo smisla ali kak velim, nisam se s tim susretal pa neznam.
Ako je meso preslano iz suhog paca ja ga stavim u hladnu vodu na koju vuru i voda izvuče sol
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
280
Češnjak usitnjen blenderom + sol po iskustvu, otprilike, složiti u badnjić onako da bude stisnuto, kaj bi rekli knap i nakon 10 dana zalijati hladnom vodom. Ako sumnjate da je voda nekako ne dobra, prokuhati i ohladiti. Krmanadle nakon 14 dana van, izaprati, ocijediti i u škrinju, manje komade isto van ali u dim malo samo da uhvate, kosti i rebra, bolje je sa zeljem. Šunke rastavim i u mrežice, kao i vratine. Ak vam krenu sline, brišite se.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,496
ali tam je postojala crevara
Valjda je,ak si tam bil. Ali Derma je oduvijek bila u Vž. Čak je nekad davno otkupljivala i goveđe kože i solila ih.Zato se i zove tak ,derma=koža. Sad to dela druga firma ,ali isto u Vž. Cromu je osnoval jedan od bivših direktora Derme. A za tu u zg nemam pojma kak se zvala. Možda je čak za juge i bila kakva Dermina filijala. Pitaj japu,on sigurno zna
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
405
Ne, to je druga velika prednost nakon mogućeg rashlađivanja ledom.
Posložim u plastičnu bačvu, natočim vodu sa začinima u kojoj sam umakal svaki komad prije soljenja i dotočim hladne vode da je sve meso potopljeno. Slijedeća operacija je vađenje iz paca i vješanje da se dobro ocijedi i prosuši prije dimljenja.
Rođeno za nas koji volimo trenirati lijenost. 🤭
Mana je da su komadi toliko slani koliko se na koji stavi soli. Mogu biti preslani, ali i nedovoljno slani pa treba malo iskustva.
Tako se i kod mene radi.Špek i sitniji komadi 2 tjedna u pacu a plećke i zadnji butovi 4 tjedna.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Meni nije jasno zakaj ljudi pacaju u vodi i to po tri tjedna. Ako meso nije primilo sol na sebe za 5 do 7 dana,onda nebu nikad. Inače je pravilo dan po kili komada.
Deda, ja sam njih napacal i probal bum po tvom receptu imati u pacu tjedan dana.
Ako nebu dobro bude Žule omastil brk

 

Najnoviji postovi

Na vrh