• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,977
Kak se taj čips ponaša prema zubima?
Kad u čvarcima naletim na ostatak kožice obično to bude bolno ako nisam oprezan.
Ili imaš neki drugi način pripreme?
Svinjsku kožu dobro ogulim da nema masnoća. Zatim narežem na trakice i dobro osušim. Uzmem lonac, može i tavica i stavim unutra svinjsku mast, cca 2 prsta duboko. Važno je da je mast vruća, ubacim kožice i pratim kako se ponaša proces, za cca 30s postupak je gotov. Nakon toga ih izvadim i malo posolim. Obično budu uvijek mekane za grickanje, desi se da tu i tamo ostane pokoja da je malo tvrđa, pa tko ima zdrave zube nema problema, no treba biti svakako oprezan.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,977
Hvala kolega @iwanho. Ja ih pripremam na način kako sam opisao u prethodnom postu i stvarno su hrskave i mekane, tako da za zube nisu problem. Za drugi način pripreme ne znam stvarno. Postoji i mogućnost da ih ljudi stave u protvan pa u pečnicu, ali ja osobno to još nisam isprobao.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,301
Svinjsku kožu dobro ogulim da nema masnoća. Zatim narežem na trakice i dobro osušim. Uzmem lonac, može i tavica i stavim unutra svinjsku mast, cca 2 prsta duboko. Važno je da je mast vruća, ubacim kožice i pratim kako se ponaša proces, za cca 30s postupak je gotov. Nakon toga ih izvadim i malo posolim. Obično budu uvijek mekane za grickanje, desi se da tu i tamo ostane pokoja da je malo tvrđa, pa tko ima zdrave zube nema problema, no treba biti svakako oprezan.
Taj cips od kozice ti je nacionalno jelo u Meksiku. On to rade u tonama i iz cijelog svijeta dolaze kozice.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,156
Ja sam bravce placo 17 kn i krmacu po 14 kn. A secer se dodaje radi fermentacije. Meso isto fermentira i secer sluzi ko hrana za kvasce.
Ne dodaje se šećer nego glukoza ali po meni to onda nisu domaće kobasice nego industrijske
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Po 9kuna dobivam, ipak moram gledat da spasim domaću proizvodnju kak tu neki vele🤭
Kak je to meni smješno sve.
Kak sam i pajceka kupil, bila cijena po 17,sa klanjanjem 18,reko gospon kome bute prodali to pitam ga? Veli on bu se našel kupac, reko dobro ja to nebum kupil. Za par dana zove da nema kome prodat, reko gospon ja sam ozbiljan i ja dajem 14,veli može jer nemam kome prodat, sad mi prasicu oće uvaljat po 9 kuna. Neznam bi ju zel ili kaj, previše bu mi toga svega.
Svi si bi obogatili prek noći, nemreš verovat.
A niko ne pita tog proizvođača za bogaćenje kada umjetno gnojivo plaća po 8000kn/t i dizel po 12kn/l.
Kod nas je cijena tovljenika bila oko 18-19kn, to je na ovu cijenu inputa realna cijena, sad što je to ljudima skupo, nije proizvođač kriv, a skupo je i gorivo ali se vozimo.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Kod mene je 16kn/kg, sa klanjem 18. Krmače idu od 12-14 kn/kg. Ne hranim svinje nego sam kupil, al to su niske cijene s obzirom na cijene stočne hrane i ostalih inputa…
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
al to su niske cijene s obzirom na cijene stočne hrane
Te ovogodišnje svinje su hranjene sa lanjskom hranom kad sjetva nije bila tak skupa, urod savršen.... kaj bu tek na godinu :unsure:
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Te svinje su hranjene s kukuruzom po 2,50+ kn/kg. To su svinje oko 6-7-8 mjeseci stare a od kad je počelo ovo u Ukrajini cijena kukuruze je stalno oko 2,5 kn/kg. Naravno i ostale komponente hrane su na sličnim razinama. Soja, koncentrati, pšenica, ječam, posije, stočno brašno…
 

vlastel

Dobro znana faca
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
549
Po 9kuna dobivam, ipak moram gledat da spasim domaću proizvodnju kak tu neki vele🤭
Kak je to meni smješno sve.
Kak sam i pajceka kupil, bila cijena po 17,sa klanjanjem 18,reko gospon kome bute prodali to pitam ga? Veli on bu se našel kupac, reko dobro ja to nebum kupil. Za par dana zove da nema kome prodat, reko gospon ja sam ozbiljan i ja dajem 14,veli može jer nemam kome prodat, sad mi prasicu oće uvaljat po 9 kuna. Neznam bi ju zel ili kaj, previše bu mi toga svega.
Svi si bi obogatili prek noći, nemreš verovat.
Svaka tebi čast, upoznal sam te , i siguran sam da moreš pomoći ljudima, jer si prešel svašta u životu. Ali mi jednostavno nije jasno, zašto uništavaš ovaj forum svojim zajebancijama u svim temama?
Ljudi delaju, boriju se, a ti z toga delaš bedake.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ček Muha, onda bi trebali opet dati svinje po 11-13 kn?
A kak sa 11-13 kn pokriti sada iduće troškove za nove svinje?
Nisam to rekel da ih treba za badava dati ili pokloniti svoju muku. Ali kad pogledaš je tak kak ja velim s cijenama ulaganja u proizvodnju.
Barem je tak bilo sa mojim svinjama, jele su hranu od lani kad je urod bil odličan, sljedeče ko zna jel bum uopče hranil......
Tima ljudima za koje vi hranite i proizvodite hranu plače nisu išle gore, ni penzije se nisu makle s mjesta.

