• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
šunke kada sam radio pred ljeto u podrum , u hladovinu i laganu promaju do jeseni a onda ponovo na tavan , na laganu promaju i što je bitno u tamni prostor ,,,, nikada ništa ne mečem na svjetlost da zori ,,,
Jel na šunkama ostavljaš kožu i masno da bi se meso hranilo?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Uvijek , maksimalno koliko je god moguće , masno ko ne voli uvijek lako odbaci kasnije , nešto se skine prije rezanja , a nešto ostavim pa se prebire na tanjuru ,,,, a da nema te masnoče onda je to suho meso , buđola , što nema veze sa okusom šunke , normalno treba odstajati bar dvije godinice ,,, imao sam nekada i pet šest godina stare , ali na njima je dosta otpada ,,, upravo to meso bez zaštite je naj ugroženije , sve se zasuši stvrdne i takvo duboko propadne ,,, ali zato ono što je ostalo ,,,, melem za nepce ,,,,,
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Arno probaj spagu na spek stavit vise u sredinu ne na same coskove,i nece se isfrkat.
Suho meso sam probal svakak skladistit,u skrinju nista od suhog ne stavljam,skrinja je smrt za kobase i spek.
Sada zadnjih par godina,sve sunke koje su dovoljno suhe,spek i vratinu izrezem na manje komade odnesem jednom covjeku i sve mi zvakumira na profi vakumirki i spremim na mracno u podrum na istu temp,oko 10-15stupnjeva celzija.
I okus i cvrstoca i sama struktura speka i kobasa ostaje nepromjenjen.
Probal sam kobase u ulju i u masti drzat,al to nije to.

Johabica-muha da takve su tu cjene,al kad malo razmislite koliko jedan mesar ima posla da dotjera do kraja sam ili s pomocnikom?
Ja osobno nebi nijednom dal da mi radi kobase,salame,krvavice,prezgust...svaka cast svakome al sam si ih napravim uz malu pomoc obitelji kak mi najbolje pase i kak volimo jesti.

Arno,kad punis kobase,salame od kad se smjesa napravi?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ne , to sam prije radio ali nisam vidio svrhu ,,,, prešao sam u preši za grožđe između dvije specijalne mosnice rezane u komadu cca 1m puta 60 cm , tako da su išle po dvije pridjenake šunke na mosnice su došle dva reda gredica u križ pa feder od vagona , tako da je konstantno polako dotiskavao , ne smije se naglo jer bi meso ispucalo i dobilo prostora za kvarenje , i to bi se spljoštilo od kosti do kosti ,,,,,,, ljepo za vidjeti ali kasnije nisam primjetio neku razliku kada se došlo do rezanja ,,, na TV sam gledao kako u PRŠUTANAMA samo slažu jednu na drugu , a to ti dođe skoro ništa od prešanja ,,, po mome ,,,, pa sam tako i odusto od prešanja ., i nisam se pokajao .da li se preša zbog forme ili istiskivanja vode ??? svedno , forma se dobije ,,, a vode i onako skoro ništa ne izcuri , jer kada je objesiš i sušiš , te u zriobi sva ta voda ishlapi , a ipak meso nije spušva kada je u kompaktnom komadu da pije , kao naprimjer smjesa za kobasice koja je treba jer je meso kako kažu žedno ,,,, a da ima sa čime napraviti vezivost , ali to je druga priča .

Arno,kad punis kobase,salame od kad se smjesa napravi?

Ne razumijem pitanje,,,

A za ono gore što kažeš da si sam napraviš ,,, sve je to OK , al malo ljudi to zna sam napraviti pa treba nekoga da mu napravi kako on hoće ,,,,
hm , sad mi došlo u glavu ono znaš one tvoje su mi baš fine al kad kažem da treba staviti ovo il ono e nemoj daj stavi ovako , onako e to mi ne moj stavljati ,,, e to ti je ono ,,,, a tvoje su fine al ja ću po svome
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa kad napravis smjesu za kobase,jel odmah punis ili nakon dan dva?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Oficir, moj mesar (ima čovjek 60 let ali zna posel) uz pomoč nas dvojice za dva dana odradi 5 komada. Kolinje, u komade, a drugi dan kobase, prezbušte, krvavice, nasoljeno meso..... Ostane samo suđe za oprati.

