• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Komasacija

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Postoje, postoji i Todoric. A velika vecina je onih koji rade do 50 ha i imaju more parcela i parcelica. Ili smo mi mali treca klasa pa nama ne trebaju table. Uzgred budi receno, vecina tih sto radi stotine hektara prije rata nije znala razlikovati plug od klavira.
Urbanizacija nema veze s komansacijom, ali je jedan od problema. Pola ih ne zeli okrupniti zemlju jer ce bas na njegovom bit numere.
Ne mislim na Johabicu i njen primjer, naravno. Nazalost, ona je i u pravu da ne treba dozvoliti otimacinu na ovakav nacin i mozda je to kod vas drugacije sve poslozeno, ali u mom kraju su sve njive ravne, uz puteve su kanali i tu komansacija moze biti provedena bez oduzimanja icega. Nije svugdje isto naravno, ali jbg, ni ovakvo stanje nema smisla.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
Pa i da se ukrupni opet ce se pogodovat velikima.
Odakle mi 100000€ u gotovini da isplatim komad od 10ha, a ovako svake godine se kupi hektar dva i pomalo se skuplja.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Newholland , ne kužim zašto bi morao isplatiti komad od 10 ha ?? Zakon o komasaciji jasno govori da je ona za sudionike komasacije potpuno besplatna. Bilo bi dobro da pročitate zakon o komasaciji pa će sve biti malo jasnije.

Kod nas je 80-ih napravljena komasacija u općini Jalžabet i mogu reći da je tamo milina obrađivati zemlju. Ima i malih i velikih parcela ali sve se pretežu od jednog do drugog puta i sve su ravne. Komasacija nije samo okrupnjavanje sitnih parcela, ona obuhvaća izgradnju puteva i odvodnih kanala .
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Kaj se ljutiš odmah, nisam ja rekel da si ti g... , ja sam ispal glup kad nisam skužil kaj pričaš. Ja mislim da bude uvijek manjih parcela za kupovinu, barem kod nas jer tu ljudi većinom imaju male kvadrature u posjedu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,555
Ma ne ljutim. Sve ok.
Ne kazem ni da je losa ni da je dobra. Sve ima dobre i lose strane tako i komasacija.
Ne znam zasto se kod nas inzistira da kad se nesto provodi mora se provest dalje i stroze nego bilo gdje u EU.
Kako bi se reklo veci smo katolici od pape.
Imam desetine slucajeva da imam dvije parcele, a izmedju netko drugi. Dvije parcele, a dijele ih samo cesta ili lenija. Ili 3-4 parcele u razmacima od 50ak metara u istoj leniji. Kako ja tako i drugi. Da se to spoji i ostane u tom krugu od par stotina metara nebi bilo nezadovoljnih, a provelo bi se brzo i jeftino.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Samo da oslobode od poreza pri zamjeni zemlje dosta bi se okrupnilo.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Puno ovisi i o samom terenu gde su njive, ja recimo imam u kontinuitetu spojeno iza kuće oko 30 rali i ni jedna parcela mi nije veća od 3 rali a čestica bezbroj, al sve je povezano i proteže se u dužini od 1km. Zemlja ide niz brijeg onda malo ravnice pa u brijeg pa niz brijeg i uz najbolju volju nemogu spojiti u jednu parcelu niti to želim, neki će reci da je to rascjepkano jer je puno k čestica a u biti ja imam zemlju u komadu spojenu, manje vise svi susjedi imaju tako zemlju iza kuće i to zovemo Ogradom neko ima vise neko manje al svi Imaju zemlju i nebi bilo pošteno da se zemlja komesira, jer nebi ja volio orati nečiji vrt niti neko moj.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Kad bi se oslobodilo od poreza kod zamjene, jedan veliki dio bi se sigurno riješil.
Ne vidim nikakvog razloga za komasaciju čestica koje su jedna uz drugu i u vlasništvu jednog gazde. U arkodu je to ionako jedna parcela.

Dakle, za utvrđivanje ustinjenosti ne treba gledati katastarske i gruntovne podatke koji često ne odgovaraju stvarnom stanju, nego arkod. Ima i u njemu grešaka, ali su zanemarive u odnosu na katastar i gruntovnicu.

Zakaj naši političari nikad ne slušaju narod i ne znaju ići korak po korak?
Logika nalaže da se prvo riješe jednostavnije stvari na bezbolni način, a oni su uvijek skloni lomiti prek koljena i ispravljanjem jedne nedaće stvoriti 3 nove.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
There's no free lunch...
To "besplatno" uvijek plate isti, oni najmanji i bespravni, koji plaćaju porez, a koje se uglavnom nikaj ne pita.
Ili i oni kojima se radi "usluga" komasiranja, oduzimanjem dijela zemljeb za "opće dobro" (pojedincima).
 