Veliš da treba pokriti iduče troškove za nove svinje. A ako bu sljedeča godina kak treba jel bu cijena hrane pala zbog idučih smanjenih troškova?

Svjestan sam da je hrana do pred par let bila u bescjenje i bacala se, ali samo komentiram da cijena svinja nije trebala ovo leto skočiti tolko kolko je skočila i strah me kolika bude druge godine jer tek onda nastupaju na scenu veči troškovi proizvodnje ;)
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Gde je zrasla ta kukuruza prije 6-7-8 mjeseci?
Na Sljemenu ili Zavižanu i kad je sijana :unsure:
To ti je ko da prodaješ kuću i veli ti kupac “prije 20 godina je cigla i cement bila tolko a ti sad hoćeš za kuću tolko”… Iz te proizvodnje se financira buduća proizvodnja po trenutnim cijenama inputa a ne po onima od prije dve godine. Ja radim sa dva veća proizvođača svinja koji imaju svoj kukuruz ali nedovoljno pa kupuju na tržištu kukuruz po trenutnim cijenama. Oni od veljače kupuju kukuruz i ostale stvari koji su jako skupi… A ni prošlu jesen kukuruz nije bil baš jeftin… To kaj ti za sebe hraniš 2-3 svinje je druga prića.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
To ti je ko da prodaješ kuću i veli ti kupac “prije 20 godina je cigla i cement bila tolko a ti sad hoćeš za kuću tolko”… Iz te proizvodnje se financira buduća proizvodnja po trenutnim cijenama inputa a ne po onima od prije dve godine.
Moj bivši gazda je bil sličan tebi. U poslu je imal ono kaj najviše čovjek treba imati, a to je moč uvjeravanja..... i na tome zaradil peneze kod ljudi koji nisu znali misliti svojom glavom.

To ti je isto ko da sam ja digel cjene svojeg posla da bi financiral buduču proizvodnju i tako par let kad se ne skupi vrpica a onda ključ u bravu ;)

To kaj ti za sebe hraniš 2-3 svinje je druga prića.
Ja sam mali poljoprivrednik, a to kaj je ta vrsta poljoprivrednika nestala je priča za neku drugu temu
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,290
Pa je pajcek lanjski, @Ranko sve je lanjsko, niš nije ovogodišnji trošak. Trošak je ljudima u glavi. Nabijaju cijene. Nek drže cijene pa nebuju imali kome prodat. A ktome dobivaju poticaje i neznam kaj sve, ako hoće prodat dobro ak ne ne.
Dobivaju poticaje za sve to da si neko može kupit ko ne prima poticaje onda imaš ovakve koji bi ti ga uvalili nabrzinu, to kod mene ne prolazi. Zaradili bi i još sve mukte, budimo realni to nejde samo tak. Svi radimo da bi preživili. Da je gorivo skupo nebi se vozili.

Svaka tebi čast, upoznal sam te , i siguran sam da moreš pomoći ljudima, jer si prešel svašta u životu. Ali mi jednostavno nije jasno, zašto uništavaš ovaj forum svojim zajebancijama u svim temama?
Ljudi delaju, boriju se, a ti z toga delaš bedake.

Ne kužim te? Koje su to sad zajebancije ako ja svojim znanjen mogu pregovarat oko cijene? Koje?
Na tebi je očeš ga prodat ili ne ako sam došel kupit, a ne da me zoveš za par dana da nemaš kupca, e onda ti rušim cjenu debelo, dobro tebi dobro meni, to je čar trgovine. Svi sretni, ti prodal pajceka a ja ga kupil. Ja se isto borim i delam, niš mi ne pada sneba, delam i to puno delam.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,632
Svi sretni osim pajceka. Njemu je zišlo na isto bez obzira koliko je gazda za njega dobil. I to ti je život. Hrane te i paze i onda gda se zdebljaš u čvarke i kobasice. O tome nitko ne piše. Zar je samo je problem u poticajima i plavoj nafti? :unsure: :cry: :cry::cry:
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
...Zar je samo je problem u poticajima i plavoj nafti? :unsure: :cry: :cry::cry:
Eto, i to je problem...
Pred 10-tak let, dok je još Agrokor drmal Hrvatskom (politikom), poticaje su dobivali otkupljivači, da na interventnom otkupu otkupe svinje po 6kn. Onda nitko nije seljaka pital jel mu je to pokriva troškove ili ne, a poticaje su dobili oni koji su na tim svinjama ionak višestruko zaradili.
 

Najnoviji postovi

Na vrh