Doduše tak više ne radimo radi kobaja, za njih imam novu taktiku koja se meni pokazala kao najbolja.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da al kad je dosel mesar kod mene jedne godine kad nisam imal s kim klat,on i pomocnik na pola 3komada za 1.5h.
Ja sam samo pazil da bude vruce vode i gledal i nisam vjeroval kaj ovi rade.
Taj mesar radi u klaonici svaki dan,kod Cerovskog ak ste culi,taj ima kod nas klaonicu i kucu jedno do drugog...

Muha koji nacin koristite za kobase sada?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Da prije sušenja , poslije nisam nikada pokušao jer mislim da nema smisla prosušeno mesu prešati , probavao sam i špek prešati isto tako prije sušenja ali isto nisam bio zadovoljan , u stvari nepotreban posao

OFICIR ,
kod mene sve kada se dovoljno prosuši završava u škrinji , ne dozvolim da se presuši previše na zrakui , kada vadim otapa se lagano , što lakše ako nije sila u običnom hladnjaku , kao što rekoh sve osim šunki što sam već opisao , evo i juče su izvađena dva para salama , dizala se kokuruza pa se malo i toga prirezalo , samo rjeći hvale ,,,,, možda i radi reda , ne znam ali znam da ih svi rado jedemo ,
odma , sve se vagne doda po domaćem receptu dobro promješa i nema se što čekati , osim ako se ne stigne onda se puni drugi dan , u principu isti dan
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam probal salame u skrinju i u ulje i u mast,al kad sam probal vakumiranje nema boljeg,bar za sada,i okus i boja isti kao prvi dan kad se osuse,al opet nekog zadovoljava ispravan i cist auto a nekom to nije bitno i opet se vozi.
Ja sve zilice vadim van iz mesa pa fasiranje na krupnu sajbu,pa u jednoj vecoj posudi natiskan na jedan kraj i taj kraj dignem u zrak malo i tak ostavim par sati,da vidis koliko sukrvice izade van...
Spek za salame ne meljem na masinu nego rezem na male kockice 5×5 mm i takve umjesam.

I ja pazim da se ne presusi jer onda bolje da nisam nis delal.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
a sve zilice vadim van iz mesa pa fasiranje na krupnu sajbu,pa u jednoj vecoj posudi natiskan na jedan kraj i taj kraj dignem u zrak malo i tak ostavim par sati,da vidis koliko sukrvice izade van...
Spek za salame ne meljem na masinu nego rezem na male kockice 5×5 mm i takve umjesam.

Svi radimo po svome , ali ovo bacanje sukrvice ti je največa greška ,,, to ti je kao da u tlačenicu ne staviš vodu od kuhanja već čistu vodu ,,,, ta sukrvica je gadna samo za oko , nju ne treba bacati jer ona pospješuje kompaktnost kobasice , kada bi meso od kobasica stavio recimo u prešu za grožđe i to ljepo isprešao dobio bi jako puno te sukrvice , a tada sa onim mesom ne bi mogao napraviti ništa jer ga ne bi imalo što povezati , sve su to komponente potrebne u proizvodnji a ništ u toj sukrvici nije loše , to je znak svježeg mesa ,,, razmisli
odstranjivanje žilica ili kako mi kažemo žljundre je ok , i kod mene se to radi samo što ja to još malo zakompliciram pa kada sam to sve počistio onda još jednom sve presortiram na dvije hrpe , na jednu čisto meso a na drugu ono na kojima ima još uvijek ponešto masnoče , čisto se melje na 12/14 a masnije 8/10 tako da se dobije kompaktija smjesa a masnoća skoro pa nestane iz vidokruga ,,,,
Kockice niti režem niti radim ( njih treba kada se izrežu preliti sa kipućom vodom da se odvoje svaka za sebe ) pošto djeca ne vole vidjeti masnoću u kobajama , ali zato kada mi se da onda odvojim malo smjese pa recimo na 10 kg smjese bacim 50 grama bjeloga papra u zrnu , e to mi je fantastičan okus kada se salama reže a okus specifičan , naravno to nije za sve ukuse :x:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da znam svatko radi na svoj nacin,al posto radim dosta salama fi 55mm,pa ta vlaga iz friskog mesa,sukrvica mi kasnije stvara probleme kod susenja.
Za tanke kobase to nije toliko vazno.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ne slažem se sa tobom , ali svako radi po svom , i sam radim salame , nikada ne bacam sukrvicu , a uvijek još dodam nešto mlake vode u smijesu , upravo zbog obrade i bolje vezivosti , a nema ni šupljikavosti kada se salama osuši ,,,,
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Uvijek , maksimalno koliko je god moguće , masno ko ne voli uvijek lako odbaci kasnije ,,,,,,