E

el pibe

Guest
Kad si se već dotakao engleskog.Oni imaju dobru novosklepanu riječ,Za takve kaj obično nagrebeju "squeezed middle".Ali ima jedna pravedna dodjela zemlje koja čeka skoro pa svakoga od nas to je ona standardna mjera od četiri kubika.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma ljudima lijepo zvoni u uhu - besplatno. Ajmo, nešto bude se dobilo mukte.
Ma bude se brus - meni budu maznuli na ime kanala i puteva - e, to, ti kanali i putevi su mi uvijek fascinantni kad se spominju - a po čemu se mi to sada vozimo do svojih parcela? Mlaznim avionima, mamlazi lažljivi, pa kada se parcele skompletiraju i naprave velike i duge, puteva ima manje. Kopanje kanala? Ajd da vidim gdje će u mome ataru biti iskopani kanali - zapravo bih htjela vidjeti kamo će ti kanali voditi..:(giggle): Nivo podzemne vode je u zadnjih tridesetak godina pao za pola metra i sada da netko ide u našem polju kopati odvodne kanale. Pa sjekirom među rogove bi ga trebalo jer je volina ako misli da našem polju trebaju odvodni kanali.
A da, meni na jedanaest i sitno hektara da maznu deset posto - maznuli su mi sedamdeset tisuća kuna. Osamdeset. Možda koju deseticu manje. Ali, tu smo negdje.
Ali, dobila budem besplatno, jel.......

Nedam.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kad si se već dotakao engleskog.Oni imaju dobru novosklepanu riječ,Za takve kaj obično nagrebeju "squezzed middle".Ali ima jedna pravilna dodjela zemlje koja čeka skoro pa svakoga od nas to je ona standardna mjera od četiri kubika.


Ja neću tu tvoju pravednu.
Ak moram baš birati između pravedne i nepravedne - biram nepravdenu.:icon_mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
zar se ovdje je provlači hrvatski i pravopis , gdje sad engleski ..ktome još i fraze .. ?!
 
E

el pibe

Guest
Ma ljudima lijepo zvoni u uhu - besplatno. Ajmo, nešto bude se dobilo mukte.
Ma bude se brus - meni budu maznuli na ime kanala i puteva - e, to, ti kanali i putevi su mi uvijek fascinantni kad se spominju - a po čemu se mi to sada vozimo do svojih parcela? Mlaznim avionima, mamlazi lažljivi, pa kada se parcele skompletiraju i naprave velike i duge, puteva ima manje. Kopanje kanala? Ajd da vidim gdje će u mome ataru biti iskopani kanali - zapravo bih htjela vidjeti kamo će ti kanali voditi..:(giggle): Nivo podzemne vode je u zadnjih tridesetak godina pao za pola metra i sada da netko ide u našem polju kopati odvodne kanale. Pa sjekirom među rogove bi ga trebalo jer je volina ako misli da našem polju trebaju odvodni kanali.
A da, meni na jedanaest i sitno hektara da maznu deset posto - maznuli su mi sedamdeset tisuća kuna. Osamdeset. Možda koju deseticu manje. Ali, tu smo negdje.
Ali, dobila budem besplatno, jel.......

Nedam.

Eto Johabice kaj budu naumili to budu napravili i koliko budu odredili toliko budu i platili.Slučaj kod mene kad se pedesetih kopalo novo riječno korito Sutle paralelno se materijal koristio za gradnju pruge za "Bravara iz Kumrovca"koja je ujedno trebala i koristiti kao nasip i obrana od Sutle kad nabuja.Ima tema "slike krajolika" tamo sam postavio slike poplavljene doline i dobro se vidi kako to funkcionira.Nikako svaku godinu poplava.S time da mi je njiva presječena dva puta.Jedan dio mi je ostao sa jedne strane pruge,drugi je sa druge strane pruge i moram voziti kilometar do pružnog prijelaza a treći mi je preko rijeke Sutle znači u Sloveniji.Bez pogranične dozvole niti nemrem preko.Tak da ja dobro znam probleme.A to kaj su platili to je sića i opće nije vrijedno spomena.Kak sam i reko napravili budu kak njima odgovara.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Dobili buju jedan komad od 2 ili 3 ha. Pa negdje se mora kompenzirati ono kaj se oduzme za nepostojeće puteve i kanale. :(giggle):
 

Najnoviji postovi

Na vrh