Meni je to masno na šunci finije od špeka
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne slažem se sa tobom , ali svako radi po svom , i sam radim salame , nikada ne bacam sukrvicu , a uvijek još dodam nešto mlake vode u smijesu , upravo zbog obrade i bolje vezivosti , a nema ni šupljikavosti kada se salama osuši ,,,,

Neznam kak ti se tak dobro posuse da nemas supljina?
Ja ne dodajem vode nis osim malo one u kojoj zmiksam cesnjak,ustvari ne stavljam komade cesnjaka nego njegov sok.
To bude do 1 l na 60kg mesa.
I kad stavim zacine i sve zmjesam danas ujutro tek punim drugi dan popodne.
Kolinje je u subotu a punim salame u pon. Popodne.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Dali netko zna kolika novčana naknada bi bila primjerena za mesara koji bi odradio kolinje od A-Ž (kobasice mesne i krvne i meso po pravilima strke), cijena izražena po svinji. I koliko smo do polovica ili milanskog reza sve ostalo od gazde

Kod nas u bosni, to rade kod tvoje ukuce, svinje su obicno oko 200kg, zakolju, osure, pripreme meso i slsnine za susenje, naprave kobascie, krvavice ili svrgli po zelji, cvarci, po komadu bez obzira na tezinu naplacuju 60km ili 30 EURA, odnosno oko 240kn,
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
U salame ne treba vode , jer vodu u salami nadomjesti zrak , rijetko tko uspije kotrolirati sušenje da ne dobije šupljine .
Neki vlaže vodom , neki svaka dva dana stavljaju salame u podrum , neki ispod obješenih salama stavljaju škaf s vodom , uglavnom cilj je postiči lagano isušivanje .
Nekima to uspije od prve ser se drže traicionalnog načina koje su nasljedili od rodijtelja .

Salame se također ne rade od stodvajst kilaša nego od starih svinja zrelog mesa .
takve salame se ne usuču niti nemaju šupljina .

Dodao bi da u salame nejde češnjak jer radi prevrtljivog vremena može jako izobličiti okus .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja ne stavljam komadice cesnjaka nego u visokom mikseru izmiksam sa toplom vodom i kroz gazu procjedim i ulijem u smjesu,radi arome,al kak ko voli.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kod izrade salama se radi velika greška kod punjenja mašine u nju treba meso utiskati tak da sav zrak izađe van iz mašine onda nema zraka niti u salami .
Kod punjenja treba dobro crijevo napuniti da bude skros puno jednostavno jako nabiti kad svežeš crijevo i uhvatiš za jedan kraj da ti stoji salama ne da se preklapa.
Još jedna greška koju radite a primjetil sam kod vezanja salama kad se napuni treba ju odmah i svezati ne ostaviti sa strane pa poslje vezati taj vam postupak po meni nije dobar.
I prije punjenja je dobro crijevo namoćiti u vodi jer kad staviš meso u suho crijevo kad ono omekša dobiš prazninu a crijevo je porozno i ulazi zrak....
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Meni već par godina kolje čovjek koji inaće radi u klaonici,i uzima 200 kn po komadu nebitno o veličini,tj težini al napravi sve,od kobasica,salama,krvavica,sve do detalja
A kaj mi je najbitnije turbo je brz,uvijek smo trojica sa njim da mu pomažemo i od recimo 8 ujutro do 10 su po tri pajceka u polovicama,do 14-15h sve gotovo.
Pošto od prošle godine sam radim salame i kobasice radim na način da komade mesa izvjesim da se ocijede zatim ih izmeljem i drugi dan punim,također ih punim na ručnu mašinu za mljevenje a ne na top-punilicu. za ljutninu koristim sitno mljevene feferone,crijeva za salame također malo namočim u mlakoj vodi da popuste malo. Podimljene salame kad stavim na zrak lagano ih svaki dan poprskam maglicom vode da usporim sušenje,a kad se dovoljno posuše izvakumiram ih i u podrum na tamno i hladno s njima,ispalo mi sve prefino,al ne kažem da nisam probao i bolje,i da nebi htio da su i moje bolje
 

Najnoviji postovi

Na vrh